Zaterdag 22 Maart 1941 No. 1729 32e Jaargang WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z.L.M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Vereenigingen Zeeuwsche Boeren toont Uw gemeenschapszin. McJeJceling aan deelnemers Boekhoudbureau en Accountantsdienst Z.L.M. en de leden der Z.L.M. Hierbij deelen wij U mede dat met ingang van 24 dezer ons Bureau wordt verplaatst van Groote Markt 28 Telefoon 2345 naar WijtigaarJslraal 29 Boekhoudbureau en Accountantsdienst Z.L.M. KORT VERSLAG WEEKOVERZICHT. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Dit blad verschuilt eiken ZATERDAG. Overname Alechts geoorloofd met duidelijke vermelding van bron. Leden van de Z. L. M. ontvangen het blad gratis. ABONNEMENTSGELD: voor leden der Nd-Br. M. v. L. 1,75 per jaar. Voor niet-leden der Z. L. M. of Nd-Br. 14. v. L. 5,per jaar. Redactie Secretariaat der Z. L. M. Landbouwhuis, Goes - Telef. 2345. ADVERTENTIETARIEF1—5 regelt ƒ1,—; elke regel meer 20 cent. Regelabonnementen tegen verminderd tarief. Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster, N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Ter Neuzen, of aan het Landbouwhuis te Goes. iHet Dagelijksch Bestuur der Zeeuwsche Landbouw Maatschappij doet hierbij een dringend beroep op den gemeenschapszin van de Zeeuwsche boeren, om elkaar zooveel mo gelijk behulpzaam te zijn bij het verrichten van het voorjaarswerk op het land. 'Het zal voorkomen, dat de een over een teveel, de ander over een tekort aan paarden beschikt om het voorjaarswerk tijdig gereed te krijgen. Met het oog op het groote belang van de veiligstelling onzer voedselvoorziening, vin den de boeren op dit terrein een gelegenheid te toonen, dat zij door algeheele samenwer king bereid zijn te trachten den grootst moge lijken oogst voor het Nederlandsche volk te verkrijgen. Het Dagelijksch Bestuur vertrouwt er ten volle op, dat dit beroep niet te vergeefsch zal worden gedaan. ZITDAGEN Boekhoudbur eau en Accountantsdienst Z. L. M. WISiSENKERKEWoensdag 26 Maart a.s., in 'Hotel ,,De Kroon". TER/NEUZENWoensdag 26 Maart a.s., in „Hotel des Pays-Bas". OOSTBURiG: Woensdag 26 Maart a.s., in Hotel ,,iDe Stadsherberg" bij mej. de wed. Zonnevijlle. MIDDELBURG: Donderdag 27 Maart a.s., in Café ,,De Eendracht" Giststraat. ST. MAARTENSDIJK: 'Donderdag 27 Maart a.s., in Hotel ,,De Gouden Leeuw", bij den heer Nelisse. Selefccn 3141 van de vergadering van het Dagelijksch Bestuur der Zeeuwsche Landbouw Maatschappij, gehouden op Maandag 17 Maart 1941, in Hotel „Centraal" te Goes. Voorzitter: Mr. P. Dieleman. O.m. kwamen de volgende onderwerpen in bespre king: Afzet aardappelen. Bij de bespreking van de door de C.L.O. in te stellen commissie ter bestudeering van den geza- menlijken verkoop van aardappelen kwam het Dag. Bestuur tot de conclusie, dat bet huidige ordenings- streven geen waarborgen biedt, dat er voldoende rekening wordt gehouden met de belangen van producent en consument voor alle gebieden in ons land. In het algemeen zijn de marges van de tus- schenhandel te groot. Er dient dan ook gestreefd te worden naar een reorganisatie van den tusschen- handel, aangezien ons huidige distrihutie-apparaac veel te wenschen overlaat, doordat de bezetting te zwaar is en daardoor de marges te groot moeten zijn. Werkgeversorganisaties. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de vraag of, gezien de gewijzigde omstandigheden, de Z. L. M. ook als werkgeversorganisatie moet optre den. Het Dag. Bestuur besloot, een kleine com missie te benoemen onder leiding van den heer J. L. Groenewege te St. Maartensdijk, welke commissie op korten termijn een rapport over deze aangele genheid aan het. Dag. Bestuur zal uitbrengen. Personeelsbezetting. De Gron. Mij van Landbouw acht het voor het welslagen van den oogst van het grootste belang, dat thans geen arbeiders meer aan de bedrijven worden onttrokken. Dit onttrekken zou kunnen worden voorkomen door een regeling in te stellen, waarbij aan Nederlandsche arbeiders geen vergun ning voor vertrek naar Duitschland wordt ver leend, indien zij niet in het bezit zijn van een ont slag bewijs van hun werk' r 'i - in analogie met de Duitsche regeling een ontslagbewijs van het Nederlandsche Arbeidsbureau. Het Dag. Be stuur besloot het verzoek aan het Landbouw- Comité om deze kwestie in overleg met de andere C. L. O.'s met de bevoegde autoriteiten te bespre ken, te steunen. Bekendmaking prijzen 'uien. Het heeft het Dag. Bestuur ten zeerste bevreemd, dat de Groenten- en Fruitcentrale van veranderin gen in de prijzen van uien aan de landbouworgani saties geen bericht zendt. Waar echter de ui over wegend wordt verbouw in de landbouwbedrijven dient naar de meening van het Dag. Bestuur van prijsveranderingen van uien tijdig kennis gegeven te worden aan de landbouworganisaties, opdat de telers in de landbouwbladen van deze vergaderingen op de hoogte kunnen worden gebracht. Thans is de toestand zoo, dat de handel veel eerder op de hoogte van de prijsveranderingen is dan de telers, wat ongewenscht worden geacht. Een verzoek in bovenvermelden zin is aan de Groenten- en Fruit centrale gezonden. Intrekking kani vergunningen. Nadat vernomen was, dat het in de bedoeling lag en gedeeltelijk reeds werd uitgevoerd om de tot heden verstrekte karnvergunningen voor de bedrijven in Zeeland belangrijk te verminderen is, bij den Directeur^Generaal van de Voedselvoorzie ning en de Nederlandsche Zuivel-Centrale de aan dacht gevestigd op de gevolgen van dezen maat regel. Het Dag. Bestuur was van meening, dat, alhoewel de bedoeling van dezen maatregel was de voedselproductie en speciaal die van boter te ver- grooten en deze tevens beter onder controle te krijgen, bij het uitvoeren dezer maatregel geheel onvoldoende met het bijzondere karakter der vee houderij in de akkerbouwprovincie Zeeland gere kend wordt en dat als gevolg daarvan door de nu rigoureus doorgaande inperking der karnvergun ningen de boterproductie in onze provincie belang rijk zal achteruitgaan en bovendien de vee-opkweek en de productie van slachtvee eveneens zal vermin deren. Namens de landbouworganisaties in Zee land zal dan ook met den meesten aandrang ver zocht worden, de uitgereikte karnvergunningen in Zeeland zooveel mogelijk te handhaven in het bij zonder voor veehouders met één koe, voor veehou ders die ver van de routes der ophaaldiensten wonen en voor de uitsluitend consumptie-melkers. Bovendien nog. toe te staan, dat de veehouders die aan de fabrieken moeten leveren de melk ontroo- men en dus uitsluitend room leveren en dat strenge voorschriften aan de fabrieken gegeven worden betreffende terugleveren van ondermelk en uitbe- talingsprijzen. In im datlegebidd (Krutningen. Het Dag. Bestuur besloot bij de bevoegde instan ties aan te dringen op het betrachten van spoed met de plannen, welke men t.a.v. de geïnundeerde polders heeft en bovendien aan te dringen op een spoedige en afdoende regeling en afwikkeling van de schadevergoedingen. Brandstof voor voorjaar.sbf-Werking. Naar aanleiding van een desbetreffend schrijven van het Dag. Bestuur, is door het Rijksbureau Voedselvoorziening in Oorlogstijd meegedeeld, dat voor de maand Maart aan Zeeland in totaal 35.695 liter benzine werd toegewezen en nog een aanzien lijke hoeveelheid gasolie. Het Dag. Bestuur be sloot, de veelvuldig ingekomen klachten over afwij zende beschikkingen van aanvragen voor motor brandstof voor voorjaarshewerking van den grond ter kennis van de desbetreffende instantie te bren» gen en aan te dringen op een herziening van deze beschikkingen. Aanhouden van (mests tieren. In antwoord op een desbetreffend schrijven van het Dag. Bestuur, deelt de Nederlandsche Veehou derij-Centrale mede, dat meststieren vanaf 250 kg levend gewicht van een identiteitsbewijs voorzien moeten zijn en dat daarna deze dieren kunnen wor den aangehouden tot een onbeperkt gewicht. De kosten van efen identiteitsbewijs bedragen 0,75. Belasting. De Friesche Mij van Landbouw vestigt de aan dacht op de druk, welke uitgeoefendwordt op de gemeenten, die aangewezen zijn op een rijksbijdrage om de gemeenterekening sluitend te maken, tot invoering of verhooging van de wegenbelasting. Het Dag. Bestuur besloot het protest te ondersteu nen tegen deze poging tot verdere verzwaring der lasten, die op de grondeigenaren drukken, waarhij naast de andere onbillijkheden, die aan verzwaring der grondbelasting verboden zijn, tevens ware te wijzen op de onbillijkheid die voortvloeit uit een dubbele belasting ten behoeve van het onderhoud van wegen, n.l. door wegenbelasting en heffing van waterschapslasten voorzoover de waterschappen ook wegen onderhouden. Vorige week hebben wij in ons blad medegedeeld, dat het uitpoten van ongekeurde Rootle Star aardappelen verboden is, omdat deze aardappelsoort in het afgeloopen jaar sterk was aangetast door bladrol en andere ziekten, tengevolge waarvan bij den komenden oogst een zeer lage opbrengst zal zijn te verwachten, indien gebruik gemaakt wordt van ongekeurd pootgoed. Op zichzelf valt deze maatregel toe te juichen, daar alles er op dient te worden gericht een zoo groot mogelijken oogst te verkrijgen. Het is echter te betreuren, dat deze maatregel eerst vlak voor den poottijd is bekend gemaakt. Verschillende telers, die in den vorigen zomer hun niet-gekeurd perceel Roode Star tijdig van zieke planten hebben gezuiverd en daarna °groen hebben gerooid, voelen zich gedupeerd nu zij dit aldus gewonnen pootgoed niet zouden mogen ge bruiken. Hun bezwaren kunnen wij volkomen deelen. Alhoewel het oppervlak Roode -Star, dat in Zee land wordt verbouwd, niet groot is, meenen wij toch, dat aan hen, die kunnen aantoonen dat hun zelf gewonnen of aangekocht pootgoed, aan rede lijke eischen voldoet, ontheffing van de desbetref fende bepaling dient te worden verleend. In Friesland hééft men deze moeilijkheid opge lost naar het Friesch Landbouwblad mededeelt in dien zin, dat de Keuringsdienst Friesland bereid is een verklaring af te geven, indien door de telers kan worden aangetoond, dat zij over poot goed beschikken, dat verkregen is door scherpe selectie of door vroeg rooien. De aardappelen, waarvoor een dergelijke verkla ring is afgegeven, mogen wel worden gepoot. Een dergelijke regeling lijkt ons voor Zeeland ook mogelijk en gewenscht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1941 | | pagina 1