KONTRAKTTEELT Wat doen de organisaties: WEERWOORD y VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1963 „Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Land enTuinboun en Veeteelt in Zeeland D1 Frankering bij abonnement: Terneuzee» 51e Jaargang No 2695 IN de land- en tuinbouw worden in toenemende mate voor het telen van zaden en tuinbouwprodukten kon trakten afgesloten. Een ontwikkeling die een bedreiging kan inhouden van de zelfstandige boer of tuinder. Grote ondernemingen kunnen op deze wijze hun invloed uitoefe nen op de agrarische bedrijven waardoor de voordelen van de teelt niet meer ten goede komen aan de boer of tuinder. De verticale integratie, waarbij twee of meer produkten- stadia samengetrokken worden, bijvoorbeeld produktie en verwerking of zelfs produktie, verwerking en afzet zullen in toenemende mate tot samenwerking van telers en coö peraties noodzaken. De standsorganisaties zullen mede moeten helpen om de ontstane steeds belangrijker worden de problemen aan te vatten. Immers de omvang en de betekenis van de kontraktteelt. vooral van zaden neemt nog steeds toe. De gewassen die op kontrakt geteeld wor den vormen vaak een welkome variatie in de vruchtwisse ling, bevorderen een betere arbeidsverdeling en de finan ciële resultaten kunnen aantrekkelijk zijn. Soms is het mogelijk om twee gewassen per jaar op bedelfde nere^el te telen. Van groot belang is het daarom dat goede af spraken en regelingen gemaakt worden. De invloed van de individuele teler is sleelits geding en daarom is s5,,>,'xn- werk'ng dringend gewenst om de noodzakelijke versterking van de positie van de kontrakttelers te verkrijgen. NAAR EEN LANDELIJKE ORGANISATIE |E Kontrakttelersvereniging te Groningen en de Stichting voor Kontraktteclt te Roosendaal be hartigen beide de belangen van vele telers, ieder in het eigen werkgebied. Om ondoelmatig en inefficiënt werken te voorkomen hebben beide organisaties een kommissie uit hun besturen benoemd om tot een landelijke organisatie te komen. Reeds geruime tijd is een rapport hierover van deze kom missie aan de drie Standsorganisat:es aangeboden. In dit rapport worden enige suggesties gedaan t.a.v. mogelijkheid van de opzet van kontraktteelt. Het ware te wensen dat vóór het nieuwe seizoen begint, hierover intern overeenstemming In 3 C. L. O. verband wordt bere'kt opdat op deze basis (standaard- kontrakt) met de firma's en industrie onderhandeld kan worden. Hierover moet de boer (tuinder) kunnen beschikken, alvorens de „fieldman" weer op pad gaat om kontrakten onder te brengen. Nu, bijna begin september, heeft nog geen der organisaties antwoord op dit rapport gegeven en een mening over de conclusies kenbaar gemaakt. Het duurt dus wel weer vrij lang voordat een gezamen lijk standpunt over deze kwestie kan worden ingenomen. Uiteraard profiteren hiervan de firma's die spoedig en naar wij vernemen vervroegd op pad gaan. om de nodige kontrakten af te sluiten. In de in overleg met de firma's op te stellen standaardkon trakten zal speciale aandacht besteed moeten wor den aan de bepalingen over kwaliteit, prijs, krediet voorwaarden en sancties bij niet nakoming van de overeenkomst. Het moet mogelijk zijn dat telers kontrakten afsluiten die zo veel mogelijk „waterdicht" zijn. Eventueel zal in voorkomende gevallen met sommige firma's of fabrieken niet gekontrakteerd moeten worden tenzij deze gebruik maken van bedoelde, goede kontrakten. KONTRAKTTEELT IN DE PRAKTIJK DAT het in de kontraktteelt met de afwikkeling der zaken lang niet altijd „koek en ei" is tussen teler en fabrikant zal niemand bevreem den. Hoe het in dergelijke gevallen soms toegaat hoorden wij onlangs van een teler die met een fabriek een kontrakt voor de levering van tuin, bonen afgesloten had. De prijs was in deze over eenkomst vastgesteld, en zo op het oog leek het betrokken teler dat hij „goed" zat. In dit kontrakt waren echter onder meer een tweetal bepalingen opgenomen die als volgt luidden: Het oogsten van de tuinbonen zal dan geschie den, wanneer koper en/of diens gemachtigde hierover mondeling en/of schriftelijk opdracht geeft. De door teler af te leveren tuinbonen moeten naar de beoordeling van koper en/of diens gemachtigde, geschikt zijn voor diepvries. De meer ingewijde kan het verloop van deze zaak reeds raden. De fabrikant liet maanden lang niets van zich horen en wist het perceel waarop de tuinbonen geteeld werden zelfs niet eens te lig gen Het tijdstip van rijpen naderde met rasse schreden en ten einde raad belde de verontruste teler de fabriek op. De „fieldman" kwam langs, overzag het produkt op het veld en gaf order- vrijdag plukken Aldus geschiedde en de tuinbonen werden in de namiddag aan de fabriek geleverd. Maar de fabri kant, ook niet mis, keurde de gehele partij af, zijnde niet diepvries geschikt. Hij maakte echter wel het goede gebaar bereid te zijn deze bonen tegen de helft van de prijs voor de inmaak over te nemen DEMIDDELING in deze kwestie leverde niets op. De fabrikant hield vast aan de kontrak- tuele bepaling, dat de tuinbonen geschikt dienden te zijn voor diepvries. Naar de eisen informerend, waaraan het produkt dan diende te voldoen (die niet in de overeenkomst waren opgenomen en dus op bet moment van de levering eenzijdig door de fabriek konden worden vastgesteld) kreeg men ten antwoord dat onder meer er geen gele bonen in het produkt mochten voorkomen. Deze bleken inderdaad wel aanwezig te zijn. Er werd van de zijde van de teler met klem op gewezen dat de fabriek toch betreffende het opdracht geven tot het oogsten geheel in gebreke was gebleven. Niets mocht baten, de fabrikant had alleen te maken met het al dan niet geschikt zijn voor diepvries en was niet bereid de overeengekomen prijs te betalen. Dat naast deze twee nu besproken punten het kontrakt ook nog vele andere zwakke kanten had zal niemand verwonderen. De teler was de dupe en in dit geval ging het om een bedrag van ca. 30.000,— DE TIJD DRINGT ïjE verwachting bestaat dat de „fieldman" van de firma's en de fabrieken dit najaar ons zich in te dekken weer vroeger dan andere jaren op pad zullen gaan om hun kontrakten tijdig af te sluiten. Een antwoord door de organisaties hierop, ter voorkom'ng van het gebruik van slechte kontrakten, zal dan ook niet lang meer op zich moeten laten wachten. Blijft dit antwoord van de organisaties te lang uit dan bestaat de kans dat de firma's en fabrie ken zich reeds weer ingedekt hebben. Voorlopig kunnen we U aanraden niet te snel in te gaan op n»ogelijke aanbiedingen. TUINBOUW KONTRAKTTEELTEN T\E veilingen verenigd in het C. B. v. T. V. heb- ben reeds enige jaren het belang van de kon traktteelt ingezien. Door het in overleg met de fabrikanten ontwerpen van een standaard-kon- trakt werd een vorm van samenwerking verkregen die voor beide partijen zowel teler als industrie, bevredigend werkt. De veiling verleent de voor de fabrieken zo gewaardeerde „seiVice" in de vorm van fust en keur. Dat ook de teler bij deze gang van zaken goed profijt trekt, blijkt o.m. dit jaar uit het feit dat de over de veilingen gesloten kontrakten voor de levering van stambonen tegen de vastgestelde prijs afgenomen werden, niettegenstaande de fa brikant op de veiling zelf deze bonen veel goed koper betrekken kon. Kontrakten voor stambonen, die niet via de veilingen waren gelopen, gaven veel moeilijkheden, vooral in West Noord-Brabant. Juridisch waren deze kontrakten vaak te ontduiken en dan liet de industrie de teler met zijn stamslabonen zitten Dit is niet mogelijk gebleken bij de kontrakten zoals die zijn opgesteld door de juridische afdeling van het Centraal Bureau. Natuurlijk hebben de veilingen ook hun zorgen en moeilijkheden, maar zij hebben vele mogelijkheden die de individuele teler niet tot zijn dienst staan. De tuinders die dit seizoen de „vrije" bonen teelden hebben ondervonden dat de teelt van stambonen door zijn mechanisatiemogelijkheden een landbouwprodukt is geworden. Voor een vol gend jaar om rekening mee te houden De kon traktteelt van zaden en tuinbouwprodukten is een zaak die alle aandacht en belangstelling van de organisaties volkomen waard is. Behartiging van de belangen van de telers en/of leden en het bieden van garantie en service aan de afnemers is nodig. Reeds nu zien we een zich gedeeltelijk oriënteren op het buitenland (België en West- Duitstand). De toenemende mogelijkheden tot mechanisatie van de oogst zal de animo voor som mige teelten vergroten. De marktpositie van de industrie is vaak sterk. Aan de telers en hun or ganisaties de taak om hier iets tegenover te stel len d. R./Bl. TI/ E weten niet hoe het weer is, als deze regels in druk verschijnen. Het is vurig te hopen, dat dan vv de graanoogst voortgang kan vinden op redelijk begaanbaar bouwland en dat het vee niet meer ,.met vijf bekken vreet". Op dit moment valt de regen nog in stromen neer en is de stemming som ber. Hier en daar is gesproken en geschreven over een rampjaar voor de boer. Het is, dachten wij, voorbarig om zulke grote woorden al te bezigen. Er kan nog veel ten goede keren. Verlies aan hoeveelheid kan uiteraard door een relatief betere prijs vaak grotendeels worden goed gemaakt. Met verlies aan kwaliteit is dat niet het geval. Voor een ricl.tprijsprodukt als granen be tekent te weinig kilo-opbrengst ook direct te weinig financiële opbrengst. Wat de melk betreft be hoeft de opbrengstkant niet te lijden, als het huidige systeem van melkprijsgarant'-e straks op rede lijke wijze wordt voortgezet. KJ AAR de kostenverhoging als gevolg van het slechte weer is er alvast. Dat wil dus zeggen, dat de Nederlandse boer bezig is weer een flink stuk risico te lopen. Natuurlijk, d' ar is hij onder nemer voor. Maar dan is het wel nodig, dat zijn onderneming in staat is een paar jaar met veel slecht weer te verdragen. Als voorname elementen van de onder nemer staak, ook in land- en tuinbouw, kunnen worden be schouwd het tijdig aanpassen en moderniseren van het bedrijf en het dragen van risico. Vorig jaar is bij het vaststellen van de richt- en garantieprijzen van de basisprodukten o.a. rekening gehouden met de noodzaak van investeringen voor moderniseringdaarvoor werd een kleinigheid inberekend. Het slechte weer van augustus 1963 vlak na dat van 1962 illustreert dat het andere element, n.l. het dragen en kunnen dragen van risico, niet meer buiten beschouwing kan worden gelaten. Daar bij moet men dan nog bedenken, dat de modernisering van de landbouw, hoe noodzakelijk die ook is, de afhankelijkheid van de weersomstandigheden en daarmee het ondernemersrisico meestal nog vergroot.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 1