I)'r zit muziek in. AL DOENDE LEERT MEN ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND 99 99 Verslag van de gehouden veebeoordelingswedstrijd op Walcheren DISCUSSIEGROEP OVER COÖPERATIE AGENDA ZEEÜWSCH LANDBOUWBLAD 163 GD Redactie: J. D. Haak Dzn,. A. C. Hanse, P. Hendrik se, M. Kosten, L, de Jager, Z. Poppe en M. Poissonnier. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. Deze keer willen wij de bovenstaan de uitdrukking eens letterlijk nemen. Het is alweer enige maanden ge leden dat we een pleidooi voerden voor de oprichting van gespecialiseerde ge zelschappen op het gebied van volks dans, zang, toneel en muziek. Deze zou den in hoofdzaak in eigen streek op kunnen treden en de gezelligheid van de bijeenkomsten kunnen vergroten. Mede dank zij de inschakeling van gelden die door de P. J. G. V. werden samengebracht, heeft deze actie, voor al in de muzieksector, succes gehad. Er zijn orkestjes opgericht op Noord- Beveland en Walcheren, terwijl er één op Tholen in voorbereiding is. Verder wordt er gewerkt aan een toneelgroep op Tholen en een zangkoortje op Wal cheren. Dit is een verblijdende gang van zaken, die bekend gemaakt dient te worden. De organisatoren van deze gezelschappen steken we hierbij graag een pluim op de hoed. De orkestjes staan onder leiding van deskundigen. Het is hierbij wel opval lend, dat de keuze gering was. Dat is erg jammer, omdat daardoor juist bij velen de animo om met muziek beoefening te beginnen, ontbreekt. We zijn er niet voor om bij elke ge legenheid een klaaglied aan te heffen over het onttrekken van de goede krachten van het platteland. Bij het organiseren van deze muziek- gezelschapjes is dit gemis aan voldoen de goed onderlegde krachten echter wel zo duidelijk aan het licht getreden, dat we de noodzaak van de opleiding op muziekscholen sterk gevoeld hebben. Nu deze gezelschappen er zijn, ont staat de gelegenheid de zang te gaan beoefenen. We zingen in Nederland zo weinig, omdat we het meestal nooit goed geleerd hebben en er ons ook, eer lijk gezegd, wat voor schamen. Maar als we twee vergaderingen vergelijken: de één met en de ander zonder lied ge opend, weten we wat we moeten kie zen. Maak dan de notulen maar wat korter, die worden toch Wel goedge keurd. Zaterdagavond j.l. waren we op een bijeenkomst waar het L.J.G.-orkestje uit Hoek ook van de partij was. Voor de zoveelste keer deze winter. De leden hiervan vinden het niet erg dat ze concurrentie gekregen hebben. Ze hadden toch al een groot tekort aan Zaterdagavonden en zijn daardoor blij als dat seizoen nu spoedig gaat af lopen. De pas opgerichte gezelschappen gaan nog een aantal maanden door met oefenen, zodat ze het komende winter seizoen mooie klanken uit hun instru menten zullen halen. Want d'r zit muziek in! B. In het kader van de technische wed strijden is er op Walcheren weer een wedstrijd gehouden in het beoordelen van rundvee. De deelname en 't ani mo voor deze wedstrijd was tamelijk goed, zodat we wel kunnen zeggen dat we op een geslaagde wedstrijd kunnen terug zien. Waren er verleden jaar vijftien deelnemers, voor deze wedstrijd was het aantal vijf en twintig, zodat het nodig was om de deelnemers in twee groepen onder te brengen. Wanneer we nu de volledige uit slag bekijken, waarvan hier een ge deelte van afgedrukt is, moeten we wel constateren dat er nog al fouten zijn gemaakt en dat het een en ander nog wel voor verbetering vatbaar is. Maar dat neemt niet weg dat de in teresse voor de voorafgaande lessen tamelijk goed was, zodat dit wel z'n nut heeft gehad. Trouwens door het zien van gemaakte fouten leer je ook. Het doel van deze wedstrijd was, om, door het geven van practisch on derwijs in het keuren op exterieur, de liefde en de aandacht van de jon geren, voor de melkveehouderij te be vorderen. De melkveehouderij, die in Zeeland toch ook nog een belangrijke plaats inneemt. Vooral op Walcheren met z'n gemengd bedrijf met tamelijk veel weiland. Juist ook op deze ge mengde bedrijven is het van belang om nu en in de toekomst goede pro ductie en fokdieren te houden en deze zelf zoveel mogelijk aan te fok ken. Maar om tot een goede en doel matige melkveehouderij te komen waarbij de eigen aanfok van zeer groot belang is is de liefde en des kundigheid van de veehouder voor het vee een eerste vereiste. Zonder dit kan men geen goed veefokker worden. Omdat vele jongeren van vandaag de veehouders zijn voor de toekomst, zal nu reeds de belangstelling voor de melkveehouderij aanwezig dienen te zijn. Ook zullen zij zich op de hoogte moeten stellen van het keuren van vee op exterieur. Dit is immers een hulpmiddel bij een doelmatige fok kerij. In dit verband is van belang dat deze jongeren het gewenste pro ductie en foktype leren kennen. Hoe was de opzet van deze wed strijd? Vóórdat de eigenlijke wed strijd begon, hadden we als deel nemers eerst een theoretische les van Ir. Harmsen, die in .grote trekken de verschillende typen en fokstreken van het Fries-Hollands veeslag be sprak, hierop aansluitend het meest gewenste foktype naar voren bracht, en hoe men het algemeen voorkomen en de exterieur-onderdelen moet be zien. Deze les werd gevolgd door een instructieles voor elke groep op de bedrijven van Kr. Poppe te Grijps- kerke en Js. Vos te Koudekerke. Waar aan de hand van twee daarvoor uitgekozen koeien duidelijk uiteen werd gezet hoe je een koe moet waar deren op het algemeen voorkomen en de exterieur-onderdelen. Het moet gezegd worden, dat het koude en stormachtige weer bij de les op het bedrijf van Kr. Poppe het niet kon verhinderen dat er goed geluisterd en opgelet werd. Na deze lessen volgden dan op 22 en 25 Januari de wedstrijden, eveneens op de bedrij ven van Kr. Poppe en Js. Vos. Ieder moest op deze wedstrijd twee koeien beoordelen, waarvoor een cij fer voor mondelinge toelichting, ver der één voor algemeen voorkomen en ook één voor de onderdelen werd gegeven. Hier volgt dan de uitslag van de eerste elf: la prijs W. Allaart, Serooskerke, 45 punten. lb prijs W. K. v. Nieuwenhuijzen, Oostkapelle, 45 punten. 1c prijs W. van Sluijs, Zoutelande, 45 punten. 2e prijs Z. Poppe, Grijpskerke, 44 punten. 3e prijs J. Poppe, Oostkapelle, 43 punten. 4a prijs S. v. d. Broecke, Seroos kerke, 41 punten. 4b prijs P. Maljaars, Oostkapelle, 41 punten. 5e prijs K. Poppe, Grijpskerke, 40 punten. 6a prijs W. Vos, Zoutelande, 39 punten. Op Donderdag 26 Februari werd te Goes de laatste bijeenkomst gehou den van de in December begonnen discussiegroep, uitgaande van het Landbouw Coöperatie Centrum. Deze groep die gevormd was uit leden der L. J. G. van de streek Zuid- Beveland, waar bij de leiding bij toer beurt genomen werd door alle deel nemers. Deze laatste werkvergade ring stond onder leiding van de heer Blok. Nadat het laatste hoofdstuk uit het voor dit doel samengestelde boekje van de G. J. D. C. Goedhartstichting was behandeld, waarbij nog de nodige toelichting was gegeven door de secretaris van het L. C. C., de heer Hof, werd het woord gevoerd door de voorzitter der streek J. Mol. 6b prijs A. v. Liere, Oostkapelle, 39 punten. 6c prijs P. Lampert Pzn, Bigge- kerke, 39 punten. Het maximum te behalen punten was 60. De jury bestond uit Ir. S. G. Brum- mel en de heer M. Kleinepier. De les sen en instructies werden verzorgd door Ir. Harmsen. Fouten zijn er gemaakt, maar dit is niet erg, want al doende leert men. In ieder geval kan wel zeggen dat deze wedstrijd goed is- geslaagd, ook dank zij de goede organisatie. Ook juist omdat deze wedstrijden zo goed in de smaak vallen en er toch op dit gebied nog veel te verbeteren en te leren valt, zal men als deelnemer zeggen: „Dat doen we nog eens over." Z. P. KINDLES CURSUS L. J. G. 's HEER ABTSKERKE. Door de Afd. 's Heer Abtskerke van de L. J. G. werd deze winter een cur sus gegeven in: Kennis van de grond en Plantenziekten. Deze cursus stond onder leiding van de heer M. Markusse, assistent bij de Landbouw- voorlichtingsdienst. De eindles werd Maandagavond gegeven. Op deze les waren aanwezig de heren J. Evers- dijk als waarnemend consulent en burgemeester Jansen als voorzitter van de commissie van toezicht Bei den spraken hun voldoening uit over het welslagen van de cursus. Door de uitgebreidheid van de stof, heeft de heer Markusse een grote taak op zich genomen, doch de heer Eversdijk twijfelde niet aan het re sultaat van de cursus. Aan de zeven tien cursisten werd een diploma uit gereikt. Namens de cursisten dankte de heer A. Minnaard voor het genoten onderwijs en bood de leraar een boe- kenbon aan. Voorzitter J. Markusse dankte alle cursisten en niet in het minst de leraar voor de prettige verstandhou ding gedurende de lessen J. M. Deze sprak woorden van waarde ring en dankte in 't bijzonder de heer Hof voor' de mogelijkheden ons ge boden om de blik op dit gebied te ver ruimen. De heer Hof, die hierna het woord voerde, sprak vol lof over de grote ijver en prettige samenwerking waar mee deze groep gewerkt had en hoopte dat deze cursus er toe mag bijdragen dat wij als toekomstige boeren een duidelijk inzicht in het huidige coöperatie-wezen verkregen hebben. Tot slot dankte de heer Blok na mens alle deelnemers de heer Hof en stelde voor om de volgende winter op hoger niveau verder te gaan. A. L. STREEK WEST Z.-VLAANDEREN. Op Dinsdag 9 Maart wordt de laat ste competitie-avond van hét dammen en biljarten gehouden. Alle deelnemers die nog een partij moeten spelen, worden in hun eigen belang verzocht te komen, daar an ders deze partijen als verloren be schouwd worden. J. HAAK. Z. P. M. STREEK OOST Z. VLAANDEREN. Handwerktento'onstelling, mode show en huisbroei van bloembollen wedstrijd op Zaterdag 13 Maart in de Landbouwhuishoudschool te Terneu- zen. Aanvang 2 uur. Modeshow 3 uur. L. J. G. 's-HEER ABTSKERKE. Zaterdag 13 Maart, aanvang 7 uur, in Café Jeronimus te Nisse. Opvoering: „Deining om de dorpsdokter", met medewerking L. J. G.-Orkest uit Hoek.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1954 | | pagina 11