Noord-Brabanische Maatschappij van Landbouw MM ZITDAG BOEKHOUDBUREAU. VERZEKERING TEGEN HAGELSCHADE. AFD. WOUDRICHEM. AFDELING SPRANG—CAPELLE. DE ARBEIDSVOORZIENING OP HET GEÏNUNDEERDE GEBIED. UITBREIDINGSPLANNEN. LET OP UW SCHRIKDRAADBEWIJS. ZEVENBERGEN: Donderdag 9 April, 11 tot 12% uur, in Hotel Tholenaar. Zodra de gewassen zijn ingezaaid doet zich de vraag voor, waar deze dienen te worden verzekerd tegen hagelschade. De vorige zomer heeft velen onzer immers weer geleerd, dat hagelschade ernstige vormen kan aannemen en hoog gespannen verwachtingen in enkele uren tijds kan teniet doen. Dit risico van de totale of gedeeltelijke vernietiging van zijn oogst kan geen enkele boer voor eigen rekening nemen, temeer wanneer de premies voor verzekering hiertegen zo laag liggen als bij de Onderlinge Verzekerings Mij tegen Hagelschade die in 1924 door de N.B.M.L. werd opgericht. Men vergelijke deze premies eens met die bij andere Maatschappijen en neme tijdig een besluit. Deelname aan deze Onderlinge, die vooral in het afgelopen jaar haar bestaansrecht weer heeft bewezen, staat open voor alle leden der N.B.M.L. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door het secretariaat, Stationslaan 4 te Zevenbergen. Voor fruittelers uit onze organisatie mogen wij verwijzen naar de Onderlinge Fruittelers Hagel- verzekering te Goes, wier werkgebied zich over Zeeland en West-Brabant uitstrekt. Het secreta riaat hiervan is gevestigd in het Landbouwhuis te Goes. Een groot aantal leden was op 25 Maart jl. aan wezig op de algemene vergadering, die in café Bergeijk te Woudrichem gehouden werd. De Voorzitter, de heer C. M. Schaap, heette bij de aanvang allen en in 't bijzonder de heer A. B. Snoek (lid van het Dagelijks Bestuur der N.B.M.L.) hartelijk welkom. Hij deelde voorts mede, dat door buitengewone omstandigheden in 1952 geen algemene ledenvergadering werd gehouden. Voorts herdacht hij het overlijden van een drietal leden, die ook hier een ledige plaats hebben achter gelaten. De rekening over 1951 en 1952 werden beiden na controle goedgekeurd. Wegens het bedanken van het bestuurslid de heer A. Vink Czn., werd in zijn plaats gekozen de heer T. Ottenvanger. Voorts werd de heer Joh. Daim bij acclamatie herkozen. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van de Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw betreffende de vertegenwoordiging in de plaatse lijke rampschadecommissie, deelde de Voorzitter mede, dat daarvoor de heer H. de Lorm inmiddels reeds is aangewezen. Daartoe uitgenodigd besprak de heer Snoek de regelingen betreffende de rampschade voor zover bekend. Er zijn reeds verschillende instanties cn allerlei commissies om de schade te registreren, maar normen om deze te berekenen zijn er nog niet. Hij verwachtte echter wel, dat de afwerking vlotter zal verlopen dan na de tweede wereld oorlog. Verschillende vragen werden nog gesteld en hoewel, de schade hier niet zo'n grote omvang heeft, schijnen er velen toch bij betrokken te zijn. De Voorzitter bracht aan het slot de heer Snoek dank voor zijn bereidwilligheid' en de leden voor de aangename wijze waarop de verschillende punten werden afgehandeld. De Secretaris, H. DE LORM. Op Maandag 30 Maart j.l. hield de Coöp. Land- bouwvereniging te Sprang-Capelle, in Café Bag german een ledenvergadering. Na een openingswoord van de Voorzitter, waar in deze de overstromingsramp memoreerde, wer den door de heer Den Hollander de notulen van de vorige vergadering voorgelezen. Hierop volgde een bespreking over de ledenkorting, welke tot nu toe bij aankoop via de coöperatie werd verleend'. Nadat verschillende voorstellen hierover waren behandeld werd besloten, deze korting te benutten voor een snellere afschrijving op gebouwen enz. Indien de financiële resultaten dit toelaten, zal deze korting echter kunnen worden toegekend, een en ander ter beoordeling van het Bestuur. Hierna hield de heer A. Korteweg, Secretaris der N.B.M.L., een inleiding over het onderwerp: „Is ons land overbevolkt?" Spreker behandelde achtereenvolgens de snelle toename van onze agrarische bevolking, het gebrek aan cultuurgrond, de onttrekking van gronden aan hun bestemming voor woningbouw enz., de mogelijkheid van aanwinning van nieuwe cultuur gronden en in verband hiermee de sanering van verschillende landbouwgebieden. Ook werden hierbij de mogelijkheden van emigratie belicht Een ceel van onze agrarische jongeren zal niet in de landbouw kunnen worden opgenomen. Een tijdige beroepskeuze en goede voorlichting hierover is daarom van groot belang. Wil men op de duur tot sanering van te kleine bedrijven komen, dan zullen daarnaast maat regelen nodig zijn om te voorkomen, dat bedrijven beneden een bepaald minimum verder kunnen worden gesplitst. Op deze inleiding volgde een geanimeerde ge- dachtenwisseling. Hierna werd de agenda voor de op 2 April a.s. te houden Hoofdbestuursvergadering behandeld. Bij de rondvraag kwamen nog enkele punten ter sprake betreffende de te treffen vergoedingen voor overstromingsschade. De vergadering werd hierna door de Voorzitter met een woord van dank gesloten. Naar aanleiding van de in 't vorige blad gegeven richtlijnen voor premieverlening van kleine boeren bedrijven deel ik U mede dat aanvraag voor de verschillende objecten gedaan kunnen worden bij de assistent van de Rijkslandbouwconsulent of opgave bij ondergetekende, die dit dan zal door geven. De Administrateur, J. DEN HOLLANDER. Door de zoute inundatie heeft het bouwplan op het akkerbouwbedrijf een zeer grondige wijziging ondergaan. Het normale bouwplan geeft een vrij regelmatige arbeidsbehoefte over het jaar te zien met enkele toppen in voorjaar en herfst. Deze worden gewoonlijk opgevangen door losse arbeids krachten of oogstcolonnes. Voor een vaste kern van 4 a 5 man is op 40 ha bouwland steeds regel matig werk geweest. Thans komen deze zaken door het gedwongen eenzijdige bouwplan geheel anders te liggen. Nemen we als voorbeeld een akkerbouwbedrijf van 40 ha. Stel, dat de zoutcijfers die de inzaai- grenzen aangeven, de z.g. C-cijfers, variëren van 7 tot 10. Deze cijfers geven aan het aantal gram men zout per liter bodemvocht. Boven het cijfer 7 zijn van gerst redelijke opbrengsten te verwach ten. Voor bieten ligt de grens bij 78, zodat nog een kleine oppervlakte hiervan kan worden ver bouwd. Een groot bezwaar van dit gewas is de late oogst en het structuurbederf, dat hierdoor kan worden veroorzaakt. Voor voederwinning kan goed een kunstwei worden ingezaaid. Het bouwplan zou dan als volgt kunnen zijn: 30 ha gerst 5 ha suikerbieten 5 ha kunstwei De arbeidsbehoefte voor deze gewassen is gemiddeld als volgt: 30 ha gerst a 140 uur 4200 uur 5 ha suikerbieten a 400 uur 2000 uur 40 ha diverse werkzaamheden a 75 uur 3000 uur 9200 uur Zou dus aan de normale arbeidsbehoefte voor deze gewassen worden voldaan, dan zou het bedrijf zo op het eerste gezicht door de boer met 3 man personeel kunnen worden gedaan. Dit is echter absoluut niet mogelijk, omdat er bij dit abnor male bouwplan zeer hoge arbeidstoppen ontstaan, m.a.w. de arbeidsbehoefte is niet gelijkmatig over het gehele seizoen. Dit was bij het vroegere bouw plan meer het geval. Was toen b.v. de graanoogst voorbij, dan werd met aardappelen rooien begon nen waarna de bieten volgden. De gewassen pasten goed in elkaar. Hoe ligt nu bij het abnormale bouwplan de arbeidsbehoefte in de verschillende maanden? Onderstaand staatje geeft daar een antwoord op. De arbeidsbehoefte loopt uiteen van 3 tot 8 man. Het grootste aantal is in de zomer nodig om de 30 ha gerst te oogsten. In het voorbeeld is gerekend, dat de gerst zoveel mogelijk met de korenmaaier wordt gemaaid en daarna gemend. De aanwezige combines zullen slechts een deel van de gerst kunnen oogsten. Door het op tijd inschakelen van combines uit droge gebieden kan de combine capaciteit vergroot worden. Het wegvallen van gewassen als aardappelen, vlas en erwten geeft perioden van slapte. Het inzaaien van een kunstwei komt tegemoet aan de voederbehoefte en is bij de C-cijfers uit het voorbeeld goed te doen. De post diverse werkzaamheden is niet geheel aan bepaalde maanden gebonden, zodat dit kan helpen om de „dalen" op te vullen De oplossing, die voor het arbeidsprobleem in de zomer wordt geopperd, n.l. het aankopen van eigen combine is financiëel niet verantwoord, omdat het bouwplan na enkele jaren weer normaal moet worden. Het in combinatie of door een loonwerker aankopen is veel eerder rendabel. Er moet getracht worden deze abnormale tijd' door te komen zonder individuele onrendabele investerin gen. Om aan de wisselende arbeidsbehoefte te voldoen zou er een constant fonds van arbeidskrachten beschikbaar moeten zijn, waaruit de boer naar behoefte kan putten. Inschakeling van de huidige overtollige werkkrachten bij het herstelwerk aan dijken en polders zou een oplossing zijn om de landbouw in drukke tijden regelmatig te kunnen voorzien en om afvloei naar de industrie te voor komen. Bouwplan en arbeidsbehoefte zullen weer nor maal worden en daarom dienen de arbeidskrachten beschikbaar te blijven. Een blijvende omschakeling van het bedrijf is sterk af te raden, omdat dan de rentabiliteit van het bedrijf in gevaar komt. Arbeidsbehoefte per maand: 30 ha 5 ha gerst suiker- benodigde arbeidskrachten bieten Totaal Maart April Mei Juni Juli Aug. Sept. Oct. 360 450 450 1200 1200 300 60 200 330 250 80 500 580 420 650 780 250 1280 1200 800 580 3 4 5 2 5 4 Totaal 4200 2000 RIJKSLANDBOUWCONSULENTSCHAP ZEVENBERGEN. ALMKERK. Vanaf 6 Maart ligt gedurende vier wéken ter gemeente-secretarie ter inzage het ontwerp- uitbreidingsplan der gemeente Almkerk. Belanghebbenden kunnen gedurende die tijd bij de gemeenteraad hun bezwaren indienen. Ingevolge het Veiligheidsbesluit electrische schrikdraden moet het hoofd of de bestuurder van een onderneming van landbouw, tuinbouw, bos bouw of veehouderij, waarin gebruik wordt ge maakt van een schrikdraad, in het bezit zijn van een door een bevoegd deskundige ppgemaakt bewijs waaruit blijkt, dat ten tijde, dat het bewijs werd afgegeven, de schrikdraad aan de in het besluit genoemde eisen voldeed. Ook voor schrikdraad installaties met batterijvoeding is dit bewijs vereist. Sinds 1 Juni van het vorig jaar geldt de bepaling, dat het bewijs op 1 April van het jaar, volgende op het jaar van afgifte, zijn geldigheid verliest. Vanaf 1 April 1953 zijn dus alle vóór L Jan. 1953 afgegeven bewijzen niet langer geldig. In verband hiermede worden de houders van schrikdraad installaties, die niet over een in dit jaar uitgereikt bewijs beschikken en ter verkrijging daarvan nog geen maatregelen hebben getroffen, dringend aan geraden zich thans ten spoedigste tot hun installa teur te wenden. Een duplicaat van het bewijs moet aan de Arbeidsinspectie worden toegezonden. Thans ook Nolachiet C (reukloos) Nolachiet-Poeder (reukloos) tegen onkruid ii^graftnfand Een product van N.V. N0URY l VAN DER LANDE'* EXPLOITATIE MIJ. Deventer Verkrijgbaar Jebo-Depöts, Verdugt-Agenten en Plaatselijke Coöperaties. ISSSSSSSSSSB^yy •.488anttM8WiMMM'PiVIK?r

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 9