09- „Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van land enTainbouw en Veeteelt in Zeeland Het is een romantisch plaatje, wat U hier op de voorpagina vindt, ik geef het U graag toe. „Christ- nacht" van Alfons Schneider. Zo gaan ze in Todtmoos in de Kerstnacht naar de kerk. Zoals ze het de eeuwen door gedaan hebben in dit dorpje in het Zuidelijk Schwarzwald. Want de kerk is een bedevaartskerk, die oorspronkelijk uit de 13e eeuw stamt, maar in 1627 in barokstijl werd her bouwd. En zo ziet U het op dit plaatje. Als U dan ook nog weet, dat Todtmoos eigenlijk uit dertien delen bestaat, die rondom op de bergea verspreid liggen, dan hebt U alle stof voor een ro mantische overpeinzing. Over eeuwenoude gewoon ten in een eeuwenoud boerenland. Want zo kent U het Schwarzwald immers van uw vakantiereizen U begrijpt al lang, dat ik de neiging heb een loopje te nemen met die „romantiek", maar ik doe het nietNeen, ik laat dat mooie plaatje rustig staan, ik vind het nog aardig ook, want ik houd veel van het Schwarzwald. Maar de mensen en de Kerstnacht romantiseer ik niet Dezer dagen kregen wij een krant in huis van een bekend Nederlands levensmiddelenbedrijf waar over de volle breedte van de voorpagina gedrukt staat: „Kerstviering het mooiste op het platteland". „Waarom eigenlijk vraag je je af. En als je dit artikel, wat er bij hoort, leest, dan krijg je zo weer de indruk, dat de mensen niets van ons begrijpen. Want ook de mensen „op het platteland" kun je niet romantiseren. Die mensen, wel, dat zijn U en ik. En de meeste van ons zijn om het met een modern woord te zeggen agrariërs. Nou, en aan moet je voor de aardigheid eens de laatste jaargang van ons blad doorlezen. Dan kom je andere taal tegen dan een romantisch beeld. Hier overweegt de zorg om het bestaan, die soms tot uiting komt in bittere woorden. En het kan niet de bedoeling zijn van mijn artikel, dat deze ene keer verschijnt, om al die bitterheid van de heer Schlinge- mann goed te maken. Want dat hoort er bij, zeker in onze tijd, waar men ook buiten de agrarische wereld oog en oor krijgt voor de oorzaken van de bittere toon. Het is allemaal niet gemakkelijk, wij weten het Maar dacht U dat de mensen daar in het Schwarzwald op dat mooie plaatje hun zorgen niet hadden Wie er wel eens geweest is en wie de moeite genomen heeft, met de mensen te praten, heeft dat ook gemerkt. Maar nu is het Kerstmis. En ze gaan ter kerke. Om daar te horen het oude Kerstevangelie uit Lukas. Om daar te horen, dat God de moeite heeft genomen mens te worden op déze aarde. Ook op de aarde van Todtmoos in het Schwarzwald, temidden van mensen, die de bitterheid van het deven van alledag best kennen en die er een heel jaar aan tobben, maar die nu op pad gaan, om zich door het Kerstevangelie te laten troosten. We kunnen over Kerstmis veel braafs, moois en dierbaars zeggen, maar het wezen van het Kerstevangelie is dat Ene: niet dat wij ménsen mooie dingen doen, maar dat Gód met ons is, alle de dagen, de mooie en de bittere. Om dat te horen, komen ze daar in Todtmoos naar de kerk, uit de hele omgeving. En wat doet U met Kerstmis Want het is bepaald geen onbijbelse zaak om wanneer het nodig is bezig te zijn met de zorg voor het dagelijks brood. Maar het is evenzeer een bijbelse zaak, dat de mens bij brood alleen niet kan leven. De mens is nu eenmaal geschapen als een eenheid van lichaam en geest. Daarom gaan ze in Todtmoos op Kerstmis naar de kerk. Voor de ontmoeting met hun Schepper en Verlosser, die in het kind van Bethlehem tot hen komt. Ik wens U en mijzelf heel gezegende Kerstdagen toe. Middelburg. H. M. STRATING. DINSDAG 24 DECEMBER 1963 KERSTMIS 1963 Flonkering bij abonnement: Terne 51 e .Jaargang No. 27It

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 1