Noord-Beveland verwacht U, ook Wissenkerke'in 't bos „Sorgwyck" r",E'P2 Noord-Beveland De Noord-Bevelandse akkerbouw ZITDAQEN BOEKHOUDBUREAU ZITDAG RIJKSLANDBOUWCONSULENT HAVENZICHT KORTGENE. Zeeuwen Noord-Beveland onbekend gebied is. Voor velen is het een achterland, dat moeilijk te bereiken valt, buiten het verkeer ligt en daarom soms als een achterlijk land zou kunnen worden beschouwd. Dat het dit laatste niet is, zullen zij, die het nooit hebben betreden en die bij de Land- bouwdagen voor het eerst zullen doen, zeer zeker kunnen constateren. Waar Gode zij dank ons eiland, in tegen stelling tot andere delen van onze provincie en ons land, voor ernstig oorlogsgeweld en inundatie die wel als het zwaard van Damocles boven het eiland heeft gehangen, is gespaard gebleven, kon direct na de bevrijding .weden- op normale wijze worden doorgewerkt. De landbouw neemt, alhoewel de laatste jaren ook enige tuinbouw is ontstaan, de voornaamste plaats in en mag tot de beste van ons land wor den gerekend- Wij vinden veel groot-bedrijf, wat meebrengt, dat ook de mechanisatie in de land bouw zeer zeker op ons eiland niet achteraan komt, waarbij wij slechts als voorbeeld noemen, dat deze zomer een 6-tal Combines hier zullen werken L Door deze mechanisatie rijsfc bij mij de vraag of wij in de toekomst niet met' enige werkloosheid zullen moeten rekening houdèn, vooral gedurende bepaalde maanden van het jaar en dan in hoofd zaak de wintermaanden. Zou dit geval zich voor doen, dan zou er iets gevonden moeten worden, dat deze mensen gedurende die periode in 'enige industrie, zo mogelijk verwant met de land- of tuinbouw, zouden kunnen worden opgenomen- Zou men mij de vraag stellen of er nog bijzonde re wensen ten aanzien van het eiland en zijn bevol king zijn, dan zou ik er een 4-tal kunnen noemen, die, wanneer zij in de toekomst kunnen worden verwezenlijkt, niet alleen de bevolking, maar zeer zeker ook de land- en tuinbouw en daardoor de gehele economische positie van ons land ten goede zou komen, t.w. 1- Een vaste verbinding meft het overige gedeelte van onze provincie, hetzij door een brug, het zij door uitvoering van het z-g- 3-eilanden plan, waardoor het eiland en zijn bewoners uit hun isolement zouden worden verlost en als ge lijkgerechtigde Nederlanders (zij zijn dit reeds op het gebied van belastingbetaling) in de Nederlandse samenleving zouden worden op genomen; 2- Waterleiding, waardoor ook de tuinbouw zich nog meer zou kunnen ontwikkelen en waar door .toestanden, zoals die zich in het afge lopen jaar voordeden, dat wekenlang water op alle mogelijke wijzen moest worden aange voerd, tot het verleden zouden behoren; 3- Verder doorgevoerde electrificatie, waardoor ook de meer afgelegen boerderijen in de ge lukkige omstandigheid zouden komen te ver keren, dat zij van de uitvinding der electrici- teit konden geniéten en voor hun bedrijf kon den benutten, wit toch in onze 20e eeuw geen overdadige luxe mag worden genoemd; '4. Lkst not least, fteibeteririg van enkele in zeer slechte staat' verkerende verbindingswegen, o.a. die van Kortgene naar Kats en van Kats naar Colijnsplaat, die, vooral ook voor de aan- en afvoer van landbouwproducten, van zeer groot belang moeten worden geacht. Moge ik dit artikel besluiten met een woord van hulde aan de Z L- M-, de organisatie, die reeds meer dan een eeuw voor de belangen van de Zeeuwse Landbouw heeft pal gestaan, en de hoop uitspreken, dat zij op de ingeslagen weg, tot heil van de Zeeuwse landbouw, de provincie Zeeland en haar bevolking, mag blijven voortgaan. Kortgene, Juni 1948. A. A. SCHUIT,. Burgemeester- Zoals reeds bekend is, zullen deze zomei de landbouwdagen der Z. L- M- gehouden worden op Noord-Beveland- De ieder jaar terugkerende hoogtij-dagen onzer Z De^lgemene Vergadering wordt te Kort gene gehouden op 30 Juni a s- Na deze ver gadering zal. de traditie getrouw, een rij toer gehouden worden, teneinde een ieder m de gelegenheid te stellen het zo bij uitstek mooie en vruchbare landbouw-eiland te be- ZiCWiig<twijfelen er dan ook geen ogenblik aan dat een grote stroom Z L.M.-ers op die dag Noord-Beveland zal bezoeken- Het tegenwoordig zijn op de Algemene Vergadering is een plicht, die op iedere z L-M -er rust- Uit hetgeen ter vergadei ing in behandeling zal komen, put hij nieuwe kracht. In het mederijden met de rijtoer ver strooiing in datgene, wat, mede dank zij ken nis en noeste vlijt der Noord-Bevelandse landbouwende bevolking, te aanschouwen zal zijn. Na de rijtoer volgt nog een attractie, want dan zal er een openluchtspel opgevoerd wor den in het mooie bos van het landgoed „Sorgwyck te Wissenkerke- Een van de mooiste plekjes van Noord-Beveland, Het stelt voor een episode uit de tijd van 1530- 1532. toen Noord-Beveland een prooi d'z L-M^ers^ultlieel de provincie, komt dit prach- waard! Houdt Woensdag30 Juni 1948 vrij. Bezoekt de Algemene Vergadering te Kortgene, neemt deel aan de rijtoer en verlustigt U tot slot aan het prachtig openluchtspel- U hebt Uw dageq leerzaam, nuttig en goed be steed- Wij verwachten 1 i. W. v. d- M- GEMEENTEHUIS WISSENKERKE. LET OP U SAECK Zoals algemeen bekend is de akkerbouw op N.-Beveiand niet alleen overwegend, maar bijna algemeen te noemen. Het eigenlijke weiland toch (dijken en laag gelegen gedeelten, die voor akker bouw ongschikt zijn, uitgezonderd) bedraagt zeker niet meer dan 5 van de totaal bebouwbare op OOSTBURG: Woensdag 30 Juni in Café „De Vuijst." MIDDELBURG: Iedere Donderdag in Café „De Eendracht." ZIERIKZEE: Iedere Donderdag in Hotel „Huis van Nassau ST. MAARTENSDIJK, Donderdag 1 Juli in Hotel „Hof van Holland ST. PHILIPSLANDZaterdag 3 Juli in Hotel „De Druiventros." Zitting Rijkslandbouwconsulent Zeeuwse Eilan den en Goeree-Overflakkee iedere Dinsdagmiddag van 13 uur in het Landbouwhuis, Grote Markt 18, te Goes. pervlakte.. En nog steeds wordt van dat kleine beetje weiland afgenomen voor benutting als bouwland- Wat is toch de oorzaak van die algemene en zo intensieve akkerbouw? Verschillende factoren zouden hiervoor zijn aan te wijzen, doch de voornaamste er van is wel, dat de grond als bouwland economisch beter benut kan worden. Het spreekt van zelf, dat de kwali teit van de grond van overheersend belang is, doch de veel verbreide mening buiten het eiland, dat de grond op N--Beveland zwaar is en daar door beter geschikt voor bouw- dan voor weiland is absoluut verkeerd. Afgezien van enkele polders of gedeelten er van bestaat het eiland uit zavel grond, terwijl zelfs enkele percelen voorkomen, die beslist als zandgrond moeten worden geclassi ficeerd. Dit blijkt uit 539 mij bekende grond- analyses, die gezamenlijk alle polders van het eiland vertegenwoordigen. Het gemiddelde gehalte daarvan aan afslibbare delen (klei) is ruim 27 terwijl werkelijk zware klei meer dan 50 bevat. Het zandgehalte be draagt daarentegen 61-5 en van dat zand is ruim y*. nog grof zand- Dit veroorzaakt, vooral in het midden en aan de noordkant van het eiland nog al eens klachten over stagnatie in de groei (aard en bieten) en over mindere opbrengst. Zo prima is dat dus niet! Maar ook blijkt uit die analyses, dat het gemiddelde kalkgehalte ver bazend hoog is, n-l. 8,7 En daarin vooral is zeer zeker de goede kwaliteit van de grond te zoeken- Voor de Noord-Bevelandse boer is dit een zeer gelukkige omstandigheid, waarvan hij ten zeerste partij weet te trekken. Immers, dit grondtype is gebleken bijzonder geschikt te zijn voor het telen van kwaliteitsprodukten en heeft ook een grotere oogstzekerheid dan zwaardere of minder kalkrijke gronden- Het is dan ook niet te vérwonderen, dat men hier ziet: een uitgebreide teelt van zaaigra nen, prima brouwgerst, pootaardappelen en vlas (vooral prima in de buitenpolders!). De consump tie-aardappels worden geroemd en de suikerbieten hebben het eiland bekend doen worden als „het Peeland", Maar er zijn nog meer gelukkige omstandig heden, die, op zichzelf beschouwd, al uitstekend zijn, doch elkaar in hun onderling verband aan vullen en ondersteunen en zodoende 't geheel tot groter activiteit ven productie in staat stelt. Daar is b.v- de prachtige verkaveling en de over 't algemeen aaneengesloten ligging der percelen rond of nabij de boerderij. Dan is er een goede, natuurlijke waterlozing, zodat waterbezwaar prac- tisch nooit voorkomt. Het vervoer der produkten langs de rechte en veelal goede wegen naar de 8 jtaven- of losplaat sen kost betrekkelijk weinig tijd. Ook komt het grote nut naar voren van een goed verkaveld groot bedrijf t-o-v. de teelt van zaaigranen en pootaardappels alsmede van de mindere moeilijk heden, die men daar met de vruchtwisseling on dervindt. De mechanisatie is er precies op zijn plaats en zorgt mede voor een omlaag brengen der produktiekosten, die lager zijn dan in vele andere streken. Dat onder invloed van bovenstaande feiten en toestanden hier de intensieve akkerbouwrichting werd ingeslagen is wel zeer begrijpelijk, alsook het hoge peil dat werd bereikt. Wetenschap, on derwijs en voorlichting vinden er een goede voe dingsbodem en worden gaarne en spoedig op hun practische bruikbaarheid getoetst, omdat men be grijpt, dat er wel grenzen zijn aan het kennen en kunnen maar dat die grenzen toch telkens weer een-eindje verwijd blijken te kunnen worden. Dit alles houdt het boerenleven actief. Wanneer U bij de rijtoer door het eiland de grote aaneengesloten percelen met gewassen be kijkt en de gunstige ligging der grote en goed onderhouden bedrijfsgebouwen ziet, dan zult ge ongetwijfeld willen erkennen, dat Noord-Beveland een prachtig boerenland is. Kortgen«- J EVERSDIJK

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1948 | | pagina 2