Noord-Brabantsche Mi) van Landbouw. internationaal kwekerscongres te Scheveoingen KEURINGSDIENST ZEELAND. MEDEDELINGEN VOEDSELVOORZIENING. Ru nd veehouderij Korte Berichten. Zitdagen Boekhoudbureau Van 21 tot 24 Juni a-s. zal in het Palace Hotel te Scheveningen een Congres worden gehouden van kwekers-selecteurs van nieuwe rassen van land en tuinbouwgewassen uit België. Frankrijk, Groot- Brittannië, Nederland, Denemarken, Zweden en de Ver- Staten van Noord-Amerika- Hoe belangrijk het werk van deze groep is. blijkt wel uit de opbrengstverbeteringen, die het gevolg kunnen zijn van de verbouw van een nieuw ras en die niet zelden per gewas in één jaar de inkomsten in de land- en tuinbouw, b-v. in Nederland met 1000-000 of meer doen toenemen. Deze kwekers-selecteurs hebben zich verenigd in de Assinsel (Assocition Internationale des Selec- tionneurs professionnels pour la Protection des Obtentions Végétales). De leden van deze vereni ging zullen in de laatste week van Juni in Scheve ningen bijeen zijn om te beraadslagen over proble men. welke op hun werk betrekking hebben, en over een internationale regeling om de kwekers- arbeid beter te beschermen en te doen waarderen- De Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening zal het Congres openen en geeft op deze wijze uitdrukking aan zijn belangstelling voor het werk van Assinsel- ROOEDATA BINTJE ED. Het Dagelijks Bestuur van de Keuringsdienst Zeeland heeft bepaald dat de percelen aardappe len van onderstaande rassen op de voor deze klas sen bepaalde rooidata moeten zijn gerooid respec tievelijk loof getrokken, om te worden gehand haafd in de klassen waarin deze bij de keuring voorlopig worden geplaatst- Wij vestigen er nogmaals de aandacht op, %Jat de percelen Bintje A alléén mogen worden loof- getrokken en dat groen rooien van dit gewas voor deze klasse niet is toegestaan, hetwelk werd nodig geoordeeld in verband met de betere houdbaar heid van het loofgetrokken pootgoed- Ontheffing van deze bepaling kan worden ver leend door de Directeur van de Keuringsdienst Zeeland, na voorafgaande schriftelijke aanvrage, doch slechts indien het vroeg rooien plaats heeft voor eigen gebruik, in welk geval dus later geen certificaten voor het pootgoed worden verstrekt. Aangifte voor keuring op het eigen bedrijf van dit vroeg gerooide product kan zonder certificaten plaats hebben. Bintje, Duivelander, Eigenheimer, Blauwe Eigen heimer, Geelblom, Katahdin. Koopman's Blauwe, Meerlanden Fruhmülle: klasse A 7 Juli; klasse AB 14 Juli; klasse B 21 Juli- Loof doodsproeien of loofafmaaien gelden niet als vroeg rooien- Ter verduidelijking zij vermeld, dat in klasse AB worden geplaatst: le. De voorlopig in klasse B gekeurde percelen, welke vóór of op de A-datum van het betreffende ras worden gerooid of loofgetrokken- 2e- De voorlopig in klasse A gekeurde percelen, welke vóór 'of op de AB-datum van het betref fende ras worden gerooid of loofgetrokken. VEEKOOP VAN TE VELDE STAANDE GEWASSEN. Het verkopen, resp- kopent yan te velde staan de granen, zaden en peulvruchten (t.w. tarwe, rogge, gerst, haver en/of gemengd gewas), groe ne erwten, schokkers, bruine bonen, koolzaad, raapzaad, kanariezaad en/of veldbonen, is. op grond van de Verordening Granen, Zaden en Peul vruchten '48, verboden. Dit verbod is niet van kracht voor granen, in dien de verkoop geschiedt aan een teler van ak kerbouwgewassen in percelen van tenminste 50 are, en dat van de verkoop, resp- de koop, door middel van een formulier binnen één week op gave wordt gedaan bij de betreffende D- B. H Bedoelde formulieren zijn bij de D. B. H. ver krijgbaar. Ontheffing van het verbod van verkoop, resp. koop, van groene erwten, schokkers, bruine bo nen, veldbonen, koolzaad, raapzaad en/of kanarie zaad, zal slechts in zeer bijzondere omstandighe den worden verleend Indien een geheel bedrijf, inclusief de te velde staande gewassen, wordt overgedragen aan een andere grondgebruiker, is een en ander niet van toepassing- Bij verkoop, resp- koop, van ongerepeld stro- vlas, dienen de voorschriften van het Bedrijfschap Vlas en Hennep in acht te worden genomen. WIJZIGING VERBOUWDE OPPERVLAKTE DOOR RUILVERKAVELING). De meeste telers op wier bedrijven ruilverkave ling heeft plaats gevonden, verkeren in de me ning dat zij van de daardoor ontstane wijziging in dé verbouwde oppervlakte geen mededeling be hoeven te doen aan hun D. B-H-, omdat een en ander bij Landbouwherstel zou zijn geregistreerd- Nadrukkelijk wijzen wij er op, dat dit stand punt onjuist is en dat bedoelde telers verplicht zijn ook veranderingen in de verbouwde opper vlakte n'd de Mei-inventarisatie tengevolge van ruilverkaveling, aan hun D- B- H. kenbaar te ma ken. GARANTIEPRIJS LUCERNE. De door de Rijksdienst voor Landbouwherstel in 1946 gestelde garantieprijs van 65 per ton le kwaliteit lucerne-hooi, geldt ook nog voor lu- cerne-hooi, dat in 1948 wordt geoogst- In verband hiermede wordt de telers van lucerneklaver op zout geïnundeerde gronden aangeraden, 't lucerne- hooi van deze oogst slechts dan te verkopen, wan neer zij daarvoor de gegarandeerde prijs kunnen ontvangen. Partijen lucerne-hooi van le kwaliteit, welke niet tegen bedoelde prijs kunnen worden verkocht, dienen voorlopig te worden opgeslagen. Vóór of op 1 Januari 1949 zal worden bekend ge maakt, of partijen, welke niet tegen minstens de garantieprijs konden worden verkocht, door de Rijksdienst zullen worden ingenomen tegen beta ling van de garantieprijs, dan wel of op een an dere wijze zal worden zorggedragen, dat bedoelde telers de garantieprijs ontvangen. Het bovenstaande houdt in, dat de Rijksdienst géén toeslagen zal betalen op partijen lucerne- hooi, welke door telers vóór 1 Januari 1949 (of nader aan te wijzen datum) beneden de garantie prijs worden verkocht. Tenslotte zij nadrukkelijk er op gewezen, dat de garantieprijs van 65,— geldt voor lucerne- hooi van eerste kwaliteit; voor mindere kwalitei ten ligt de garantieprijs uiteraard overeenkomstig lager, nl. voor 2e kwaliteit op 60.voor 3e kwaliteit op 55,—. (Dit bericht is datgene, waarop in de publicatie van vorige week werd gedoeld- Red.) NABESCHOUWINGEN OVER DE RUNDVEEKEURINGEN. I. Oost-Zeeuwsch Vlaanderen. Dit jaar had Oost-Zeeuwsch Vlaanderen de pri meur op de lijst van rundveekeuringen, vanwege de Prov- Commissie voor bevordering van de Rundveefokkerij. De eerste keuring vond te Philippine (de Zand straat) plaats onder goéde belangstelling, terwijl de organisatie in beste handen was- Een 5-tal stie ren, 32 koeien en 25 vaarzen werden voorgebracht. De kwalitieit van het stierenmateriaal vestigt hier goede verwachtingen voor de toekomst- 4 Stieren behaalden een le prijs, n.l. Nelson, geb. 124'47, eig- Stierenvereniging Dej Zandstraat, (secr. Th. Coene, Sas van Gent)Nico. geb. 72'47. van Gebrs- Dumoleyn; Piet, geb. 153'47, van Aug. Meert en Wilson III, geb. jl8- 9'46, van Ed. van Vooren. Zijnde nog geen twee jaar oud, blijft ver melding van het aantal punten achterwege- Zoals op de meeste keuringsplaatsen het geval was, liet de uniformiteit van het fokvee nog te wensen over. Individueel werden er echter prima koeien met zowel massa als melk-eigenschappen voorgebracht- Een 10-tal jkoeien behaalden 80 punten of meer. De edele koeien Corry van Aug. de Moor en Clara van Ed. Perdaen vormden de top met ieder 83 punten. De keuring te Hoek bewees weer eens wat een stelselmatig fokken in fokverenigingsverband met goede stieren vermag. De belangstelling van het publiek was goed en de aanvoer was bevredigend: 6 stieren, 47 koeien en 23 vaarzen, waarvan de kwaliteit over het geheel aan de beste verwach tingen voldeed. De beide stieren van de Ver. Hoek, bieden uit hoofde van hun goede afstam ming en verschijningsvorm gezonde perspectieven. We laten hier de met een le prijs bekroonde stie ren volgen: Lena's Adema 25393 S, geb- 12-4-'45, eig. Stie renver. Hoek (Secr. J. Tollenaar) kreeg 79 p. voldoende edele, evenredige stier, met strafpuntjes voor zijn staartstuk en zijn beenwerk Arend, 25769 S, geb 25-l-'46 eveneens van de Stierenver. Hoek, beste fokstier van 79-6 p- met zeer goede voorhanu en ribben, matig kruis en benen. Hendrik, 27785 S, geb. 9 -4-'46, eig. J. Tollenaar, een stier van b-type met 77-5 p., die wat correcter benen en fraaier staartinplanting mocht hebbeni De ruim één-jarige stier Tom van Betsy, eig. D. HaakTollenaar, was eveneens voldoende van bouw en ontwikkeling voor een le prijs. De voorgebrachte koeien waren in het alge meen zeer goed van bouw en productie-eigen- schappen, in het bijzonder de 4e kalfs- en oudere koeien, met bij de jongere koeien echter enkele prima kopnummers. Het feit, dat 17 koeien 80 of meer punten behaalden, spreekt hier voor zich zelf- Kampioenskoe werd Suzanna van W. Jansen met 83 punten, geëvenaard door de tweede-kalfs koe Marie van K. G- Tollenaar. Te Kloosterzande was de aanvoer en de belang stelling niet groot, kan en moet echter weer wat opgevoerd worden. Er waren 5 stieren, 11 koeien en 3 vaarzen, over 't geheel van matige kwaliteit- Een 3-tal stieren konden nog met een eerste prijs worden bekroond. Dirk, 25778 S, geb- 1-3- 46, eig. Al- Menu, Groe nendijk, met ruim voldoende manlijk foktype (fa- algemeen voorkomen), enigszins afwijkend in de achterhand (kruis en staartstuk) en wat ontsie rende horens, kreeg 77-6 punt. Ook een eerste prijs kregen: de 2-jarige Evert, van A. de Nijs, Walsoorden en de vast gebouwde 1-jarige George, eig. Baron H. A. Collot d'Escury. Van de gepresenteerde koeien kon er geen de 80 punten halen. In Ossenisse was de kwaliteit beter, hoewel aan voer (totaal 18 dieren) en belangstelling niet meeviel. Van de 4 stieren kregen er 2 de eerste prijs. Leendert II, 25772 S, eig. E. Verdurmen e-a-, heeft zich best gehouden. Een harmonische, typi sche stier met geen strafpunten in de essentiële onderdelen (afzien van de iets vrouwelijke vorm der kop en de wat hoge staartinplanting) wiens totaal indruk voor een stier niet te massaal is, kreeg, b- voor zijn type met 791 punt. Bonno, geb. _3-10-'46. eig. P. j. Perdaen, kwam nog juist voor een perste prijs in aanmerking. De beste koeien waren van Ed. de Waal, n l. Anna (3e kalfs) en Dora (klasse oudere koeien), die resp. 82 en 80 punten behaalden. De keuring te Zaamslag bewees, dat zich hier een kern van prima productie-vee handhaaft, ter wijl ook aan de kwaliteit der fokstieren de zo noodzakelijke aandacht wordt geschonken. De aanvoer is wel eens groter geweest, maar de be langstelling was goed. 4 van de 5 voorgebrachte stieren kregen een le prijs. De nu vier-jarige Benno, 24665 S, van de Stie renver. Zaamslag (Secr. Abr- de Kraker) maakte een prima indruk: een voor de streek wel ere~ wenste, robuste stier met machtige voorhand en ribben en een ruim en correct achterstel. Kon even vaster gebouwd zijn (schouder) wat edeler u*u ijP en wa^ s^er^er van beenwerk. Benno behaalde 80.1 p. en geldt zeker als één der beste stieren van de streek. Pieter, 25783 S, geb. 21-ll-'45, eig. K de Kra ker, een typische stier met beste bovenhand en 79 71Sp minder fraaie k°P en matige benen, kreeg De tweede stier van de Vereniging, de jaarling Karei, kwam evenals zijn collega Volle Neef, eig. J- de* Regt Dielemanin de le prijs-klasse. Het vrouwelijke vee maakte als geheel een goede tot zeer goede indruk. Van de 18 koeien regen er zelfs 9 meer dan 80 p., waarvande derde kalfskoe Vera van J.' de Regt—Dieleman de kroon spande, macht en adel als melkkoe in zich verenigde en 84 p. verkreeg. (Wordt vervolgd.) HET ITALIAANS—NEDERLANDSE HANDELSVERDRAG GETEKEND. Dezer dagen is het Italiaans—Nederlandse han- delsaccoord getekend, waarover in het begin van dit jaar onderhandelingen zijn gevoerd- Van Nederlandse zijde wordt o.a- uitgevoerd 500 ton zaaipeulvruchten; 20-000 ton pootaardappelen- 150 ton zaailijnzaad; 300 ton suikerbietenzaad; 100 ton koolzaad; 50 ton karwijzaad; 500 ton papaver zaad; voor ƒ400.000 bloem- (max- ƒ50 000) en groentezaden en 200-000 boomkwekerijproducten. De visserij participeert met een bedrag van ƒ2.000.000 voor zoute haring, bokking e-d-, en de pluimveeteelt met 40-000.000 eieren, broedeieren en piepkuikens ter waarde van ƒ200.000 en 50 ton geslacht pluimvee- Uit de Nederlandse veestapel opent het verdrag voor Italië een import-mogelijk heid voor 2000 trekpaarden, 250 stieren en stier kalveren, 4500 koeien en vaarzen (alle rundvee zwartbontstamboek), alsmede 500 schaoen en fok- rammen- Onze levensmiddelenindustrie is bij het verdrag betrokken met contingenten aardappelmeel (6000 ton), aardappelmeel-derivaten (600 ton), cacaobo ter e.d- (400 ton), havervlokken (100 ton); versna- peringen en cacaopoeder (500 ton) en verder met speciale voedingsmiddelen, w o- biscuits voor kin deren ter waarde van ƒ100.000, terwijl de Neder landse uitvoerlijst o-m- nog een post voor darmen ad- 30.000 bevat- DINTELOORD: Woensdag 30 Juni, 111 uur, in Hotel Korf- Men wordt verzocht het Boekhoudbureau op Woensdag 30 Juni niet te bezoeken- NOGMAALS ONZE DOELSTELLING. In ons blad van 20 Maart j l- werd door ons een artikel gewijd aan de doelstellingen der N.B. M- L-, zoals deze in onze nieuwe statuten zijn vastge steld- Ons standpunt t-a-v. het onderwijs werd daarin als volgt weergegeven: „Ook voor onze boeren geldt: Kennis-is macht. De ontwikkeling van onze boerenstand wil de N.B.M L. krachtens haar statuten o.a. trachten te bevorderen door: het bevorderen van het land en tuinbouwonderwljs en het landbouwhuishoud- onderwijs en het bevorderen van de oprichting van vakscholen en cursussen, waarbij, ter bepa-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1948 | | pagina 6