JWVSSS ASST- w ■"srsS" trsswE*». Veehouderij TUINBOUW MEDEDELINGEN VOEDSEL VOORZIENING. AANVRAGEN NIEUWE- OF AANVULLENDE TtINBOUWTRELTYERGUNNINCaeN. Belanghebbenden worden er op attent gemaakt, óai na 10 Januari 1949. geen aanvragen voor nieuwe of aanvullende tuinbouwteeltvergunnin- gen. meer in behandeling worden genomen- Zij, die alsnog een dergelijk verzoek wensen te doen. dienen zich vöór 10 Januari 1949 te wenden tot het Bureau van de P.V.C. te Goes Aid- Tuinbouw Het bovenstaande betreft uitsluitend z.g vaste tuinbouwteeltvergunning - Tevens word erop gewezen, dat aanvragen tot erkenning als bedrijf sgenoot „B" (telers van fruit, ander dan fruit onder glas), aanvragen ver gunning voor uitbreiding van een bestaande boomgaard en aanvragen voor nieuwe aanplant van boomgaard tot 31 Januari 1949 in behandeling kunnen worden gegeven. Na 31 Januari a-s- wor den ook deze verzoeken niet meer in behandeling genomen .Aanvragen voor overdracht van tuinbouwteelt- vergunning i afstandverklaringen) kunnen tot 15 April 1949 in behandeling worden gegeven. GARANTIEPRIJS LUCERNE. In aansluiting op een publicatie van de Rijks dienst voor Lanübouwherstel in Juni j.l. over de garantieprijs van lucerne voor oogst 1948, geteeld op met zout geïnundeerde percelen, wordt het vol gende medegedeeld. ftaar de prijs voor iucerne-hooi zich in voor de telers gunstige zin heeft ontwikkeld, zal de Rijks dienst voor Landbouwherstel vooralsnog niet tot inname e.d., van nog onverkocht gebleven partijen lucerne overgaan, daar verwacht mag worden, dat de garantieprijs ruim zal kunnen worden gehaald- Mochten er echter in bepaalde gevallen nog telers zijn, die er niet in slagen hun lucerne-hooi tegen ce garantieprijs (le kwaliteit ƒ65 per ton, 2e kwaliteit 60 per ton en 3e kwaliteit 55 per ton) af te zetten, dan kunnen zij dit schriftelijk opgeven aan het Inspectiekantoor van de Rijksdienst in htm provincie onder vermelding van hoeveelheid, kwaliteit en maximaal geboden prijs. REGERING KOOPT KLEI-AARDAPPELEN Onder verwijzing naar de reeds eerder opgeno men persberichten inzake de Regeringsaankoop van klei-consumptie-aardappelen, deelt het Aan- en Verkoopbureau - van Akkerbouwproducten (A-V-A-), Hooftskade 1, 's-Gravenhage. mede, dat telers hun aardappelen van de rassen Eigenhei mer, Bintje en Bevelander uiterlijk tot en met 22 Januari 19 i9 schriftelijk aan het A.V.A. kunnen aanbieden. Opgaven, welke blijkens het poststempel later dan 22 Januari 1949 worden verzonden, kunnen in geen geval meer worden geaccepteerd- Met de aankoop der aardappelen is inmiddels begonnen. Telers, van wier aanbiedingen geen gebruik zal worden gemaakt zullen hiervan be richt ontvangen. KONINKLIJKE VERENIGING „HET NEDER LANDSCHE TREKPAARD", AFD- ZEELAND. Centrale Hengstenkeuring 1949- De aangiften voor de centrale hengstenkeuring, welke behoudens onvoorziene omstandigheden op Donderdag 17 Februari 1949 te Goes zal worden gehouden, moeten uiterlijk 28 Januari a.s. bij on- 1 dereetekende zijn binnengekomen. Het zal op prijs worden gesteld, wanneer met het afgeven van de hengsten voor de rubrieken van 5 3aren en ouder niet tot de laatste dag wordt gewacht, doch dat dit reeds nu wordt gedaan- De aandacht wordt er op gevestigd, dat door het bestuur der Afdeling is besloten voor de prem*- keuringen van hengsten en merries m hetver volg een inschrijfgeld te vorderen van f2,50 per „aard Bij Uw aangifte moet dus tegelijk ƒ2,50 per paard worden betaald- De hengsthouders, die hun hengst (en) reeds voor deze keuring hetoen aangegeven, worden verzocht dit inschrijfgeld alsnog op te zenden. Voorts vestig ik er de aandacht op, dat de cata logus voor de a.s- hengstenkeuringen voor dek- ktag verkrijgbaar is bij Ir. Ekkebus te Oostburg, rvan Drenfelen te Axel. Hotel „Het Bonte Hert» te Hulst en bij ondergetekende- De Secretaris der Afdeling, A. CAPPON. Provinciale Commissie ter bevordering van Rijkswege van de Veefokkerij in Zeeland Nu het organiseren van de verplichte v°orjaars- stS^Sgen weer a^i ons gewenst voor enige toelichting te geven om trent de verplichtingen voor de stierhouder. VERPLICHTE AANGIFTE VAN AANWEZIG HEID VAN EEN STIER- Iedere ta a «metier de leeftijd van acht maanden heeft gemeten de maatban de laatseiijke DA oe^ij» worden opgezonden. Dit waarbij men dan van de SZU&SS uitgaat dat men de stier voor keuring heeft opgegeven- Als aangifteformulier ycor keuring kan dit dus niet gelden en kan dus m, t als zodanig in behan deling worden genomen! VERPLICHTE VOORJAARSKEURINGEN. Aangiften voor de verplichte voorjaarskeurin gen kunnen vanaf heden /orden ingezonden door gebruikmaking van de formulieren voor aangifte voor keuring. Deze formulieren zijn verkrijgbaar op Uw Gemeentehuis of bij het Secretariaat der Prov. Commissie, Landbou whuis te Goes. Keuring moet werden» aangevraagd voor alle stieren van 8 maanden of ouder dan 8 maanden, die in een jongveeregistei van een erkende stam boekvereniging of in enig register van een erkende fokvereniging zijn ingeschreven. Alleen toegelaten stieren, dit zijn stieren die definitief of voorlopig zijn ingeschreven in een door onze Commissie erkend Rundveestamboek, ofwel in eigendom behorén aan een door onze Commissie erkende stieren- of fokvereniging zjjn vrij van keuring, met dien verstande, dat een voorlopig ingeschreven stier niet langer toegelaten stier is, wanneer deze bij de keuring voor de defi nitieve opname mocht worden afgekeurd- Ook stieren, die tijdens twee achtereenvolgende voorjaarskeuringen zijn goedgekeurd zijn vrij van keuring. Niet-volbloedstieren worden niet meer gekeurd en mogen niet meer voor de publieke dekdienst worden gebezigd- In de maanden Januari; Februari en Maart wor den geen stalkeuringen uitgevoerd, dan in zeer bijzondere gevallen, zulk-s ter beoordeling van de Commissie. Iedere volbloedstier, dia dus niet is een toege laten stier izie hiervoor) moet dus voor de voor jaarskeuring worden opgegeven, ook al is een dergelijke stier nog kortgeleden bij stalkeurlng goedgekeurd. Alle keuringen, behalve van stieren, die op twee achtereenvolgende vooi jaarskeuringen werden goedgekeurd, hebben thans hare geldigheid ver leren. Voor deze keuringen, de voorjaarskeuringen dus, moet geen geld worden opgestuurd. Alleen, wanneer de stier wordt goedgekeurd, moet ƒ7,50 aan de jury worden betaald. Aangiften moeten geschieden uiterlijk 12 Fe bruari 1949 bij de Secretaris Ir. A. E. Bruijning. Landbouwhuis te Goes.! Aangifte-formulieren Izijn verkrijgbaar op het gemeentehuis of op het'Landbouwhuis te Goes. De Provinciale Commissie voornoemd, H- A. A. Baron COLLET D'ESCURY, Voorzitter. Ir. A. E- BRUIJNING Secretaris. MEDEDELING. Op verzoek van de Nederlandse Algemene Keu ringsdienst voor Groentezaden (N.A.K.-G.) wordt de aandacht van de zaa<ÏSsïe*s op het eiland Tholen er op gevestigd, dat de bestaande „Regeling tot bestrijding van kruisbestuiving Tholen" in de loop van de tijd op verschillende onderdelen is gewij zigd en aangevuld. Door de N.A-K.-G- is dan ook overgegaan tot uitgifte van een geheel nieuwe atlas met kaart van de afgebakende zaadteeltgebiedén en tekst - van de nieuwe regeling. Het wordt van groot belang geacht, dat de zaadtelers zich zo spoedig mogelijk van deze nieuwe regeling op de hoogte stellen- Voor belanghebbenden zijn exemplaren van be doelde atlas a 2,50 per stuk verkrijgbaar bij de N.A.K.-G-, Laan Copes van Cattenburch 56 te 's-Gravenhage. BOEKJAAR 1948 WORDT AFGESLOTEN. (Slot.) Teeltregeling. Aangezien het hier gaat om alleen vakbekwame telers een vergunning te geven moet deze, ook al zou België hetzelfde systeem niet invoeren, ge handhaafd blijven. De tijd zal zeker uitwijzen, dat dit de enige manier is om de juiste man op de juiste plaats te krijgen, waardoor een bedrijf het hoogste rendement zal opleveren. Binnen- en buitenlandse afzet. Wij hebben in Nederland de veiling zo lang zamerhand leren kennen als een verlengstuk van ons bedrijf. Dit heeft ons een grote voorsprong bezorgd t-o-v- België. Wanneer men bedenkt, dat de Belgische teler voor zijn eigen fust moet zor gen zijn producten op de markt moet zien kwyt te raken met alle gevolgen daaraan verbonden, dan is er maar één gezegde op van toepassing: „goed voorgaan doet goed volgen". Wat de export betreft, dit zullen wij straks ge zamenlijk gaan doen. Nederland met zijn U. C. B stelt hoge eisen aan de te exporteren groenten en fruit. België kent dit niet- Noodzakelijk is echter om de buitenlandse markt te winnen en te hou den, wat enkel kan door datgene aan te bieden waar men prijs opstelt n.ï. goede kwaliteit, prima verpakt enz. Handhaving van onze kwaliteitseisen bij geza menlijke export kan alleen dan effect sorteren, wanneer de producten gemerkt worden met het land van herkomst. Het buitenland zal dani van zelf ontdekken waar hij voor het verkrijgeij van prima kwaliteit groente èn ffÜt wezen moet. ^Nederland is de import momenteel in sterke mate onderhevig aan de draagkracht van de de viezenpot. Verder houdt men zoveel mogelijk reke ning met de binnenlandse' productie. In België zorgt men daarentegen, dat de consu ment zhn keuze kan doen uit een ruim sortiment Sf ziet men de winkels in België vol liggen met zuidvruchten, terwijl het binnenlandse fruit er een ^DalrbdeaiteneluxlaTiden t-z-v. de import een te gengestelde politiek voeren, zal in de toekpmst in Ie eerste plaats overleg geboden zijn. Verder is een gezamenlijke importpolitiek In sterke mate afhankelijk van de deviezenpositie. Het leidt gee* twijfel, dat België er met zijn handelsbalans veel gunstiger voorstaat dan Nederland. Men mag dus verwachten, dat Begië zich in dezen zal doen gel den, waarvan m.i. het gevolg is, meer zuidvruch ten. Prijsregelingen. Dank zij het georganiseerde veilingwezen (Cen traal Bureau voor Tuinbouwveilingen) kennen wij in Nederland een minimum-prijsregeling voor groente en fruit. Hiermede is bereikt, dat de teler altijd een zekere prijs voor zijn producten ont vangt, of deze verkocht worden of onverkocht blijven. België kent een dergelijk Systeem niet- Of wij deze prijsregeling ook in de toekomst kunnen handhaven, zal in de eerste plaats afhan gen van de afzet onzer producten Zolang er slechts een klein gedeelte onverkoopbaar blijft, is de prijsregeling mi wel door te voeren, ook al doet België daar niet aan mee. Zodra echter een groot gedeelte onverkoopbaar blijft, zullen de hef fingen niet meer voldoendfe blijken om de zaak te dekken. Conclusie. Maatschappelijk bezien, moeten wij de toekom stige Benelux van harte toejuichen. Het betekent uitbreiding van productiegebied, meer economische mogelijkheden, wat met zich meebrengt een gro ter economisch weerstandsvermogen op interna tionaal gebied, dus een betere maatschappelijke v/el vaart. Dit wil echter nog niet zeggen, dat bepaalde takken van het bedrijfsleven niet eens een gevoe lige klap kunnen krijgen Bepalen wij ons alleen bij de groente- en fruit teelt, dan mogen we in het algemeen zeggen, dat België ons in velerlei opzicht ten achter is. Toch kent Beglië ook weer zijn specialiteiten, b-v. kersen, druiven, witlof en bloemkoolteelt, waarmede zij tegen sterk concurrerende prijzen op de markt komt- Zeker zullen wij in de toekomst bepaaldp teelten over moeten laten aan België en omgekeerd. Redenen om de Benelux met sombere gevoelens tegemoet te treden, zijn er eu.s voor zowel de groente- als fruitteelt, nifet. Wanneer een ieder met enthousiasme en energie zijn bedrijf bhjft voeren, zal ook de Benelux ons bestaan niet ont nemen. Na in het kort bij de Benelux te hebben stilge staan, wil ik nog even ingaan op onze Export vooruitzichten- Hebben wij. in de eerste na-oorlogse jaren met vele moeilijkheden te kampen gehad, langzamer hand breidde onze zo noodzakelijke export zich uit en veroverden wij weer een plaatsje op de wereldmarkt. Om een indruk te geven van deze vorderingen op exportgebied, diene het volgende '1946 220-000 ton ter waarde van 56.000.000; in 1947 243.000 ton ter waarde van 75.000-000; in 1948 370.000 ton ter waarde van 122.000-000- Ondanks deze prachtige vooruitgang zij er op gewezen, dat Duitsland, vroeger onze beste af nemer, nu slechts nog een bescheiden aandeel in bovenstaande cijfers heeft. Gezien het snelle herstel van het economisch leven in onze grote buurstaat Duitsland, koestert men de hoop, dat in de toekomst Duitsland weer één onzer beste afnemers zal worden- Als tweed® op de lijst van afnemers staat Enge land, die thans wel onze beste afnemer is- Engeland kent zo zijn tekorten op heb gebied van groente en fruit en niets wijst er op, dat zij deze tekorten ook in 1949 niet zou dekken door aankoop in Nederland. Verder kennen wij als belangrijke afnemers'de Scandinavische landen, Tsjecho-Slowakije, Oosten rijk en Frankrijk. Speciale uitbreiding van onze export naar deze landen mag niet in het vooruit zicht gesteld worden, doch Hg verwachten valt wel, dat zij ook in 1949 weer als belangrijke af nemers aan de markt zullen versfchijnen. Tenslotte staan nog diverse andere landen op het exportlijstje, waarvan ik wil noemen Zwitser land, Palestina, West Indië, Indonesië, IJsland, enz- Hoewel deze afnemers niet van grote beteke nis zijn, dient men zich toch wel rekenschap te geven van het feit, dat geen gaatje op exportge bied onbenut gelaten wordt. Zelfs Canada kon on langs getuige zijn van de grote activiteti van het Nederlandse bedrijfsleven toen zij door middel van het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen op de tentoonstelling te Toronto met een stand uitkwam. Laten wij hopen en vertrouwen, dat ook tn de toekomst deze activiteit beloond zal worden met het verkrijgen van een nog groter afzetgebied. LATEN WIJ 1949 GOED BEGINNEN. Wanneer men zijn oor zo hier en daar te luiste ren legt, hoort men steeds weer van de vele pro blemen en moeilijkheden, waarmee men in de practijk te maken heeft- Het eigenaardige is, dat velen, zowel georganiseerde» als ongeorganiseer den. trachten zelf hun kwesties op te lossen. De ongeorganiseerde doet dit, omdat hij zich tot geen organisatie wenden kan, en de georganiseerde Probeert hij zijn toontjes zelf te duppen, omdat hij meent geen kans te zien zijn vragen op papier te zetten? Of is hij te laks om zelf een briefje te schrijven, denkende, een ander zal het wel doen- Hoe het ook zij, vele georganiseerden laten te veel aan enkelingen over. Van tijd tot tijd maakt ieder wel eens wat mee, dat voor de organisatie als geheel van belang is- De organisatie mag geen dood apparaat zijn, dat werkt voor een aantal nummers- Het Zeeuwsch Landbouwblad moet niet alleen een mededelingenblad zijn. maar biedt ook ruimte voor ingezonden stukjes van de ieden- Helpt mede Uw organisatie levend te maken- Zijn er moeilijkheden op het gebied van de water voorziening voor Uw bedrijf, arbeidsvoorzieningen» pachtkwesties, waterstanden, schadevergoedingen, teeltkwesties, verzorging wegen, loonkwesties, cursussen enz„ schrijf het Uw organisatie dan toch! Tracht niet, als enkeling, Tjw zaken in het

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1949 | | pagina 2