KORT VERSLAG Landbouw Bedrijfsgebouwen RAPPORT van de Vergadering van het Dagelijks Bestuur van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, gehouden op maandag 20 mei 1963 Algemene vergadering Frankering bij abonnement: Terneuzen VRIJDAG 24 MEI 1963 51e Jaargang- No. 268? eeuuis landbouwblad „Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Land- en Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland" 1YE voorzitter, ir. M. A. Geuze, opende de vergadering en heette alle aanwezigen van harte welkom. Een speciaal welkomstwoord richtte spreker tot de heer ir. L. Th. J. M. de Wit, de nieuwbenoem de rijkslandbouwconsulent voor Zeeuws-Vlaander en, die voor de eerste maal de vergadering bij woonde. SCHELDE-RIJN VERBINDING TEN aanzien van het bereikte akkoord tussen Nederland en België inzake de Schelde-Rijn- verbinding was de voorlopige indruk van het be stuur, dat dit een oplossing is die uit agrarisch oogpunt niet ongeschikt lijkt, omdat de smalste punten in de te volgen route doorgraven zullen worden Niettemin zal er door de afmetingen van het te graven kanaal (met afmetingen tot een breedte van 300 meter) een belangrijk verlies van goede agrarische grond plaatsvinden. Voorts schijnt het akkoord de mogelijkheid open te laten tot het realiseren van een zijkanaal ten behoeve van een nieuw Kreekrakplan, lopend van de Oosterschelde in de richting Waarde. Dit project kan uit agra risch oogpunt tot belangrijke consequenties lei den. Het bestuur zal de ontwikkelingen verder met aandacht blijven volgen. BI-JOK AGE WET DELTAWERKEN EEN kommissie, bestaande uit enkele deskun dige leden, zal het bestuur van advies dienen omtrent de ontwerp-bijdragewet, die nu is inge diend. Het bestuur hoopt daarna op korte termijn zijn standpunt ovqr dit voor Zeeland zeer belang rijke onderwerp te kunnen bepalen. AKKERBOUW HET Landbouwschap zal een Studiekommissie instellen teneinde na te gaan hoe de situatie is van de landbouwbedrijven in Nederland ten opzichte van die in de andere E. E. G.-landen. Met name hoopt men hierdoor een inzicht te krijgen in hoeverre het Nederlands argrarisch bedrijfs leven een ongelijke positie inneemt door onvoor delige regelingen ten aanzien van bijv. de polder- lasten, belastingen en subsidies. De situatie op de graanmarkt is nu wat gemak kelijker dan vorig jaar. Toen was er een grote voorraad tengevolge van de beginnende E. E. G.- regeling. boor de Hoofdafdeling Akkerbouw is het con- sumptie-aardappelbeleid besproken. Het verzoek is aan de regering gedaan om op deze markt niet in te grijpen. Voorts is er aangedrongen op een spoedige E. E. G.-regeling voor deze sektor. Wat de suikerbieten betreft kan gemeld worden, dat de uitzaai in Nederland lager is dan vorig jaar, dit als gevolg van de moeilijke arbeids- situatie. In de overige E. E. G.-landen zal de uit zaai vermoedelijk wat hoger zijn. De uitbreiding van de vlasteëlt blijft naar aller waarschijnlijkheid, ook in de andere landen, bin nen de perken. De vlasmaatregelen zijn nog niet genomen. Verwacht wordt eenzelfde systeem als vorig jaar, waarbij er eventueel op is aangedron gen een betere afstemming op de werkelijke op brengst te verkrijgen. Tenslotte nam het bestuur met belangstelling kennis van een verlaging van de groothandels- prijzen van kalimeststoffen. TUINBOUW DE bloei van alle soorten fruit is rijk. Omtrent de vruchtzetting is nog niets mede te delen. De lage temperatuur van de laatste tijd moet als ongunstig worden aangemerkt. De prijzen van de groenten bewegen zich op een vrij normaal peil. Het dagaanbod van de belangrijkste groenten ligt belangrijk hoger dan in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De vraag voor de ex port is evenwel gunstig. WERKGEVERS ||ET bestuur nam kennis van de concept-C.A.O. voor het nieuwe seizoen. Afgewacht dient te worden of het College van Rijksbemiddelaars goedkeuring -an deze overeenkomst zal verlenen. Ten aanzien van een toekomstige regeling voor loonderving wegens arbeidsongeschiktheid voor loontrekkenden staat het bestuur op het stand punt dat het niet gewenst is deze verplichte rege ling tot de zelfstandigen uit te breiden. Wel acht het bestuur het gewenst dat de mogelijkheid er zal komen voor zelfstandigen om zich vrijwillig bij deze regeling aan te sluiten. AVIAIRE TUBERCULOSE GEZIEN het voorkomen van aviaire tuberculose in Zeeland en het gevaar voor de volksge zondheid en besmetting van de veestapel staat het bestuur op het standpunt, dat een grootscheepse aktie dient te worden ingesteld ter bestrijding van deze ziekte. Na ingekomen inlichtingen en mede gezien de veranderingen in de sektor van de pluimveehouderij achtte het bestuur het voor hands nog niet noodzakelijk om tot het instellen van een verordening voor de bestrijding van deze ziekte onder het pluimvee te komen. MOND- EN KLAUWZEER MAAR aanleiding van de snelle uitbreiding van het mond- en klauwzeer in Nederland was het bestuur van oordeel, dat er ten aanzien van de provincie Zeeland dringend maatregelen nood zakelijk zijn om besmetting in deze provincie te voorkomen, daar het uitbreken van deze ziekte voor de gehele agrarische sektor (o.a. de export) een ramp zou betekenen. Met de Gew. Raad van het Landbouwschap en andere instellingen zal overleg worden gepleegd teneinde te bereiken, dat door de centrale overheid de provincie wordt afgesloten voor invoer van alle vee. SUBSIDIES HET bestuur besloot een bijdrage te verlenen aan de P. J. G. Z. ter tegemoetköming in de kosten van de deelneming aan de vierweekse cur sus „Plattelandsjongeren zoeken nieuwe wegen". Tevens verleende het bestuur 'n bijdrage aan de Zeeuwsche Stichting voor Beroepenvoorlichting en School- en Beroepskeuzevoorlichting. Zeeuwse Landbouw Maatschappij op donderdag 13 juni 1963 te 14.30 uur in „Het Dorpshuis" te Rilland. Agenda: 1. Openingsrede door de Algemeen Voor zitter. 2. Notulen van de Algemene Vergadering van 17 december 1962. 3. Mededelingen en ingekomen stukken. 4. Verslag van de financiële commissie over het nazien van de rekening en verantwoording over het jaar 1962. 5. Rekening en verantwoording over het jaar 1962. 6. Rondvraag. 7. Rede door de hooggeleerde heer prof. C. Boon, hoogleraar aan de universiteit te Leuven (België) over het onder werp „De komende ontwikkeling van de Europese landbouw". 8. Gedachtenwisseling. 9. Sluiting. Namens het Hoofdbestuur der Z. L. M. M. A. GEUZE, Voorzitter. J. F. G. SCHLINGEMANN, Secretaris. BENOEMINGEN Landbouwhuishoudonderwijs IIET bestuur benoemde als leden van de respec- tievelijke kommissies van Toezicht van de Landbouwhuishoudschool te Kruiningen: mevr. SonkeKlos te Kruiningen en mevr. J. Westrate- Buteijn te Krabbendijke; van de landbouwhuis houdschool te Kortgene mevr. S. J. Schuit Heijnsdijk te Kortgene; van de landbouwhuis houdschool te Terneuzen mevr. C. N van Pagee Wisse en mevr. DeesSmits te Terneuzen. Als lid van de Kommissie Landbouwhuishoud onderwijs der Z. L. M. werden herbenoemd mevr. M. Scheelevan Hoeve te Terneuzen en de heer H. J. v. d. Zande te Oosterland. Landbouwonderwijs IIET bestuur benoemde in de kommissie van Toezicht van de Lagere Tuinbouwschool te Kapelle de heer J. A. Vogelaar, Rijksweg 7a te Krabbendijke. DIJ de agenda voor de bestuursvergadering van het Landbouwschap j.l. woensdag was het rapport van de werkgroep landbouwbedrijfsgebouwen gevoegd. De belangrijke vraagstukken van de aan passing en de modernisering van de bestaande bedrijfsgebouwen in de landbouw worden hierin be handeld. Deze aanpassing is nodig door de stijging van de gemiddelde bedrijfsoppervlakte, de wijzigin gen in de produktierichting, de mechanisatie van het produktieproces en de veranderingen in de pro- duktiemethoden. De aanpassing van de landbouw aan de moderne tijdsomstandigheden en de aanpas sing van de gebouwen zijn sterk van elkaar afhankelijk. Een der conclusies van het rapport is, dat in de eerstkomende tien jaren ƒ150.900.000 per jaar in agrarische bedrijfsgebouwen zal moeten worden geïnvesteerd. Dat is het dubbele van het bedrag dat in de periode 1959 tot en met 1961 is geïnvesteerd. De modernisering en aanpassing is tot nu toe traag verlopen, doordat de landbouwondernemers over het algemeen uit hun inkomen te weinig opzij konden leggen voor investeringen. Een van de redenen hiervan was, dat in de berekeningen voor het landbouwprijsbeleid de gebouwenkosten veel te laag gewaardeerd zijn. Op korte termijn zullen dan ook de uitgangspunten voor de kostprijsberekeningen moeten worden herzien. (Zie verder pag, 463.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 1