Familiedrukwerk »GRONINGEN« Verzekert Uw P'aarden en Rundvee A. POORTMAN N.V. GRAANMAAIER JaarlijkseVealenkeuring Z.L.M. RIJTOER VERKLARING De „ASSUMIJ" van 1896 Te koop Wij kunnen Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie en Landbouw Voor PAARDENFOKKERIJ. Wegens plaatsgebrek moet de volledige lijst der Zeeuwse bekroningen op de Nationale Trekpaar dententoonstelling te 's Hertogenbosch, tot het volgend nummer blijven wachten. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) DE C.C.D. VOORHEEN EN THANS. (Slot.) Een mooi voorbeeld daarvan is zeker wel het volgende: Omdat van oudsher de boer zelf slacht voor zich en zijn gezin, werd hem dat ook tijdens de bezet ting toegestaan, natuurlijk onder inhouding der vleesbonnen. Ook hierbij werd de uiterste beper king toegepast, dit met een groot verschil in an dere branches, b.v. de textielindustrie. Daar had en heeft men meer vrijheid van handelen, terwijl nog grote winsten mogen gemaakt worden ook. Een boer voorzag, dat hij in de loop van het jaar gebrek aan vlees zou krijgen en slachtte daarom stiekum een varkentje. Hij trachtte er eerst een ander zwijntje voor in de plaats te stellen, maar daar dit niet direct lukte, gaf hij kennis aan het gemeentebestuur van zijn woonplaats, dat het occstje gestorven was en vroeg en verkreeg ver dunning om het te begraven. Koit daarop kreeg hij contröle van de C.C.D. en wees de heren op hun verzoek de plaats aan, waar het varken moest begraven zijn. Zij namen daar evenwel geen genoegen mee, zegden niet te willen graven en gaven de zaak door aan de tuchtrechterDe Officier van Justitie gaf toen opdracht, dat de betrokken boer zelf het bewijs moest leveren, dat genoemd varken niet fraudu leus geslacht was door het cadaver te tonen of dat hij anders opgesloten moest worden. Deze boer deed hierbij de ervaring op, dat bij de tucht rechtspraak, die van recente datum is, de rechts regel gekeerd is en dat, niet zoals bij het gewone strafrecht, justitie en politie het bewijs moeten leveren dat iemand in strijd met de wet heeft ge handeld. Maar niet alleen dat, hij werd als pro ducent die slachtte voor eigen gebruik, gelijk ge steld met iedere frauduleuse slachter, die een beestje slacht en dat ongekeurd vlees voor veel geld in de consumptie brengt. Hij is daardoor achtergesteld bij de grootste misdadiger, die met het strafrecht in aanraking komt. Als er b.v. een moord gepleegd is en er zijn aanwijzingen, dat een bepaald persoon dit op zijn geweten heeft, wordt hij voor de veiligheid van de gemeenschap opgeborgen en is het de taak van de justitie en politie om aan te tonen, dat die persoon ook werkelijk dat misdrijf heeft ge pleegd. Politie en justitie zoeken dan totdat zij het wettig en overtuigend bewijs hebben geleverd. De misdadiger wordt dan voor de rechtbank ge daagd om veroordeeld te worden en wanneer hij geen advocaat kan betalen om zich te laten ver dedigen, wordt hem er een kosteloos toegewezen. Dat is de belichaming van de Nederlandse recht staat, gegrondvest op het oude Romeinse recht, dat overeenstemt met het natuurlijk rechtsgevoel, dat leeft in het onderbewuszijn van ieder mens- Dat wat die boer overkwam bij zijn slachting, de monstreert niet de rechtstaat maar de politie staat en het systeem van deze staat kan tot elke rechtsverdraaiiiig leiden. Natuurlijk verrichtte hij een strafbare hande ling doch het gaat tegen het systeem. De conflicten werden eerst uitgelokt, om ze aaarna te kunnen bestraffen. o wn eerst na de bevrijding wilde men ver schillende maatregelen afschaffen, o.a. de vee- j ,Jenslotte ^ende men dat het toch noodzakelijk was, langs,; de grens een strook van a m ui uden' waar deze boekjes gehand- naald bleven en waarbinnen het vee van een registratiemerk werd voorzien. Onze veel zwakkere economische positie en de moeilijkheden in Indië,brachten mee, dat onze munt veel minder waard werd dan ze officieel ge noteerd stond. Dit werd oorzaak, dat er door de 5 km strook een grote smokkelhandel in vee naar Belgie ontstond. Duizenden koeien zijn in die tijd uit alle streken van het land aangevoerd en over de grens gebracht en de controledienst bleek niet m staat dit te verhinderen. Het is ook weinig voorgekomen, dat haar ambtenaren in de grens strook smokkelaars of hun vee te pakken kregen. Het heeft heel lang geduurd voordat de 5 km strook tot aan de grote rivieren verlegd werd en onder die rivieren alle vee geschetst werd, waar door de smokkelhandel vrijwel de kop ingedrukt was. Nu waren er tijdens de grote smokkel- periode boeren geweest, die buiten de 5 krrj strook woonden, die vee gestald hadden, dat dan des nachts bij hen werd weggehaald. Als dat vee dan van daaruit over de grens gebracht was, hielpen deze mensen indirect mede aan de benadeling van ons land, maar geen enkele maatregel voorzag erin om dat te beletten. Naderhand zijn enkele gevallen door de C-CD. ter hand genomen. De desbetreffende boeren werden aan langdurige verhoren onderworpen en zelfs in de gevangenis opgesloten om van hen de bekentenis af te dwin gen, dat zij wisten dat dit vee over de grens gebracht werd. Zij zijn daarvoor tot hoge boeten en gevangenisstraffen veroordeeld en de pers heeft daarover veel bombarie gemaakt, waarbij men vermeldde, dat men hierbij de hand had ge legd op de koning der smokkelaars, die wel een paar honderd beesten overjde grens gebracht had. Hier heeft men een vergrijp uitgelokt, immers, de veestallende boeren woonden buiten de 5 km strook, waren aan geen enkele beperkende bepa- ling onderworpen en zijn niet gewaarschuwd, dat het stallen van vee.'waarvan kon worden aan genomen dat het over de grens zou worden ge bracht, strafbaar was- Niertemin zijn zij er aan sprakelijk voor gesteld. Moest deze dienst op een dergelijke wijze eerst de conflicten uitlokken en ze daarna strafbaar stel len om daardoor zijn onmisbaarheid aan te tonen? Waarom is men er niet toe overgegaan om, zoals in andere politie-staten, de leiders van deze dienst op te sluiten en hen dan eens te laten aantonen, dat door hen niets verzuimd was om te voorkomen dat duizenden koeien over de grens gesmokkeld werden? In zijn strafrecht belichaamt Nederland de recht staat. In zijn economische wetgeving de politiestaat en met zijn eigen rechtspraak (tuchtrechtspraak) en zijn eigen politieapparaat (CCD.vormt zij als het ware een staat in de staat met als instrument de terreur van bet platteland. Wil men Nederland nog onder de democratische staten rekenen, dan zou dit zijnde democratie met de hinkende standaard. Het vorenstaande toont overduidelijk aan, dat de landbouworganisaties moeten ophouden alleen or ganen te zijn voor de behartiging van de belangen hunner leden want zij moeten daarnaast strijdor- ganen worden, die desnoods de rechten van de boer van de overheid afdwingen. Zij zullen daar voor strijdkassen moeten vormen en het finantiële offer daarvoor dienen zij met vreugde te brengen. De arbeider, die van zijn armoede dit offer voor zijn organisatie jarenlang gebracht heeft, toont door zijn behaalde successen de noodzakelijkheid hiervan duidelijk aan. v. A. MARKTBERICHTEN. VEEMARKT ROTTERDAM. Aangevoerd 2361 stuks vee, wn- 757 vette koeien, ossen en gebruiksvee, 36 graskalveren. 544 nuch tere kalveren, 76 varkens, 287 biggen, 251 paarden. 64 veulens, 63 schapen. 214 zuiglammeren en 69 bokken of geiten- Prijzen per stuk: Graskalveren le kw- ƒ230. 2e kw ƒ140. 3e kw- ƒ100; Biggen ƒ50, ƒ40, 30; Slachtpaarden ƒ1,40, ƒ1,30, ƒ1,— per kg; Werk paarden ƒ800, ƒ625, ƒ425; Hitten ƒ600, ƒ450, 325; Kalfkoeien ƒ790, 670, 520; Melkkoeien ƒ790, 670, 520; Vare koeien ƒ530, 430. ƒ360; Vaarzen ƒ580, ƒ430, ƒ300; Pinken ƒ400, ƒ300, ƒ225- Overzicht: Kalf- en melkkoeien: aanvoer als vorige week, handel stroef, prijzén iets hoger. Vare koeien: aanvoer matig, handel lui, ruim prijs houdend- Vaarzen en pinken: aanvoer kort. han del slepend, prijzen onveranderd. Graskalveren: aanvoer klein, handel flauw, prijshoudend. Biggen: aanvoer als vorige week, handel stug. prijzen als vorige week- Paarden: aanvoer als vorige week. handel stroef, prijzen iets hoger. VEEMARKT 's HERTOGENBOSCH. Op de markt van Woensdag werden aange- yoerd 2415 stuks vee. zijnde: 662 runderen, 330 nuchtere kalveren, 58 lopers, 1069 biggen, 263 schapen. 33 geiten. De prijzen waren als volgt: melk- en kalfkoeien van ƒ550—ƒ750, guiste koeien ƒ350—ƒ500, kalf- vaarzen 475700, guiste vaarzen 350450, pinken 225— 325, lopers ƒ75—ƒ90. biggen ƒ45 —ƒ80, schapen ƒ60—ƒ95, lammeren ƒ25—ƒ35. geiten 3575, alles per stuk. Overzicht: Weinig aanvoer van rundvee. Handel in kalfkoeien en kalfvaarzen vlugger dan vorige week- Prijzen iets hoger- Varekoeien en weibees ten handel heel goed. Beste weikoe ging boven notering. Weinig aanvoer van jongvee. Goede soorten pinkvaarzen en pinken werden vlug ver kocht. Weinig aanvoer van graskalveren. Handel beter dan vorige week. Over het geheel genomen was er meer handel dan vorige week. Minder aanvoer van lopers en biggen. Vlugge handel met dure prijzen. Aanvoer van schapen gewoon. Goede handel. Lammeren werden vlug verkocht- Beste ooi lammeren gingen boven notering. Weinig aan voer van geiten. Goede handel- Zaadteelt en Zaadhandel Beursgebouw Rotterdam Aankoop en Verkoop Zaai- en consumptiegranen, Zaden en Peulvruchten- Pootaardappelen- Vertegenwoordiger: JOZ. BOONE, Veerdam 6, N- en St- Joosland, Tel. 327 TE KOOP: Deering 6-voets Pot en Ter Borg Stro- draadpers, beide in prima staat, wordt geheel seizoen voor ingestaan. M- C- v- d. BIJL, Kerkwerve, Tel- 5 DIRECTIE: B. L LEOPOLD - UTRECHT Coulante schaderegeling - Lage vaste premies Reserve pl. m. f. 180.000. - Opgericht 1903 gimnnnMMMu^iuimHMiMiimMiiiiimiiiiHjiiiMMimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiimiminnumug De Bond van Zuid- Bevelandse Paardenfokkers houdt haar op 2 Juli, aanvang 9 uur te Kruiningen - Kloetinge en Heinkenszand- HET BESTUUR- met bezoek bos „Sorgwyck" te Wissenkerke, op Woensdag 30 Juni a.s. Geen zorgen, geen gesleurWij hebben in 't bos een vers broodje en geurige kop koffie of thee- Beleefd aanbevelend, De Ondernemer, SUURMOND, Telef. K 1199 - 225 Ondergetekenden verklaren bij deze, dat de schade betreffende hun verzekerde dieren dezer dagen op de meest correcte en vlugge wijze werd vergoed door ALGEMENE PAARDEN- EN VEEVERZEKERINO TE 's-GRAVENHAGE P. van Aart, Zevenbergen- Gebrs Verbeek, Steenbergen- B. M- Derksen. Oosterhout. Adr- Th. v- d. Nes, Haarlem- W- A- v- d. Braak, Vught- W- Thomassen, Gasthuis- G- Pijls, Kleingenhout J. Meindertsma, Oldehove. Inspecteur: AD. MARIS Ozn, Westwal 22. Goes - Tel 2178 een Albion maaimachine, zwaar model, HR 2; een zeer zware Martin cultiva tor; een 1-scharige wend- ploeg; een 2-scharige wend- ploeg; een Ideal aardappel- sproeimachine; een 9-tands veertand cultivator; een marktschone dorsmachine, Deutse Werke; een 2-tands Deering tractorcultivator- Fa Iz. CAPPON Heinkenszand. nog enkele percelen Spruit- kool, Beerekool, Rodekool. Koolrapen en Wortelenzaad voor oogst 1949 plaatsen. Beleefd aanbevelend, JOZ. BOONE Veerdam 6 Telef- 327 N- en St. Joosland Vertegenwoordiger; N-V- ABRAHAM SLUIS Enkhuizen door Dr- Ir. J. B. v. d- MEULEN- Uitgave Friesche Maatschappij van Landbouw. Ieder heeft groot belang bij het onderwerp dat hier be handeld is- Ieder moet deze uitgave lezen! Prijs ƒ1,Bestellen bij: Landbouwhuis - Leeuwarden- Handelsdrukkerij N.V. Fa P. J. VAN DE SANDE - TERNEUZEN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1948 | | pagina 8