Zaterdag 3 Mei 1941 fHlo. 1733 32e Jaargang WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan* van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z.L.M> de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Vereeniginge.. ZITDAGEN Bestrijding van de rundertuberlose. WEEKOVERZICHT. Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij. ZEEUWSCH LANDBOUW Oit blad verschijnt eiken ZATERDAG. Overname ilechts geoorloofd met duide.flke vermelding van bron. Leden van de Z. L. M. ontvangen bet blad gratis. ABONNEMENTSGELDvoor leden der Nd-Br. M. v. L. 1,75 per jaar. Voor niet-leden der Z. L. M. of Nd-Br. M. v. L. ƒ5,per jaar. Redactie: Secretariaat der Z. L. M. Landbouwhuis, Goes - Telef. 2345. 1regela 1,- elke ADVERTENTIETARIEF regel meer 20 cent. Regglabonnementen tegen verminderd tarief. Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster, N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Ter Neuxen, of aan het Landbouwjjuis te Goes. LET OP U SAECK Bo ekboudbu r eau en A ccountantsdienst Z. L. M. TERNEUZENWoensdag 7 Mei a.s. in Hotel „des Pays-Bas". MIDDELBURGDonderdag 8 Mei a.s. in Café „De Eendracht", Giststraat. KiORTGENE: Donderdag 8 Mei a.s. in Hotel „De Korenbeurs". THOLEN: Zaterdag 10 Mei a.s. in Hotel „Hof van Holland". Wij meenen te mogen veronderstellen, dat iedere lezer de aankondiging van het boekje „Uw kind en de gevaren der rundertuberculose" van Dr. Adh. van Loy, arts te Sas van Gent, zal gelezen hebben. Daarbij twijfelen we er niet aan, of deze aankon diging zal meer dan gewone aandacht hebben ge trokken. Zeker zullen velen al bestellers van het boekwerkje zijn. Degenen, die de aankondiging nog niet mochten hebben gelezen, raden wij aan dit alsnog te doen. Iedere lezer zal het met óns eens zijn, dat de veehouder, die niet aan dé run--' dertuberculose-bestrijding doet,' een zware verant woordelijkheid, niet alleen tegenover zijn gezin, doch ook tegenover de geheele gemeenschap, op zich neemt. Iédere Zeeuwsche veehouder, in het bijzonder de melkveehouder, geve zich daarom op als lid van de Vereeniging tot bestrijding van de ruffidertuberculcse en van andere veeziekten, ge vestigd op het Landbouwhuis te Goes, opdat zijn vee in de stalperiode 1941/1942 wofdt" onderzocht. Spreek er nog heden over met Uw veearts en stel gedurende den weidegang Üw veé onder zijn toe zicht. Men kan, ieder voor zijn strèek, inlichtingen inwinnen en zich als lid opgeven bij de locale secretariaten, t.w. voor Schouwen-Duiveland bij den heer F. C. Hanse, 2>erikzee voor Tholen en St. Philipsland bij den heer W. A. TJoogaard, St. Ahnaland; voor Zuid- en Noord-Beveland bij den heer J. Burger, Wemeldinge; voor Zuid-Bevelaud voor de leden aangesloten bij der. L.T.B., bij den heer M. Nijsten, 's-Heerenhoek; voor Walcheren bij den heer M. A. van Varik, Directeur der Coöp. Zr velfabriek „Walcheren" te Middelburg; voor Walcheren, Wat betreft de leden van de. Veeverzekering „Onderlinge Hulp" bij den heer I. Jobse te Koudekerke; voor Walcheren, wat betreft de leden van de Veeverzekering „Helpt Elkander" bij den heer A. J. Arendse te Souburg; voor West Zeeuwsch-Vlaanderen bij den heer Iz. van Cruijningen Pzn te Zuidzande; voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen bij den heer H. A. A. baron Collot d'Escury te Kloosterzande. ..Ook zal Uw veearts gaarne bereid zijn u de hoodige inlichtingen te geven. Helpt vrijwillig mede om den Zeeuwschen vee stapel zoo spoedig mogelijk t.b.c.-vrij te maken. Red. N.B. Dr. Van Loy bericht ons nader, dat zijn boekje „Uw kind en de gevaren der rundertuber culose", gedrukt bij Scheltema en Holkema's Boek handel en Uitgevers-Maatschappij N.V. te Amster dam. in iederen boekhandel besteld kan worden. De prijs is slechts 65 cent. Dezer dagen vond in Den Haag de installatie plaats van de gewestelijke commissie voor Zeeland van de com- missie-Posthuma voor den Productieslag 1941. Voor Zeeland waren aanwezig de heeren C. de Putter uit Axel (C.B.T.B.), P. Vercauteren uit Nieuw-Namen (N.C.B.), W. F. van Gorsel' uit Rilland-Bath (Agrarisch Front.) en A. I. Leénhóuts uit Retranchement (Z. L. MJ. Dr. Posthuma sprak hierbij een rede uit en zeide dat het doel van de commissie was de productieslag 1941 Le winnen en daardoor te bereijcen, dat Neder land zichzelf voedt. Een leger moet worden ge vormd. Spreker heeft daarvoor dertien gewestelijke commissies ingesteld, welke in overeenstemming met de „Commissie-Posthuma" zijn opgebouwd. Aau iedere gewestelijke commissie voegt Dr. Pos thuma een voorzitter* g.oe. Iedere gewestelijke commissie heeft als eerste taak het haar toevertrouwde gewest in streken te verdeelen en voor ieder deze; streken een commis sie in te stellen. Iedere streekcommissie heeft als eerste taak in de haar toevertrouwde streek in de dorpen een ver tegenwoordiging (commissie) in te stellen. De vraag of Nederland zichz<#f voeden kan, meende spreker met zijn kennis van zaken bevesti gend te mogen beantwoorden. Zooals de gegevens er nu liggen, ziet spreker«den toestand aldus: in sommige takken van <jen landbouw en dan denkt spreker aan de veefokkerij en de zuivelbereiding en in den tuinbouw, misschien w zijn geheel en .am.ers in vele onderdeelen, verwacht spreker een overschot boven de behoefte in eigen land en dit is natuurlijk noodig, opdat wij hétg' .en wij van andere landen ontvangen zullen kunnen betalen. De taak :r commissieled^ v q'u om t ot.^ de moeilijkheden den preductx'édag 1941 winnen. Het zal niet gemakkelijk zijn die taak te volbren gen, doch des- te schooner de overwinning! Kort geleden is het tweede gemaal van den N.O.-polder bij de Voorst tegenover Vollecihove in werking ge steld. Het gemaal bij Lemmer heeft het peil reeds aanzienlijk doen dalen, zöodat dit thans weer in vlugger tempo zal geschieden. Naar men verwacht zullen binnen eenige maanden reeds enkele hooge gedeelten droogvallen. Boveindien hoopt men in November ook het gemaal bij Urk in bedrijf te kunnen stellen. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, over wegende dat het algemeen belang, in het bijzonder onder de huidige omstandigheden, ini hooge mate gediend is met een groote melkproductie en dat dus alles in het werk gesteld moet worden om het ver loren gaan van kostbare meststoffen te voorkomen, hebben, na met verschillende deskundigen overleg te hebbern gepleegd,-een regeling in het leven geroe pen met het doel den bouw van gierkeiders bij daarvoor in aanmerking komende boerderijen te bevofderen. Indien de direct belanghebbenden, die tot het bouwen van een gïerkelder willen overgaan, finan cieel niet in staat zijn de bouwkosten ineens te betalenv zullen zij onder bepaalde voorwaarden een aanzienlijk deel van de kosten in den vorm van een crediet kunnen verkrijgen. Dit initiatief is ten zeerste toe te juichen. Voor onze provincie is de bouw van silo's van beteekenis. Ook in dit geval kan het echter voor komen, dat sommigem niet in staat zijn de bouw kosten ineens te betalen. Bovendien bestaat bij meerderen ook nog wel eenige onbekendheid met de groote voordeelen van silo-bewaring benevens zekere vooroordeelen tegen het „nieuwe". Belang stellenden kunnen echter inlichtingen inwinnen bij de Z. J. L.-afdeeling te Meliskerke, waar in den af- geloopen winter diverse proeven met deze wijze van bewaren zijn genomen. 'Voor landbouwwerkzaamheden wordt in het al gemeen in de maand Mei geen motorbrandstof voor stationnaire motoren en tractoren me^r ver strekt, voor tuinbouwwerkzaamheden alléén voor het besproeien en voor het bespuiten met bestrij dingsmiddelen van warenhuizen en kassen, verder voor het bespuiten van fruitboomen (appels en peren) na den bloei. In verband met de 'benzine-schaarschte wordt de grootst mogelijke zuinigheid met deze brandstof aanbevolen. Door het Departement van Financiën is een rege ling getroffen, welke inhoudt, dat de om zet belasting van aardappelen ad 1 niet wortfc; geheven bij de telers van aard appelen, maar bij de V.B.N.A. Deze regeling is ge troffen i'en einde de inning van de omzetbelasting te vereenvoudigen. Daar het wel de bedoeling is, dat deze belasting ten laste van de tejers komt, wordt van 1 ^pril j.l. af door de provinciate bureaux van de V.B.N.A. op den telersverkoopprijs „af boer derij" ingénouden. Wij hopen daW dergelijke' vereenvo; digingen, waar mogelijk, zullen worden doorgevoerd: In ons blad van harige week is een persbericht gepubliceerd, betreffen,®' het aariVragen van g, bindertouw. Zooals daaruit blijkt, moeten bij de aanvraag formulieren worden, overgelegd de afleveringsbe- wijzen van oud bindertouw. Dit is van belang voor een eventueele toewijzing. .De vermoedelijk be schikbare hoeveelheid bindertouw is n.l. van dien aard, dat het vezeltouw moet worden gedistribueerd, waarbij aan bedrijven, die geen afleveringsbewijzen #hebben ingeleverd, geen toewijzing zal kunnen vol gen. De aanvraagformulieren, die bij alle plaatse lijke bureauhouders der V.V.O. verkrijgbaar zijn, moeten voorts tijdig (d.i. vóór 11 Mei) worden in gediend. Verder vestigen wij er nog eens de aandacht op, dat zij, die een tweede toewijzing voor stikstof ('ebben \ntvangen, verplicht zijn bij wij-zigmg in hun teeltplan t.a.v. de gewassen, waarvoor deze stikstof werd verstrekt hiervan onmiddellijk schrif telijk mededeeling te doen aan den P.V.C., waarna deze bepaalt hoeveel zegels eventueel moeten wor den teruggegeven. T.z.t. zullen de, op de aanvraag formulieren vermelde oppervlakte, voor aardappe len,- suikerbieten, suikerbietenzaad, koolzaad en in tensieve fruit- en groenteteelt, uiteraard worden gecontroleerd en bij geconstateerde verschillen voor de aanvragers moeilijkheden ontstaan, die door tijdige opgave van de bovenbedoelde wijzigingen kunnen worden voorkomen. Elders in dit blad zijn vermeld de maximu!mprijz*en voor paarden welke ingevolge een besluit van den Secretaris- Generaal van Landbouw en Visscherij zijn vast- gesteld. Hierdoor wordt weliswaar een einde gemaakt aan de voortdurende stijging der prijzen van de paarden, welke in de laatste maanden grooter af metingen aannam, doch de vraag is of diegenen, die een paard ten behoeve van werkzaamheden op het land noodig hebben, ook inderdaad voor de vastgestelde prijzen paarden kunnen koopen. Mocht blijken dat zulks niet het geval is, dan zullen maatregelen dienen te worden genomen, dat paarden voor het landbouwwerk beschikbaar wor den gesteld. De overmaohtedaüsulie in de suikerbieten- contracten, welke een dekking van het risico betreffende de vervoersmogelijkheid der bieten inhoudt, heeft bij de bietentelers eenige onrust verwekt, in het bij zonder onder de telers in Noord-Holland. Thans is in de bladen medegedeeld, dat die clausule zoo danig zal worden gewijzigd, dat de gevallen, waar in overmacht voor de suikerfabrieken tot ontvangst der bieten zal worden aangenomen, niet ter beoor deeling van de suikerfabrieken doch ter beoordee ling van den directeur-generaal van de voedsel voorziening zullen staan. In hoeverre het risico voor de telers nu kleiner is geworden, kunnen wij niet beoordeelen, doch in elk geval is er verbetering in de verhoudingen gekomen, waardoor eenigermate aan de bezwaren van de bieten telers is tegemoetgekomen. Red. PREMIEKEURING VAN STIEREN EN VROUWELIJK FOKVEE IN ZEELAND. Verwijzende naar het keuringsprogramma in het blad van de vorige week, wordt hierbij medëgedeeld dat op Donderdag 29 Mei a.s. te 4,30 uur ook nog een keuring te 's-IHeer Abtskerke wordt gehouden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 1