De Zeeuwsche Koerier Nieuws-Bijvoegsel van to. 4166 Vrijdag 22 October 1937 52ste Jaargang j Voos* de Vrouwen De Gerofabriek gaat haar 25-jarig bestaan vieren. Hij behoudt zijn werkkring hoewel hij de 70 reeds is gepasseerd Huisschilder vertelt waaraan hi! dit te danken heeft Landbouw en Veeteelt Een Nederlandsche industrie, die aan 800 arbeiders werk geeft. Een nieuw tijdperk wordt ingezet met een nieuwen tak van bedrijf: de messenfabricatie. De N.V. Gerofabriek te Zeist zal 21 October a.s. haar zilveren jubileum her denken Zij werd dus opgericht op denzelfden datum in 1912 en met den oudsten di- tecteur, den heer H. J. M. Simonis, die tót de oprichters behoorde, zijn op den jubileum nog 5 medewerkers 25 jaar jan de fabriek verbonden, terwijl 109 ideren reeds op een dienstverband van leer dan 12y2 jaar kunnen terugzien Bij deze oprichting stelde men zich m doel: het fabriceeren van lepels en lorken en aanverwante artikelen in m goedkoopere uitvoering dan echt ilver enin typisch Nederlandsche lellen I Wel kende men toen reeds de wit- Jaetalen couvertartikelen, al of niet ver jilverd, door buitenlandsche fabrieken Jeimporteerd, maar deze brachten mo fellen, die weinig beantwoorden aan len Nederlandschen smaak en boven- ien lang niet alle artikelen, welke voor ten goed gedekte tafel noodig zijn De nieuwe Nederlandsche fabriek be- Jon met twee kwaliteiten: het Gero- fclver dat is verzilverd wit metaal ior de ruimere beurs, en het Gero- klpacca, het gepolijst wit metaal voor len breederen kring j De opzet was bescheiden, aanvankel ijk met 40 arbeiders, maar geleidelijk pain de uitbreiding en al werkte de jroote oorlog remmend op de productie poor gebrek aan grondstoffen, nadien het crescendo en werd het aantal Irbeiders in den loop der jaren uitge leid tot ruim 800 Met name het Gero-zilver heeft in feeds grooteren kring bekendheid ver- rorven. Men gaf uitbreiding aan het piment door tallooze nieuwe modellen fabriceerde naast couverts alle mo gelijke luxe artikelen, servieswerk en lotelzilver in zware kwaliteiten. I Vele hotels en vrijwel alle groote ederlandsche mailbooten zijn in den lop der jaren met Gero-fabrikaten in- jericht. |lnplaats van het Gero-Alpacca is inds de laatste jaren het Zilmeta ge- imen, het door en door vlekvrije Gero- ïetaal, dat door zijn bijzondere eigen- fchappen een omwenteling gebracht |eeft op het gebied van lepels en vorken i de goedkoopere prijsklasse en veler- i metaalwaren op huishoudelijk ge- led, zooals keukengerei enz |Geen wonder, dat de groot-keuken- irijven: hotels, scheepvaartmaat- inappijen, ziekenhuizen en andere ote inrichtingen zich dit keukenge- i aanschaften |0ok bleef de afzet van het Gero- ibrikaat niet.alleen tot Nederland be- srkt maar zocht en vond men ook af- Itmogelijkheid in het buitenland, al fed de crisis dien uitvoer later weer pijnen, waar tegenover echter weer „Ik heb sinds jaren de gewoonte in iederen kop thee een heel klein beetje Kruschen Salts te nemen. Ik ben nu 70 jaar geweest en huisschilder van be roep. Ik kan nog al mijn werk doen, op hooge ladders of op stellages, die buiten hooge gebouwen hangen. Er wordt mij dikwijls gevraagd hoe het komt, dat ik nog zoo flink ben en er uitzie als 50. Ik vertel ze allemaal, dat ik geregeld iederen dag mijn Kruschen Salts neem". J. S. A. Vooral bij ouderen zijn de inwendige organen, lever, nieren en ingewanden, dikwijls niet meer zoo actief als noodig is. Kruschen Salts spoort deze organen zacht en voortdurend aan hun taak op natuurlijke wijze te blijven vervullen, waardoor men zich ondanks het ouder worden, jeugdig, fit en gezond zal blij ven voelen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f 0,75 en f 1.Ö0 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. (35) FAVORIET-KNIPPATROON. Jurkje van geruite stof No. 770: maat 42 Verder leveren we niet alleen Favo riet-patronen van het hier gepubliceer de model, doch van ieder gewenscht modeplaatje. Toezending van een af beelding of schetsje met vermelding van maten is voldoende Dames. Denkt bij eigengemaakte klee ding aan een FAVORIET KNIP PATROON. Ze voldoen uitstekend en zijn goedkoop! Hebt ge reeds succes bereikt, zegt het Uw vriendinnen en kennissen Prijzen van deze FAVORIET-KNIP PATRONEN NAAR MAAT ZIJN: Mantel f 1,-; japon: f 0,85; lingerie en kinderkleeding: f 0,60; blouses f 0,55; rok: f 0,50 FAVORIET-COUPE is ongeëvenaard staat een groeiend debiet in Nederland en de Koloniën Thans is het 25-jarig jubileun in zicht, waarbij wel frappeert dat, even als bij de oprichting, wederom begonnen is met een voor Nederland geheel nieuwe industrie: de fabricatie van messen voor tafelgebruik, die in den meest uitgebreiden zin werd ter hand genomen en van a tot z in eigen bedrijf plaats heeft, in tegenstelling met de buitenlandsche industrie, waar bijna steeds gebruik wordt gemaakt van de zich daar bevindende huisindustrie Ook in dit nieuwe artikel wordt ge streefd naar een zeer gevarieerd sorti ment. Naast de messen met Gero- -zilveren en Zilmeta-heften en de ge heel roestvrij stalen messen, is de fa bricatie van messen met heften van verschillende andere materialen als: hoorn, ebbenhout, im. hoorn, enz ter hand genomen, welke nog in deze maand in den handel worden gebracht. Blijkt uit dit resumé van de geschie denis der voorbije 25 jaren duidelijk, dat de groote expansie van het Gero- bedrijf mede te danken is aan het zich op tijd aanpassen aan gewijzigde om standigheden, waardoor men steeds wist te brengen wat in model en uitvoering op dat oogenblik de interesse van het publiek had, een kijkje in de groote werkhallen zou U nog te beter doen zien, welke een geweldige industrie daar aan den Bergweg te Zeist in den loop der jaren werd opgebouwd.» Rij aan rij staan er de gebouwen met de glazen lichtkappen Daar is eerst het groote grondstoffen magazijn waar het Alpacca en Zilmeta in plaatvorm opgeslagen zijn en staven roestvrij staal liggen te wachten om tot lemmeten uitgesmeed te worden. In een andere zaal stanzen pons machines met doffen dreun het metaal In den eersten ruwen vorm uit de plaat De walserij plet de platen uit op de 1 Luchtfoto van de fabriek Voor dit aardige eenvoudige jurkje zal een geruite stof bijzonder voldoen. De bies van voren is schuin genomen. De garneering bestaat uit knoopen en een kraagje van wit piqué Zelfs beginnelingen in het naaien zullen met behulp van dit knippatroon in staat zijn dit vlotte japonnetje te vervaardigen. Bij ieder patroon is een korte handleiding ingesloten. Benoodigd materiaal 4 M van 90 cM breedte. Het patroon is te verkrijgen in maat 42: bovenwijdte: 96 cM; taillewijdte: 74 cM; heupwijdte: 104 cM. Door het al of niet aanknippen van naden, kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur Dit Favoriet patroon is te verkrijgen bij den Boekhandel „De Zeeuwsche Koerier" te Sas van ^°nt tegen de prijs van 26 ct (plus 4 ct voor porto- en administratiekosten) Tevens ligt er een FAVORIET- MODELLENBOEK ter inzage, waarin tal van'modellen van japonnen, blouses, mantels, kinderkleeding enz. staan af gebeeld. De prijs van deze Favoriet knippatronen bedraagt eveneens 30 ct pei stuk. Toezending zal geschieden na ont vangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt per postwissel, in post zegels of wel door storting of overschrij ving op onze postrekening 52419 Den lezeressen wordt vriendelijk ver zocht bij bestelling duidelijk het num mer van het gewenschte patroon en tevens naam en adres zoo volledig en duidelijk mogelijk op te geven. Men voorkomt daardoor onnoodige vertra ging in de verzending. Gelieve verder Uw bestelbrieven vol doende te frankeeren, daar deze anders niet door ons geaccepteerd worden ;ewenschte maat en groote ovens gloei en het metaal uit om het ondanks de verschillende bewerkingen zijn soepel heid te doen behouden Imponeerend zijn vooral de gewei dig zware machinale smeedhamers /oor de messenfabricatie en de persen n de hakkerij en perserij. Duizenden lilo's druk kunnen ze uitoefenen en een metaal blijkt bestand tegen hun bijtende greep Tientallen en nog eens tientallen ar beiders slijpen en polijsten maar en ••"•nel na lepel, en vork na vork passeert un nijvere handen De gereedschap- en stempelmakerij aat prachtig Werk zien, werk dat be zon dering wekt voor het vakmanschap lat er uit spreekt. En zoo zijn er vele, vele afdeelingen neer die nog belangstelling vragen. Overal klinken zware hamers in rhyt- mische cadans, walsen knarsen, met doffen dreun stampen gigantische per sen vormen uit. Wit gloeit de hitte der Wat eten we eiken dag? ZONDAG Oxfordsoep, kalf slappen, worteltjes aardappelen, chocoladevla MAANDAG Gekookt spek, stamppot van zuurkool met aardappelen, fruit DINSDAG. Stoofschotel van vleesch, boonen en aardappelen, drie in de pan WOENSDAG Rollade, gestoofde knolselderij, aard appelen, appelmoes DONDERDAG Koud vleesch, andijvie, aardappelen rijst met rozijnen VRIJDAG Tomatensoep, vischschotel, sla, ge stoofde peertjes ZATERDAG Runderlappen, Savoye kool, aardap pelen, rijstehbrij Stoofschotel 500 Gr. (1 pond) runderlappen, 1 y2 VKG (3 pond) spersieboonen, 11/2 KG aardappelen, 80 Gr. (4 eetlepels) botei ongeveer 1 afgestreken eetlepel zout, 2 theelepels Maggi's Aroma Snijd het vleesch in stukjes, zet het op met ongeveer 1 L. kokend water voeg er het zout bij en laat het vleesch in de goed gesloten pan zachtjes 1 uui koken. Haal intusschen de boonen af wasch ze, breek ze doormidden en voeg ze na 1 uur bij het vleesch; doe, nadai de boonen een kwartier hebben mee- gekookt, ook de geschilde aardappelen jn de pan (de grootste doormidden ge sneden). Laat alles samen zachtjes ver der gaar koken (nog een half uurtje) onder toevoeging van het vet Breng alles over in een diepe schaal giet het overblijvende „sausje" in een sauskom, om er afzonderlijk op elk bord te worden bijgevoegd. Roer de Maggi's Aroma er door f.,'y-lï Vischschotel - 6 wijtingsfilets, 1 K.G. aardappelen, 100 Gr (1 ons) boter, 1 groote ui, 1 eet lepel citroensap, peper en zout, 2 thee lepels Maggi's Aroma Hak de ui fijn, laat ze in de boter gaar stoven, zonder ze bruin te laten worden. Schil de aardappelen, snijd ze in dobbelsteentjes en voeg ze bij de ui, giet er zooveel kokend water op, dat de aardappelen bijna onder staan en strooi er wat zout en peper over. Wasch de ontgrate visch, wrijf ze in met wat zout en druppel er het citroensap op. Leg de visch op de aardappelen, zet de ge sloten pan op een zacht vuur en laai alles met elkaar zachtjes gaar worden Stapel bij het opdoen de visch in het midden van den schotel, schik er de aardappelen omheen eri giet er de saus over, waardoor op het laatste oogen blik de Maggi's Aroma is geroerd ovens en links en rechts wentelen drijf- wielen Het lied van den arbeid klinkt en zingt in vele toonaarden zijn dreunen de melodie. Werkelijk, een verblijf in deze fa briek, met rondom de klank van botsend metaal, imponeert en doet nog beter dan voorheen beseffen van welk een beteekenis het Gerofabrikaat in den loop der jaren aoor distinctie, fijnen vorm en overweldigend sortiment is ge worden. Ongetwijfeld zullen dan ook velen, de directie op 21 October a.s. willen ko men gelukwenschen, waartoe dien dag van 2,30 tot 5 uur in Hotel Figi gelegen heid bestaat, terwijl het personeel op 30 Ocober a.s. in „Tivoli" te Utrecht het jubileum hoopt te vieren Moge het nieuwe tijdperk met even veel élan als voorheen getoond, worden binnengetreden. Dan zal succes niet uit blijven. (Nadruk verboden.) *»AT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT (.in moes- en bloemtuin, keuken en kelder) (2e helft October) In den moestuin. Zoo langzamerhand oepaien zich ae werkzaamneaen in aen moestuin hooiazakenjk tot net oogsten •en in wmtertoestana brengen van net ïeaig gekomen land. Vermindert daar- aoor ae belangrijkheid van de werk zaamheden op het vrije veld, als van- zeiï komen die in de bakken weer op aen voorgrond. Wij hebben de hoogte, waarop onze ramen van koude sla-bakken open ston den, al tot de helft verminaerd. Bij Noorden- of Oostenwind, wanneer het weer meer winterachtig begint te wor den, leggen we de ramen geheel en al dicht, om ze niet meer te openen. Het juiste tijdstip is moeilijk te bepalen, net wordt, behalve door het weer, ook door den stand van het gewas zelf be paald. Dit jaar is de koude sla nog al hard gegroeid, harder dan we zelf wel wenschten, we wachten dus met het dichtleggen zoo lang mogelijk. Vóór we de bakken voor goed sluiten, zien we nauwkeurig toe, of er zich nog onkruid tusschen de planten bevindt, wat we natuurlijk verwijderen. Zoo'n nietig on kruidplantje profiteert ook van de zor gen, die we aan de sla besteden, en in 'slechts korten tijd doet 't reeds pogin gen om deze te verdringen. Mogelijke gele bladeren aan de sla worden met een weggenomen, ze geven zoo licht aan leiding tot de gevreesde witte schimmel, die ook al weer erg besmettelijk is, en de sla bederft nog voor ze eigenlijk vol wassen is. De onderste bladeren worden eerst geel; aan de onderzijde vertoont zich witte schimmel, ze gaan rotten, na alvorens de andere bladen besmet te hebben, die dan eveneens wegvallen. In de praktijk zegt men: De sla kleedt zich uit. Wie einde Maart begin April jonge worteltjes wil oogsten, moet nu reeds de noodige maatregelen daartoe treffen. Wortelen behoeven gedurende den win ter in den bak geen hooge temperatuur, warmte is hun eer na- dan voordeelig. Indien de plantjes maar vóór den winter een paar centimeter groot zijn, olijven ze in dien toestand de ergste wintermaanden over, om reeds bij de eerste zonnige dagen in Februari hun groei te hernemen. Daar waar de teelt niet om geldelijk voordeel plaats heeft, maken we met afgevallen boombladeren en een laagje broeimest een zoogenaam aen lauwen bak in gereedheid, waarin we wortelen uitzaaien. Vooral zulke oakken gedurende de wintermaanden niet te warm houden; als het weer het maar eenigszins toelaat, zetten we de ramen een weinig open. Ook dekken we des nachts niet meer dan noodig is, om den bak vorstvrij te houden. Zij, die voor hun bestaan wortelen inbakken telen, weten te goed, dat de prijzen, die voor de wortelen kunnen gemaakt wor den, niet zoodanig zijn, dat de om slachtige en kostbare manier van wer ken door die prijzen vergoed wordt Voor de keuken Bruinbrood of wittebrood? Zemelen, mits op goede wijze en in fijne ver maling toegediend, hebben een hooge voedingswaarde. Tot vóór eenige jaren werd de voedingswaarde van zemelen voor den mensch door de meeste ge leerde deskundigen gering geschat. Dit s veranderd. De bekende Deensche on derzoeker, dr Hindheve, toonde op grond van eigen onderzoekingen aan, dat de wemelen veel beter verteerbaar worden joo ze gemengd worden met andere voedingsstoffen. Worden de zemelen, literst fijn vermalen, in het brood ver werkt, dan bleek van de droge stof 84 procent te verteren; het schaap doet lit niet beter dan de mensch. De offi cier van gezondheid G. Prins te Amers :oort deelde enkele jaren geleden in iet Tijdschr. v. Geneesk. zijn onder zoekingen mee bij een 83-tal militairen. 3ijn slotsom was, dat in 't algemeen iruinbrood uit een voedingsoogpunt ver >oven wittebrood te verkiezen is; het is v/er 't algemeen uitnemend geschikt Is volksvoedsfel, het bevat meer Mantaardige eiwitten, vitaminen, phos- haten en lipoiden. Het doet de afschei ling der sappen, die deze eiwitten ver ren, toenemen en bevordert de darm beweging. In sommige gevallen, nl bij terke zuurvorming in de maag, acht ij het bruinebrood niet geschikt^ om- 'at het dit gebrek verergert. In India Tarbor heerschte in 1915 onder de in boorlingen een epidemie van beri-beri. Oe menschen leefden hoofdzakelijk van wittebrood, de epidemie hield op, toen iruin of zwart brood werd ingevoerd. ABONNEERT U OP „DE ZEEUWSCHE KOERIER"

Zeeuwsche Koerier | 1937 | | pagina 9