waarin opgenomen het NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Zaterdag September 1941 Mo. 1753 33e Jaargang Officiéél Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z.L.M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Vereenigingen ZITDAGEN WEEKOVERZICHT. Maatregelen In verband met de voedselvoorziening in Zeeland. BOONENPIKSEL VOOR 'VEEHOUDERS. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Dit blad verschijnt eiken ZATERDAG. Overname slechts geoorloofd met duidelijke vermelding van bron. Leden van de Z. L. M. ontvangen het blad gratis. ABONNEMENTSGELD: voor leden der Nd-Br. M. v. L. f 1,75 per jaar. Voor niet-leden der Z. L. M. of Nd-Br. M. v. L. ƒ5,— per jaar. Redactie Secretariaat der Z. L. M. Landbouwhuis, Goes - Tel. 2345. ADVERTENTIETARIEF: 1—5 regels ƒ1,—; elke regel meer 20 cent. Regelabonnementen tegen verminderd tarief. Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster, N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen, of aan het Landbouwhuis te Goes. LET OP U SAECK i Boekhoudbureau en Accountantsdienst Z. L. M. WllSSENKiEiRiKE: Woensdag 10 Sept. a.s., in Hotel „De Kroon". TERiN'EUKENWoensdag 10 Sept. a.s. in „Hotel des Pays-Bas". OOSTJBTURG: Woensdag 10 Sept. a.s., in Café „De Stadsherberg". MIDDELBURG: Donderdag 11 Sept. a.s. in Café „De Eendracht'', Giststraat. 2IERIK12EE: Donderdag 11 Sept. a.s., in Hotel „Huis van .Nassa'u". ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 11 Sept. a.s., in Holfel „De Gouden Leeuw". TTHOLBN: Zaterdag 13 Sept. a.s. in Hotel „Hof van Holland". Over de kunstmestpositie va" ons land hebben we reeds eerder in ons blad het een en ander medegedeeld. Deze week is in de dagbladen een officieel bericht gepubliceerd, waarin een over zicht wordt gegeven met betrekking tot de ver schillende meststoffen. Bij onze voedselvoorziening, doch ook bij de kunstmestvoorziening, wordt in het algemeen be tracht, dat de voeding van den mensch den voor rang boven di$ van het dier behoort te hebben. Dit leidt ertoe, dat de aanwezige kunstmestvoorraden in de eerste plaafs worden aangewend ten bate van de teelt der akkerbouwgewassen, meer in het bijzonder van die, welke voor de volksvoeding van primair belang zijn. Hierbij denken we met name. aan de granen, aan aardappelen, aan suikerbieten en aan het voor onze vetvoorziening zoo nuttige koolzaad. Bij de verdeeling van de beschikbare kunstmeststoffen wordt ten aanzien van de ge noemde akkerbouwgewassen en van de ondeTschei- den soorten grond, waarop zij worden verbouwd, een zoodanig systeem gevolgd, dat de terreinen ondanks de beperktheid der voorraden kunstmest, niet alleen een vrij behoorlijke stikstofbemesting, maar ook een op zijn minst voldoende kwantum kali ontvangen. Gelukkig kan de Nederlandsche stikstofbindings- indusfrie ten naasten bij de hoeveelheid producee- ren, welke uiteraard behoudens onvoorziene tegenvallers hiervoor noodig wordt geacht. Met fosfaatmeststoffen dje van elders moeten wor den aangevoerd is het minder goed gesteld; de invoer hiervan ligt stil. Vele gronden, die vroeger van dezen kunstmest zijn voorzien, kunnen hierop echter nog wel teren. Voor grasland kan voorloopig nog geen stikstof toewijzing in uitzicht worden gesteld.- Of dit als nog mogelijk zal blijken, hangt af van de vraag, of nog import hiervan mogelijk is. Om de kunstmest zoo doeltreffend mogelijk ten bate van de voedselvoorziening onder de boeren te verdeelen, gaat de Overheid uit van zekere normen, welke met het belang van elk gewas voor de volksvoeding e« met de grondsoort ver\ band houden. Daarom kunnen in het algemeen geen kunstmeststoffen beschikbaar worden gesteld voor hoogveen- en heide-óntginningen. Nu de voorbereiding voor het organiseeren van de verschillende landbou(wcursussen weer is getroffen (de verschillende afdeelingen hebban hierover een circulaire van het Secreta riaat ontvangen), wekken wij een ieder op, hieraan zooveel mogelijk medewerking te verleenen. De omstandigheden mogen thans voor het volgen van een dergelrjken cursus wat moeilijker zijn dan vroe ger, niettemin wordt er naar gestreefd, dat zooveel mogelijk cursussen voortgaan kunnen vinden. Eigenlijk moet het zoo zijn, dat ieder, die het land bouwbedrijf uitoefent, op zijn minst een landbouw- cursus moet hebben gevolgd. Ook het houden van speciale cursussen voor de landarbeiders vraagt wederom onze aandacht. Vrij wel allerwege is men van de noodzakelijkheid van dit onderwijs overtuigd, terwijl op enkele plaatsen in ons land dergelijke cursussen reeds gegeven worden. Ook Zeeland waar reeds enkele cursussen zijn gegeven mag in dezen niet achterblijven, zoo dat wij hopen, dat op korten termijn een initiatief in deze richting genomen zal worden. Vanwege het departement van Sociale Zaken ontvingen wij eenige mededeelingen betreffende de resultaten, die in dezen zomer werden verkregen met de plaatsing van stadsjeugd op het land. In totaal konden dezen zomer 673 „landhuipen" worden geplaatst, waaronder 548 jongens en 125 meisjes in den leeftijd tusschen 16 en 20 jaar. De uitkomsten van deze proefneming waren alleszins t bevredigend en men kan dan ook een verheugend gunstige ontwikkeling vaststellen. Daarbij dient in het oog te worden gevat, dat de vervreemding tusschen stad en platteland, die in een reeks van jaren is gegroeid, dermate diep wor tel heeft geschoten, dat zij niet met één slag kan worden weggenomen. Als regel waren de jongens en meisjes bij de boe ren gehuisvest. Slechts voor een 70-tal jongens bleek om versohillende redenen huisvesting in kampverband aanbeveling te verdienen. O.a. was dit het geval bij den Wilhelminapolder en de Bath- polders. Zoowel het verblijf in kampverband als d<j, algeheele opname in den kring van het boeren gezin, hebben uitnemende resultaten opgeleverd, die de hoop wettigen, dat het volgend jaar nog een aanmerkelijk grooter aantal boeren zich voor1 het aannemen van jeugdige landhulpein beschikbaar zal stellen, nu de ervaring zoo overduidelijk leerde, dat deze hulp daadwerkelijke beteekenis heeft en bovendien banden legde, die in ijienig - geval het scheiden zwaar maakte. De Rijksarbeidsbemiddeling zal uiteraard ^jiets onbeproefd laten om, door een goede organisatori sche voorbereiding en een deugdelijke selectie van de zich aanmeldende stadsjeugd, het instituut van de jeugdige landhuipen in steeds stijgende mate tot een waardevol cultuurbezit van ons volk te doen uitgroeien. Wij willen hierbij nog eens waarschuwen voor het groote gevaar, dat ontsmette zaai tarwe welke voor consumptiedoeleinden zou worden ge bruikt, voor de gezondheid oplevert. Het is weliswaar voor de deskundigen geen moei-, lijke zaak om ontsmette van niet-ontsmette tarwe te herkennen, doch de mogelijkheid van vergissing is toch geenszins uitgesloten. De boer moet derhalve nimmer overschotten van ontsmette zaaitarwe voor eigen consumptie gebrui ken, of deze aanbieden aan verwanten of kennissen (consumenten), aangezien deze het al of niet ont smetten in het geheel niet kunnen vaststellen. Voör de consumenten is het dan ook te meer zaak, om niet in te gaan op aanbiedingen van frauduleus gèdorschte tarwe, daar men nimmer kan weten, of deze wellicht ontsmet is. Men zij derhalve gewaarschuwd. In de Ned. St.Crt. is opgenomen het derde uit voeringsbesluit van den Secretaris-Generaal van het Dep. van Sociale Zaken ingevolge de verorde ning van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende dé totstand koming van regelingen inzake loone", salarissen en andere arbeidsvoorwaarden. Hierbij wordt o.m. bepaald: Bij indienstneming van arbeiders mogen zonder goedkeuring van het college van Rijksbemiddelaars, door den werkgever geen gunstiger loon- en arbeidsvoorwaarden worden overeengekomen, dan welke gelden ten aanzien van overeenkomstige bij hem in dienst zijnde arbeiders, of, indien hij zoo danige arbeiders niet in zijn dienst heeft, noch pleegt te hebben ten aanzien van overeenkom stige arbeiders, in den betrokken bedrijfstak. Iedere handeling, die ten 'doel heeft arbeiders, die de dienstbetrekking, waarin zij werkzaam zijn, niet hebben opgezegd, door het aanbieden van een hooger loon of apdere gunstiger arbeidsvoorwaar den uit die dienstbetrekking weg te lokken, is ver boden. De werkgever, die in strijd hiermede handelt, is strafbaar. "Het feit wordt beschouwd als overtre ding en wordt gestraft met 'hechtenis van ten hoog ste drie maanden of geldboete van ten hoogste drie duizend gulden. Wanneer het strafbaar gestelde feit door of van wege een rechtspersoon wordt begaan, wordt de strafveryolging ingesteld en de straf uitgesproken tegen dengene, die de opdracht tot de strafbare handeling gegeven heeft ,of daarbij de feitelijke lei ding heeft ^ehad. Vlegel d or sell i n ge n Daar het dorschen met den vlegel, dat uiteraard moeilijk van a tot z gecontroleerd kan worden, al te gemakkelijk fraude in de hand kan werken, heeft het Bestuur van de P.I.C.A. voor Zeeland besloten, de vlegeldorsehingen zooveel mogelijk te beperken. Vergunningen voor deze wijz^ van dorschen zul len alleen dan worden afgegeven, wanneer blijkt, dat een andere wijze van dorschen groote bezwaren voor den betrokken teler meebrengt. Voor een uniforme beoordeeling op dit punt is tevens besloten, om de afgifte van vergunningen voor het dorschen met den vlegel uitsluitend in handen te stellen van den districts-secretaris. Aanvragen moeten dus bij laatstgenoemde worden iiigediend. De contrölekosten komen voor rekening van aan vrager, indien deze meer dan 5 ha bouwland exploiteert. Bij 5 ha of minder worden slechts de helft der contrölekosten'in rekening gebracht. Red. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend, dat de gelegenheid geboden "wordt om in plaats van mengvoeders, bruine en witte boonenpiksel als veevoeder te betrekken. Daartoe móet de veehouder een bon voor mengvoeders, mét het geleidebiljet inleveren bij zijn bureauhouder. Na verloop van eenige dagen ontvangt men dan een bot? voor eenzelfde kwantum boonenpiksel. Wenscht men één bon van b.v. 100 kg te laten splitsen dan ontvangt men terug een bon van 50 kg mengvoeders en een bon van 150 kg boonenpiksel. De veehouder dient echter eerst bij* zijn handelaar te informeeren of deze het piksel zal kunnen leveren. HET DROGEN VAN PARTIJEN GRAAN. De P.I.C.A. voor Zeeland brengt belanghebbenden ter kennis, dat de k09ten van drogen voor de ge durende de maand September aangeboden jrartijen tarwe, rogge en gerst voor rekening van de P.I.C.A. zijn. De regeling komt hierop neer, dat de teler wordt vrijgesteld om het bedrag der drogingskosten te betalen. De keuring echter blijft geschieden op .bafcis van het vochtgehalte, waarvoor de gemiddelde korting circa 40 cents per 100 kg zal bedragen. Indien telers reeds partijen tarwe, rogge en gerst hebben geleverd,-waarop drogen is toegepast, zullen de kosten tot een maximum van 30 cents per 100 kg worden terugbetaald. Ook zij nog medegedeeld, dat, indien t. z. t. mocht blijken, dat de officieele standaardmonsters afwijken van het monster, waarop voorloopig is gekeurd, een nadere verreke ning zal plaats vinden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 1