V Organisatorisch allerlei Actuele punten rond de aardappelteelt in het voorjaar VRIJDAG 22 MAART 1963 frankering hfl abonnement: Terneuzen 51e Jaargang" No. 2673 „Officieel orgaan van de MaatschappU tot bevordering van Land- en Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland" OVERZICHT 0PNIEUW staan wij aan het begin van een nieuw boerenseizoen. Voor de akkerbouw is de gedwon gen rust nu snel voorbij en voor vele maanden wacht er volop werk. De dooi zelf is na de zeer strenge winter 1962/63 gunstig verlopen, maar de regen, die Jater viel, vertraagt nog de volledige aan pak van de zaaiwerkzaamheden en dus de uitvoering van de zorgvuldig uitgedachte bouwplannen. OVERAL ziet men de natuur zich herstellen na de ijzige greep van vorst en sneeuw. Het is hierbij verheugend, dat het er naar uitziet, dat de wintertarwe het zal halen, waarmede een lelijke financiële strop zou zijn afgewend. Vergelijken wij onze provincie dan met bijvoorbeeld Frankrijk, dan zijn wij er gunstig afgekomen. Wij lazen en hoor den namelijk dat daar zeer veel wintertarwe be vroren is. Men spreekt van ruim een miljoen ha, hetwelk natuurlijk nog geen defintief cijfer is. Dat kan nog meevallen. Maar in ieder geval be tekent het voor de getroffen boeren een nadeel van je welste, waarbij het probleem nog komt wat als vervangende vruchten te nemen. Voldoende zaai zaad voor zomertarwe is er daar niet, zodat men een grote gerstuitzaai verwacht en de kranten nu reeds spreken van het in de herfst te verwachten gerstoverschot. In ieder geval zal de Europese graanmarkt in het komende seizoen een totaal an der beeld te zien geven, dan die van het oogstjaar 1962, toen er een zeer grote tarwe-oogst was. Zo brengt ieder jaar weer zijn eigen problemen, waar door het voeren van een landbouwbeleid en een markt- en prijsbeleid zo moeilijk is. Men kan in de tegenwoordige maatschappij wel een hoop wil len regelen en tal van knappe mensen trachten dit ook te doen, maar juist in de landbouwsector spreekt Moeder Natuur een zeer belangrijk woord je mee en worden heel wat plannen telkens weer doorkruist. Maar deze wisselvalligheid geeft juist ook iets bekorends en fascinerends aan deze be drijfstak. VOLDOENING DE winter bracht ons in het eigen Z. L. M.-ver band een druk vergaderseizoen en wij mogen met voldoening vaststellen, dat het bezoek aan de vergaderingen van kringen en afdelingen zeer be vredigend was. Wij gebruiken hier welbewust het woord voldoening, want wij zijn en blijven van mening, dat er een drietal middelen zijn om het zo nodige contact tussen de leden en Bestuur en secretariaat tot stand te brengen. Het eerste is, wanneer men iets weten wil, hulp op een of ander gebied nodig heeft of klachten heeft, zich direct zelve tot het secretariaat te wen den. Dit kan schriftelijk, telefonisch of door per soonlek bezoek. HET ZEEUWS LANDBOUWBLAD UET tweede middel is het wekelijks lezen van het Zeeuws Landbouwblad, hetwelk immers speciaal ten behoeve van de leden wordt uitgege ven. Naast artikelen op allerlei gebied, vindt men hier het eigen verenigingsnieuws in en men kan erin vinden wat het Bestuur doet (Kort Verslag van de vergaderingen), wat onze landelijke orga nisatie, het K. N. L. C. doet (in de rubriek Mau- ritsplein 23) en bovendien veel wat het overkoe pelende orgaan het Landbouwschap doet. Wij wil len gaarne toegeven dat deze berichtgeving uit voeriger zou kunnen zijn, maar men diene te be denken, dat dat dan ten koste gaat van de voor lichtende artikelen op technisch, economisch en sociaal gebied. Het zou voor de redactie geen kunst zijn elke week een krant te maken die dubbel zo dik is als de huidige, maar de leden dienen te be denken, dat deze dan ook tweemaal zoveel zou kos ten. Ook de redactie moet jaarlijks met een door het Bestuur bepaald bedrag uitkomen. Dit bedrag hangt volledig samen met de hoogte van de con tributie en l»eperkt derhalve de mogelijkheden, het aantal medewerkers en het aantal pagina's. Er moet dus door de verantwoordelijke redacteur wekelijks een keuze gemaakt worden uit de over vloed van copy en wij menen, dat dit ook het enig juiste systeem is. Uiteindelijk heeft ieder mens en iedere zaak zich te houden aan de grenzen van zijn mogelijkheden. Bij overschrijding hiervan gebeuren er ongelukken, hetgeen ieder van ons in zijn leven maar al te vaak om zich heen ziet geschieden. BEZOEK DE VERGADERINGEN UET derde middel van contact tussen het lid van de Z. L. M. en Bestuur en secretariaat is het bezoeken van de vergaderingen. Op vele van deze bijeenkomsten van onze kringen en afdelingen spreken medewerkers van het secretariaat of zij zijn er aanwezig. Ieder lid krijgt zodoende de ge legenheid hetzij in, hetzij na de vergadering zijn woordje te zeggen. En als hij het niet doet. ligt het alleen aan hem. TAAK Z.L.M. VELE leden zullen zich misschien afvragen, waarom hierboven nog eens zo uitvoerig is ingegaan op deze kwestie van het onderlinge con tact. Welnu, het komt omdat ons ter ore kwam. dat er nog heel wat leden zijn, die zich, in verband met de door het Bestuur voorgestelde en door de Algemene Vergadering aanvaarde, contributiever hoging afvragen, wat de Z. L. M. nu eigenlijk doet. Nu kunnen wij hier niet uitvoerig uiteen gaan zetten, wat de Z. L. M. allemaal doet. Het zou dan een te lang artikel worden. Maar kort gezegd is de taak van de Z.L. M. alle belangen van de boeren en de boerenstand te behartigen. Dus de techni sche, de economische, de sociale en de culturele. Zo staat het in de statuten. Wij doen dat natuur lijk samen met andere organisaties, zoals de Voor lichtingsdienst, de Cultuurtechnische dienst, de N. A.K., de verenigingen van bedrijfsvoorlichting, de N.F.O., de Gezondsheidsdienst voor Dieren enz., om er maar enkele op te noemen. In vele van deze lichamen of organisaties zitten vertegenwoordigers van de Z.L. M. en er bestaat een nauwe en nuttige samenwerking in het belang van de leden. Maar ook spreekt op dezelfde wijze de Z. L. M., en dus de boerenstand, mee in het Bestuur van de Stich ting Zeeland, in het E. T. I., in de Zeeuwse recrea tie-commissie, in de Planologische Dienst. De Z. L. M. pleit via de landelijke organisaties, het K. N. L. C. en het Landbouwschap voor een goed prijs- en marktbeleid, voor een juist structuurbe leid, voor een gezond grond- en pachtbeleid en tegenwoordig voor redelijke regelingen in Euro pees verband (E. E. G.). Daarnaast verleent het secretariaat service op het terrein van onteige ningszaken, verzekeringszaken, werkgeverszaken en op tal van andere. De Z. L. M. sluit, na dikwijls moeilijke besprekingen, de C. A. O.'s af met de werknemersorganisaties. Zij organiseert een 9-tal Landbouwhuishoudscholen en een 6-tal Land- en Tuinbouwscholen. Daarnaast bevordert zij het werk van de Bond van Plattelandsvrouwen, van de landbouwjongeren, van de beroepskeuze-voor lichting. Tenslotte organiseert de Z.L.M. verga deringen, excursies en tentoonstellingen. Ofschoon deze opsomming verre van volledig is, loont zij toch reeds het schier onbegrensde werk terrein aan. En dan hebben wij nog buiten be schouwing gelaten het werk van het Boekhoud- bureau en van de Agrarisch sociale en de soeiaal- economische voorlichting. STIJGENDE KOSTEN ALLEN nu, die lid zijn en een eigen bedrijf heb- ben weten uit ervaring dat wij leven in een tijd, waarin de kosten steeds sterker en sneller stijgen. Vooral op het punt van lonen, salarissen en so>- ciale voorzieningen hebben de laatste jaren een voortdurende stijging te zien gegeven. De kosten van het apparaat, dat het hierboven opgesomde werk moet organiseren en uitvoeren, zijn vanzelf sprekend even snel gestegen als de kosten van een ieder, die met personeel moet werken. Deze hoge re kosten moeten door contributies worden opge vangen en het is dus onvermijdelijk, dat deze con tributie ook omhoog moest. Het Bestuur heeft deze verhoging zó voorgesteld dat weer enige jaren met dezelfde contributie gewerkt kan wor den. onvoorziene omstandigheden voorbehouden. Wij zijn ervan overtuigd, dat de duizenden leden, «lie hun organisatie altijd hebben gesteund dit be leid zullen begrijpen en billijken. En wat het werk van de Z. L. M. betreft, kunnen wij geen betere raad geven, dan van de genoemde contactmiddelen een zo goed mogelijk gebruik te maken. S. He mechanisatie van de aardappelteelt is in beweging. Een sterk toenemende belangstelling voor de oogst en bewerking in losgestorte vorm, moderne machines en werktuigen voor de grondbewer king, het poten en de oogst alsmede de tendens naar grotere rijen-afstandèn kenmerken deze dyna mische ontwikkeling. Enkele belangrijke punten vragen uw aandacht. GRON DBE WERK ING Het is gewenst dat de grond in zo weinig moge lijk bewerkingen pootklaar gemaakt wordt. De keuze van de werktuigen kan hierbij een grote rol spelen. Zijn er op de lichtere gronden veelal wei nig problemen, op zware moeilijk bewerkbare grond dient men een zorgvuldige keuze te ma ken om het gewenste doel te bereiken. Het is steeds waardevol om te wachten totdat de grond voldoende droog is. Op moeilijk bewerk bare percelen dient het pootbed 10 12 cm. diep losgemaakt te worden, daarbij lettend op gelijk matige diepte, voldoende vlakke ligging en vooral goed verkruimeld. Een duizendpoot- en kromtand- eg met korte tanden kunnen hierbij uitstekend werk leveren. Zeer goede indrukken werden ook verkregen van de boxereg. Heeft men een voldoende zware trek ker (ca. 50 pK), dan is het zelfs mogelijk gebleken om in één bewerking met de boxereg het gestelde doel te bereiken. Verder worden de laatste jaren ook freesmachines gebruikt voor het pootklaar maken van de grond. HET POTEN EEN pootmachine behoort goed afgesteld te zijn. Bij een meerrijige machine vooral letten op een gelijke diepteafstelling van de elementen. De pootdiepte is sterk bepalend voor de rooi- diepte. Iedere cm. dieper poten betekent tijdens de oogst dat de rooimachine per ha. ca. 100. 000 kg. grond extra moet verwerken. (Zie verder pag. 261)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 1