m t De Fruitteelt op Noord-Beveland Jianlrslilicli|li eiland Er zijn streken, die bezocht worden om hun natuurschoon. Van Noord-Beveland kan dat niet gezegd worden- Het eiland bestaat bijna geheel uit cultuurgrond, en toch zijn er de MOLENWEG KORTGENE. 4 duinen, de strandjes en schorren, die in hun ongerepte toestand eigenlijk zoveel aantrekkelijker zijn dan de drukbevolkte stranden, waarvan een hotelindustrie zich heeft meester ge maakt. Men kan hier nog de stilte beluisteren en genieten van de wijde uitzichten over zee en polderland en van het rijke vogelleven. Wat is het gezicht vanaf de dijken op de vruchtbare velden en frisse dorpen niet een weelde voor de ogen en welke vreemdeling weet, dat hier in de nazomer de sloten blauw zien van de bramen? Maar niet alleen het landschaps- schoon maakt het eiland aantrekkelijk. Een werkzame bevólieing heeft op tijd de bakens verzet en beoefent met moderne middelen de landbouw. Ziet, welk een welvarende indruk de be drijven maken en hoé mooi «het land er bij ligt! Het eiland leeft bjjna uitsluitend van de landbouw eh daarin schuilt ook haar zwakke zijde, want die een zijdigheid is misschien een belemme ring voor verdere welvaart in de toe komst. We denken hier aan de rationaji- satie in de bedrijver, samengaand met een ger nger wordende werkgelegen heid, tengevolge waarvan het eiland aan steeds minder gezinnen een be-'- staan zak kunnen verschaffen- Moge de*"bevoli<ing dtg energie en «e middelen weten te, v&den om dif gevaar ?te keren, waardoor een verhoogde welvaart, ook voor de ifendaifbeider, in de toekomst tegemoet gezien kan worden. J. J. W- KLOP. KERK TE KORTGENE Wanneer wij spreken over de Nederlandse Fruit teelt, dan spreken wij eigenlijk over de fruitteelt, welke wordt uitgeoefend in bepaalde streken van ons land, streken waar hoofdzakelijk die teelt ■wordt uitgeoefend er «v--lke d*K>r dMTjartn heen zijn uitgegroeid tot fruïtëentra's. Zulke streken zijn o-a. de Betuwe, Zuid-Beve land, Limburg, Bangert, IJsseistreek enz- Elke streek heeft min of meer zijn eigen karak ter, hetwelk tot uiting komt o-a. in verschil in variëteitenkeuze, grondbewerking, onderstammen- keuze en snoei. Hoewel bepaalde verschillen rustig kunnen weg vallen, Is het toch zó, dat men terdege rekening moet houden met de omstandigheden, welke zich in een bepaald gebied voordoen. Al deze fruitcentra's vormen dus samen de Ne derlandse fruitteelt. Ik wil echter schrijven over de fruitteelt op Noord-Beveland Wij kunnen moeilijk Noord-Beveland bestem pelen als een fruitcentra- Noord-Beveland is een landbouw land en de oppervlakte aan fruit is af zonderlijk als wel in verhouding tot de oppervlak te landbouwgrond, nog zeer gering. Noch kunnen wij de Noord-Bevelandse fruitteelt beschouwen als een aanhangsel van de Zuid-Be- velandse fruitteelt, omdat er uiteraard een groot verschil is, vergeleken met het oude fruitcentrum op Zuid-Beveiand. Wel is er overeenkomst met het jonge fruit centrum op Zuid-Beveland, zoals in de omgeving van Krabbendijke- We zien dus, dat de Noord-Bevelandse fruit teelt zijn eigen karakter heeft. Hoofdzakelijk komt dit door het feit, dat de fruitteelt hier nog jong is. Op een enkele uitzon dering na, trof men een 15-tal jaren terug, nog geen boomgaarden aan. Ik wil buiten beschouwing laten de vruchtbo men bij de boerderijen, welke dienden voor het fruit voor eigen gebruik- Het was vroeger ook nog niet zo gemakkelijk om over te gaan tot het stichten van een fruit- bedrijf, want het duurde heel wat jaren, vóórdat het bedrijf rendabel werd en meestal was het goed voor de erfgenamen- Doordat het weten schappelijk onderzoek op het gebied van de on derstammen met succes werd bekroond en het mogelijk bleek met zwakkere onderlagen jonge vruchtbomen zeer vlug tot productie te brengen, is een omwenteling in de fruitteelt ontstaan. De verschillen tussen zwakkere en sterkere on derstammen, wat betreft groei en vruchtbaarheid, werden benut door het wijzigen van het plant- systeem De sterkere onderstammen werden gebruikt voor de blijvende bomen en hier tussen plantte men bomen veredeld op zwakke onderstammen, welke bomen klein bleven, maar reeds zeer vroeg in productie kwamen. Dit werd dus het intensief fruitteeltbedrijf en de belangstelling voor de fruitteelt werd aller- wege groter. Toen men hier ongeveea in 1937 met het aan plant er} van boomgaardefc •3e?on- Pn tiet, onder stammen-vraagstuk in zovetrre was opgelost, deed men hier direct zijn voordeel nsjee door een inten sief bedrijf te stichten met wijder en blijvers sy steem. Dit was het begin- De jonge fruittelers begrepen echter zeer goed. dat, om een intensief fruitteeltbedrijf rendabel te maken en goed te leiden, het een eerste vereiste was over de nodige vakkennis te beschikken. Ook het personeel op cle bedrijven moest wor den opgeleid tót bekwame vaklieden, wat uiteraard moeilijk was, omdat Noord-Beveland, buiten een fruitcentrum liggende, het nodige vakonderwijs miste- Wij kregen echter al spoedig de steun van het Rijkstuinbouweonsulentschap en de Planten- ziektenkundige Dienst, en een begin werd gemaakt met het geven van enkele cursussen- Bovendien waren enkele fruittelers lid van de Nederlandse Pomologische Vereniging en konden dus veel kennis putten uit de vakbladen dier Ver eniging. De wetenschappelijke onderzoekingen op het ge bied der plantenziekten, de levenswijze van scha delijke insecten en de bestrijdingswijze hiervan, vorderden zeer snel in die tijd- Nieuwe methodes van bestrijding bleken te moe ten worden toegepast, welke methodes wij, als jonge fruittelers, onmiddellijk toepasten. Dit was voor ons misschien gemakkelijker, dan voor veie fruittelers uit de oude centra's. Wij immers, behoefden gqen afstand te doen van oudere bestrijdingswijze^ en eventuële gun stige ervaringen ook daarmee opgedaan. Kort na de bevrijding on stond uit de Neder landse Pomologische Vereniging „De Nederlandse Fruittelers Organisatie Overal werden afdelingen gevormd, welke ver enigd werden tot Kringen- Zo ontstond ook op Noord-Beveland een afdeling dier organisatie, welke thans 83 leden telt. Voor Noord-Beveland is din een groot ledental. De afdeling heeft sinds da| oprichting veel en belangrijk werk voor de be angen van leden en fruitteelt kunnen doen Bijzondere aandacht werd geschonken aan het organiseren van cursussen, ezingen, litteratuur. Dank zij de medewerking van de Rijkstuinbouvv- consulent en andere instanties, werden wij in de gelegenheid gesteld verschil], 4de belangrijke cur sussen op vakgebied te volggn, welke veel heb ben bijgedragen het peil van ie fruitteeltbedrijven hoger op te voeren- Eveneens is zeer belangrijk het contact, dat hiermede wordt gelegd tusser de fruitteler en con sulentschap, veilingwezen enz. anderzijds- KADE TE KORTGENE. De oppervlakte aan fruitteelt bedraagt thans Ongeveer/JO ha Deze oppervlakte neemt jaarlijks nog toe met 10 ha. Om een goed beeld te krijgen van de verhou- ding der verschillende aangeplante variëteiten en gebruiste onderstammen, heeft men in het voor jaar van 3J947 een vruehtboomtelling gehouden. De volgende gegevens wil ik hieraan ontlenen: Totaal geregistreer le oppervlakte 1947 8169 01 ha- Gemiddelde bedrijft grootte in 1947 2-55.28 ha. Totaal aantal vruchtbomen 49.488- Hiervan Appels 35 233 is 71.2 van het totaal- Peren 13.754 is 27 8 van het totaal. Pruimen 493 is 1 van het totaal. Kersen 8 is van Het totaal. Appels: Van het totaal van 35.233 bomen, zijn 20 047 wijkers op type IX en 15-196 blijvende bo men op diverse onderstammen. Van de wijkers voert de Cox Oranje Pippin de boventoon, gevolgd door Jonathan, Goudreinetten, James Griève, Ellison's Oranje, Allington Pippin, Laxton Superbe enz. Wat de blijvers betreft, is de volgorde: Jona than, Goudreinette, Cox Oranje, Manh's Codlin, Zigeunerin, Yellow Transparant, Golden Delicious, James Grieve, Glorie van Holland, Wintercheer en verder een onbelangrijk aantal overige soorten- Peren: Hiervan is de volgorde: Bonne Louisse d'Arranches,- Comtessen de Paris, Conference, Précoxe de Trevouse, Beurré Alex Lucas, Clapp's Favoriete, Gieser Wildeman en verder een onbe langrijk aantal bomen van andere variëteiten- De Bonne Louisse, Comtesse de Paris en Con ference voeren verie de boventoon met resp 22, 19.% en 18 ivan/be.t totaal aantal peren- i, We zien du;' eed: heel behoorlijk sortiment op Noord-Beveland- Ia* aanplant is op enkele uitzon deringen dan, struikvorm wijker en blijversysteem, terwijl men ook zelfs cordon- en haagsysteem aantreft. De grond is over het algemeen heel goed ge schikt voor boomgaard. Een belangrijke factor voor Noord-Beveland is dat men voldoende reke ning houdt met de wind. De populier kunnen wij niet missen. Verder hebben vele bedrijven te kampen met gebrek aan goed water voor de bespuitingen. Zal hier enkel de waterleiding uitkomst kunnen brengen? Of wordt Noord-Beveland te sterk, te diep ontwaterd? Volgens mij wei, en ik hoop in de toekomst hierop nog wel eens terug te komen. De teelt van kleinfruit, zoals bessen, frambozen, aardbeien wordt sterk geremd door de minder gemakkelijke vervoersgelegenheid naar de veiling (hopende dat in de naaste toekomst een paksta- tion moge verrijzen) hoewel voor het kleinbedrijf de teelt van kleinfruit voor de toekomst van zeer veel betekenis kan zijn- De mechanisatie heeft ook hier ingang gevon den en wij zien dan ook. dat vele fruittelers en sproeimachine en kleine trekkertjes aanschaffen. Zeker er zijn nog veel dingen voor verbetering vatbaar, maar er wordt hard gewerkt. Wanneer we echter in het fruitseizoen de vei ling bezoeken dan kunnen we toch constateren, dat wij zeker niet achter aankomen dan zien wé dat wij de goede richting uitgaan- We mogen hier echter niet bij gaan stilstaan, want de meeste fruittelers zijn ervan overtuigd, dat de toekomst nog zeer vele moeilijkheden met zich mee zal brengen en dat om een plaats op de wereldmarkt te kunnen veroveren, er hard zal moeten worden gewerkt om het peil zc hoog mo gelijk op te voeren en een product te telen van prima kwaliteit, dat ook na de pluk prima wordt verzorgd door sorteringen en verpakking. Ei- is nog zeer veel te doen De aandacht voor die studie mag niet verslap pen. In de toekomst zal het er op aankomen wie vakman is en wie niet. Er staan nog vele mogelijkheden open voor de opbouw van de fruitteelt in Noord-Beveland en wij zullen hopen, dat zich onder de fruittelers een steeds grotere kern zal ge an vormen die in staat zal zijn de verschillende problemen welke zich in de toekomst zeer zeker zullen voordoen, zal hel pen oplossen en steeds nieuwe wegen te zoeken. Kortgene, 31 M«i 1948. J. A. VAN OS VEREN,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1948 | | pagina 3