KORT VERSLAG De suikerbietenprijs „Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Land enTuinbouw en Veeteelt in Zeeland' Frankering bij abonnement: Terneuzeoi VRIJDAG 26 JULI 1963 5ie Jaargang: No. 289IL van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der Z. L. M., gehouden op maandag 22 juli 1963 te Goes. DE Voorzitter, Ir. M. A. Geuze, opent de vergadering en heet alle aanwezigen van harte welkom. Een speciaal welkom richt spreker tot de nieuwe voorzitter van de P. J. G. Zeeland, de heer F. Dees, die voor de eerste maal de vergadering bijwoont. Tevens richt hij enkele afscheidswoorden tot de scheidende voorzitter, de heer H. C. v. d. Maas, en zegt dank voor de zeer prettige samenwerking. De Voorzitter brengt vervolgens de landbouwdagen in Kruiningen in herinnering. Deze kunnen on danks de weersomstandigheden als buitengewoon geslaagd worden beschouwd en spreker brengt alle lof toe aan het Kringbestuur van Oost-Zuid-Bevel and en alle medewerkers, die tot het succes hebben bijgedragen. AKKERBOUW DE heer J. B. Becu .doet een aantal mededelin gen inzake de akkerbouw. De A. K. U. heeft besloten de fabrieksgebouwen, die zij bestemd had om het NOVI-vlasprocédé in de praktijk te bren gen, voor andere doeleinden te benutten. Het procé dé schijnt in de praktijk nog op moeilijkheden te stuiten. Het is niet bekend oflater en elders toch doorgegaan zal worden. Het feit wordt door het Da gelijks Bestuur betreurd. Er is door de Commissie Verwerking Inlandse tarwe in Broodbloem een rapport opgesteld over de kwaliteit van de Neder landse tarwe. Hieruit blijkt duidelijk, dat zeer goed een veel groter percentage in de melanges voor de bereiding van broodbloem kan worden bijgemengd, dan indertijd, toen het menggebod nog gold en door het produktschap jaarlijks een percentage werd vastgesteld, van verschillende zijdén werd beweerd of aangenomen. In E. E. G.-verband is een iets hogere drempel- prijs voor gerst vastgesteld, waardoor de markt prijs ook iets hoger zal kunnen zijn. Ten aanzien van de gemengde zandbedrijven is het verheugend dat besloten is, dat deze verhoging onmiddellijk zal worden doorberekend in de onderlinge heffingen, die de E. E. G.-landen op de invoer van elkanders veredelde produkten mogen leggen. Hierdoor komt de Nederlandse uitvoer van veredelde produk ten bij verhoging van de prijzen van voedergranen niet in direct gevaar. SUIKERBIETENPKIJS DE vergadering bespreekt uitvoerig de situatie in de suikerbietenteelt en op de suikermarkt. Ten aanzien van de teelt zijn de arbeidskosten de laatste jaren zeer sterk gestegen. De krappe arbeidsmarkt heeft er dit jaar bovendien toe ge leid dat de onkruidbestrijding op vele plaatsen niet op voldoende wijze heeft kunnen plaats vinden. Aan de chemische bestrijding wordt grote aan dacht besteed, maar deze was thans nog niet af doende. Het Dagelijks Bestuur is van mening, dat de oppervlakte van verschillende gewassen zal terug lopen bij de huidige prijsverhoudingen. In verband met de alom in het Zuid-Westen ge constateerde omstandigheden wil het Dagelijks Bestuur een ernstige waarschuwing richten tot de Regering met name inzake de suikerbietenteelt. Alleen een drastische verhoging van de suiker- bietenprijs van een orde van grootte 10,per ton zal kunnen voorkomen dat het areaal 1961 op nieuw aanzienlijk zal teruglopen. Gezien het verwachte aanhoudende tekort in de wereld aan suiker, zou een dergelijke ontwikkeling aan Nederland veel geld kosten. Ook de suikerin dustrie zou grote schade lijden door onvoldoende grondstof om rendabel te kunnen werken. Het Bestuur is tenslotte van men'ng, dat gezien bovenstaande situatie een nader gesprek met de regering over de prijs voor de oogst 1963 dringend gewenst is. TUINBOUW |\E prijzen van de groenten en de vroege aard ig appelen liggen aan de lage kant. Er is veel schade in het zacht fruit geweest. Naar aanleiding hiervan en de hoge arbeidskosten, waartegenover te lage prijzen staan, ontstond er een uitvoerige discussie over de vraag welke teelten rendabel zijn en wat de toekomst in dit opzicht zal opleveren. WERKGEVERSAANGELEGENHEDEN IIET Dagelijks Bestuur voelt niet voor een alge- mene verplichte arbeidsongeschiktheidsver zekering voor zelfstandigen die voor een dergelijke verzeker1 ng in aanmerking komen bestaan vol doende mogelijkheden zich particulier te verzeke ren. Het Bestuur is voorts van mening, dat vereen voudiging in de administratie van de sociale voor zieningen noodzakelijk blijft, maar dat een derge lijke vereenvoudiging niet mag gaan ten koste van een veel zwaardere premielast voor de werkgever. BEDRIJFSLABORATORIUM GRONDONDERZOEK HE Direkteur van het Bedrijfslaboratorium V Grondonderzoek, ir. Dechering, zet in net Bestuur de reorganisatieplannen uiteen, die neer komen op een grotere centralisatie, welke kosten besparend werkt. Een en ander is nodig voor de steeds stijgende loonkosten. Het Bestuur kan akkoord gaan met deze plannen. KADERCURSUS MET de inhoud van een rapport, samengesteld door een commissie uit de standsorganisa ties en het Landbouw Coöp. Centrum inzake ka dercursussen, kan het Bestuur zich verenigen. Be sloten wordt, wanneer cursussen zullen doorgaan, financiële steun te verlenen. BENOEMINGEN- IN de Raad van afgevaardigden van de B. V, A. B, wordt benoemd de heer Jac. Boonman te Oud- Vossemeer. In de Kommissie Landbouwhuishoudr- onderwijs werd benoemd de heer F. Dekker te Aagtekerke. In de Soc. Verzekerings Kommissie No. 18 de heer Joh. de Visser te Domburg. In de Kommissie van advies van de Landbouwhuishoud- school te Oostkapelle de heer S. de Visser te Aag tekerke. In de Kommissie van Toezicht van de Landbouwhuishoudschool te Oostkapelle mevr. De BuckCijsouw te Oostkapelle en mevr. Wisse Melse te Aagtekerke. In de Kommissie van Toe zicht van de Landbouwhuishoudschool te Tholen mevr. J. J. MoordijkHage te Scherpenisse, mevr. J. MeijaardSakko te Stavenisse, mevr. M. Boo gaard te St. Annaland en mevr. J. van Gorsel— van Westen te Oud-Vossemeer. RAPPORT IN de septembervergadering zal een rapport be- sproken worden, dat de heer C. J. v. d. Werff samengesteld heeft naar aanleiding van de reacties die hij ontvangen heeft op zijn artikel in het Oost Zuid-Beveland(tentoonstellings) nummer van het Zeeuws Landbouwblad. IUIST op het ogenblik dat de buitenlandse suikerprijs op een voor de boer aantrekkelijk niveau ge- komen is, blijkt uit de inventarisatie dat de oppervlakte uitgezaaide suikerbieten in Nederland belangrijk ingekrompen is (10.4%). Na de ellendige korting op de suikerbietenuitbe talingsprijs tengevolge van een grotere produktie dan de Nederlandse consumptie in 1960 en 1961 missen we hier een gunstige gelegenheid. Bovendien is de stemming bij de suikerbieten telers in mineur. Men kampt met grote arbeidsmoeilijkheden en de overgang naar nieuwe verzorging?- en rooimethoden blijkt langzamer en met meer moeilijkheden gepaard te gaan dan verwacht werd, terwijl de arbeidsontwikkeling juist tot een meer geiorceerd tempo aanleiding zou moeten geven. De nieuwe methoden zullen er komen, doch zullen voorlopig geen kostenbesparing t.o. van de oude methoden meebrengen maar wel meer investeringen en meer risico. DE boer is pertinent in zijn bewering dat het voor de volgende oogst noodzakelijk is tot een belangrijk hogere richtprijs voor de suikerbieten te komen dan voor oogst 1963 vastgesteld is. Alge meen wordt hierbij gedacht aan een verhoging van 10,per 1000 kilo suikerbieten. Of dit te realiseren is zal moeten blijken. We hebben getracht eens te toetsen waaruit deze ver- hogingsdrang is ontstaan en in hoeverre deze reëel is en komen hierbij tot merkwaardige bevin dingen en welIn 1958 was de richtprijs voor sui kerbieten 54,per 1000 kilo. Na enkele variaties is de richtprijs 1963 wederom op ƒ54,- per 1000 kilo vastgesteld. Uit het L. E. I.-rapport voor calculatie 1963 ha len we de volgende cijfers: Z. W. kleigebied - bedrijf van 35 ha Kosten in guldens per ha. (over alle gewassen gemiddeld) 1957/'58 1961/'62 1962/'63 Arbeid 529 570 630 Werk door derden 151 201 188 Trekkerkosten 93 110 122 Wervingskosten 118 881 130 1011 140 1080 Zaaizaad 113 122 130 Meststoffen 141 150 -+- 144 Veevoer 35 56 47 Grond en gebouwen 198 245 245 Overige 146 149 15-1 Totaal 1524 1733 1800 De kosten arbeid aan het gewas suikerbieten worden in 1957/ 58 op 909,en in 1961/'62 op 929,per ha berekend (dus bijna 2 x zoveel als de algemene kosten voor arbeid). Voor 1962/'63 wordt dit cijfer niet gegeven doch*we kunnen aan nemen dat de algemene arbeidskostenverhoging minstens hierin doorwerkt en op 1000,per ha bieten te stellen is. Sedert deze voorcalculatie is de C. A. O.-landbouw wederom herzien en is het basisuurloon waarop de voorcalculatie 1963 gebaseerd was (ƒ1,825) ver hoogd tot 2,02 per uur. Met de te verwachten rationalisatie is in het rapport van het L. E. I. reeds rekening gehouden zodat we moeten aannemen dat voor de suiker bietenteler 1963 hieruit een extra loonpost van b.v. 90,— per ha te voorschijn komt. We vinden dan dat de bietenteler 1963 aan extra kosten per ha suikerbieten zal moeten behalen in vergelijking met de teler in 1958 aan: a. hogere exploitatiekosten 1809,— min 1524,— 276,— b. meerder loon soc. lasten t.g.v. laatste C. A. O.-herziening 90, Samen aan hogere kosten 366,— Bij een opbrengst van 50.000 kilo per ha is dit 7,— tot 8 per 100 kilo Uit dit alles menen we voorlopig te moeten concluderen dat het noodzakelijk is om een dras tische verhoging van de bietenrichtprijs 1964 in overweging te nemen. We weten dat onze becijferingen aanvechtbaar zijn doch we menen er goed aan te doen deze hier te stellen en ieder de gelegenheid te geven deze te corrigeren. BE3CU,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 1