Enkele gegevens over de appeloogst 597 TUINBOUW Zorg voor goede James Grieve TUIN BOUW VAKONDER WIJS TH OLE N DINGEN VAN DE WEEK ZATERDAG 2« AUGUSTUS HU ENKELE weken geleden hebben we in het kort weergegeven wat het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen denkt over de appeloogst 3960, speciaal dan ten aanzien van de afzet in de zomermaanden. Deze week willen we stil staan bij een publi catie van het Produktschap voor Groenten en Fruit over de appeloogst I960 in de verschillende Europese landen. Volgens een recente publikatie van de E.P.A. (European Productivity Agency) zal de oogst van appelen in de voornaamste im- en export landen geen topoogst worden als in 1958. Deze zal echter in genoemde landen wel goed tot zeer goed zijn en bijna overal ongeveer gelijktijdig vallen. Vooral dit laatste feit kan in de inter- Enropese handel tot moeilijkheden leiden. Hier mede is de situatie van het thans ingezette sei zoen kort en realistisch geschilderd. In Nederland is het beschot van de Yellow Transparant welke er zo gunstig voor stond, niet meegevallen. Zij was overal erg klein, wat een ongunstige invloed had op de kilo-opbrengst. De uitvoer van Nederlandse appelen is in juli snel toegenomen. In de eerste week van juli be droeg de Nederlandse appeluitvoer 1 ton; de tweede week 16 ton; de derde week 656 ton en de laatste week van deze maand 1310 ton. Voor 3959 waren de uitvoercijfers per week van juli resp. 46, 892, 1399 en 1102 ton. Uit deze cijfers blijkt dat het vorig jaar het seizoen vroeger is ingezet. Ondanks de snelle toename van de export zijn de prijzen van de Yellow Transparant om streeks de maandwisseling op de fruitveilingen belangrijk gedaald. Niettegenstaande het feit dat er reeds heel wat appels van de eigen oogst be schikbaar zijn, werden er de laatste weken toch reeds flinke kwantums in ons land ingevoerd. Daarbij waren Italië en België de voornaamste leveranciers. Italië is daarbij de leverancier van Gravesteiners en uit België kwamen heel wat James Grieve ons land binnen. Omtrent de oogstverwachtingen van de verschillende Euro pese landen kan thans het volgende worden op gemerkt Voor Italië zijn deze nog niet geheel duidelijk. De belangrijkste produktiegebieden zoals Emilia- Romagna en Boven-Adige zouden een grotere oogst verwachten dan verleden jaar, maar de totale produktie wordt geschat op 1.764.000 ton tegen 1.787.000 ton in 1959. Voor ons land is even wel het belangrijkste, dat wel vaststaat dat Zuid- Tirol, de leverancier van appelen op de Duitse markt, een zeer grote oogst verwacht, vooral van DE afgelopen weken was het nog niet druk met de aanvoer van appels op de Zeeuwse veilingen. Er kwam wat Stark Earlyst en ook werden de eerste partijen Zigeunerin aange voerd, terwijl er ook aardige partijen Perzikrode zomerappels te koop waren, maar van een groot aanbod was toch geen sprake. In de komende tijd zal dal wel wat gaan veranderen. De afgelo pen week hebben we immers de eerste James Grieve aan de veiling gezien en verwacht mag worden dat deze week het aanbod van dit ras snel zal toenemen. Nu hopen we maar één ding en dat is dat u als kweker van James Grieve zo verstandig zult zijn om dit ras niet overhaast te plukken, maar te wachten tot er voldoende kleur op de vruchten zit. De James Grieve is onbetwist de beste appel van het zomersortiment maar als telers kunnen we veel kwaad doen door dit ras aan te voeren op een moment dat het er nog niet geschikt voor 3s. In voorgaande jaren hebben we herhaaldelijk klachten gehoord over groene James Grieve. Een dergelijke appel, die bovendien nog duur betaald moet worden omdat het een primeur is, doet zeker de vraag naar ons fruit niet toenemen. We hebben de mond vol over het aanbieden van kwa- liteitsprodukten. Een ieder is er wel van over tuigd dat we het daarvan moeten hebben. Dat wil echter ook zeggen dat we geen appels aan voeren die nog niet plukrijp zijn. Dat wil zeggen dat we moeten wachten met het plukken van onze James Grieve tot de vruchten een voldoende gele kleur hebben. Bij dit ras is meer nog dan bij de andere ras sen noodzakelijk dat we de vruchten doorpluk- ken. Het is vrijwel op geen enkel bedrijf moge lijk om alle James Grieve tegeijk te plukken. Ieder jaar zien we dat de telers die er voldoende zorg aan besteden, ook de beste prijs krijgen. Het is heus niet zo dat men maar moet trach ten zo vlug mogelijk aan de markt te komen. Veel belangrijker is dat men een smakelijk pro- dukt kan aanbieden. Dat is mogelijk, want de James Grieve is een voortreffelijke appel, maar dan moet men zich niet haasten. Het leek ons nuttig deze week hierover enkele opmerkingen te maken, nu de pluk van dit ras onze aandacht gaat vragen. Hetgeen we er over hebben gezegd is uiteraard van toepassing op alle appelrassen maar voor de James Grieve geldt het toch wel heel in het bijzonder. Gravesteiners en Gold Parmane. Die van Star- king en Golden Delicious zou niet meevallen. De Italiaanse export van appelen is in de laatste week van juli op gang gekomen. De afzet van Italiaanse appelen en peren in Duitsland onder vindt echter grote moeilijkheden van de massale aanvoeren van Italiaanse perziken. De officiële oogstraming van appelen in Frank rijk, die aanvankelijk 500.000 ton beliep, is reeds verhoogd tot 550.000 ton, en hiermede is men vol gens deskundige kringen nog steeds aan de lage kant. België verwachtte aanvankelijk een appeloogst die kleiner of ongeveer even groot zou zijn als het vorig jaar (150.000 ton), maar ook hier zou de situatie verbeterd zijn. De produktie van Bos koop blijft klein en die van Jonathan zal be neden normaal zijn. De meeste andere rassen hebben zich evenwel behoorlijk ontwikkeld. Plaatselijk hebben echter enige zware hagelbuien in de laatste tijd ernstige schade aangericht. De ramingen van de oogst in West-Duitsland beginnen ook de cijfers van 1958 te benaderen namelijk 2.040.000 ton tegen 2.300.000 ton in 1958. De opbrengst in 1959 was 851.000 ton. Engeland verwacht dit jaar zowel kwantitatief als kwalitatief een goede oogst van hard fruit. De produkie van dessertappelen in Engeland wordt geschat op 300.000 Ion, dat is 40.000 ton meer dan het vorig jaar. De oogst van keuken appelen wordt geschat op 340.000 ton, dat is 64.000 ton meer dan in 1959. De Engelse appel oogst zal hiermede belangrijk boven het gemid delde van de laatste jaren uitkomen. In verband hiermede zijn de plannen tot Jiet voeren van een krachtige reclame voor de afzet van appelen, weer ter hand genomen. Tenslotte vermelden we nog dat Zwitserland, Denemarken, Zweden en Noorwegen allen een goede appeloogst verwachten welke weinig af zal wijken van die van het goede appeljaar 1958. We hebben deze cijfers vermeld om u een in zicht te geven in de situatie ten aanzien van de appels zoals deze er in Europa ligt. Uiteraard be hoeven we daaraan niet toe te voegen dat het allemaal voorspellingen zijn welke hier worden gedaan. Uit ondervinding weten we hoe geheel anders soms de uitkomst van de teelt kan zijn. De weersomstandigheden spelen zulk een grote rol bij de oogst. We behoeven daarbij enkel maar het woord hagel te noemen. Ook in ons gebied is hierdoor de vorige week schade veroorzaakt. We weten wel dat men zich hiertegen behoor lijk kan verzekeren, maar als er op uitgebreide schaal hagel komt kan dat toch van invloed zijn op de oogst. Voorts denken we aan regen en droogte, ziekten en plagen, allemaal faktoren welke een rol spelen. Niettemin is het nuttig te weten hoe de situatie in andere landen is en als we deze dan overzien dan kan het voor ons enkel een stimulans zijn om te trachten met inspanning van alle krachten een zo goed mogelijk kwaliteitsprodukt aan te voeren. Bij voldoende deelname zal er binnenkort een cursus georganiseerd worden van een Tuinbouw- vakschool voor Groenteteelt en/of .Bloembollen teelt voor het eiland Tholen en naaste omgeving te Scherperiisse. Allen, die belangstelling hébben voor deze Vak scholen en die reeds een lagere tuinbouwschool of een lagere landbouwschool of een algemene tuin- bouwcursus gevolgd hebben en 18 jaar of ouder zijn, kunnen zich aanmelden als cursist bij de Rijkstuinbouwconsulent, Ravelijn de Groene Jager 8 te Goes of bij de heer A. C. van Heusden, Hoofd Lagere Landbouwschool te Scherpenisse. Deze cursus heeft ten doel zowel theoretisch als praktisch onderwijs te geven, aansluitend op de reeds genoemde opleidingen. De cursus wordt één dag per week gehouden en duurt ongeveer 15 maanden. Het cursusgeld bedraagt 30,— per deelnemer. (Vervolg van 3e kolom) hoofd schudden als we zien hoe moeilijk vele „bestuurders" constructief met anderen samen kunnen werken. Op onze bedrijven is het nog- altijd erg* druk. Jammer dat het zo tegen zit met het weer. We hebben zon nodig maai- die ontbreekt belaas maar al te dikwijls. Met werkkrachten hebben we weinig moeite. Als tuinders zullen we heus nog geen ver zoeken om Italiaanse arbeiders in moeten dienen. Ook dit jaar hebben we weer gezien dat er velen zijn die graag op onze bedrijven willen werken om daar te helpen met het binnenhalen van de oogst. Er is een grote groep van mensen die het werk op de tuinderij nog altijd prefer en boven de fabriek en daarom is veel angst over gebrek aan arbeids krachten, weer misplaatst gebleken. INVALLER. Dr. Ir. G. cïe Bakker, die in de moeilijke jaren van 1943 lot 1948 als Rijkstuinbouw consulent in Zeeland zeer goed en opbou wend werk verrichtte, is bij Koninklijk Besluit benoemd tot Directeur van de Tuin bouw. Wij wensen hem van harte geluk met deze benoeming op de hoogste post in de tuin bouw en een zeer vruchtbare werkperiode. De weerelt is een schouwtoneel Ëlck speelt zijn rol en krijght zijn deel. Aan deze woorden van de dichter Joost van de Vondel moesten we denken toen we de copie voor deze rubriek klaar maakten deze week. Hoewel het ruim drie honderd jaar is geleden dat ze wer den uitgesproken, zijn ze ook vandaag nog aktueel. Het is de bedoeling van deze rubriek regelmatig stil te staan bij de voorvallen op liet schouwtoneel van de tuinderswereld. Overigens moeten we deze week ook opmerken dat u 't nu zult moeten doen met 'n stukje van „inval'er" want «Ie vast? verzorger van deze rubriek geniet ergens in Nederland van zijn vacantie. U moet het ons «lus niet kwalijk nemen wanneer u deze week de oude vertrouwde toon mist in de dingen van de weck, Vele zijn de gebeurtenissen welke in deze tijd zich afspelen op bet schouwtoneel dat wereld heet. Het doen van een keuze uit de veelheid van onder werpen is niet eenvoudig. We zouden het immers kunnen hebben over de Congo en Loemoemba, maar ook over Nixon en Kennedy die op het ver kiezingspad gaan en het Amerikaanse volk ver tellen hoe zij denken te regeren als ze in november worden gekozen. We zouden het kunnen hebben over de binnenlandse politiek en we zouden nog dichter bij huis kunnen blijven om over bepaalde zaken in onze provincie te schrijven. Aan dat alles valt echter niet te beginnen en het beeld dat we u zouden moeten schilderen, zou niet erg opwekkend zijn. Er is immers erg veel haat en nijd. twist en tweedracht. Soms vraag je je wel eens af. hoe dat toch allemaal komt. Zou het niet zijn omdat zovelen zichzelf uitnemender achten dan de ander. Ook in de eigen, veel kleinere kring zien we dikwijls spanningen en is het ook hier niet zo dat de oor zaak hiervan dikwijls gezocht moet worden in het op eigen voetstuk staan. Ligt hier niet dikwijls de bron van vele moeilijkheden. Wanneer je rond je heen kijkt komt vanzelfsprekend de gedachte naar voren: Wat is het toch ontzaglijk moeilijk om con structief samen te werken in deze wereld. Wat zijn er veel „grote" mannen die in wezen erg klein zijn. Die o zo gauw op hun tenen zijn getrapt. In groot verband gezien ligt de zaak zeker zo, maar naar onze mening ook in veel kleiner verband. Het is zo dikwijls nodig om de minste te kunnen zijn in het leven maar er zijn veel mensen die deze kunst niet verstaan. Gelukkig is hetgeen we hier voor schreven geen algemeen geldende regel. Ge lukkig zijn er ook werkelijk grote figuren. Geluk kig zijn er veel mensen waar je diep respect voor kunt hebben door hun houding tegenover anderen en door hetgeen ze presteren op b.v. het bestuur lijk terrein. Het omgaan met zulke mensen doet je goed. Het stimuleert de mens want er gaat als het ware een onzichtbare kracht van ze uit die zich ook meedeelt aan anderen. We behoeven hier geen namen te noemen. We kennen ze uit onze eigen omgeving. Dat behoeven dan heus niet altijd men sen te zijn die landelijk of provinciaal veel preste ren maar het kunnen ook die eenvoudige dorps mensen zijn, die rustig maar zeker hun weg door liet leven gaan en niet graag aan de weg timmeren. Het is eigenlijk moeilijk te zeggen hoe we er to© kwamen over al deze dingen te schrijven. De reden lag wel voornamelijk in het feit dat we dikwijls on© (Zie verder 2e kolom onderaan)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 9