NOORD-BRARANTSCH LANDBOUWBLAD "gtavciTerneuzen ZATERDAG 26 MAART 1949. WAARIN OPGENOMEN HET Off. eicel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z L M.) Redactie, Secretariaat der Z. L. M- Landbouwhuis, Goes - Tel. 2345. AD VERTEN TIET A KIEFPer mm 10 cent. mini mum per advertentie ƒ1,50. Regelabonnementpr. tepen verminderd tarief Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDES te Terneuzen of aan het Landbouwhuis te Goes. ZITDAGEN BÜEKHOUDBUREAU THOLEN: Zaterdag 26 Maart in Hotel „Hof van Holland". WISSENKERKE: Woensdag 30 Maart in Hotel „De Kroon." TERNEUZEN: Woensdag 30 Maart in Hotel „Des Pays-Bas." ZIERIKZEEIedere Donderdag in Hotel „Huis van Nassau." MIDDELBURG: Iedere Donderdag in Café „De Eendracht." dieresijuSsfiiQum Het blijkt, dat de getrouwen in Zeeland niet zeldzaam zijn, want wederom kunnen wij mel ding maken van een gouden dienst jubileum. Dit maal is het de heer Jeremias Pladdet te Hoek, die dit voorrecht ten deel viel. Op 17 Maart j.l. was het 50 jaar geleden dat de jubilaris in dienst trad bij de familie A. Tollenaar te Hoek en sedert dien is hij steeds op hetzelfde bedrijf werk zaam gebleven, waar hij door zijn arbeidslust en ijver de achting en waardering van de familie Tollenaar verwierf. Wij wensen zowel de heer Pladdet als de familie Tollenaar van harte geluk met dit prachtig jubi leum. Selangragk kcviclifl voer ^oolgccdleicvs Do Stichting voor de Landbouw telegrafeert ons: „Voor centrale export van pootaardappelen wor den de vaste telersprijzen losgelaten en wordt het aan de handelaren en telers overgelaten de telers- prijzen vast te stellen. Telers, die voor een tegemoetkoming in de kos ten voor de pootgc-edteelt in aanmerking wensen te komen, kunnen thans zonder voorafgaande keu ring door een Keuringsdienst de nog aanwezige voorraden onverkoopbare p>ootaardappelen voor andere doeleinden bestemmen. IJ's afname van pootaardappelen door Frankrijk, voornamelijk van bet ras Voran, is gedeeltelijk geannuleerde De exporteurs ontvangen een scha devergoeding van 6,per 100 kg. Volgens koop contract is de exporteur verplicht de door hem ge kochte partijen van de telers af te nemen. Dit neemt niet weg dat handelaren en telers volkomen vrij zijn tot een andere schikking te geraken. van de vergadering van het Dagelijkse Bestuur der 2. L, M-, gehouden op Maandag 31 Miaart 1949, te Goes. r Da Voorzitter, Ir. M. A. Geuze, opent de verga dering met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen. Spreker deelt mede, dat de Vice- Voorzitter, de heer P. Scheelede Putter,, reeds enige tijd ziek is. Hij spreekt de hoop uit, dat de heer Scheele spoedig geheel genezen zal zijn en de vergaderingen weer bij kan wonen, waarmede de aanwezigen van harte instemmen. Een speciaal woord van welkom richt de Voor zitter tot de heer J. B. Becu, die als nieuwbenoemd lid van het Bestuur van de Provinciale Stichting voor de Landbouw, de vergaderingen van het Dagelijks Bestuur der Z. L. M. voortaan zal bij wonen. Coöperatieve vee-afzet. Met belangstelling neemt het Dagelijks Bestuur kennis van de vorderingen, die gemaakt zijn bij de oprichting van een coöperatieve vee-afzetver- eniging. Binnenkort zal deze vereniging tot stand komen en met haar werkzaamheden aanvangen. Vrijbankslagers. Een schrijven van,de AMeling Axel wordt be handeld, waarin wordt medegedeeld, dat in Axel nog slechts één slager in net vervolg zal mogen optreden als vrijbankslager. Gebleken is, dat deze regel voor geheel Zeeuwsch-Vlaandpren geldt, terwijl in andere gebieden meerdere vrijbank- siagers in dezelfde plaatde noodslachtingen mogen verrichten. Deze maatregel acht het Be stuur niet juist en besloten wordt aan de Stich ting te verzoeken deze kwestie met het Bedrijf schap voor Vee en Vlees op te nemen, terwijl te vens de reglementering den noodslachtingen na der onderzocht zal worden. Pootgoedregeling. Er is nog geen beslissing genomen door het Bedrijfschap voor Zaaizaa en Pootgoed inzake de regeling en de hoogte Tan de financiële uit kering voor de poters. Mei heeft zich reeds be raden over een eventuële re eling voer de komen de oogst. Het best bereikb; re systeem lijkt:-vol ledige vrijlating voor de export, terwijl de huidige exportheffing verwangen wurdt c -or een heffing per ha bij de aalfisifte voor de keuring, alleen voor f de specifieke exportrassen is. Deze heffing zou preveu 1,^.1"g ieten werken om een te grote pootg'dedar duai \fsQen te (.-aan, eh de gelegenheidsteelt te werén. De gelden zouden ge stort moeten worden in het Pootgoed-egalisatie- fonds. Bij afkeuring zou een gehele of gedeelte lijke restitutie mogelijk zijn. Tevens zou men op de eerste ha en op nieuwe rassen geen heffing willen leggen. Consumptie-aardappelen. Door het A. V. A. worden thans consumptie aardappelen verladen voor enkele aardappelmeel fabrieken in het Noorden des lands. Tevens gaat de Suikerfabriek te Dinteloord drogen. De aardappelen hiervoor worden aange kocht door het Centraal Bureau en de C. H. V. Tenslotte krijgen de stomerijen 1,subsidie per 100 kg. Uit berichten uit verschillende delen van de provincie kan worden opgemaakt, dat de aard appelprijzen iets aantrekken. Tuinbouw. De belangstelling voor een hagelverzekering in de fruitteelt is nog niet erg groot. Medegedeeld wordt, dat er thans wijnpeen voor veevoeder afgenomen worden. De leden van de Veilingen krijgen een vergoeding van 45,per ton voor geteelde peen op een A-vergunning, ter wijl voor de B-vergunningen ƒ25,wordt ver goed. Tenslotte wordt ter vergadering medege deeld, dat de heer J. Warners bedankt heeft als lid van het Dagelijks Bestuur der Z. L. M. Aan Za&elcage'mi Zt OOSTBURG: Woensdag 30 Maart, in Hotel „Da Vuijst", van 24 uur. MIDDELBURG: Donderdag 31 Maart in Café „De Vriendschap", van 24 uur. Op bovengenoemde data en plaatsen is de Al gemeen-Secretaris te spreken op de vermelde uren. de Tuinbouwcommissie wordt verzocht een nieuw lid aan te wijzen. Onderwijskwesties. Medegedeeld wordt, dat de verbouwing van ole in Kruiningen aangekochte pastorie tot Lagere Landbouwschool, is aanbesteed. De voorbereidin gen om tot het bouwen van een Lagere Land bouwschool in Middelburg te komen lijken thans" eindelijk met succes bekroond te zullen worden. Openbare Leeszaal te Goes. Besloten wordt om een gedeelte van de op het Landbouwhuis aanwezige boeken in bruikleen af te staan aan de Openbare Leeszaal te Goes onder bepaalde voorwaarden. De leden van de Z. L. M. zullen deze boeken in ieder geval ten allen tijde graas moeten itüflrien ïenen terwijl een catalog»» aan alle Afdelingen gezonden zal worden. Landelijke Éuiters in Zeeland. Daar de door de Z. L. M. uitgeloofde wissel beker voor het hoofdnummer van het Zeeuwse kampioenschap van de Gewestelijke Bond voer Zeeland van Landelijke Rijverenigingen het vorig jaar definitief in het bezit kwam van „De Paar- denbloem" te Goes, wordt besloten een nieuwe wisselbeker beschikbaar te stellen voor dit num mer. Onderlinge Auto-verzekering. Besloten wordt om te onderzoeken of het stich ten van een onderlinge autoverzekering, zoals die op Schouwen-Duiveland «reeds bestaat, overwe ging verdient. Bijzondere bedrijfscredieten. De Minister van Financiën schijnt aan de Herstelbank medegedeeld te hebben, dat er voer 1949 geen bijzondere bedrijfscredieten meer ver leend zullen worden. Hierover zal gesprokeu die nen te worden. Eieren. De moeilijkheden in de provincie Zeeland laet de afzet van eieren vereisen nader onderzoek. Afgewerkte gevallen van Landbouwherstel. Schade-uitkeringen Landbouwherstel per Januari 1949. Opgemerkt moet worden, dat de kleine schade gevallen alle door de Rijksdienst Landbouwher stel hetzij werden afgehandeld, hetzij werden doorgezonden naar de instantie, waaronder deze ressorteerden. Dit jaar hoopt de Dienst een groot aantal ge vallen te kunnen afhandelen. 37e Jaargang; ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD •ï5 de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen Dit blad verschijnt elke ÏA1 rKDAO Overname biecht!» geoorloofd met duidelijke Bronvermelding i^cden van de Z L- M. en N.-Br Mij van Landbouw ontvangen het blad gratis ABONNEMENTSGELDvoor niet-leden van deze organisaties bedraagt ƒ10 per jaar UJ Qfi o SA6CK. Kcrl verslag 'District Schouwen en Duivelend Tholen en St. Philipsland Noord-Beveland Oost-Zuid-Beveland West-Zuid-Beveland Walcheren Oost-Zeeuwcch-Vlaanderen West-Zeeuwsch-Vlaanderen Totaal aan al opgegeven gevallen Door Landbouw Herstel ingez. gevallen Door Landbouw Herstel Kleine schade 2211 67 3 2324 28 1 135 37 27 949 380 40 1505 858 57 3872 474 12 1605 504 31 3186 1153 36 15.787 3501 22 gevorderde gevallen terug enz. stortingen 4 75 176 5 13 5 Door Landbouw Herstel uitgerekend 1-/20.000 Door Landbouw Herstel uitbetaald 1-/20.000 Totaal 27 36 21 13 15 11 11 26 18 108 197 151 268 414 247 69 400 97 156 335 289 847 301 230 1.499 1.724 1*064 278

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1949 | | pagina 1