Keuringsdienst Zeeland Dit de Kringen en Afdelingen Het lijkt mij voor te komen, dat de belang stelling voor de Algemene Jaarvergadering te Tholen niet groot is op ons eiland. Dit is wel zeer te betreuren, vooral als men hoort, dat b.v. Wal cheren met 800 man aanwezig zal zijn. Schouwen en Duivelanders wij zijn niet met 800 man doch met z'n allen als goede leden van ónze Maatschappij. In het Westen van ons eiland, heeft men te kampen met een ziekte of gevreet in de zoete- lupinen. Het doet denken aan de vraat van een bladrandkevertje, gelijk wij dit bij de erwten kennen. Wij zullen hopen, dat de Voorlichtingsdienst straks een middel kan aangeven om dit te be strijden, daar anders deze teelt voor onze zand gronden gedoemd is te verdwijnen. In de Zierikzeese Nieuwsbode hebben wij kun nen lezen, wat het proefbedrijf „De Schelde- monden" U biedt. Het bezoek, ook van ons eiland, is nog zeer matig. Schouwen en Duivelanders toont door Uw bezoek, Uw instemming met de aankoop van het nieuwe proefbedrijf te Brui- nisse. Het zal de commissie een stimulans zijn om op de ingetreden weg voort te gaan. AFDELING ZEELAND DER NEDERL. WOLFEDERATIE G. A. Het Bestuur van de Afdeling Zeeland der N. W. F. deelt mede, dat de wolinname, scheer 1949, op onderstaande plaatsen en tijdstippen zal plaats vinden. Maandag 4 luli: bij de heer H. A. Vos, Seisweg 233, Middelburg. Dinsdag 5 Juli: bij de heer P. Dingemanse, Zoutelande. Woensdag 6 Juli ('s morgens): bij de heer E. de Milliano, B 45, IJzendijke. Woensdag 6 Juli ('smiddags): bij de heer P. L. Mangnus, Helenapld., Biervliet. Donderdag 7 Juli ('smorgens): bij de heer C. Vercraeije, Rijksweg, Aardenburg. Donderdag 7 Juli ('s middags): bij de heer Z. Cornelis, no. 63, Nieuwvliet. Vrijdag 8 Juli: bij de heer M. v. Damme, A 154, Heinkenszand. Zaterdag 9 Juli 's morgens) bij de Coöp. Landbouwvereniging, Kortgene. Maandag 11 Juli: bij de Coöp. Aankoopvereniging te Zierikzee. Dingdag 12 Juli ('s morgens): bij de Coöp. Aankoopvereniging te Zierikzee. Dinsdag 12 Juli ('smiddags): bij de heer C. J. v. Strien, C 155, Anna Jacobap. Woensdag 13 Juli: bij de heer C. J. J. Kooijman, B 10, St. Annaland. Donderdag 14 Juli: bij de heer D. M. Rouw, 's-Heer H.k.dijk 2, Goes. Vrijdag 15 Juli: bij de heer D. M. Rouw, 's-Heer H.k.dijk 2, Goes. Zaterdag 16 Juli: bij de "heer J. Krijger, Sloeweg 5, Nieuw- en St. Joosland. Maandag 18 Juli ('s morgens): bij de heer A. J. van Waterschoot, Pr. Roosevelt- straat, Kloosterzande. Maandag 18 Juli ('s middags): bij de heer D. E. Scheele Rzn, Blokken 4, Terneuzen. Dingdag 19 Juli: bij de "heer G. Vael, Absdale C 22 (p.: Hulst). Woensdag 20 Juli: bij de N.V. „De Bathpolders" te Rilland. De Secretaris, W. SINKE. Hierbij wordt ter kennis van de leden gebracht, dat vanaf heden wollen tweepersoons dekens in diverse kleuren uit voorraad leverbaar zijn. De dekens kunnen desgewenst bij het Secretariaat der Afdeling, Landbouwhuis te Goes worden af gehaald, echter tot nader aankondiging nog tegen overlegging van een vergunning van de Distributiedienst. De prijs der dekens is 35,—; de afmetingen zijn 190x230 cm. Tevens kan worden meege deeld, dat bij de wolinname een beperkt aantal stalen van costuum- en mantelstof aanwezig zullen zijn, waaruit de leden, die in 1948 voor een bepaald bedrag aan wol hebben geleverd, een keuze kunnen maken. Het aantal beschikbare lappen stof is echter niet zodanig, dat elk lid reeds direct kan worden geholpen. Een verdeel systeem zal derhalve moeten worden gevolgd. De Secretaris, W. SINKE. ROOID AT A 194-9. GROEP II. S Hei Dagelijks Be^tuur;"iWnalde5^eu!fiigMfenitfc Zeeland heeft voor de voorlopig in klasse A of B gerangschikte percelen voor de in Groep II op genomen rassen de navolgende verplichte rooi- data voor 1949 vastgesteld t.w.: Bintje, Eigenheimer, BI. Eigenheimer, Geel- blom, Ideaal, Katahdin, Koopm. Blauwe, Meer- lander: Klasse A vóór of op Zaterdag 2 Juli a.s. Klasse AB vóór of op Zaterdag 9 Juli a.s. Klasse B vóór of op Zaterdag 16 Juli a.s. In klasse B gekeurde percelen kunnen als AB worden geklassificeerd indien deze percelen vóór of op de A datum worden gerooid, of in klasse A gekeurde percelen, indien deze voor de AB datum worden gerooid. De aardappelen moeten zijn gerooid (of loof- getrokken) vóór of op de vastgestelde data. Het loofoptrekken dient zorgvuldig te geschie den, zodat geen stengeldelen blijven staan. De aardappelen moeten minstens 14 dagen na het loofoptrekken in de grond blijven alvorens te worden gerooid, daar anders de houdbaarheid der knollen onvoldoende is. Loof doodsproeien of loof afmaaien wordt niet met het rooien of looftrekken gelijkgesteld. Voor Bintje A en AB is uitsluitend looftrekken toegestaan. De Directeur van de Keuringsdienst Zeeland kan hiervan ontheffing verlenen indien voor eigen gebruik wordt gerooid, zulks op schriftelijk aanvrage van de verbouwer voor de rooidata. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat het pootgoed van de wendakker (vooreinden) niet bij het pootgoed van het perceel mag worden gevoegd. Teneinde moeilijkheden bij de plombering te voorkomen houde men met bovenstaande ter dege rekening. Rijkslandbouwconsulentschap voor de Zeeuwse Eilanden FINANCIERING NATIONAAL HERSTEL. Tot heden werd door het Rijkslandbouwconsu- lentschap voor de Zeeuwse eilanden, iedere Dins dag in het Landbouwhuis te Goes spreekuur ge houden van 1315 uur. O.m. werd daar behandeld de uitbetaling van de schadevergoedingen door de Maatschappij tot Financiering van het Nationaal Herstel. Teneinde de Walcherse boeren tegemoet te komen, zal er vanaf Donderdag 30 Juni, tot nadere aankondiging, iedere laatste Donderdag van de maand, ook zitdag gehouden worden te Middelburg, in het kantoor van de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst, Loskade 27, van 1416 uur. Voor de wnd. Rijkslandbouwconsulent, Hoofdassistent le klasse, P. LUIJENDIJK. Uit een geheim Weekboek van Bram uit de Slikhoek. 21 Juni. Het was een lust die paarden Te zien draven in Den Bosch, Zij zetten hun beste beentje voor Wat kwamen de benen los! Vroeger zongen we wel eens, dat gaat naar Den Bosch toe en Woensdag gingen we dan ook onder zeer goed geleide naar Den Bosch en al vroeg waren we aanwezig. We wilden eens een gehele dag op ons gemak genieten van het aanwezige paardenmateriaal, dus eerst de hallen in, on metelijk groot. De paarden hadden hun behaalde prijzen van Dinsdag aan hun hals, dus we kon den de primeurs er uit halen. Toen we bij Duchesse van 't Kerkje kwamen, en de knecht de laatste hand legde aan haar toilet, hebben we elkaar eens aangekeken en 't zelfde gezegd, dat kon wel eens de kampioenmerrie worden, zo'n merrie met zulke kwaliteiten valt op. Na een uur in de hallen rondgekeken te hebben en de inwendige mens wat op temperatuur ge bracht te hebben gingen we naar buiten om op het terrein de keuringen te zien. Vanaf de tri bune hadden we een pracht gezicht op de keuring met afstammelingen. De eerste prijs Nico van Melo was niet te slaan, hij stond met een collec tie afstammelingen alle prima dieren, die eerste en tweede prijzen hadden behaald. Zijn zoon, Nico van Beek werd tweede, en' is zelf kam pioen geweest. Nico van Melo, geboren Zeeuw, indertijd door een goede kijk hebbende Limbur gers aangekocht, toen de Zeeuwen nog wat hui verden van zijn haarkleur, welke kleur toen nog sporadisch voorkwam. Deze nu reeds oude hengst, is zelf nog vitaal en geenszins versleten. Daarna werden de 4-tallen gekeurd, een prach tig nummer. De Stallen Dobbelaere werden hier weer eerste als de vorige 11 tentoonstellingen, doch de concurrentie wordt elk jaar zwaarder. 's Middags was het écht „show-middag". De tribunes en de zijden van het groene veld ston den vol met duizenden toeschouwers. De ere tribune was bezet door enige regeringspersonen, w.o. 2 Ministers, en vele buitenlandse delegaties, w.o. ook de bekende Amerikaanse Gezant Baruch, een opvallend grote oude man met witte baard. Er waren 12 buitenlandse delegaties aanwezig om hét Nederlandse Trekpaard te bewonderen ên meer nog, om straks vele aanvragen te doen om uitvoer van dit mooie stoere werkpaard, De bekroonde paarden werden langs de tri bunes in stap en daarna in galop gepresenteerd en het geklap wn,s niet van de lucht. Het keuren der kampioenen deed de stilte weerkeren. Na een vadembenemende spanning kwamen Duchesse van 't Kerkje en Nico van Annie als overwin naar uit de kamp. Wij vonden de kampioenmerrie excellenter dan de kampioenhengst, hoewel dit ook een prima paard is met veel adel; de kam pioenmerrie was massiever, dieper en beter in de gangen. Er kwam haast geen eind aan 't applaus bij dit nummer Het laatste nummer was het voorbrengen der viertallen, een nummer dat de ergste nurks in ex tase kan brengen. Het was een gezicht om nooit meer te vergeten: op het groene veld de dravende merries, prachtig opgetuigd, de geleiders in mooie witte pakken, de vlaggen der vreemde naties wap perend rond het veld, het aanzicht der klappende en gonzende tribunes, het spelende muziekkorps van St. Jan, wiens directeur zelfs een trekpaar denmars in zijn mars had, dit alles door elkaar maakte op de toeschouwers een onvergetelijke in druk. De vierspannen werden achtspannen, de achtspannen zelfs zestienspannen, het laatste stuk werd opgevoerd en het einde kwam. Het was een waardig slot en het hoofdbestuur van het Koninklijk Ned. Trekpaard zal zich zeker afge vraagd hebben: hoe komt het toch, de mechani satie neemt toe, en de belangstelling voor 't jaar lijks paardenfestijn wordt elk jaar groter. We hebben deze week onze jaarlijks bezoek ge bracht aan het proefbedrijf Zeeland en de middag hieraan opgeofferd is zeer goed besteed geweest en kan op geen andere manier beter gebruikt zijn. Zo vast dat elke paardenliefhebber naar Den Bosch gaat, zo vast dat iedere Z.L.M.-er naar Tho len gaat, zo vast, ja, nog zekerder moet elke Zeeuwse landbouwer een bezoek brengen aan dit prachtig, tot in de puntjes prima verzorgd bedrijf. Het is een openbare les, die ons meer leert in een middag dan een heel boek over landbouwgewas sen. We moeten niet gaan met een excursie, die een lollige dag wil maken (dan heeft Wiskerke nog liever een troep belangstellende meisjes, zei hij) en „inpersant" het proefbedrijf even doornemen, doch men moet onder deskundig geleide dit be zoek brengen en zoveel mogelijk proberen op te steken, dat is ook de bedoeling van het proefbe drijf. Je zult verstelt staan van de verschillen der gewassen, die verschillend van datum zijn ge zaaid, die verschillende hoeveelheden zaaizaad hebben ontvangen, van het spuiten enfin ik kan het U niet allemaal vertellen, U moet dit zelf komen zien en zo gauw mogelijk, het is nu op zijn mooist en een beste raad, even draadbericht en 't is voor elkaar, een middag, die U meer geeft dan hij kost. VEEMARKT s HERTOGENBOSCH. Op de markt van Woensdag werden aange voerd 3294 stuks vee, zijnde: 1007 runderen, 492 nuchtere kalveren, 10 zeugen, 92 lopers, 1235 big gen, 401 schapen en lammeren, 57 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalf- koeien ƒ600ƒ800; Guiste koeien ƒ400525; Kalfvaarzen ƒ550ƒ750, kwaliteiten met papie ren boven notering; Klamvaarzen ƒ475550; Guiste vaarzen ƒ350ƒ500; Pinken 275375; Graskalveren 150250; Nuchtere fokkalveren 3575; Lopers ƒ70ƒ90; Biggen ƒ4060; Schapen ƒ45—ƒ70; Lammeren ƒ18ƒ30; Ooien met lammeren ƒ75ƒ105; Geiten ƒ30ƒ60, alles per stuk. BIGGENPRIJS WEST Z.-VLAANDEREN Biggen van 6 a 8 weken 3035; biggen van 8 a 10 weken 3540. KRING THOLEN EN, ST. PHILIPSLAND. De gezamelijke koffietafel op Vrijdag 1 Juli, des avonds in Tholen na afloop van de tentoon stelling is niet alleen toegankelijk voor leden uit de Kring Tholen en St. Philipsland, maar ook voor leden buiten deze Kring. Zoals reeds in een voorgaande mededeling heeft gestaan, kunnen de kosten aan de ingang van de zaal voldaan worden. Geef zo spoedig mogelijk op maar uiterlijk Dinsdagavond 28 Juni, ook telefonisch bij de Kringsecretaris A. J. Groenewege, Ravensoord, St. Maartensdijk, Telefoon no. 15, St. Annaland. KRING WESTELIJK ZUID-BEVELAND. Algemene Ledenvergadering op Dinsdag 28 Juni a.s. om 3 uur 's middags in Hotel Centraal te Goes. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Financieel verslag van de Penningmeester. 4. Bestuursverkiezing. Aftredend (direct her kiesbaar) de heer J. M. Klompe te Wol- faartsdijk. 5. Bespreking agenda van de a.s. Algemene Vergadering. 6. Rondvraag. 7. Sluiting. J. M. KLOMPE, Voorzitter. A. E. BRUIJNING, Secretaris:

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1949 | | pagina 9