D1 1077 PIT EEN geheim Weekboek SRAMüjt ïfSÜKHÓF^ WEEKOVERZICHT NOTERINGEN VRIJDAG 19 NOVEMBER 1965 VAM Ons verstrekt door NOBECO - Kortgene Tarwe. Het verhaal over de tarwe dreigt eentonig te worden. De omzetten bleven vorige week zeer be perkt. De industrie kocht alleen voor de termijnen november en december op onveranderde prijzen. Van een grote molen kreeg men de indruk dat deze alleen de beste tarwe van vóór de i'egens wilde kopen en daar mede de offertes op doorsneekwaliteit naast zich neerlegde. Vóór export weid niet gekocht, wat wel ver klaarbaar is omdat alle gefixeerde restituties nu wel opgebruikt zullen zijn. Nieuwe zaken voor uitvoer naar derde landen waren, zoals bekend, onmogelijk. Er was wat belangstelling voor tarwe uit Duitsland. De in uitzicht gestelde prijzen die veel te laag waren, maakten afsluitingen echter volkomen onmogelijk. Met eni ge zorg wordt in handelskringen afgewacht wat de hou ding van de fabrieken zal zijn als tot aankoop op de termijnen na december zal worden overgegaan. Brouwgerst. In de afgelopen week was er een le vendige handel in brouwgerst. Het bleek dat ver schillende Duitse kopers verplichtingen op november en december moesten indekken. Men deed dit van wege de prijs voornamelijk in ongeschoonde gerst met een geconditioneerd percentage voor doorval en zg. „volgerst", naast de normale eisen voor kiemkracht, zuiverheid en eiwit. Dit betekende voor de impor teurs in het algemeen dat kortingen aan de industrie- en moeten worden gegeven, maar dit is blijkbaar toch voordeliger dan het leveren van de gecontrac teerde geschoonde gerst. Door dit alles kon de prijs nog wat aantrekken al liep de markt aan het eind van de week rustig af. De behoefte werd door de transacties van de vorige weken echter aangetoond. Bij dit alles bleef het aanbod uit het binnenland vrij beperkt. Het C. B. K. handhaafde zijn prijzen voor januari-levering. Voergranen. In voergerst werden vorige week be hoorlijke omzetten bereikt. De noteringen bleven goed op peil niettegenstaande het vrij grote aanbod. De houders werden zich ervan bewust dat de huidige prijzen nauwelijks kans op stijging geven waardoor verder bewaren weinig zin meer heeft. Bij deze overweging gaf uiteraard de verhouding tussen marktprijs en drempelprijs de doorslag. Haver kreeg een vaste stemming. Aan het eind van de week werd de heffing in Duitsland met ca 0,55 per 100 kg ver laagd, als gevolg van de gestegen prij^n- De grote importbehoefte in Duitsland begon zich te openbaren. l'eulvruehten. Na een zeer flauwe aanloop kregen de groene erwten in de laatste dagen van de vorige week een vaste tot zeer vaste stemming. Daardoor konden de prijzen zich enigermate boven het weder om verlaagde niveau uitwerken. De aanleiding was wel een iets verbeterde belangstelling van buitenland se kopers, terwijl men zich ging realiseren dat de noteringen in korte tijd wel sterk wRren ingezakt. Zoals het altijd gaat bij een dergelijke ontwikkeling werd het bijzonder moeilijk om na de omslag offertes los te krijgen. De houders kregen weer wat moed om het verdere verloop eens aan te zien. Het aantal za ken bleef dus klein. Er waren geruchten dat de voor export beschikbare hoeveeelheden Oost-Europese erw ten niet zo groot zullen zijn als wel eens werd veron dersteld. Alaska-erwten hielden een notering van ca. 58,50 per 300 kg c. i. f. West-Euuropese havens. In de laatste week verschenen in enkele kranten berich ten over „zwendel" met buitenlandse erwten die als Nederlands produkt geëxporteerd worden. Een be kend feit is echter dat al jaren lang Belgische erwten worden ingevoerd in Nederland. In ons marktbericht vermelden wij regelmatig de cijfers daarvan. Groene erwten zijn volkomen geliberaliseerd en de invoer is dus zonder beperkingen toegestaan. Wanneer nu de erwten voldoen aan het standaardmonster en aan de overige te stellen eisen, wat voor bezwaren zijn er dan tegen deze handel in te brengen, zeker gezien tegen de achtergrond van de E. E. G. Het komt ons voor dat een dergelijke berichtgeving aan de consumptie van groente erwten allemaal maar schade kan doen, en daar is niemand mee gebaat. Schokkers konden ook enigszins profiteren van de betere stemming hoe wel de handel onbetekenend bleef. Bruine bonen wa ren alleen in de goede kwaliteiten regelmatig te plaatsen op een onveranderd prijsniveau. Kapucij ners waren in de beste kwaliteiten goed gevraagd. De AAKDAPl'ELTERMIJNMARKT (Weekbericht 1016 nov, 1965, verstrekt door G. de Vries Zonen, N. V. Amsterdam; voor Zeeland, Goes, telefoon 011006451) Consumptie-aardappelen: Bintje 40 mm opw. april. Een weekomzet van 44 contracten (vorige week 176) geeft wel een aanwijzing, dat er weinig belangstel ling bestaat. De noteringen bleven vrijwel onveran derd met geringe schommelingen. In het begin van deze verslagperiode werd nog 21,20 genoteerd maar werden* toch later transacties afgesloten op 20,80. Ook aan het slot werd deze prijs geboden en 21.00 gelaten. BEURSBERICHT MARKT GOES (16 nov. 1965) Granen on peulvruchten: Tarwe, basis 17 27,50 - ƒ34,75; Gerst ƒ2933,50; Kleine groene erwten ƒ25 47; Schokkers ƒ25ƒ46; Capucijners ƒ45 77,50; Bruin bonen 60ƒ107,50 (mits zonder grond). Alles boerenschoon af boerderij en per 100 kg. Aardappelen. Bintje, 35 mm opw. 3.5,50-^-f 16,50 per 100 kg. Levering aan de sorteerinrichting. Soa> teerkosten voor rekening koper. Voederaardappelen noteerden ƒ4,50 per 100 kg. Uien. Onaf gestaart aan de sorteerinrichting geleverd 1132 cent per kg. Vlas: De notering pér kg voor goede kwaliteit is 2330 cent. Voqr gewone kwaliteit bedraagt de prijs 1622 cent. Voor slechte kwaliteit is de prijs 1015 oent. Gerepeld vlas 1535 cent. Het vlas bij de telers is praktisch verkocht. Hooi en stro (telersprijzen)Lucernehooi uit de ruiter geperst ƒ115ƒ125; Weidehooi ƒ115ƒ125; Gerstestro uit de schuur 6070; Tarwestro 47,50 ƒ57,50; Schokkerstro 6575; Erwtenstro (kl. groen) ƒ70ƒ82,50. Alles per 1000 kg en op auto geleverd. Eieren: De eierprijs bedraagt ƒ2,82 per kg. 16 nov. termijnmarki sloot vrijdag 12 nov. j.l. vast met de volgende verrekenprijzen: 3 groene erwten: nov. dec. 59,25; jan. ƒ59,75; febr. ƒ60,50. 3 schokkers: nov. 66,50; dec. 67; jan. 67; febr. 68. Deze prijzen zijn niettemin nog lager dan de slotnote- ring van vorige week. Zaden. De notering voor karwijzaad bleef hangen op een vrijwel ongewijzigd prijspeil. De handel was niet noemenswaard. Blauwmaanzaad had enige ex- portvraag, die de prijzen echter niet kon doen verbe teren. De levering van oud zaad geeft doorlopend moeilijkheden ten aanzien van smaak, reuk en kleur. De cons, aardappelmarkt. Op een iets lager prijsni veau bleef deze week de markt hangen. Het blijkt dat er voorlopig nog voldoende orders afgewerkt moeten worden. Hierdoor is men nog niet gedwongen om tegen lagere prijzen te accepteren. Nieuwe verkopen naar Spanje kunnen echter alleen tegen aangepaste prijzen gerealiseerd worden. Ook de export naar Duitsland verloopt, wat de consumptiematen betreft, maar moeizaam. De invoer in West-Duitsland is on danks de waarschijnlijk iets kleinere oogst dan vorig jaar, tot op heden ca. 13 minder dan vorig najaar. Het aanzienlijk hogere prijspeil in de exportlanden zal hier wel niet vreemd aan zijn. Voor de binnen landse voorzieningen bleef deze week de vraag over wegend. Er is tot heden nog geen voorraad gevormd in de stad, zodat de grossiers regelmatig in de markt zijn. Voor Eigenheimer gold deze week zelfs een iets hogere prijs. Zaaigranen. De handel in winterzaaitarwe beperkt zich thans tot incidentele orders. De belangstelling voor zomerzaaitarwe nam gedurende de afgelopen week iets toe, waardoor men de vraagprijzen ver hoogde. üp dit hogere prijsniveau komt men echter moeilijk tot zaken. In zaaigerst worden nog steeds weinig zaken gemeld. Het voornaamste reis van de laatste jaren „Cambrinus" zal, indien men zich van de zijde van de mout- en brouwindustrie gunstig uit spreekt over de rassen Delisa en of Zephyr ongetwij feld plaats moeten afstaan aan deze nieuwe rassen, gezien de over 't algemeen goede proefveld- en prak tijkresultaten. In zaaipeulvruchten bleef de situatie praktisch ongewijzigd. Met belangstelling worden de definitief vast te stellen N.A.K.-eisen voor deze pro- dukten tegemoet gezien. Algemeen verwacht wordt dat deze zeer binnenkort zullen worden bekend ge maakt. Zaailijnzaad liep gedurende de afgelopen week iets in prijs terug. De bekendmaking van Fran se zijde dat daar evenals vorig jaar de uitzaai door de regering in de hand wordt gehouden is misschien hiervan wel de belangrijkste oorzaak. Vlas. De rustige stemming op de vlaslintmarkt handhaafde zich ook deze week. De kopers van dit produkt gaan de laatste weken bijzonder voorzich tig te werk bij de te verrichten aankopen. Algemeen wordt aangenomen dat bij voortduren van deze situa tie de uitzaai in het a.s. voorjaar nadelig zal worden beïnvloed, althans voor dat gedeelte dat door de vlassers zelf moet worden gezaaid. Iïuwvoeders. Het aanbod van tarwestro was ook deze week nog niet groot, waardoor de prijzen zich dan ook goed konden handhaven. De vraag naar goed erwtenstro neemt iets toe, de vraag naar gerste stro blijft rustig. Wat de diverse hooisoorten betreft is er een goede belangstelling voorde betere kwali teiten. \E winter is wel wat vlug gevolgd op de mooie nazomer. We hadden 't zo erg niet verwacht, wel wat nachtvorstjes, maar niet zo streng ineens. Er is door de plotselinge vorst wel veel schade aangericht en veel ongemak. De suikerbieten heb ben er ook nog wat van geleden. We hopen dat deze vroege vorst weer vlug voorbij zal gaan; tot het laatst van december of januari als wij voor 't zeggen zouden hebben. Er moet wel niet zoveel als vorig jaar om dezelfde tijd meer geploegd worden, maar klaar zijn we nog niet. Het vee is nu met die vorst ook alle op stal gegaan en we kunnen nu gaan rekenen of we van alles genoeg heben. Wanneer we tekort komen, kunnen we nog wat bietenblad gaan inkuilen, maar meer ook niet. De reis van de buren is toch nog doorgegaan al waren wij er niet bij. „Ja, jon," zei buurman, ,,'t is best e gaen, maer ik kouwe voeten gehad as een gröote vent en moei da ik er van was, je kunt nog beter een eêle dag peeën laaien dan zo'n dagje wienkelen in Rotterdam." „Maer," zei Plone, „we bin toch goed geslaegd oor, en 't was olies naer onze zin, oor." „Dat zei je tenmissen," zei buurman, „m'en eêl de stad deur ewist geloof ik. Ik wier het erg beu op 't leste, dat wil ik je wel zèn. Ik begriepe nie, oe öl die wienkelmensen an der boteram kom men, want 't is wienkel op wienkel, en mooi in gericht, en dan öl die juffrouwen, die verdienen ok meer as een daêlder, geloof dat maer oör. Je kunt 't nie uutdienken of je kunt 't er kopen." „We wassen toch nie laête klaêr, ée Willem", zei Plone, ,,'t gieng olies nog al vlot." „Nog a vlot, mens," zei buurman, „ik kope voe m'n eigen zeker in den elft van den tied die jie nodig ad om een mantel te kopen, en noe ei je nog, liek as ik vlieweke ezeid nog een sjael, een oed, anschoenen en gewone schoenen der bie ekocht; mens ik bin noe wee ^blut oor. M'n nae- gels bin kort van over den boom te krauwen, we motten nodig wat peêcenten kriegen, want je kan eêle daegen maer betaelen, grond- en waeterlas- ten, straet- en rioolbelastinge en nog die vuulte- belastinge. Jae, dat uusvuul, daer oorde je vroe ger ok nie van. Jon, 't staet nie stille tegenwoor dig en as je de kranten leest wordt dat nog erger; overal kun je lezen ad 't gemeenteraêd gewist ei, welke belastingen er weer nae boven motten, want gee-es uit Middelburg die dwiengt de ge- meenteraed dit te doen, anders wordt de begro- tinge nie goedgekeurd oor. De burgemeesters mot ten dat zèn en dan mot het gebeuren, daerom kun je er ok niks van merken as 't er 't een of aars wat dierder wordt, 't Is zó uutgegeven, je wordt der nie vee beter van, maer as we maer gezond bin." NOTERINGEN ROTTERDAMSE KORENBEURS 15 november 1965. Tarwe. Franco fabrieken-, nieuwe condities, 37,70, 2e helft nov., ƒ38,05, 2e helft dec. Kippengerst: tot 34, basis boordvrij. Brouwgerst faq. kwaliteit: Cam.br., nov. 36,25, dec., 36,50, condities 98-17-95 -5-10¥2basis boordvrij. Brouwgerst C.B.K.: 36,25, jan., basis boordvrij. Brouwgerst Duitse condities: 37, dec., basis boordvrij. Haver 52/53 kg: ƒ31,25, loco, basis franco Rotterdam. Groene erwten op mon ster: van ƒ45 tot ƒ51, uitgez. partijen iets hoger, franco Rotterdam. Groerie erwten 3 kwaliteit: ƒ59, nov., 60, dec., jan./april 61 bieden, 62 laten, fran co Rotterdam. Groene erwten 6 kwaliteit: nov. ƒ55,50, jan./april, 57, franco Rotterdam. Groene erwten industrie: 40 tot ƒ45, franco Rotterdam. Termijnmarkt-maandagochtendcall: 3 x ƒ61, febr., stemming vast, franco Rotterdam. Schokkers op mon ster: tot ƒ54, uitgez. partijen iets hoger, franco Rot terdam. Schokkers 3 kwaliteitnov., 67,50, voor jaar 68,50, franco Rotterdam. Schokkers 5 kwa liteit: nov., 65, franco Rotterdam. Termijnmarkt- maandagochtendcall1x 68, febr., 1 x 68,25, nov., stemming vast, franco Rotterdam. Kapucijners op monster: tot 83, franco Rotterdam. Bruine bonen doorsneekwaliteit: ƒ112,50, franco Rotterdam. Maan zaad exportkwaliteit: 202, loco, franco Rotterdam. Karwijzaad exportkwaliteit: nov., 140,50, jan./april, 144, franco Rotterdam. Termijnmarkt-cons. aardap pelen: (ochtencall)Bintje 40/opw., april, ƒ21,30 la ten, 21 bieden, geen zaken. Aardappelbeurs* Bintje 40 opw. binnenl. sort, af binnenland 1818,50 Bin tje 35/opw. bestemming Duitsland, gesorteerd in 2 maten, afhankelijk van grofheid, af binnenland 17,50 18,50. Bintje 40/opw. bestemming Spanje, 18,50, autovrij binnenland. VEEMARKT VHERTOGENBOSCII (17 nov. 1965) Wegens de onregelmatigheid van de handel is het niet verantwoord een notering op te geven. De prijzen waren over het algemeen lager tot veel lager.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 17