wordt door kunstmatige afkoeling tot 5° C het nitraat neergeslagen, terwijl een moederloog met zeer gering nitraat-gehalte achterblijft. Het alidtas verkregen product ziet er ©enigs zins anders uit dan het vanouds bekende; Ihet is ml. witter van kleur en fijner ge kristalliseerd. waardoor het ietwat lijkt op het synthetische zwavelzure ammoniak. Eëii é'n ander kan -vóór den bóer eenreden zijn om het te waartr00wdft-,v dóch dit be hoeft ÏÉfèt. In dè eerste 'plaats iél' een: ón-der- zoèk te Maastricht teren, dót dé stikstof in dien salpeter vorm (en niet in den arnmó- makvorm) aanwezig is, en verder is het product op die volgende wijze te herken nen: het heeft den kenmerkenden reuk van chili; met gebluschte kalk gemengd ontwijkt er geen ammoniak uit. Het stikstof gehalte en daar gaat 'het ,om zal eerder hooger dan lager zijn dan dat van het geiwone chilisalpeiter. (Er zijn analyses genomen, die schommelen tusschen 15.9 en 16.3 N.) Er schijnen reeds verscheidene ladingen te zijn aangevoerd; doch door tegenzin tegen het nieuwe product moet de afzet ervan met moeilijkheden gepaard gaan. De Badi'sche Aniline- en Sodafabrieken brengen wéder een nieuwe meststof aan de mérkt, onder den naam van nitrophoska I. G. als een uitmuntende volledige mestistof voor wintergraan met stikstof, phosphorzuur-en kali. Er wordt van gezegd: le. dat het den planten gelijktijdig stikstof, phosplhorzuur en kali biedt in gemakkelijk opneembaren vorm, en vooral geschikt is als hexfstbemesting der wintergranen; ten 2e. idait het tengevolge en op grond van zijn samenstelling een bijzonder snelle en krachtige ontwikkeling der planten ver zekert; ten 3e. dat het het voordeel biedt, dat alle drie voedingsstoffen in één omgang uit gestrooid kunnen worden; hierdoor worldt het herhaald uitstrooien van twee of drie meststoffen na elkander op hetzelfde perceel vermeden en arbeidsbesparing verkregen; ten 4e. dat bij het gebrtuik van Nitrophos ka I. G. in alle gevallen, waarin tot dusver menging van meststoffen plaalts had, deze arbeid bespaard wordt. Njitrobhoska 1. G. is in drie wormen te verkrijgen, nl. Nitrophoska 1. G. niét mins tens 17 stikstof, 12.7 phosphor zuur en 21 1 kali; idem I. G. II met resp. 14.7, 111 en 25.6 idem I. G. III met resp. 16.5, 16,5 en 20 De voedingsstoffen verhouden zich in deze verschillende vor men tot elkander als 1 24 1 XA of als 4 3 5; als 1 IK of als 4 3 7; als 1 1 1J4 of als 4 4 5. Men ziet, dait de vormen I en 111 slecints Weinig verschillen; alleen door hun gehalte aan plhosphorzuur. Op gronden met een bijzonder groote be hoefte'aan kali is het merk I. G. II boven de anldere merken te verkiezen. Eindelijk wordt van Nitrophoska I. G. nog getuigd, dat alle vormen zich evengoed voor' overbemesting leenen. Omtrent de aanwending zij medegedeeld, dat bij wintertarwe in den herfst van no. I of no. Ill 75 tot 1000 KG kort voor het zaaien wordt gegeven en vroeg in het voor jaar nog 225—300 KG 'bij het vernieuwen van den groei als overbemesting. Bij winter- gerst geve men van I. G. I of III 60 a 80 KG kórt vóór het zaaien; nog 170—270 KG na den winter als overbemesting. Bij kool zaad wordt van I. G. I of III ^0—150 KG kort vóór 't zaaien en nog 250325 KLr als overbemesting na den winter. Op de landbouwtentoonstelling te Leeu warden is vanwege „het Prov. Electr. Be drijf in Friesland" een proeve gedemon streerd van „hooi winnen, zonder zon waardoor dus het Engelsdhe spreekwoord: make hay while the sun shines, ongeldig zou worden gemaakt. Het vroegtijdig gemaaide en uitgespreide gras wordt,' nadat 'het winiddroog is gewor den, opgestapeld rondom groote houten kdkérs, waardoor prét béhulfr van een venti lator lucht door de BfassaA'gdper&t-wordt. Hierfeif heeft ihen. te zongeh, '-dat dé dikte van de graslaag, horizontaal en verticaal in de koker afgemeten, niet grooter wordt dan 25 meter. Eerst laat men de temperatuur oploopen tot 55° C.; daarna zet men den ventilator open en wordt met het ventilee- ren zoo lang doorgegaan, tot de temp. tot 40° C. is gedaald, In 't begin moét mins te urep pey dag den stapel worden geperst. Dit woxdlt zoo lang voort gezet, tot het product volkomen droog is geworden, waarvoor 4 a 5 weken worden gerekend. Op die manier krijgt men- puik hooi en wat 't mooiste is men is veel onafhankelijker van het weer. Of de Duit- sche professor, die beweert dat op deze wijze gewonnen hooi geen vitamine C zou bevat ten, -gélij'k heeft, zal moeten blijken, stellig weten we echter dit, dat slecht gewonnen, hööi weinig.voedingsstoffen in het, algerrféen bevat.' nH' R. M. Wat er zoo al voorviel. Het rijden met aaneen gekoppelde voer tuigen op de Rijkswegen. Behalve idoor den heer W. v. d. Sluis zijn oiver bovengenoemde aangelegenheid zie vorig nummer ook nog vragen tot den Minister van Waterstaat gericht door het He Kamerlid1, den heer Weiltikamip. Door dezen is n.l. gevraagd: Welke motieven hebben den Minister er fcoe geleid om zonder vergunning het rijden of laten rijden op den Rijksweg met twee of meer aaneenjgekoppelide voertuigen te ver bieden Ligt het in de bedoeling om de vergun ning onder beperkende voorwaarden te ver- leenen Zoo ja, welke'voorwaarden zullen dat zijn en zullen deze zoo zijn gesteld, dat practisch iedere weggebruiker er aan zal kunnen vol doen Is de Minister bereid in een dergelijke voor den landbouw gewichtige aangelegen heid in het vervolg eerst met de landbouw organisaties overleg te plegen Aan de antwoorden op de vragen van beide heeren door den Minister gegeven, zij ontleend, dat Zijne Excellentie meent aan de bij de landbouwers gerezen bezwaren groo- tendeels tegemoet te zijn gekomen, door de opdracht o.m. aan de betrokken hoofdamb tenaren van den Rijkswaterstaat verstrekt, om, geheel in den geest der reglementsbepa ling, van zijnentwege de bij die bepaling be doelde vergunningen in ruime mate te ver- leenen. in afwachting van de uitkomsten van de bovenvermelde wijze van handelen, moet hij bezwaar maken, om reeds thans te bevorde ren, dat ide bepaling zoude worden gewijzigd en dat een stelsel zoude wiorden aanvaard, dat belangrijk afwifkt van dat, hetwelk in de meervermelde bepaling is vervat. De gedachte, die aan de bepaling ten grondslag ligt, is déze, dat het der regeering mogelijk moet zijn, om, zoowel in verban,d met de vrijheid en de veiligheid van het ver keer op de rijkswegen, als met het ooq op de instandhouding en de bruikbaarheid dier wegen, ten aanzien van het rijden met twee of meer aaneen gekoppelde wagens op de rijkswegen de noodige voorziening te tref fen, terwijl het daarbij gewenscht is, die voorziening zooveel mogelijk aan te passen aan de gesteldheid van den weg en den aard van het verkeer. Met het oog op den g-evraagiden en ook inderdaad gewenschiten spoed is voorshands aan de betrekken hoofdambtenaren opdracht gegeven, om slechts in de gevallen, waarin dit ter bescherming van den weg of ter be veiliging van 'het verkeer daarover volstrekt noodzakelijk zal wezen, aan de bedoelde vergunningen voorwaarden te verbinden en deze in ieder geval zoo min mogelijk bezwa rend te doen zijn. De voorwaarden zullen van geval tot ge val nogal uiteen kunnen loopen, zoodat op dit punt een algemeene regel, die overigens met -het stelsel van afgifte van vergunningen ook niet geheel strookt, bezwaarlijk zal zijn te geven. Aangezien die voorwaarden uit- teraard zoo min mogelijk bezwarend zullen zijn-, zal wel mogen worden verwacht, dat de weggebruikers daaraan zullen kunnen vol doen. De Minister zegt verder gaarne bereid te zijn ter zake ook overleg te plegen met de landbouworganisaties. Voorts wordt nog medegedeeld, dat de regeling nopens het vervoer van vrachten met andere dan mechanisch voortbewogen voertuigen een voorwerp van onderzoek uit maakt bij de commissie inzake het vervoer van zware vrachten over de wegen. Aan de hand van het rapport, dat ter zake van 'dié commissie zal worden ontvangen, zal aan de onderhavige aangelegenheid bij zondere aandacht worden1 geschonken-; de commissie wordt door den Minister inmid dels uitgenoodigd, omtrent dit punt spoedig, zoo noodig bij afzonderlijke nota, haar mee ning te doen kennen. Uit heit antwoord van den Mind ster aan de Coöp. Suikerfabriek „Zeeland", halén we ten slotte nog aan, dat aanvragen om vergunningen, door belanghebbenden gericht kunnen wón deh tót dén betfókkèh Hóófd - ingeni'eur-Directótirvan <ïen Rijks-Water"- staat. Wel zoo eenvoudig zou het o.i. zijii én voor de belanghebbenden èn voor de be trokken regeexingsaimbtenaren, indien van wege de landbouworganisaties ten behoeve har er leden, die er voor in. aanmerking ko men, een gezamenlijke vergunningsaanvrage kon worden ingediend. Waar -de Minister voornemens is de be doelde vergunningen in ruime mate te doen verleenen - en de bezwaren dus blijkbaar niiet zoo overveel te beduiden hebben ware het misschien noig rationeeler, dat voor streken, waar het aan een koppel en van land bouwvoertuigen als regel voorkomt, eenvou dig dispensatie van, het bewuste artikel werd verleend, na met de landbouworganisaties daaromtrent overleg te hébben gepleegd:. De Hollandsche Mij van Landbouw 80 jaar. Vorige week herdacht onze zusterinstel ling voor de beide Hollanden, de Holland sche Maatschappij van Landbouw haar 80- jariig bestaan, bij gelegenheid waarvan eene landbouwtentoonstelling te Ridderkerk is géh ouden. Ook -de Boll. Mij mag in de rij der zuster instellingen met eere worden genoemd. Ze mag zich in een toeneemenden bloei verheu gen, waarop o.m. het feit wijst, dat in het afgeloopen jaar een 490tal nieuwe leden tot haar toetraden. In belangrijke mate heeft zij tot den bloe-i van dé Hollandsche landbouw in den ruini- sten zin. het hare bijgedragen en verschil lende instellingen op landbouwgébied zijn dank zij hare bemoeiingen tot stand ge komen. We noemen hiervan met name haren ge wassen-keuringsdienst, die na die van de Friesche Mij de omvangrijkste' in ons land is. Met recht kan van' de 80jarïge wonden gebuiigid-, dat ze de teekenen van haar tijd -be grijpt en Steeds op de bres is voor de belan gen barer leden. Emigratie naar Frankrijk. In de vorige week gehouden algemeene vergadering der Geldersch-Overijsselsche Mij' van Landbouw is -door den Voorzitter, Mr. A G. A. Ridder van Rappard, tóen deze in zijn openingsrede o.m. de bevolkings aanwas van ons land ter sprake bracht, er op gewezen, dat verschillende boerenzoons naar -een anderen werkkring zullen moeten uitzien of naar elders moeten gaan emigree rden. In verband .daaane-de vestigde hij de aandacht op emigratie naar Frankrijk, spe ciaal naar het Z.-W. deel, dat het jneest van ontvolking te lijden heeft gehad, -waar idus plaats voor velen is, bodem en klimaat gunstig zij-n en als onze boeren op Neder- iandsch intensieve wijze zouden werken, de cultuur goede resultaten moet opleveren. Melkveehouderij, uitgeoefend in de nabij heid van de groote steden, levert nu al gun stige resultaten op 'bij opbrengsten van slechts 1800 a 2000 L. Varkens- en pluimveehouderij vormen ginds een belangrijke, bron van inkomsten, 'de grondprijzen zijn laag en ook de deel- padht is mogelijk. -In de Gers levert een boerderij van 40 50 HA een netto winst van 2400f 3000 op, zoodat de deelbouwer hiervan 1200 1500 ontvangt; voor een dergelijk bedrijf is een familie van 3 a 4 werkende leden noodig. Een Nederlandsch gezin, dat wer ken wil, krijgt een goedé kans vooruit te komen. Voor gezinnen, -dié zelf iets in het bedrijf kunnen steken, achtte de heer Van Rappard de toekomst verzekerd, 'Mits op yruchtbare gronden. Wat betreft het;geven van voorschotten aan emigranten, hebben de Franschen zeer aannemelijke voor-stelléii ge daan. De spreker kon niet anders doen dan- flinke arbeidersgezinnen en kleine energieke boeren, dlie het hier niet kunnen:''plooien, aanxadén, hun geluk in het rijke vruchtbare land te gaan beproeven. De Nederlandsche regeeringscommissie waarvan de heer Van Rappard deel uitmaakt is bereid tQt

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1927 | | pagina 2