De Zeeuwsche Koerier No. 4174 Vrijdag 17 December 1937 52ste Jaargang Nieuws-Bijvoegsel van Twee ton voor het kind. Regelingen voordeKerstmis- periode en Oadejaar Jarenlang aan indigestie geleden. Voor do Vrouwen Nederland op de Leipziger Voorjaars-Messe. ié PUZZELT U MEE? De Centrale Propaganda Commissie voor den verkoop der Weldadigheids postzegels verzoekt ons plaatsing van onderstaande woord-puzzle (90 letters). Zij deelt daarbij het volgende mede: Met groote erkentelijkheid kan de Commissie gewag maken van het feit, dat H K H Prinses Juliana de Hoofd prijs voor deze puzzle ter waarde van HONDERD GULDEN heeft geschon ken. H K H hoopt de gelukkige winnaar van deze prijs op deze wijze 'in staat te stellen om in overleg met de Cen trale Propaganda Commissie een keus te doen ter vervullinp van een groote wensch Voorts zijn er als hoofdprijzen: twin tig fraaie Philips Radiotoestellen, van het nieuwste systeem 1937/38 Verder nog enkele honderden prijzen als: een schilderij van Louis Apol, vluchten met de K L M retour Vlissin- genHarwich le klas, geschenpbonnen van eenige bekende groote magazijnen en instellingen, en troostprijzen OMSCHRIJVINGEN. Decemoer is in het land en men frankeert „aus" weer met 61-öu-10-43- 44-42-21-zU-9U-59-üo-18-5Y-2—347, we tende, dat daardoor een goed 13-37-lz- 51 wordt gesteund. Wie zou hieraan zijn onmisbaren 27- 5-17-56-19 kunnen onthouden? Immers: 25-46-9-16-6-81-48! Het gaat hier om het belang van het 79-46-66-82, dat is: de 32-68-14- 67-69-11-9U76 van Nederland. Duizen aen hunner hebben 1-56-7-4 zoo drin gend noodig; zij zuilen er U dankbaar voor 85-63-31 en 22-51-63-39-49-38. Men vergete ent toch vooral 38-46-24-28! Dit jaar wordt getracht het hierboven genoemde bedrag, zijnde 59-33-34-35- 36-77-66 bijeen te brengen, zoü' dit niet 45-41-87-88-89-63-67 zijn? Zeker wel, maar dan moet ook iedere lezer van dit blad de 40-70-8-15-47-47-46-25-26 in zenden. Want vele 67-89-86-80-66-71-54- 83-47 maken één groote, de 71-33-78-60 ton! Ons aller 53-55-23 is hiermede ge moeid! 29-30-52-50-75-47 en moeders zullen zitten puzzlen, allemaal 29-69-69- 62 die twee ton! 72-77-65-71 U allen mede? Natuurlijk! De Post moet ons eiken 58-74-64 als 't ware begraven on der oplossingen! 58-73-73-84-29-68-69-84 danken wij U hartelijk uit naam van de misdeelde stumperds De oplossing zende men in aan het volgende adres: Voor het Kind-Puzzïe, Nicolaïstraat 17, Den Haag, en wel vóór 25 December a.s. Oplossing uitsluitend op een brief kaart, welke moet worden voorzien van twee (of meer!) kinderpostzegels van vijf cent frankeerwaarde (prijs ieder 8 cent). De toewijzing van de prijzen geschiedt vóór 31 December ten overstaan van den Notaris Mr S. K. D. M. VAN LIER, te Den Haag. Goedgekeurd bij besluit van den Minister van Justitie, d.d 15 November 1937, onder No 1162. Het Nieuwe Jaar wordt voor 20 winnaars in geluid met een Philips-Radio! De prijzen worden franco toegezon den, een trekkingslijst wordt niet uitge geven Wie op 5 Januari geen prijs heeft ontvangen, is „ongelukkig" geweest Zorgt ervoor, dat ook Gij Uw deel geeft aan het Misdeelde Kind! In verband met het naderen van Kerstmis en Oudejaar wordt onder de aandacht van belanghebbenden ge bracht, dat voor het winkelbedrijf dan de volgende regelingen zullen gelden: WINKELSLUITING IN DE KERST PERIODE Voor winkels in het algemeen: Van 18 tot en met 24 December üio- Voelt zich weer uitstekend. „Jarenlang heb ik erg aan indigestie geleden. Allerlei middeltjes bleven zon der resultaat. Toen begon ik met Kruschen Salts en dit scheen me wel goed te doen. Ik ging er mee door en nu voel ik mij weer uitstekend. Ook heb ik geen last meer van opgeblazenheid vanneer ik iets gegeten heb." Mevr. E. C. D. Indigestie wordt veroorzaakt wanneer CJw voedsel in Uw lichaam wordt opge- aoopt, waardoor dit gaat gisten en allerlei schadelijke stoffen ontstaan. De zes zouten in Kruschen Salts zetten Uw spijsverteringsorganen aan tot regel matig werken, waardoor er voorgoed sen einde komt aan Üw indigestie. U krijgt weer een gezonde eetlust en kunt alles eten zonder de minste vrees voor pijn of opgeblazenheid. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f 0,75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam 3owntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. (31) gen alle winkels tot 10 uur n.m. ge opend zijn, behalve op Zondag 19 Dec.; oehoudens hierna te noemen uitzonde ringen moeten op dien datum alle win dels gesloten zijn. De Kerstdagen vallen dit jaar op Za terdag en Zondag Op Eersten Kerstdag mogen dus alle winkels tot 10 uur 's avonds geopend rijn. Op Tweeden Kerstdag geldt voor de meeste winkels de regeling, welke voor alken Zondag geldt. Voor den verkoop van brood, banket, suikerwerk, chocolade, al dan niet te «amen met consumptie-ijs mogen op Zondag den Tweeden Kerstdag die winkels van 8 uur vm. tot 8 uur n.m. geopend zijn. Voor bepaalde branches: Op Zondag 19 December gelden de gewone uitzonderingsbepalingen voor den Zondag Tevens mogen op Zondag 26 Dec., den Tweeden Kerstdag, bloemenwinkels van 8 uur vm. tot 8 uur n.m. geopend z;n voor den verkoop van bloemen en plan ten WINKELSLUITING IN VERBAND MET HET OUDEJAAR Voor winkels in het algemeen: Aangezien Oudejaarsdag ditmaal op Vrijdag valt, gelden de gewone sluitings bepalingen voor werkdagen Voor bepaalde branches: Bioeiinenwiuikels mogen op 30 Dec. tot 10 uur n.m. geopend zijn. Winkels, waarin uitsluitend of in hoofdzaak een of meer der navolgende waren: brood, banket, suikerwerken, chocolade, al dan niet tezamen met consumptie-ijs, ten verkoop in voorraad zijn (doch uit sluitend voor den verkoop dezer waren, tusschen 8 en 10 uur n.m.), alsmede winkels met slijtvergunning of volledige vergunning krachtens de Drankwet, mogen op 31 December tot 10 uur n.m. geopend zijn. ARBEIDS- EN RUSTTIJDEN Voor winkels in het algemeen: In afwijking van den normalen arbeidstijd van 9y2 uur per dag en 53 uren per week, mag in winkels door winkelpersoneel van 18 jaar of ouder arbeid verricht worden gedurende 11 uren per dag en 62 uren per week op alle werkdagen in het tijdvak van 18 tot en met 24 December. Een verplichte nachtrust van minstens 9 uren moet daarbij in acht genomen worden. Tevens mag in hetzelfde tijdvak voor deze arbeiders afgeweken worden van het verbod van arbeiden na 8!/2 uur nm., mits niet later wordt gewerkt dan een half uur na het tijdstip, waarop de winkels voor het publiek gesloten moe ten zijn (dat is dus niet later dan half elf), Personen beneden den leeftijd van 18 jaar mogen echter geen arbeid ver richten vóór 8 uur vm. en 8 uur num. Voor bepaalde branchés Winkelpersoneel boven 18-jarigen leeftijd mag bovendien, in afwijking van de normale arbeidsregeling, in de ondergenoemde branches arbeid ver richten als volgt: Winkels in brood, banket, suikerwerk en chocolade: op 24 December gedurende ten hoogste 14 uren per dagj op 31 December gedurende ten hoogste 13 uren en in de week, waarin 31 December valt, gedurende ten hoogste 62 uren Bloemenwinkels op 22, 23, 24 en 30 December ge durende ten hoogste 14 uren per dag en in de week, waarin 30 December valt, gedurende ten hoogste 26 uren Vischwinkels op 30 December gedurende ten xioogste 11 uren en op 31 December gedurende ten hoogste 14 uren en in de week, waarin 31 December valt, gedurende ten hoogste 62 uren. Waar echter 31 December niiet op Zaterdag valt, zal de 14-uren arbeids tijd niet beperkt kunnen worden en is de verkoopgelegenheid dus beperkt tusschen 6 uur vm en 8 uur n.m Dit is wel een tijdsruimte van 14 uren, doch daar moeten rusttijden af. Deze opmerking geldt echter weer niet als krachtens art 9 van de Winkel sluitingswet een ruimere verkoopge- egenheid werd geschapen. Slagerswinkels: op 31 December gedurende ten hoogste 11 uren (dit geldt ook voor winkels in vleesehwaren) Slijtjerijen: (winkels waarvoor een vergunning als bedoeld in art. 1, onder e of g der Drank wet geldt): op 31 December gedurende ten hoogste 11 uren Plaatselijke afwijkingen: In het vorenstaande is uiteraard gein rekening gehouden met afwijkingen /an de winkeisiuitingsregeling, weike uoor den gemeenteraad bij verordening, Krachtens art. 9 der Winkelsluitingswet of krachtens de z.g. crisisregeling, zijn of worden vastgesteld Is zoodanige verordening voor alle of oepaalde groepen van winkels tot stand gekomen, dan mag in die winkels de dagen, dat zij na 8 uur n.m geopend zijn, gedurende ten hoogste 11 uren per dag arbeid verricht worden. Bijzondere administratieve voorschrif ten: Tijdelijke afwijkingen van de arbeids lijst, in verband met vorenstaande uit- zonaeringsregeihig, kunnen ingevolge artikel 25 van het Winkelwerktijdenbe- siuit worden aangegeven door vermel ding van de voor die dagen geldende regenng op een geschrift, dat door den patroon of den bevoegden chef wordt onderteekend en naast de arbeidslijst wordt gehangen. Inzending van nieuwe arbeidslijsten voor die enkele dagen is dus overbodig. Afschrift van het zoo juist genoemde geschrift behoeft niet aan de Arbeidsinspectie te worden ge zonden. (Persdienst K N M B) FAVORIET-KNIPPATROON. Een eenvoudig visitejurkje Nr 970 Op grond van de eerste proefneming, ter gelegenheid van de Leipziger herfst beurs gedaan, is besloten, dat de Econo mische Voorlichtingsdienst op de in de eerste helft van Maart 1938 te houden Vborjaars-Messe wederom met een collectieve Nederlandsche tentoonstel ling zal uitkomen. In vergelijking met de vorige maal wordt deze inzending belangrijk vergroot. Zij zal een veel omvattend overzicht gevten van het geen Nederland beteekent met betrek king tot landbouw, nijverheid en hand werk. alsmede van de uitvoerproducten der Nederlandsche Koloniën Omtrent de juiste data van de voor- jaarsbeurs wordt nader uit Leipzig medegedeeld, dat de groote Technische en Bouwvak-Messe geopend zal zijn van 6 tot en met 14 Maart; de algemeene groepen, de afdeeling voor foto, optiek, kino en de Bugra-Machine-Messe tot en met 11 Maart. Enkele speciale af dee lingen worden reeds daags tevoren ge sloten, dus op 10 Maart Wat is eigenlijk een visitetoiletje? Is dat niet hetzelfde als een middagjapon netje of een klein avondtoiletje of mis schien als een wandeltoiletje? Een visitetoiletje is een jurkje van zijden of mooie wollen stof van een elegant maar niet opvallend model. Er is een cate gorie vrouwen, die meent, dat het, wan neer men op visite gaat, beslist nood zakelijk is een japon te dragen, die voor zien is van de nieuwste snufjes. Niets is minder onjuist. De japonnen, men draagt om op visite te gaan, mogen opvallen, ja, maar door eenvoud. Het model op onze afbeelding kan vervaardigd worden van wollen stof, zijde of crêpe. De rok is aan de voor kant in een punt opgeknipt. De eenige garnering bestaat uit een grote strik van zijde in een bijpassende of con- trasteerende tint Benoodigd materiaal: 2y2 meter van 130 cM breedte. Het patroon is te ver krijgen in maat 44: bv.wijdte 102 cM.; taillew. 86 cM.; heupwijdte 110 cM. Door het al of niet aanknippen van .naden kan men het patroon passend makend voor het eigen figuur Dit Favoriet patroon is te verkrijgen bij den Boekhandel „De Zeeuwsche Koerier" te Sas van ^nt tegen de prijs van 26 ct (plus 4 ct voor porto- en administratiekosten) Tevens ligt er een FAVORIET- MODELLENBOEK ter inzage, waarin tal van modellen van japonnen, blouses, mantels, kinderkleeding enz. staan af gebeeld. De prijs van deze Favoriet knippatronen bedraagt eveneens 30 ct pei stuk. Toezending zal geschieden na ont vangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt per postwissel, in post zegels of wel door storting of overschrij ving op onze postrekening 52419 Den lezeressen wordt vriendelijk ver zocht bij bestelling duidelijk het num mer van het gewenschte patroon en tevens naam en adres zoo volledig en duidelijk mogelijk op te geven. Men voorkomt daardoor onnoodige vertra ging in de verzending. Gelieve verder Uw bestelbrieven vol doende te frankeeren, daar deze anders niet door ons geaccepteerd worden Verder leveren we niet alleen Favo riet-patronen van het hier gepubliceer de model, doch van ieder gewenscht modeplaatje. Toezending van een af beelding of schetsje met vermelding van maten is voldoende Dames. Denkt bij eigengemaakte klee ding aan een FAVORIET KNIP PATROON. Ze voldoen uitstekend en zijn goedkoop! Hebt ge reeds succes bereikt, zegt het Uw vriendinnen en kennissen Prijzén van 3ezë FAVÖÏHET-KNIP- PATRONEN NAAR MAAT ZIJN: Mantel f 1,-; japon: f 0,85; lingerie en kinderkleeding: f 0,60; blouses: f 0,55; rok: f 0,50 -***«$J Wenken voor de zuinige huisvrouw RECEPTEN VOOR DE A.S. FEEST DAGEN (Vervolg) b. Appelbeignets. 2 ons tarwebloem, 3 kopjes ondermelk. 10 gr gist, plm 10 zu- le appelen en iets zout, een potje met oüe of vet om in te bakken. De gist met een beetje lauwe melk aanmengen. Van het meel, de gist en de melk een mooi glad beslag maken en dit plm y2 uur xaten rijzen. De appelen schillen, in plakjes snijden en de klokhuizen eruit halen. De plakjes door het beslag wen telen en vlug in het heet gemaakte vet (waar een blauwe damp af moet ko men) bruin bakken. Een paar lepels suiker in een pannetje goed fijn stam pen en dat over de koekjes strooien. c. Kruidkoek. 1 pond bloem, 1 ons stroop of honing, 1 ons suiker, 1 lepel kaneel, y2 lepel nagelgruis, lepel nootmuskaat, y2 lepel bakpoeder, 1 kop je melk. D© stroop met de suiker en de krui den roeren, de helft van de melk toe voegen met de bloem, waarin het bak poeder gemengd is en hiervan met de rest van de melk een stevig goed ge mengd beslag maken. De massa in een ingevette met bloem bestrooide vorm doen (V4 vullen) en in een niet te warme oven gaar en bruin bakken d. Mutsen, Laat U de kinderen in de Kerstvacantie eens mutsen of „Ha inan's oren' bakken. Ze zijn vast een hele middag prettig bezig Mutsen of Haman's oren. Een ei bre ken in een kom en hier zoveel bloem door werken tot het een stevig deeg is. Iets zout erdoor kneden. Het deeg op een met bloem bestrooide tafel zéér dun uit rollen met een deegrol of fles. De lap in ruitjes snijden en deze in een pannetje met zeer heet vet vlug licht bruin bakken. Bestrooien met fijne suiker of fijn zout Wilt U zelf nog borstplaat maken, dan kunt U dit doen door te nemen: VizPcnd suiker, 1 lepel cacao, kopje' melk Voeg alles bij elkaar. Breng de massa aan de kook en laat ze 7 minuten zacnt jes doorkoken. Neem de pan van het vuur en klop de massa tot ze ond vr- schijnend dik begint te worden. Giet ze dan vlug uit op een. beboterd papier. Laat de borstplaat afkoelen. Wenken van de Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande MAATREGELEN VOOR DE KERST DAGEN. „De Kerstdagenja, ze zijn wel gezellig, maar „Maar?" „Och, als ze maar niet zoo druk waren! Al de kinderen thuis, een gast die onverwacht binnenvalt, meer om haal wat de maaltijden betreften dan heel weinig hulp. Op die manier gaat er van de „gezelligheid" toch wel wat af, voor de huisvrouw tenminste". „Probeer het werk eens wat te ver- deelen èn over meer personen èn over meer dagen. Je voelt voor het aanbren gen van „Kerststemming" ook in het aankleeden van je kamer en vooral van je tafel, hè? Welnu, zet daarvoor de kinderen vooruit al aan het werk: ze doen 't graag en het houdt hen bezig. Je koopt een rolletje rood crêpe-papier en je laat ze daarvan ten zeerste een kleedje improviseeren voor de Kerst tafel: als je een rechthoekige tafel hebt, wordt het een soort looper over de heele lengte, is je disch rond, dan neem je het kleedje cirkelvormig als een mid denstuk, maar in beide gevallen laat je ze langs den omtrek een randje van in- geknipte franje maken. Dat het papier minder stevig is dan een echt kleed, is geen bezwaar, want door er langs den omtrek hier en daar een takje hulst of dennegroen op te leggen, is verschuiven buitengesloten. En als ze toch aan het knippen zijn, laat je ook voor de scho teltjes van de bouillonkoppen (want je begint je feestmaal met een kop toep) kleine roode kleedjes maken: dat staat ten eerste fleurig en ten tweede voor komt 't bij het ronddienen het ver schuiven van de koppen'. „Prachtig! Gelukkig heb ik crême-

Zeeuwsche Koerier | 1937 | | pagina 9