AFD. WERKENDAM. KOPPELSREGELING GRANEN VOOR OOGST 1953 BUITEN WERKING GESTELD. UITBREIDINGSPLANNEN. DERDE REGIONAAL LANDBOUWVERSLAG 1952. LEDENWERVING. BRIEVEN UIT CANADA. TWEE BOEREN. het gemengde bedrijf. Twee nieuwe leden konden worden ingeschreven, waarmee thans alle landbou wers (uitgezonderd één) in deze omgeving, die voor het lidmaatschap der N.B.M.L. in aanmerking komen, lid zijn van de N.B.M.L. De afd. Werkendam der N.B.M.L. hield op 23 Januari j.l. in café De Waal, haar maandelijkse ledenvergadering. Na een woord van welkom werden door de voorzitter, de heer De Waard, ver schillende mededelingen gedaan, o.a. betreffende de gehouden K.N.L.C.-vergadering. De heer Korteweg hield hierna een causerie over „De boer in een veranderende maatschappij". Naar aanleiding hiervan volgde o.a. een gedach- tenwisseling over voor- en nadelen van een P.B.O. voor de, landbouw. In aansluiting op verschillende hierover op afde lingsvergaderingen gestelde vragen kan worden meegedeeld, dat thans besloten is, de z.g. koppe lingsregeling voor oogst 1953 buiten werking te stellen. Dit betekent dus dat gerst, haver of ge mengd gewas niet behoeven te worden ingeleverd wanneer het tarwe-areaal kleiner is dan de met voergranen verbouwde oppervlakte. Gezien de slechte weersomstandigheden, waar onder de uitzaai van wintertarwe heeft plaats ge had, zou handhaving van deze koppelingsregeling voor verschillende bedrijven waar geen winter tarwe kon worden uitgezaaid, grote moeilijkheden hebben opgeleverd. Thans kan met bovengenoemd besluit bij de opstelling van het zaaiplan nog tijdig rekening worden gehouden. Voorts kan nog worden meegedeeld, dat de dalende tendenz op de buitenlandse voergraan- markt aanleiding is, dat de prijzen van geïmpor teerde, voedergranen per 1 Maart a.s. met gemid deld 2 per 100 kg zullen worden verlaagd. Gemeente DIESSEN. Vanaf 13 Januari ligt gedurende twee weken het door de gemeenteraad vastgestelde plan ter in zage. Vóór 10 Maart 1953 kunnen zij, die, bezwaren tegen dit plan bij de Gemeenteraad hebben inge diend, hun bezwaren indienen bij Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant. Door de Rijkslandbouweonsulenten voor het Z.- Westelijk Kleigebied (Zevenbergen, Kruiningen, Axel en Dordrecht) is, zoals de laatste jaren ge bruikelijk is, een regionaal landbouwverslag voor het jaar 1952 uitgebracht, dat thans in druk is ver schenen en zolang de voorraad strekt tegen de prijs van 1,bij bovengenoemde consulentschap pen verkrijgbaar is. Ook dit jaar vormt dit verslag weer een interes sant boekje van 220 pagina's, verlucht met ver schillende foto's en tekeningen. Van de vele hier in behandelde onderwerpen noemen wij o.a.: een overzicht van de cultuurjaren 1950, 1951 en 1952, de rassenkeuze van onze landbouwgewassen, de contractteelt van graszaden, de zaadteelt van maïs, diverse bemestingsvraagstukken, inkuilen en vee voeding, bedrijfskartering, de bewaring van aard appelen, het opstellen van een bedrijfsplan enz. Dr, aanschaf van dit verslag willen wij onze leden van harte aanbevelen. De met het lezen hiervan doorgebrachte uren zullen zeker blijken in het be lang van het bedrijf goed besteed te zijn geweest. Boer A. 1. voert het kuilgras vóór of tijdens het melken; 2. geeft grote hoeveelheden kuilgras zodat de dieren zich er de gehele dag aan te goed kun nen doen; 3. de kuilresten worden onmiddellijk vóór de vol gende voertijd uit de voergoot verwijderd; bij voorkeur worden deze in de grup geveegd; 4. houdt de staldeuren angstvallig dicht; 5. bewaart het kuilvoer meestal in de stal, zeker als het vriest; 6. reinigt de dieren bijna nooit; 7. voor het gemak staan de melkkannen in de stal; 8. voert en melkt in dezelfde kleding; 9. vindt de directeur van de boterfabriek een vervelende man, die steeds maar aanmerkin gen zendt over de melkkwaliteit, en uitge rekend juist hém een korting toepast op de melkprijs. Met welke boer hebt U de meeste overeenkomst? Ook wat betreft het aanbrengen van nieuwe leden zitten verschillende afdelingen deze winter niet stil. Het is een verheugend teken, dat sinds de laatste weken een 20-tal nieuwe; leden onze gelede ren kwamen versterken en wel uit de volgende afdelingen: Werkendam 9 Fijnaart 3 De Kempen 2 Lage-Zwaluwe 2 SomerenAsten 2 Dussen Zevenbergen 1 Een ere-saluut aan onze, medewerkers en een „Van harte welkom" aan onze nieuwe leden. Mogen zij zich spoedig in ons verband thuis gevoelen. Er is echter nog meer te doen. Nog lang niet allen, die hiervoor in aanmerking komen, zijn lid van de Noord-Brabantse Mij van Landbouw. Hoe meer leden, hoe sterker de organisatie. In de eerste plaats dienen zij, die tot nu toe nog niet gorganiseerd zijn, opgewekt te worden om toe te treden als lid. Door het Bestuur worden verschillende mooie boeken beschikbaar gesteld voor het aanbrengen van nieuwe leden. Een lijst van premies wordt op aanvraag gaarne toegezonden. Waag er eens een paar avonden aan en U zult zie,n dat het meevalt. Over de resultaten, die in de verschillende afdelingen zijn behaald, zullen wij van tijd tot tijd nadere mededelingen doen. Strathroy, Januari 1953. Beste vrienden, Hier ben ik dan weer met een verhaal uit Cana da. Al een paar keer heb ik een vraag gehad van uit Brabant of ik weer iets van Canada in het Landbouwblad wilde schrijven. Het verheugt mij werkelijk dat er enige belangstelling is voor een brief van een emigrant die het een en ander over de landbouw en zijn persoonlijke ervaringen in dit grote land schrijft. Ik moet bekennen dat ik deze winter een beetje te laat met mijn brieven ben begonnen, maar de reden daarvan heb ik in mijn derde brief al aange haald. Je weet wel, dat wij in mijn laatste brief een rockwell aan het boren waren, vanwege het gebrek aan water voor het vee. Deze well is een week voor Kerstmis klaar geko men en ik blij, want ik moest elke dag met een grote tank op de wagen naar de 'creek om water. Nu had ik daar wel geen handen-arbeid aan, want wij hebben een waterpomp op de tractor, maar soms was het al aardig koud, om daar een uur rond te staan kijken. En nu trof ik het, voor de tijd van het jaar hadden wij buitengewoon zacht weer, wel eens een dag sneeuwbuien, maar toch heel zacht voor hirr te lande. Wij hadden deze winter geen witte Kerstmis en geen witte Nieuwjaar, dat is iets zeldzaams voor Canada. Deze week is volgens ons hier eigenlijk pas de winter begonnen. De sneeuw is nog wel niet zo hevig, maar nog al een fris windje er bij; de laat ste twee nachten was het 5° onder nul bij Fahren heit. Nou dat is nog niet koud, verleden jaar heb ben wij nog 20° onder nul gehaald, dus dat is wel iets kouder. De laatste herfst hebben wij geen regen, geen sneeuw en ook geen koud weer gehad, dus is het begrijpelijk dat er niet veel water in de grond is. Andere jaren hebben wij gewoonlijk voor de winter begint enkele dagen veel regen en in November al een goed laagje sneeuw, die dan weer Boer B. Voert het kuilgras steeds na het melken; geeft overmatige hoeveelheden kuilgras, zodat de voergoot doorgaans spoedig leeg is; eventuele kuilresten worden lang voor de vol gende voertijd reeds uit de voergoot verwijderd en buiten de stal gebracht; heeft een goede ventilatie in de stal of zet juist voor het melken de staldeuren even wijd open; het kuilvoer blijft ver van de melkveestal; als het vriest dekt hij de kuilhoop zeer goed af; het heeds losgemaakte kuilgras wordt ergens onderdak gebracht waar zij geen invloed op de melk kan krijgen borstelt dagelijks de dieren; terwille van een hogere melkprijs staan de kan nen buiten de stal, ver van de kuilhoop; draagt bij het werken met kuilvoer minstens een andere jas, of laat dit werk opknappen door een persoon die niet melkt; is zeer goede maatjes met de directeur van de zuivelfabriek, omdat hij zeer goed begrijpt, dat kwaliteitsmelk een boerenbelang is. Dat hij boven dien een premie krijgt voor de geleverde melk weet deze boer te waarderen. Uw zuiveldirecteur weet dit zeer goed! wel eens wegdooit. Dat brengt zodoende ook water in de grond. Maar ja, wij hebben die well 200 voet diep moeten maken voor wij aan de rock waren. Daar zit nu een 10 cm wijde pijp in tot de bodem en in die pijp hangt dan de pomppijp, waarvan de cylinder met de bodemzuiger 150 voet diep zit, hoe wel het water in de grote pijp tot op 35 voet van de top kwam te staan. Het lijkt dus dat wij wel een goede waterader hebben getroffen. Als jullie nu konden raden wat hier op het ogen blik zo'n grapje kost, zou je er toch wel ver naast zijn denk ik. Het kost geheel compleet (en dan gebruiken we de oude windmolen nog voor het pompen) 926. Is dat niet gruwelijk duur? Als je de dollar eens om gaat rekenen in guldens zou het ƒ3694,zijn, wanneer we de dollar op 4 gulden rekenen. Ik weet echter niet precies hoe hoog de dollar staat tegenover de gulden. Maar mr. Cubbin zei: als we nu maar volop water hebben, want dat is het voornaamste. Het is wel gemakkelijk en een groot voorrecht, als je zo gemakkelijk als hij over dergelijke uitga ven heen kunt, want dat zijn zo van die onvoor ziene onkosten waar een boer eigenlijk niet op rekent, immers zolang ik hier woon, hebben wij altijd volop water uit die oude well gehad. De Ca nadese farmers hebben mij altijd gezegd: „When you like to buy a farm is the main thing, watch the watersituation for people and cattle". Ik zal het maar in het Nederlands vertalen, want anders zullen er wel veel boeren zijn die zullen zeggen: „Nou Andries, als je niets anders meer kunt schrij ven, dan kun je beter in een ambtenarenblad gaan schrijven." Men bedoelt daarmee dus: „Wanneer je een boerderij wilt gaan kopen is het voornaamste om uit te vinden of er goed water is voor mensen en vee". Ja, het gebeurt zo hier en daar wel dat emi granten een farm kopen en dat. ze na de koopslui ting zulke tegenvallertjes tegenkomen. Maar nu een andere strop. Ilier in de buurt is een Brabantse vrijgezel, die zoals ik hoor, volgend voor jaar wil gaan trouwen. Ik ken hem, hij komt uit Zuid-Brabant. Hij kocht in dit laatste najaar een farm met de huiselijke inventaris. Verleden Zondag was hij voor een poosje in het huis geweest en had de kachel aangemaakt. Toen hij weer weg zou gaan had hij eerst de kachel goed uitgemaakt om eventuele brand te voorkomen. Maar twee dagen later, dus op Dinsdag in de avond, brandde het stenen huis af. Niemand woonde in het huis, nadat hij het ge kocht had, maar de buren die naar het brandende huis liepen, ontdekten dat er die middag een auto op het erf moet zijn geweest. Maar niemand heeft de wagen gezien, dus dader onbekend. Dat is een strop voor zo'n jongeman en zijn goe de voornemens vallen met zo'n ramp weer gauw in duigen. Er was ook geen electrisch licht op het bedrijf, dus de brand kon ook niet door kortsluiting zijn ontstaan. Zelf werkt hij nog bij de boer waar hij al zeker 2 jaar is, een 6 of 7 mile van z'n gekochte farm af. Dit verhaal zal velen van jullie misschien wel niet 'interesseren, maar ik weet dat het een nette en een goed werkende jongen is en dan voel je zoiets beter dan wanneer je de persoon heel niet kent. Ook horen wij geregeld door de radio, daar een huis afgebrand met zoveel kinderen, soms ouders er bij in verbrand, dan daar weer 2of 3 in hun huis verbrand. Een paar weken geleden nog een 4-jarig kind verbrand met het huis hier bij Strathroy. De ouders en een paar kinderen waren weg en lieten een 14-jarig meisje met haar 4-jarig broertje alleen thuis. Het ventje lag op zolder op bed toen het meisje de brand ontdekte in de andere helft van het huis, waar een getrouwd paar in woonde. Die mensen waren ook weg en het meisje wou gauw de buren opbellen maar kreeg geen ge hoor. Ze vergat haar broertje én rende naar een ©verbuurman. Toen ze terug kwam wou ze haar broertje gaan halen op de zolder, maar het was te laat, zc kon niet meer naar boven. Hier zijn vele houten huizen en als die eenmaal in brand staan is het gauw gebeurd. Daarbij komt nog dat de Canadezen meestal geen kachel uit laten gaan wanneer zij gaan slapen en zodoende eigenlijk geen tijd nemen om de schoorsteen op tijd schoon te maken en door vuile schoorstenen ontstaat meestal de brand. En dan wordt er op de meeste plaatsen met hout gestookt, wat de kachelpijpen ook nog meer doet vervuilen dan kolen. Verleden jaar, een 10 mile van ons van daan, was een vader met 4 kinderen en een hond in huis verbrand, terwijl de moeder naar een partij was en andere mensen haar 's nachts om 1 uur op de dansvloer zeiden dat haar huis in brand stond. Zij was niet zo'n beste en er werd dan ook eerst gedacht dat er sabotage was gepleegd. Maar die man lag op de divan en verbrandde met 4 kinderen die boven sliepen. Een Canadees lacht er om als ik zeg dat wij de kachel 's nachts niet aanhouden en zegt dan: „Het is wat fijn als je 's morgens op komt en de kachel brandt dan nog en jij bevriesd nog wel eens op bed". Ik zeg dan, het is beter dat je je raam open zet, dan dat je bij de kachel slaapt. Wel vrienden het lijkt deze keer meer op een nieuwsblad, maar daar zit toch tevens ook iets in over hoe de mensen hier leven. Hierbij dank ik voor de plaatsruimte in het Landbouwblad. Vrienden tot de volgende keer, dan hoop ik ook irts aan te halen voor de plattelandsvrouwen over de Canadese boerenvrouw. Je Vriend, A. KUIJSTEN. Hieronder volgt de werkwijze van twee boeren bij het gebruik van kuilvoer in de melkveestal.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 10