y Onkruidbestrijding in bieten Wat mogen wij van de middelen die op de markt zijn verwachten JN de eerste plaats moet opgemerkt worden dat er nog geen middel is dat JVtumkermg btf abonnement: Terneuzw* VRIJDAG 8 MAART 196$ 3ie Jaargang No. 2671 eeuuis landbouwblad Officieel orgaan van de Maatschappy tof bevordering van Land- en Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland" I over lange termijn een onkruidvrij gewas garandeert. Omgekeerd zal een langdurige en zo volledig mogelijke onkruiddoding meestal ook gepaard gaan met een zekere groeiremming. Deze groeiremming zal, afhankelijk o.m. van het verloop verder in het sei zoen, kunnen uitlopen op een opbrengstdaling van enkele tonnen bieten of in een rond getal uitgedrukt, van 100 gulden per ha. Dit alles klinkt niet bepaald optimistisch. Maar wij zijn van mening dat deze zaak belangrijk genoeg is om van alle kanten bekeken te worden. En andere kanten zijn er gelukkig ook, b.v. met Prebetox werden reeds in 1960 op enkele proefvelden uitstekende resultaten bereikt en zelfs 8 weken na de toepassing werd zwarte nachtschade nog geremd, terwijl aan de bieten op het oog niets beschadigd was. Ook vorig jaar waren op opdrachtige, onkruidrijke zavelgrond de resultaten vaak uitstekend. |\p zware grond zullen de resultaten vaak tegenvallen. Bij de langwerkende middelen door een te droge bovenlaag van de grond, f>fj de kort-voor-opkomst-middeien omdat er op dat moment nog te weinig onkruid is. Op zeer lichte grond neeint de kans op schade toe. Vooral op grond met vroeg en veel onkruid liggen voor deze middelen mogelijkheden voor arbeids besparing. Meestal is in zulke gevallen ook sprake van een goed vochthoudende bovenlaag. Hier kan voor de opkomst gespoten worden met een kortwerkend middel (TriPE of AAxantyl) dat alle-reeds aanwezige onkruid wegscheert. Deze voor-opkomstbehandeling is enerzijds de meest bedrijfszekere toe passing, omdat men praktisch van een goede werking verzekerd is en bij tijdig toepassen schade aan (te bieten uitgesloten is. Anderzijds neemt men hier een zeker risiko. Immers kan een enkele dag groei zaam weer ons voor de onaangename verrassing stellen dat spuiten niet meer mogelijk is doordat de bieten reeds bovengekomen zijn. Wacht daarom niet tot het laatste moment en waarschuw vooral tijdig uw loonspuiter. JVE zekerheid, zowel als het risiko van deze voor-opkomstmiddeien, vindt men ook bij de mengsels Beetalon en Trixabon, die bovendien voor ƒ45,— extra nog een kans geven op een zekere nawerking. Of die kans ƒ45,waard is. valt moeilijk te zeggen. In 1962 was het dat in de meeste gevallen niet. Maar dat kan in 1963 wel heel anders komen te liggen.- Evenveel of iets meer dan Beetalon en Trixabon kost Prebetox, die by het zaaien toegepast moet worden. Prebetox is vooral geschikt voor de zwaardere grond waar het risiko van uitdrogen boven in de grond groter is en de kans dat er vóór opkomst al onkruid is, meestal kleiner. Prebetox werkt uitstekend tegen kamille maar laat het echter zitten tegen melde, muur en witte krodde. Bisana en Tribetol zijn nauw aan Prebe tox verwant, werken echter beter tegen de muur en met name ook tegen grasachtige onkruiden, zoals graszaadopslag en duist. Deze laatste twee middelen zijn echter weer een stuk duurder dan Prebetox en praktisch alleen ren dabel bij rijenbespuiting. Overigens leent ook Pre betox zich uitstekend voor rijenbespuiting. Precisiezaamachines, uitgerust ook voor rijen bespuiting, zijn nog betrekkelijk dun gezaaid. Veel loonwerkers staan er enigszins huiverig tegenover oög in die korte tijd dat de precisiezaaimachine in het veld is, dit spuiten er nog bij te nemen. Waar nog de vraag bijkomt of er over 2 of 3 jaar in dit verband nog rijenbespuiting toegepast zal worden. Voor de loonspuiter is dus ekonomisch bezien de aanschaf van een rijenspuit nog min of meer een slag .in de lucht. Technisch is het echter goed moge- lijk en het biedt de boer de gelegenheid om dure middelen goedkoop aan te wenden. Wy zijn van mening dat het in het belang van de boeren is dat de aanwezige rijenspuiten intensief gebruikt wor den. WAT LEERDE 1962 ONS? Het jaar 1962 gaf in verschillende opzichten een uitzonderlijk voorjaar. Eerst bij de zeer vroeg ge zaaide bieten door de regen een sterke werking met plaatselijk flinke schade aan het gewas. Na de regen een sterk opdrogen van de grond en onvol doende werking van het middel. Waar echter over deze onvoldoende werking klach ten kwamen, bleek vaak het gehele perceel behan deld te zijn. Er was dus niet meer vast te stellen hoe de situatie er zonder spuiten uitgezien zou hebben. Zij die wel een vergelijking konden maken, waren weliswaar niet voor 100 tevreden, maar zagen toch dat er vaak een duidelijk verschil was. Daar kwam nog bij dat het mechanisch wiedwerk, dank zij het droge weer, extra vlot verliep. Naar twee kanten kwamen de chemische midde len er in 1962 ongunstig ai'. Door de droogte was de werking van de middelen minder effektsef en hetgeen niet gespoten werd, kon zonder onderbre king worden gewied en gedund en léverde ook uit het oogpunt van onkruidbestrijding geen moeilijk heden op. KAN IK HET WERK IX MIJN AAN? BIETEN NOG Een ander uiterste dan in 1962 zou zijn, dat het dun- en wiedwerk in april/mei eens 14 dagen zou komen stil te liggen door voortdurende regenval. Natuurlijk zou het niet juist zijn om als boer hierop de oppervlakte bieten die hij aankan, te baseren. Maar evenmin is het juist zich wat die oppervlakte betreft te verkijken op de gunstige weersomstan digheden tijdens de verpleging van de bieten in 1962. Steeds meer is er sprake van een tekort aan ar beidskrachten. Een tekort dat zich juist tijdens de bieten verpleging extra sterk doet gevoelen. En de thans gebruikte chemische middelen kunnen wel een bydrage leveren maar betekenen nog zeker niet zonder meer de oplossing van dit arbeidsprobleem, hetgeen ook geldt'voor het machinaal dunnen. MOET ik dit voorjaar rnyit bieten spuiten tegen het onkruid? Deze vraag zullen ongetwijfeld vele boeren, hun loonspuiter en de voorlichtingdienst stellen. Welke fac toren bepalen het antwoord hierop? De heer P. Verhage, speeialist nlatiteiKriekten van» de K. IQ. D. te Goes tracht hier in kort bestek het antwoord op te geven. VERZEKERINGSPREMIE. WANNEER u uitgaat van een bepaalde oppet- vlakte bieten, hebt u in een droog jaar met doorlopend geschikt weer om te werken, de chemi sche middelen minder nodig. In een jaar met laten wij zeggen normaal vochtige grond of zelfs natte grond, hebt u meer onkruid maar zullen de chemische middelen ook hun werk beter doen. Men zou de spuitkosten dus kunnen beschou wen als een verzekeringspremie waar men in sommige jaren voor amper de helft maar in an dere jaren voor anderhalf maal het bedrag profijt van trekt, waarbij in het laatste geval ook een zekere opbrengstdaling nog verdiskonteerd' mag zijn. Als u werkelijk krap zit en uw oppervlakte bieten met minder mensen toch wilt handhaven, dan zult u immers bepaalde maatregelen móéten nemen. En dat zal dus op vuile percelen ook be tekenen: SPUITEN! HET geheel overziende komen wij tot de volgende konklusies: -T- Bij toepassing van precisiezaad en eenkiemig zaad neemt het dunnen een relatief kleinere plaats in en gaat de onkruidbestrijding naar verhouding een steeds grotere rol spelen. De langwerkende middelen die voor de chemi sche onkruidbestrijding in bieten beschikbaar zijn, blijken nog weinig bedrijfszeker. Als u over voldoende arbeidskrachten beschikt om mechanisch en in handwerk de bieten te ver zorgen, moet u geen chemische middelen ge bruiken. Wanneer u echter zover bent dat u in plaats van bieten b.v. gerst zoudt moeten gaan zaaien, dan ligt er in toepassing van chemische middelen een mogelijkheid opgesloten tot het dekken van een zeker risico dat het aanhouden van de oppervlakte bieten van voorheen, met zich meebrengt. Men moet de kosten aan spuiten dan zien als een flinke verzekeringspremie die men in sommige jaren dubbel en dwars terug ontvangt, maar die in andere jaren maar weinig rente oplevert. Stel, voordat u bieten gaat zaaien, u grondig op de hoogte van de mogelijkheden die er zijn ten aanzien van precisiezaai, eenkiemig zaad, machi naal dunnen en chemische middelen. Spreek vooral tijdig af met uw loonwerker. Dat is in uw beider belang I Bij een tekort aan arbeidskrachten kunnen de thans ter beschikking staande chemische middelen een bydrage tot een oplossing van het probleem leveren of dezelfde oppervlakte bieten als voorheen geteeld zal kunnen worden. De kosten van het spuiten moet men dan echter zien al» een verzekeringspremie, die men in sommige jaren dubbel en dwars terug ontvangt en in andere jaren maar weinig rente oplevert

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 1