WORMZIEKTE BIJ PAARDEN m-ra korte Berichten Van en voor de boer ONDERLING BOERENVERZEKERINGSFONDS Paard en paardensport Bescherming bij eigen organisatie 159 OOK UW PAARDEN HEBBEN INGEWANDSWORMEN U voert de wormen zonder dat U het weet. De bestrijding is eenvoudig en grondig uitvoer baar. Oudere paarden zijn allen besmet met wormen en ondervinden er ogenschijnlijk niet veel schade van. Door de mest van de oudere paarden worden tel kens de jonge generaties weer besmet. Veulens en andere jonge paarden zullen, zonder wormen, met minder voer, meer groeien. Het voer wordt dan beter door de dieren benut. Wormen knagen Voortdurend aan de binnenkant van de darmen. Dieren zonder wormen hebben meer weerstand tegen allerlei ziekten. Voorkomen is ook hier beter dan genezen! Als U wacht tot de dieren mager worden van de wormen kost een behandeling meer en is het resul taat veel minder. Waarom zou U de wormen nog ooit weer de kans geven om Uw jonge paarden aan te tasten? Er bestaan nu uitstekende bestrijdingsmiddelen. U heeft nü de kans om op Uw bedrijf alle darm wormen uit te roeien. De weg van wormei via larve tot volwassen, worm is lang en op hun zwerftocht door het lichaam zijn de larven evenmin te bestrijden als die van de run derhorzel. Alle in het najaar nog opgenomen larven hebben nü hun einddoel bereikt: „de darm" van de paarden. Dit is de enige plaats waar ze op eenvoudige wijze verdelgd kunnen worden. De wormen zitten nu als ratten in de val! Door deze winter zijn wormeieren en larven prac- tisch allen in de weide omgekomen. BESTRIJDING. Als U al Uw paarden nü een wormkuur geeft, komen ze practisch worm vrij in de weide. De weide die nu zo goed als wormvrij is wordt dan niet opnieuw besmet. Indien U zich met de kuur tot de drachtige mer- riën. wilt beperken, dan is dit alleen raadzaam, in dien U weet dat Uw Veulens nu en in de toekomst, niet in dezelfde weidert komen als de andere paar den. Het is van belang om niet alleen kleine strongy- luswormen maar vooral ook de grote spoelwormen te bestrijden. Deze doen meer schade dan algemeen 'wordt aangenomen. Indien U voor en na het instellen van een worm kuur de mate van besmetting op Uw bedrijf wilt kennen, dient U van elk paard een mestmonster door Uw dierenarts of door de Provinciale Gezond heidsdienst voor dieren te laten onderzoeken. Belt vandaag nog Uw dierenarts hieroVer op, of bespreekt in ieder geval binnenkort met hem de wijze waarop een wormkuur tegen beide soorten van wormen gegeven kan worden. (Brochure Wormziekten bij het paard, te verkrij gen bij de Secretaris van het Centrum Paardenbe- langen, Anna Paulownastraat 26, Den Haag, bij de Provinciale Gezondheidsdiensten voor Dieren en bij de Landbouwvoorlichtingsdienst) Eiwit, mineralen, vitaminen voor jonge paar den, hoogdrachtige en zoglende merriën en ter bevordering van een goede bevruchting. Jonge paarden hebben voor snelle groei, speciaal in het eerste levensjaar, een voeding nodig, welke aanzienlijk rijker is aan eiwit, vitaminen en mine ralen dan die voor werkpaarden. Is in de weide een rantsoen van goed gras plus haVer of paardenmeel meestal nog toereikend, in de staltijd zal weidegang. hooi, 510 kg bieten of wortelen en paardenmeel of haver aangevuld moeten worden met 1 kg rund veemeel B, 1 eetlepel mineralen en voor een goede vitamine D voorziening kan men dagelijks een toe reikende dosis vitamine D geven. Mogelijk is ook het dier eens per 2 maanden door de dierenarts met een grote dosis 'vitamine D te doen inspuiten. Volwassen merreiën vragen vooral in de laatste 2 maanden van de drachtigheidsperiode en in de zoogperiode extra eiwit mineralen en vitaminen. Naast een rantsoen van hooi, bieten, haver of paar denmeel geschikt voor werkpaarden, geeft men een hoogdrachtige merrie bovendien 1 kg rundveemeel B, zo mogelijk 1 kg kunstmatig gedroogd groen'voer en 2 eetlepels mineralen. Voor een zogende merrie is zelfs 2 kg rundveemeel B aangewezen als de rest van het rantsoen onveranderd blijft. In gebieden waar veulens veel aan rachitis lijden, vooral op zand- en veengrond, zal men de merrie 2 maanden voor het veulenen nog een Vitamine D injectie kunnen doen geven. Voor een goede bevruchting is het gewenst, dat het rantsoen ruim voldoende eiwit bevat, doch ook weer geen grote overmaat, zoals wel in het eerste weidegras wordt aangetroffen. Verder dient het rantsoen voor hetzelfde doel voldoende vitaminen (A.D.) te bevatten en een goede verhouding van de noodzakelijke mineralen. De gunstige werking van tarwezemelen en tarwe- grint mag voor een belangrijk deel toegeschreven worden aan de rijkdom aan fosfor, magnesium, mangaan. Vooral op bedrijven waar veel legumino- sen (klaver, lucerne) worden gevoederd, zal men van deze tarweproducten gebruik kunnen maken. Tevens is voor deze bedrijven een speciaal mine raalmengsel aangewezen, hetwelk veel fosfor, doch geen kalk bevat. De kalkfosfor verhouding wordt dan in een voor goede bevruchting meest gewenste richting verschoven. Dit mineraalmengsel voor akkerbouwgebieden (Zeeland, nieuwe polders) is op aanvraag overal verkrijgbaar bij de veevoederleve ranciers. Ook de daarin voorkomende sporenele menten zijn voor de bevruchting van betekenis. De Australische tarwe-oogst is groter dan men verwacht had. Van de vorige oogst was reeds bijna een millioen ton over. Van deze oogst zal aldus Landbouwwereldnieuws ruim 4,5 millioen ton worden afgeleverd. Rekening houdend met de bin nenlandse behoefte zal nog ca. 314 millioen ton ge ëxporteerd moeten worden. De president van de Australische „Wheat Board" heeft verklaard, dat de tarweproducenten zich voor de ernstigste crisis sedert 1930 geplaatst zien. De firma I. van der Woude, fabriek van hooi en mestschudders te Drachten heeft een verbeter de machine voor het schudden van hooi en het verspreiden van mest geconstrueerd, die zeer goed Voldoet. Door de grote draaisnelheid van de haspel wordt een zuigende vferking onder de kap verkregen, waardoor het hooi als het ware wordt opgezogen, over de haspel gevoerd en gekeerd en los achter de haspel terecht komt. Het hooi is hierbij al op genomen voordat de wielen er over heen kunnen rijden. De machine kan thans het zwaarste gewas verwerken zonder vooraf te keren en zonder ver stopt te raken, zelfs niet na regen. Doordat de ge hele machine overkapt is, kan ook bij harde wind zonder hinder worden geschud. Voor het verspreiden van ruige mest is deze nieuwe machine uitstekend geschikt. Al wordt de mest ook in grote stukken op het land gebracht, zo wordt door deze machine fijn verkruimeld en gelijkmatig over het land verdeeld. Binnenkort zal Ir. H. Homan, adjunct-directeur van dë Coöp. Drents-Groningse Veeafzetvereniging G.A., in opdracht van de Coöperatieve Vleescen trale een studiereis naar Italië ondernemen om na te gaan op welke wijze een nauwere samenwerking tussen de Italiaanse en Nederlandse fokkers van zwartbont vee kan worden bevorderd. Gelijk bekend is worden vanuit Nederland niet onbelangrijke hoeveelheden fok- en gebruiksvee naar Italië geëxporteerd. Het onderzoek zal waar schijnlijk enkele maanden duren. De Centrale Bond van Rundveefokkers te Rome heeft hierbij zijn volle medewerking toegezegd. (Advertentie) In 1922 namen boeren het initiatief tot de oprich ting van het Onderling Boerenverzekeringsfonds. Sinds dit jaar zijn het boeren geweest, die de teu gels van deze organisatie in handen hadden. In 1922 namen boeren het besluit, dat het O.B.F. moest waken voor de belangen van de boer. Nu in 1954 is deze doelstelling nog het kompas, waarop het O.B.F. vaart en waarop het in de toekomst zal blijven varen. Haar doel is het dienen van het boerenbelang. Volgt hierom het voorbeeld van bijna 19.000 Neder landse boeren en sluit Uw levensverzekering bij het O.B.F. SOPHIALAAN 2 LEEUWARDEN De Overzichtschrijver heeft vorige week naar aanleiding van de algemene vergadering van de Afdeling Zeeland van de K. V. N. T. zich afgevraagd hoe de jeugd ten plattelande paarden-minded kan worden gemaakt. Hij vroeg zich daarbij af, of het beheersen van een paard niet dezelfde voldoening kan geven als het beheersen van een trekker. En dan geloof ik, dat het beheersen van een paard méér voldoening geeft, dan het beheersen van een of ander motorisch iets. Een paard is een levend wezen al zijn er tegenwoordig veel paarden, die zó weinig temperament hebben, dat je bijna niet meer merkt, dat ze nog leven het beheersen hier van is een grotere kunst dan dat van een dood ding. Het lijkt vaak w'el in Istrijd met de werkelijk heid. De paardenknecht wordt slechter betaald dan de trekker-chauffeur, maar daarvoor zijn andere oorzaken aan te wijzen. Vraagt men zowel goede paardenknechten als goede trekker-chauffeurs naar de ivoldoening, die het werk geeft, dan zal het paar- denwerk er stellig niet ongunstig afkomen. Het is jammer, dat ik te laat kom met de aankon diging, dat de heer J. C Gehrels in Tholen op 4 Maart voor de bedrijfstudiegroep een lezing zal houden over „Paarden- of motortractie." Daarover zal ik U volgende week dan wel een verslag geven. Eén ding zal zeker zijn: de heer Gehrels verwerpt het paard nog niet en 'heeft een ruime blik voor de mechanisatie-mogelijkheden. De landelijke ruitersport is een zeer belangrijke steunpilaar om de: jeugd te leren met het paard om te gaan. Jammer, dat hier vaak iveel misver stand over bestaat. Als er iets gezegd wordt over de landelijke ruiters, dan denkt men direct dat daarmede ons trekpaard terzijde wordt gesteld. Maar daar gaat het helemaal niet om. Het gaat om de jeugd liefhebberij aan te kweken. Eigenlijk moet dat nog eerder dan bij de rij vereniging begin nen. Elke paardenliefhebber moet voor zijn kinde ren een Shetlandse poney kopen. De Shetlander moet een trekpaard in het klein zijn, houdt dit type voor ogen en U koopt zeker een goede. Zó leren we de kinderen met dieren omgaan en dan weten ze later ook de werkkracht van de dieren naar waarde te schatten. In Oostkapelle heb ik een ruiteravond meege maakt. De zaal was vol met jeugdige bezoekers. Dat geeft de burger moed. Natuurlijk zijn ook de toneelstukjes een attractie, maar het jaarverslag in de vorm van zio'n stukje, bracht ons direct in de echte ruitersport. Daar hoorde ik ook van Van Damme, dat hem reeds drie zadels plus een hoofdstel voor de Schouwse ruiters zijn aangeboden. Veel dank; ze kunnen daar nu gaan rijden. Een paar zadels nog en dan kunnen we andere gedupeerden buiten Schouwen óók helpen. Van de heer Gruppelaar kregen de Schouwse rui ters 8 hoofdstellen. Het achttal zal nu met gelijke hoofdstellen voor de dag kunnen komen, hierdoor stijgt direct de uniformiteit. Ook hoorde ik in Oostkapelle dat Donderdag 11 Maart, om 2 uur, in de Schuttershof te Middelburg de heer Van. Binsbergen een lezing zal houden over de warmbloedfokkerij. Tevens zullen kleurenfilms vertoond worden. We kunnen iedere belangstellende aanraden daar eens te gaan kijken. Het is goed als men zich op de hoogte stelt wat er elders in het land op het ge bied van de paardenfokkerij te beleven valt. Tot de volgende keer. TOONTREDER.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 7