Dagelijks Bestuur Z.LM. vergaderde JTrankering bij abonnement: Temeuzea „Officieel orgaan van de MaatschappU tot bevordering van Land- en Tuinbouw en Veeteelt in-Zeeland" Moderne en vereenvoudigde teeltwagen voor bieten vraagt om e~n toepassing van machines en hulpmiddelen. De voorlichting gaf raad op do stand tqdens voorlichtingsdagen te Goes. Bijzonderheden hierover op p-ag. 185. Nabetaling suikerbieten. m Vlascontracten A.K.U. H Beleid Produktschap voor Aardappelen afge keurd. 01 Moeilijkheden voorziening stikstof meststoffen. V Prijsvorming landbouwgronden tijdelijk uit evenwicht. Werkgevers ontvangen nieuwe C.A.O.'s, KORT VERSLAG van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der Z.L.M., gehouden op maandag 25 februari 1963 te Goes. DE voorzitter, Ir. M. A. Geuze, opent de vergade ring en heet alle aanwezigen van harte wel kom. Spreker herdenkt de heren J. L. Groenewege en J. Q. C. Lenshoek, die kort geleden zijn over leden. Beiden speeldén een grote rol in het lahd- bouw-organisatieleven in onze provincie. Voorts heet de heer Geuze de heer M. C. J. Kosten welkom, die voor de eerste maal als voor zatter van de Commissie Werkgeversbelangen de vergadering bijwoont. NABETALING SUIKERBIETEN De voorzitter heeft gehoord, dat over de eon- traetbiexen van 1960 nog f 0,50 zal worden nabe taald. Voor 1961 zal een nabetaling volgen van f 1,75. De regelingen voor de leden-bietentelers zijn nog niet bekend. MEDEDELINGEN AKKERBOUW GEPOOGD is ook voor het vlas een E.E.G.-rege- ling te verkrijgen, hetgeen echter op het ogen blik mislukt is. Het staat dus wel vast, dat Frank rijk, België en Nederland weer met eigen regelingen komen. De regeling voor Nederlands vlas zal wel de zelfde zijn als vorig jaar. De A.K.U. is inmiddels aan de markt gekomen en contracteert. Er wordt hier nadrukkelijk op ge wezen, dat dit contracteren onder voorwaarden ge schiedt, die afwijken van de algemeen bekende al gemene handelsvoorwaarden. Aan allen, die een dergelijk contract willen afsluiten, wordt aange raden vooral de voorwaarden voor de kwaliteit goed te lezen alvorens te beslissen of tot contractering wordt overgegaan. AARDAPPELEN Het Bestuur bespreekt uitvoerig de maatregel van het Produktschap om de export van aardappelen aan vergunningen te binden. Unaniem wordt dit be leid afgekeurd. Deze maatregel is, als zij al nodig zou worden, veel te vroeg genomen. Er ontbreekt bovendien een benedengrens. Wanneer men wil beletten, dat de prijzen te hoog oplopen, dient er ook een minimumprijs te worden vastgesteld, zodat ook de verliezen van de boer beperkt Worden. Ook is de geldigheidstermijn van twee weken van de vergunningen te kort. De vergadering spreekt haar ontstemming uit over deze maatregel. Het is de hoogste tijd, dat het Landbouwschap onmiddellijk met de M'nïstcr na gaat, welk beleid ten aanzien van de aardappelen in de naaste toekomst gevoerd dient te worden en wat de consequenties daarvan zijn. STIKSTOF I"\OOR allerlei omstandigheden, waaronder een U onverwachte late en grote afname ten behoeve van de weidegebieden vorig jaar, is een achterstand ontstaan in de levering van stikstofmeststoffen. Er is alles gedaan om dit in te halen. Uit mededelingen uit alle Kringen blijkt dat door coöperaties en han del alle aandacht besteed is en wordt aan bevoor rading en opslag. Aan de boeren-afnemers wordt aangeraden dat ook zij zelve zoveel mogelijk dienen af te nemen, juist ook in verband met de weersomstandigheden. BELASTINGEN DE heer Meijers doet een aantal mededelingen. De belastingcommissie van het Landbouw schap zal bij de Minister van Financiën aandringen op een hoger toelaatbaar afschrijvingspercentage voor gebouwen. Dit punt werd op de vorige ver gadering van het Dagelijks Bestuur uitvoerig be sproken. Het Bestuur bespreekt vervolgens de kwestie van de waardebepaling van de landbouwgronden met het oog op de vermogensbelasting. De situatie is thans nog onoverzichtelijk, waardoor het zeer moeilijk is de juiste verkeerswaarde vast te stellen. Het is van belang zoveel mogelijk inlichtingen over verkopen aan het Boekhoudbureau te verschaffen. Het Bestuur heeft de indruk, dat de prijsvorming van landbouwgronden tijdelijk uit z|jn evenwicht is, maar dat binnen afzienbare tijd een ander even wicht tot stand zal komen. Het blijft een volkomen open vraag welk ver schil er ontstaat tussen de prijs van pachtvr|je en verpachte grond. TUINBOUW TJET is begrijpelijk, dat het prijspeil van de glas- produkten sterk onder de invloed staat van de lange en strenge winter. Dit wordt voor de eerst volgende drie maanden nog verder verwacht. Ook het teeltplan ondervindt de invloed van de lange vorstperiode Het prijspeil van het fruit daalt iets, behalve voor de beste kwaliteiten. Er doet zich vorstschade voor aan de jonge fruitbomen. Het Produktschap Groente en Fruit nam het be sluit de export van fruit van klasse I alleen toe staan in eenmalig fust. Het blijft de vraag of dit nu ook niet dient te geschieden voor klasse II. De heer Ir. van Hennik doet nog enkele mede delingen inzake het totale fruitareaal in Nederland, dat achteruit gaat, hetwelk ongunstig geacht moet worden voor de afzetkansen. WERKGEVERSBELANGEN DE heer Kosten dankt voor de welkomstwoorden. Het Bestuur bespreekt de mantels van de C.A.O.'s Landbouw en Tuinbouw. Ten aanzien van de vrije zaterdagen dient de verplichting te blijven bestaan, opdat in oogst- en verzorgingslij d een aantal zaterdagen gewerkt kan laten worden. Het Dagelijks Bestuur is van mening dat ten aanzien van de koudetoeslag beter gesproken kan worden van duurtetoeslag. Besloten wordt aan alle werkgevers met vaste arbeiders te z|jner t|jd een gedrukte C.A.O. land- of tuinbouw voor het contractjaar 1963-'64 toe te zenden. GROND-, PACHT- EN TAXATIEBUREAU |_IET Bestuur bespreekt opnieuw uitvoerig de or- ganisatie en werkwijze van het Grond-, Pacht en Taxatiebureau en de samenwerking met anderen in het belang der leden. Het Bestuur acht een goede en nuttige samenwer king met de andere organisaties en met het Land bouwschap van zeer groot belang. Besloten wordt deze kwestie in een vergadering in 3 C.L.O.-verband te bespreken. WILDSCHADE Wanneer iemand ondanks genomen afweermaat- regelcn wiidschade heeft, cTcnt h|j deze schade on middellijk aan te melden bij de betrokken jager en bij de secretaris van de WiMschadecommissie. Dit Is voor Zeelcnd de heer ÏI. Griffioen, Kloetingsewcg 66 te Goes. Tel. 01100-5456. SNEEUWRUIMEN Het Bestuur vestigt er de aandacht op, da.t er een aparte regeling bestaat t.a.v. bijzonder gebruik van de landbouwtrekker op openbare wegen zoals voor het sneeuwruimen. Het Ministerie van Financiën heeft namelijk aan controlerende instanties verzocht in zo'n geval geen bekeuring wegens overtred'ng van de Motorvoer» tuigenbelastingwet in te stellen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 1