Van boerderij en organisatie GEBRS. DE JONGH - GOES UIT DE PROVINCIE Wal HIJ opeei moei U beialen 0i?HELL*TJestpcfdüvjsm/Wdefetc tvot* ooasfr/ LET OP DE UITBREIDINGSPLANNEN ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD. 433 WALCHEREN. We hebben allen intens kunnen ge nieten van de schitterende tentoon stelling der Z.L. M. te Goes. Indien men werkelijk alles eens goed wilde bekijken, dan was een bezoek van één dag eigenlijk nog veel te kort. De Z. L. M.-dagen te Goes waren er het bewijs van, dat onze Organisatie nog gezond en sterk is, en ondanks haar hoge leeftijd nog lang niet aan het af takelen is. Ook was deze tentoonstel ling wel zeer duidelijk en leerzaam. Heel veel is ons nu duidelijk geworden wat wij voordien niet al te best be grepen. We hebben alle bewondering voor hen die deze gehele tentoonstelling heb ben opgezet; wat een werk moet daar voor worden verzet, en wat een tijd is er voor nodig om één enkele stand in te richten. Onze hulde aan de orga nisatoren. De regen en het warme weer heb ben op onze bedrijven zeer veel veran derd; de gewassen groeien nu snel en de percelen met een wat dunne stand zijn niet meer terug te vinden. In deze snelle groeiperiode vragen vooral de aardappelen onze aandacht, omdat reeds het blad goed behandeld moet worden tegen de aardappelziekte. Het tijdig beginnen met deze bestrij ding, en het regelmatig herhalen, bie den de beste bescherming. De erwten staan prachtig in de bloei en straks is het weer tijd om de be strijding tegen de wormstekigheid uit te voeren. Bij een juiste behandeling van deze bestrijding is het mogelijk het percen tage wormstekige erwten to.t ongeveer 3 of nog minder, te beperken. Door de grote oppervlakte erwten in Wal cheren is de kans op wormstekigheid elk jaar vrij groot. De schade bestaat niet alleen uit het kwaliteitsverlies, maar vooral ook uit het gewichtsverlies der aangetaste erwten. Het juiste tijdstip van bestrijding is: Behandeling van de randen van het perceel 10 m) zodra de eerste peu len beginnen te zwellen. Het gehele perceel behandelen zodra de eerste peulen voor zijn volgroeid. Zo nodig deze bestrijding na ruim één week te herhalen. Men kan het beste gebruik maken van parathion, terwijl op een proef in Walcheren ook met D.D.T.-emulsie goede resultaten werden bereikt. In de schokkererwten kan deze be strijding gelijktijdig plaats vinden met die tegen de kwade harten. ZUID-BEVELAND. We zitten uit te blazen van de ten- toonstellingsdrukte. Want vermoeid wordt men er van, zelfs als men maar één dag er voor neemt om alles zoveel mogelijk te bezichtigen en mee te 22 Juni. maken. Dus wat moeten die heren or ganisatoren, die er maanden mee bezig waren, dan nu niet een verlichting voelen. Gaarne brengen wjj hen ook hier nog ons compliment, 't Was best. U heeft van de gelegenheid gebruik makend Zuid-Beveland nog eens goed bekeken deze dagen? 't Lag er wel netjes bjj, vond U niet? De eerlijkheid gebiedt ons te zeggen, dat we zo hier en daar wel eens een keertje extra ge wied en geharkt hebben. Maar dat doet U toch pok als er zoveel bezoek wordt verwacht? Eerlijk gezegd waren we wel een beetje trots op ons „eiland". Des te harder kwamen dan ook de hagelstenen aan in de onweersbui van Zaterdag middag. Op de tentoonstelling was direct de sfeer van gezelligheid ka rakteristiek voor Z. L. M.-tentoonstel- lingen weg. Naderhand de situatie opmakend zagen we de meest ruïneuze gevolgen bij de plaats waar de bui Zuid-Beve land binnen is gekomen: Konings- en v. Citterspolder en omgeving, zich ver der kronkelend en met verschillende breedtes, bij Wemeldinge de Ooster- Schelde optrekkende. Op de ene plaats erger dan op de andere, maar overal een even triest beeld van verwoesting. Een schade, die uitgedrukt in geld, honderden duizenden guldens beloopt. Zonder de schade aan de akkerbouw gewassen te verwaarlozen, is de ont stane schade in de boomgaarden wel het allergrootst. Het nog te oogsten fruit wordt kwalitatief niet meer dan kroet. Vandaag zagen we hier en daar het verwoeste al omploegen. Persoonlijk vinden we dit nog wel wat vlug, maar misschien is het beter de knoop ineens door te hakken. Wat nu echter nog gezaaid? Het lijkt ons wel zeer moei lijk hierop een economisch verantwoord advies te geven. Verwikkelingen gaan zich door deze hagelschade nu voordoen rond de reeds verkochte gewassen te velde, zoals vlas, uien, aardappelen, kersenboomgaarden etc. Vooral bij die gevallen waar nog niet of slechts gedeeltelijk is betaald. Reeds eerder schreven we van „duide lijk zwart op wit vastleggen". Allen weten we, dat dit in de praktijk nogal gemakkelijk'wordt opgevat. De nood zaak wordt echter door deze gebeurte nis maar al te triest onderstreept. Zo treft de één een watersnood en de ander hagel. Mogen de getroffenen de kracht en de moed bezitten en ont vangen om ondanks dit, toch weer ver der te gaan. 21 Juni. THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. Dank zij de overvloedige neerslag van de laatste weken, hebben de land bouwgewassen zich reusachtig Ontwik keld. Over het algemeen heeft deze regen gunstig gewerkt, doch niet voor alle gewassen. Het vlas heeft wel wat meer gekregen dan het nodig had. Heel veel vlas is door elkaar geslagen en ligt hoeks en dwars. De meeste per celen zijn vrijwel aan het einde van de bloei, zodat de kans dat zij nog recht komen wel uitermate gering is. Dit zal mede tot gevolg hebben, dat machinaal trekken de nodige moeilijkheden mee gaat brengen. Zodat veel vlas met de hand getrokken zal moeten worden. Overigens menen wij, dat de kwaliteit van het vlas aan redelijke eisen kan voldoen. Over het algemeen genomen is het vlas niet lang. Vrijwel het ge hele vlas-areaal is in handelaars han den. Veel meer dan de helft van de uitgezaaide oppervlakte is door de boe ren verhuurd. Vrijwel alleen die land bouwers die aandelen hebben van de coöp. vlasfabriek, hebben vlas voor eigen risico gezaaid. De erwten staan er goed voor, de meeste percelen hebben veel stro. We zagen dit jaar, met uitzondering van de bladrandkever nog weinig insecten schade. Wel zagen we dit jaar weer sporen van mangaangebrek optreden in de erwten, evenals in vele andere gewassen. Zij, die erwten hebben laten keuren, doen er goed aan hun erwten nu, na de bloei, te bespuiten met man- gaansulfaat tegen de kwade harten. Op zichzelf een hard gelag om nu met een sproeikas door de gulle erwten te rijden, maar ter bestrijding van de kwade harten, een absoluut nodige handeling. De laatste jaren ziet men dit man gaangebrek in practisch alle akkers op ons eiland. Vroeger hebben we daar eigenlijk nergens iets van gemerkt. Meerdere malen hebben we ons afge vraagd, wat daarvan nu wel de oor zaak kan zijn. Vooral, omdat dit nu niet plaatselijk, maar over het gehele eiland gelijktijdig, in dezelfde mate wordt geconstateerd. (Waarschijnlijk tengevolge van een hogere pH. Red.) De aardappelvelden staan goed, aan vankelijk hebben deze wel geleden van de droogte, maar nu zetten ze door. De loof-ontwikkeling wordt zeer gul. Wanneer we zo de aardappelvelden doorlopen en we trekken zo eens een goed ontwikkelde plant uit, dan kun nen we constateren, dat de aanslag zeer bevredigend is. Vorige week zagen we reeds aardappels rooien. De betref fende eigenaar zei, dat hij ongeveer 20 kg uit de roe had. De gezondheids toestand van de aardappels is dit jaar redelijk goed, alhoewel de late gewas sen wel iets minder zijn. Dit is geheel volgens de verwachtingen die de N.A.K. op grond van de na-contröle had. Alhoewel niet in een ontstellend aan tal, zijn de luizen, die voor de besmet ting van onze aardappelpercelen zo funest zijn, reeds geruime tijd in de aardappelvelden te vinden. De zelf- selecterende boeren doen er goed aan, hier terdege rekening mee te houden. Deze week spraken we nog een boer die voor de eerste keer bezig was zijn perceeltje aardappels op te selecteren om zelf volgend jaar pootgoed van uit te planten. Het gewas was al zo groot, dat h\j er zich met moeite een weg doorheen kon baden. Dat selectie onder deze omstandig heden wel wat aan de late kant was, behoeft zeker geen betoog. SCHOUWEN-DUIVELAND. 21 Juni. De regenperiode heeft nu reeds enke le weken stand gehouden. In de droge polders zijn de gewassen goed bekomen en kunnen we met echte boerentrots onze percelen bezien. Voor het vlas is de regen wat te laat gekomen en daar door is het aan de korte kant gebleven. Het kan zijn, dat uw overzichtschrijver te veel reageert op het verschil tussen de droge- en natte polders, maar zijn verwachting voor de eerst genoemde polders is optimistisch. In de natte polders is het echter voor 1954 geheel mis. Ik bedoel dan speciaal de polders, die dit jaar voor het eerst weer inge zaaid zijn. Voor het allergrootste ge deelte is het op een volkomen misluk king uitgelopen. De droogte in het voorjaar, die zo lang duurde, heeft de doorslag voor deze mislukking gegeven. In de polders, die vorig jaar na de overstroming nog ingezaaid geweest zijn, vertonen wel een betere stand, doch ook hier is het nog geen ideaal. Speciaal de wintertarwe en het vlas vallen niet mee. Deze gewassen zullen dan ook in de oogsttaxatie opgenomen moeten wor den, daar het ook hier een gevolg van de overstroming is. Waar de werkzaamheden der herver kaveling aan de gang zijn, is het een geweldige drukte met de machines en auto's. Vooral in de grote zandgebie den rond Schelphoek en Ouwerkerk wordt veel werk verzet. Als men deze werkzaamheden ziet, die nodig zijn om van deze woestenijen weer vruchtbare akkers te maken, krijgt men toch wel enige indruk welk een enorm werkob- ject ons eiland geworden is door de grote ramp van Februari '53. Maar ook hier ziet men, dat er niets nage laten wordt om het weer goed te maken. Van ieder die hier mee te maken heeft zal wel eens geduld ge vraagd worden. Maar we hebben toch het volle vertrouwen, dat het geduld ook hier bekroond zal worden. Tot slot nog een mededeling voor de polders waar a.s. nazomer weilanden in gezaaid zullen worden. Binnen enkele weken zal U nader advies ontvangen over de mogelijkheid van inzaaien i. v. m. de herverkavelingswerkzaam heden in a.s. jaren. De schooljeugd doet haar best, maar heel wat colorado-kevers komen dik wijls toch nog ,,voor üw rekening". Reken doeltreffend af met deze veel vraat: spuit „ARKOTINE" Emulsie of „ARKOTINE" DDT Mengolie. Verkrijgbaar bij:v GOES. Vanaf 19 Juni ligt ter secretarie voor een ieder ter inzage ihet door de gemeenteraad vastgestelde uitbreidingsplan 1954. Binnen zes weken na afloop van genoemde ter mijn van 14 dagen kunnen belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, bij Gedeputeerde Staten bezwaren indie nen. KAPELLE. Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd het plan tot herziening van het uitbreidingsplan in on derdelen voor het dorp Kapelle, kadastraal bekend gemeente Kapelle, sectie E, no. 1322. Hot plan ligt ter inzage. Belanghebbenden, die bezwaren tegen het plan bij de gemeenteraad hebben ingediend, kunnen binnen een maand n& 8 Juni beroep instellen bij H. M. de Koningin. KRUININGEN. Van 16 Juni tot en met 29 Juni ligt ter secretarie ter inzage het vastgestelde plan tot gedeeltelijke herziening van het uitbreidingsplan in hoofdzaak. Belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, kunnen gedurende zes weken, dus tot 11 Augustus, bezwaren indienen bij Gedeputeerde Staten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 3