Het Landbouwschap Openingswoord Voorzitter Openbare Vergadering Landbouwschap W' Fr**ik«ring bij abonnement: Tenieuzen VRIJDAG 5 APRIL 196-3 5Ie Jaargang Xa. ,ï«7'ï „Officieel orgaan van de Maatschappi) (ot bevordering van Land- en Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland" OVERZICHT /IJ hebben in ons vorige Overzicht (twee weken geleden) geschreven over het werk van de Z. L. M. en over het noodzakelijke contact tussen leden enerzijds en Bestuur en secretariaat anderzijds. Deze maal willen wij enkele punten behandelen in verband met positie en werk van het Land bouwschap. Dit laatste is sterk in de belangstelling gekomen door de ge beurtenissen in Hollandsche Veld en al is dit weer enige weken geleden, toch achten wij het nuttig en gewenst dit onderwerp alsnog aan de orde te stellen. Er zijn buiten de landbouw zeer velen, die geen begrip hebben wat het Landbouwschap is en doet. maar ook onder de landbouwers zijn er nog velen, die dit niet weten. Getuigen hiervan zjjn de vele ingezonden stukken in de dagbladen en de vele vragen, die ons hierover op alle vergaderingen worden en werden gesteld. WIJ willen, alvorens hier verder op in te gaan, voorop stellen, dat wij in dit artikel niet over de gebeurtenissen in Drenthe zuilen schrijven. Wij mogen hiervoor verwijzen naar het door onze redactie volledig opgenomen openingswoord, dat de Voorzitter van het Landbouwschap, de heer A. W. Biewenga. vorige week 27 maart heeft uitgesproken bij de aanvang van de openbare vergadering van het Hoofdbestuur. Wij raden alle lezers ten sterkste aan dit te lezen, omdat hier duidelijk en sober het hoe en waarom wordt, weergegeven. Het mag bij onze leden als bekend worden verondersteld, daf het Landiiouwschap op volkomen wet tige wijze is tot stand gekomen. Do Wet op de Publiekrechtelijke Bedrijfs Organisatie heeft op nor male wijze de beide Kamers der Staten-Generaal gepasseerd en deze Wet maakt de instelling van P. B. O.'s mogelijk. Zij zijn in verschillende bedrijfstakken ingesteld bij Algemene Maatregel van Be stuur. VOLDOENDE VOORLICHTING GEWEEST WANNEER men beweert, dat er .geen of ie weinig voorlichting over deze Wet op de P. B. O. is geweest, dan moeten wij, wat de Z. L. M. betreft, dit ten stelligste ontkennen. Vóór de be handeling van de Wet in de Tweede Kamer hebben wij in Z. L. M.-verband het volgepde georganiseerd of gedaan. Ie. Mr. Kuylman, secretaris van onze landelijke organisatie, het K. N. L. C., heeft in al onze negen Kringen op de Algemene Kringvergade ringen een inleiding over de P. B. O. gehouden, waar steeds volop gelegenheid is geweest voor vragen en kritiek. 2e. Wij hebben zelf tezamen met andere func tionarissen van het secretariaat in afzonder lijke vergaderingen met de Besturen van onze 82 afdelingen (82 vergaderingen dus) een vol ledige uiteenzetting gegeven over de P. B. O., over het komende Landbouwschap, over de voorgenomen overgang van Stichting voor de Landbouw naar dit Publiekrechtelijke orgaan, over werkwijze, taak, financiering en bestuurs vorm. nadeel van dit systeem zou overigens zijn, dat hoogstwaarschijnlijk dergelijke verkiezingen meer in het politieke vlak zouden komen te liggen, het geen voor een zakelijke gang van zaken niet bevor derlijk zou zijn. HET WERK VAN HET LANDBOUWSCHAP THANS iets over het werk van het Landbouw- schap. Wij moeten ons hier bepalen tot enkele hoofdzaken. Het Landbouwschap vervult in vele opzichten de taak van toporganisatie van het agrarische bedrijfsleven. Het is tevens orgaan van samenwerking. Er heeft eens iemand gezegf-i, dat een dergelijke instelling in ons land en de kosten eraan ver bonden een soort rekening is of een prijs, die wij betalen moeten, omdat wij nu eenmaal in zuilen zijn verdeeld. Een ieder weet immers, dat wij drie grote landbouworganisaties en drie landarbeiders bonden hebben en ons volk, ook ons boerenvolk wil dit nu eenmaal zo. Welnu in deze situatie is er nodig een toporgaan, een orgaan van overleg, opdat de landbouw zich bij de behartiging van zijn belangen zo sterk mogelijk kan maken. Of een dergelijk orgaan nu in de vorm van Landbouwschap (met het publiek rechtelijke recht van heffingen) of van Stichting voor de Landbouw (die evenveel kostte en door heffingen op landbouwpro$ukten betaald werd) of in een andere vorm gegoten wordt, doet niet zoveel terzake. Het voordeel van de publiekrechtelijke vorm is nog, dat thans iedere bedrijfsgenoot meebetaalt. SPECIALISTEN NODIG' WIJ hebben als boeren en als landbouw een slagvaardig toporgaan nodig, dat door het aantrekken van de nodige specialisten op alle ter reinen, waar landbouwbelangen geraakt worden of dreigen in de verdrukking te komen, de bestuur ders in staat stelt te bereiken wat er te bereiken is. Bij de regering, bij de ministeries, bij de Tweede en Eerste Kamerleden, bij de Provinciale Over heden, in E. E. G.-verband enz. enz. Economen, landbouwkundige ingenieurs en ju risten dienen de bouwstenen te verzamelen, te ordenen en door te geven aan hen, die aan de vele vergadertafels en onderhandelingstafels, die wij nationaal en hoe langer hoe meer internationaal kennen, trachten de landbouwbelangen te verde digen. Dit geldt op het gebied van het prijs- en markt beleid, het structuurbeleid, het sociale beleid. Maar evenzeer bij belastingwetten, bij grond- en pacht zaken, bij de zoveel grondverslindende planologie, de recreatie, de industrialisatie. Ook moet het agra rische bedrijfsleven zijn invloed uitoefenen bij het uitgebreide wetenschappelijk onderzoek en bij de voorlichting. Op al deze genoemde terreinen doen de func tionarissen van het Landbouwschap goed werk voor de landbouw hetwelk in deze tijd, met zijn ingewikkelde structuur, onmisbaar is. Dit werk le willen afkappen, zou gelijk staan met zelfmoord. MATUUR LIJK kan men zich afvragen of er nu helemaal geen eritiek is op het werk van deze instelling. Wij hopen daar nog wel eens op terug te komen. Met name in de sector publiciteit is het beleid niet sterk geweest. Naar buiten niet eir naar binnen evenmin. Maar dit laatste ligt ten dele ook aan de bladen van de opbouwende organisaties. Over de moeilijkheden van de redacties schreven wij reeds de vorige maal. Wij hopen met dit artikel, hetgeen ove rigens niet het eerste is, dat wij over dit onder werp schreven, weer wat meer licht te hebben laten schijnen over taak en werk van het -vh iW#Wwsehap. S. ii 3e. In een vijftal artikelen hebben wij in ons Zeeuws Landbouwblad 't bovenstaande uiteen gezet. Deze reeks was daarna bij onze drukker, de Fa. Van de Sande, in brochure-vorm te ver krijgen, hetgeen meerdere malen is gepubli ceerd. 4e. In algemene vergaderingen van bijna al onze afdelingen hebben wij in inleidingen alle móge lijke aandacht aan P. B. O. en Landbouwschap gewijd. 5e. Ook de Provinciale dagbladpers heeft wel willend enkele onzer artikelen opgenomen. Dit alles geschiedde vóór de aanvaarding van de Wet op de B. P. O. GEEN BEZW AREN UET wonderlijke is, dat in die periode niet één brief ons bereikte van mensen, die er tegen waren. Ook de dagbladpers kende toen weinig of geen ingezonden stukken. Pas toen alles onze Volksvertegenwoordiging was gepasseerd, het Landboupwschap ingesteld en de heffingsaanslagen kwamen, ontstond de oppo sitie. Dit alles spreekt voor zichzelf. Tot zover de voorgeschiedenis, waarbij alleen nog opgemerkt moge worden, dat de bestuurs vorm, waarbij het Bestuur wordt aangewezen dooi de door de Minister representatief geachte orga nisaties, niet de instemming liad van liet K. N. L. C. Onze landclyke organisatie stond op het standpunt dat boeren en landarbeiders beter direct het Be stuur zouden kunnen kiezen. Dit standpunt werd noch door de andere organisaties, noch door de grotfe meerderheid der Kamerleden gedeeld. Een T N het begin van deze maand heeft het Landbouwschap zich genoodzaakt gezien in Hollandscheveld onder de gemeente Hoogeveen drie boeren met de sterke arm van het bedrijf te doen verwijderen, omdat zij daar wederrechtelijk verbleven. Ik geloof, dat het goed is aan de leden van het bestuur van het Landbouwschap in het kort verslag te doen van het gebeurde en verantwoording af te leggen over het ge voerde beleid. Gij zult van mij alsmede van de leden van het dagelijks bestuur aannemen, dat het gebeurde ook ons leed heeft gedaan, omdat het ons als boeren en arbeiders aan het hart ging, dat wij bedrijfsgenotên van het bedrijf moesten verwijderen. Er was echter geen andere weg mogelijk. Het Landbouwschap heeft met deze drie boeren het grootst mogelijke geduld gehad. Het begin van de procedure lag in 1958. Zij weigerden toen de aanslagen te betalen, waarop het Landbouwschap hun aan maningen heeft gezonden en later een dwangbevel tegen hen heeft doen uitgaan. Er is beslag gelegd op hun bedrijf in november 1960; de bedrijven zijn verkocht voor de rechtbank in Assen en bij vonnis van deze rechtbank zijn de bedrijven op 12 oktober 1961 aan het Landbouwschap toegewezen. Nadat dit vonnis in het voorjaar van 1962 was ingeschreven in de hypothecaire registers, was de eigendom der bedrijven overgegaan op het Landbouwschap. In augustus daarop is de drie boeren schriftelijk aangeboden hun vroeger bedrijf terug te kopen. Hierop zijn deze boeren niet ingegaan. Half januari 1963 werd hun aange zegd het bedrijf, dat zij toen al geruime tijd wederrechtelijk in gebruik hadden, vóór 1 maart te ont ruimen. Toen hierop weer geen enkele reactie kwam, is ten slotte in het begin van deze maand tot ge rechtelijke ontruiming overgegaan. "LIET Landbouwschap heeft deze ontwikkeling bekend gemaakt in een persbericht, dat op 1 maart is 1 A verspreid. Met voldoening kunnen wij constateren, dat op een of twee uitzonderingen na, de pers in Nederland heeft begrepen waar het om ging. Dit bleek uit haar berichtgeving, maar vooral uit haar com mentaren. Hoewel het Landbouwschap getracht heeft het bericht volledig te doen zijn, blijken er toch nog enkele vragen te zijn overgebleven, die zowel in de pers als aan mij persoonlijk verschillende malen zijn gesteld. Deze vragen waren: „Was het nodig geweest beslag te leggen? Had het Landbouwschap niet kunnen vol staan met het leggen van beslag op een deel van het bedrijf Was het niet mogelijk geweest beslag te leggen op roerend goed en dit elders te doen verkopen je verder pag. 399.),

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 1