Crisis-maatregelen wat een pijnf AKKERTJES Kroniek van de week Provincienieuws Nieuwe Uitgaven Rechtszaken. Gemengd Nieuws AKKER.CACHETS BINNENLAND. Volgens het overzicht van den stand I der rijksmiddelen per ultimo September jl bedroeg de opbrengst der „Overige I Middelen" in September f 36.793.823 (vorig jaar 31.926.038) Het Kon. besluit waarbij o.m de rang I van sergeant le klasse wordt ingevoerd, I treedt 1 November in werking In Utrecht is het eerste vonnis ge- I wezen tegen een ronselaar voor Spanje I Het luidde honderd gulden boete Voor het Ievensmiddelenbedrijf zal [binnenkort toepassing van de vestigings wet worden gevraagd Het wereldampioenschap schaken De stand van den strijd om I wereldkampioenschap schaken is heden (na de achtste partij): Aljechin 4 gewonnen partijen. 2 Imises 5 punten Euwe 2 gewonnen partijen, 2 Imises 3 punten BUITENLAND. het op re- re- De uitslag der Fransche kantonnale Iverkiezingen beantwoord niet aan de I verwachtingen van het volksfront, al Ibleef zijn meerderheid groot Uit China worden nog steeds vorde- Iringen van de Japansche troepen ge lmeid In Spanje blijven de troepen van |generaal Franco successen behalen Italië stemt erin toe. dat een inter nationale commissie naar Spanje wordt Meezonden om toezicht te houden op de |verwijdering der vrijwilligers Ook Duitschland gaat hiermede ac- Icoord SAS VAN GENT De vierde Sa-Wi-We Woensdagavond is in het patronaats- fcebouw de slotvergadering gehouden Iran deelnemers aan de vierde Sassche |Sa-Wi-We. Ze werd slechts door een |iwintigtal deelnemers bijgewoond Nadat de voorzitter van het Winkel- |week-Comité, de heer M. van Goethem, Jen kort inleidend woord had gespro ken, las de penningmeester de rekening Jen verantwoording voor. waaruit bleek, (dat de inkomsten met plm. f 710 met uitgaven vrijwel balanceerden. Be sloten werd het voordeelig saldo van nkele guldens te storten in de kas van Itet „Santos-fonds (steun aan Nederl. raberculeuze onbemiddelde standge- |aooten) De voorzitter constateerde dan met Iraldoening. dat de winkelweek een suc ces mag worden genoemd in dien zin. lat daardoor de aandacht weer eens is gevestigd op de middenstandsbedrijven deze gemeente. Ook volgens de mee- ng van buitenstaanders is het orga- iseeren van deze feestweek, een uit wekend werk geweest, dat ten alge menen nutte heeft gestrekt. Spr. zei, fet te betreuren, dat sommige winke- iers zich nog afzijdig hadden gehouden pij een volgende gelegenheid hoopte hij Mer medewerking te mogen onder binden Bij de gelegenheid tot het stellen van fragen etc werd afkeuring te kennen Jegeven over het feit, dat in de pro- peegevoel, en murmelde: Ik weet het iet. Maar ik zou me niet zoo van streek aken, lieve Lady Letchford. Er is nog pets onherstelbaars gebeurd. Er kan iog zooveel tusschen komen [Je kent Heron niet, zei Lady Letch- prd met een hoofdschudden. De Letch- Nds zijn altijd koppig en onverzette- P geweest, en hij heeft die eigenschap Jen onverzwaktk geërfd. Als hij zijn nnen op dat meisje gezet heeft, zal hij pet haar trouwen en mijn hart breken, rat kan ik beginnen? Wat ik ook tegen ïetn zeg, hij zal het er niet om laten. [Als ik u was, zou ik niet al te veel pggen, fluisterde Rose, tenminste l'et tegen Heron jZou jij dan maar willen zwijgen» peg Lady Letchford boos. En hem Far zonder eenige waarschuwing of pmaning in zijn ongeluk laten loopen? kunt het niet begrijpen; hij is jouw |°on niet; jij hebt Heron niet lief latuurlijk heb je er niets geen begrip [Rose Vavasour sloeg haar oogen neer er kwam een zwakke blos op haar 'angen Misschien begrijp ik het niet heele- grammaboekjes tégen het duidelijk uitgesproken verlangen van het Comité in den naam van den drukker was Vermeld Waar dit drukwerk bij loting was toegewezen, had het Comité name lijk uit een gevoel van kiesheid tegen over den anderen drukker-deelnemer aan de winkelweek bepaald, dat- op het drukwerk van de Sa-Wi-Wé geen her komst zou worden vermeld. De drukker, die, door het lot begunstigd, met de uit voering van het werk werd belast, gaf blijk over een dergelijk kiesheidsgevoel niet te beschikken en vermeldde des ondanks de herkomst in een annonce in het boekje, welk feit, al viel er ook niets meer aan te veranderen, als onbehoor lijk werd gesignaleerd Tot besluit van de bijeenkomst wer den onder de aanwezigen de 9 prijzen verloot, welke niet waren afgehaald Nadat door den heer Vermandei nog was verzocht om bij een volgende ge legenheid tevoren met de winkeliers overleg te plegen betreffende den tijd, waarin de winkelweek het best kan worden georganiseerd, sloot de voor zitter de vergadering met een woord van dank en opwekking Loop der bevolking Week van 10 tot en met 16 Oct. 1937 Aaiigekomen. E L Fermont en gezin, landarbeider van Aix en Provence (Fr) Vertrokken: A D Baart, handelreiziger naar Zei- zate (B) P J Seijbel, timmerman naar Zelzate (B) P J H Seijbel, fabr.arb naar Zelzate (B) C J W van Ham, zonder beroep naar Zelzate (B) WESTDORPF In deze rubriek worden zooveel mogelijk alle maatregelen beknopt vermeld, welke van regeeringswege in verband met de crisis worden genomen. Nadere bijzonderheden, welke ons door het Departement dienaangaande worden verstrekt, liggen te onzen kantore voor abonné's ter inzage. Verschenen zijn de volgende crisis- oublicatiën: 13 Oct. Steun Griend- en Rietcultuur Gedeeltelijke beëindiging 13 Oct. Biggenmerken 13 Oct. Aanvoer van haring 14 Oct. Steun Griend- en Rietcultuur 15 Oct. Uitreiking van margarine, vet •en reuzel als Kerstgave 15 Oct. Denaturatievergoeding erwten en veldboonen oogst 1937 15 Oct. Inlevering van Spek 18 Oct. Biggenmerken 18 Oct. Het aanhouden van reserve kalveren 21 Oct Steun aan de Griendcultuur Alle Boeken en Tijdschriften zijn verkrijgbaar bij den Boekhandel van „DE ZEEUWSCHE KOERIER" De Ned. Ver. „Eerste Hulp bij Onge lukken" heeft een propagandabrochure het licht doen zien, waarin doel en be- teekenis der vereeniging op duidelijke wijze worden uiteengezet Belangstellenden zij medegedeeld, dat het Secretariaat van het Hoofdbestuur gevestigd is Nic. Maesstraat 79 boven, Amsterdam Z In de vorige week ghouden xtaausvei- 0auermg weruen ae verscnmende rexe- .liiigen vastgesteld xaij vernieuwing werd vastgesteld een /erordenmg regeiende de bezoldiging /an ae veiawacnters De nog ïoopenüe 4.6 procent leening ad i 63UU per resto f 54UU en 4 pCt lee ring ad f 30.000 per resto f 27500, zullen geconverteerd worden in 3.5 pCt lee ningen In verband met een te plaatsen droog inrichting voor slangen bij het brand- opuithuis werd besloten, dat het nieuwe orandspuithuis gebouwd wordt naast net slachthuis. De besteding van den 1 oouw zal worden aangehouden tot na de bietencampagne Met een object van werkverschaffing in den Vogelschorpolder voor 1938 ging de raad accoord De begrootingen 1938 werden aange boden De voorzitter deelde nog mede, dat aan het departement van Sociale Zaken is verzocht de steunregeling, welke ge durende de bietencampagne is stopge- iegd, te handhaven voor de zgn. kolen ploeg aan de cokesfabriek, welke in een uitzonderlijk geval verkeert. Hiertegen bestaat geen bezwaar, mits voor zooveel noodig op organisatie werd aange drongen. Wethouder Kalle vroeg in dit verband ook aandacht voor de 60- jarigen, die niet meer tot de fabriek derden toegelaten Werkloosheidi Aantal werkloozen: zes (gedeeltelijk werkloos) Burgerlijke stand. Week van 14-21 October 1937 Overleden. Isidorus Aloijsius Hemel- soet. 41 jaar. echtg van Mathilda Pru- dentia Kindt, overleden te Ter Neuzen De rechtbank te Middelburg veroor deelde den 40-jarigen G. H., die op 28 Augustus te Ter Neuzen zijn zwager zoo danig met een zeis mishandelde, dat deze kort daarop aan de gevolgen is overleden, tot zes jaar gevangenisstraf maal, zei ze; maar toch kan ik wel met j meevoelen, lieve Lady Letchford. Dit Huwelijk zou inderdaad een ramp zijn on moet verhinderd worden, als zulks maar eenigszins mogelijk is maar ik geloof niet, dat het verstandig zou zijn, /eel tegen Heron te zeggen In 's hemelsnaam, spreek niet in raad selen! Je hebt iets te zeggen een raad te geven! Of in elk geval is er iets! Wat heb 'je op je hart? Wou je zeggen, dat je weg wilt gaan? Ik heb niet an ders verwacht. Het kan onmogelijk pret tig zijn, in een huis te logeeren, waar voortdurend scènes plaats vinden Neen, ik geloof niet, dat ik weg zal gaan als u me nog een klein poosje wilt houden. Het zou den schijn hebben of k teleurgesteld of gepikeerd was Waartoe je alle reden zoudt hebben, zei de oude dame met hautaine oprecht heid. Je weet, dat ik mijn hart erop gezet had, jou hier op den Eikhof als de jonge Lady Letchford te begroeten. En nu De dunne witte hand, die op tafel lag, balde zich krampachtig. En als je meent, dat Heron nog van gedachten •zou kunnen veranderen och, wat ken je hem dan slecht! De Letchfords ver PER CANO DE WERELD ROND Het( laatste traject: Tafelbaai, Madeira, Cannes Ergens ver weg op het zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan zwerven owee Fransche waaghalzen in een kleine ,catamran", een cano, zooals de inboor pngen die gebruiken Van de Tafel-baai willen zij zonder tusschenhaven naar Madeira, en van daarnaar Cannes! Het is een hero ïsche reis, die deze twee mannen achter den rug hebben, rond de wereld, van Honoloeloe over de Stille Zuidzee, Oost Indië, den Indischen Oceaan, naar de Tafel-baai. Enkele weken geleden kwa men zij daar aan, ontvangen door een verbaasde menigte, die nauwelijks ge loof wilde slaan aan hun relaas over een reis van 25.000 kilometer Van de Tafelbaai gaan deze twee mannen, Eric de Bisschop en Joseph Tatibouet langs Madeira nu naar huis, naar de Bisschop's geboortestad Cannes, die hij in geen negen jaren gezien heeft Twee maanden denken wij er over te doen, zeide de „kapitein" de Bisschop en voegde er aan toe: „De bergen van Madeira te zien, dat is mijn vurigste wensch. Want vandaar zal ik een tele gram sturen naar Hawaii. En op dat oogenblik zal mijn Hawaii-prinses scheep gaan naar Europa, om met mij te trouwen". Want op de Hawaii-eilan- Jcten Vond 3ê Bisschop de Fömantlèfc op zijn levensweg Van Madeira zal het eveneens zonder tusschenhaven naar Cannes gaan. De koene zeelieden hebben slechts het hoogstnoodige bij zich, maar daarvan groote hoeveelheden. Wij willen geen andere luxe dan kalme zee en gunstigen wind", zegt lachend de „kapitein". Maar beschuiten, rijst, water, macaroni enkreeft in blik, en niet te ver geten cigaretten, dat alles hebben zij in overvloed ROEIBOOT OMGESLAGEN Twee arbeiders verdronken Drie arbeiders uit het dorp Wartena (gem. Idaarderadeel)werkzaam bij dt werkverschaffing de Geeuw nabij War tena, keerden gistermiddag omstreeks vijf uur per roeiboot naar hun wonin gen in het dorp terug. Plotseling kap seisde het bootje, waarbij twee der in zittenden verdronken Zij lieten zich sleepen door een motor boot. Plotseling kwam de roeiboot dwars te liggen, waarna het bootje orsloeg en alle drie inzittenden te water geraakten Een van hen, zekere J. Hoekstra, slaag de erin zwemmende den kant te be reiken, de beide anderen, de arbeiders Algra en De Jong, resp. 35 en 40 jaar oud, die niet konden zwemmen, ver dronken Het ongeluk, dat geschiedde op de Graft, een breed en diep vaarwater, is vermoedelijk toe te schrijven aan de verkeerde wijze, waarop de verbinding van de roeiboot met de motorboot was bevestigd. Men had namelijk het touw vastgemaakt aan de middenbank van de roeiboot, met het gevolg, dat deze dwars op de vaarrichting kwam te lig gen en daarna kapseisde. De opvaren den van de motorboot hebben dadelijk pogingen in het werk gesteld om den drenkelingen hulp te bieden, doch men slaagde er niet in hen te grijpen. Eerst na twintig minuten dreggen werden de lijken opgehaald. Beide omgekomenen waren gehuwd. Algra was vader van twee kinderen, De Jong van zes kinde ren Behalve gemeente- en rijkspolitie, be gaf zich ook dokter A. G. Maathuis uit Warga naar de plaats van het ongeluk, doch voor medische hulp was het te laat (Msb) Ongeluk of misdaad? Zaterdagavond omstreeks 7 uur, aldus de „Mandagmorgen" vonden eenige voor bij gangers op den Selissenwal te Boxtel zekeren F. van H. kermend langs den weg liggen naast zijn fiets. Onmiddel lijk werd de politie van het geval in kennis gesteld, die in gezelschap van dr Willems naar de aangewezen plaats toog. Het slachtoffer werd dadelijk naar het ziekenhuis overgebracht Dr Willems constateerde, dat de be trokken persoon enkele ribben had ge broken, terwijl hij ook inwendige kneu zingen had opgeloopen De politie stelde een uitgebreid onder zoek in, daar ze een misdrijf vermoed de. Later op den avond werd een zekere R. gearresteerd en in verzekerde be waring gesteld. Het onderzoek wordt voortgezet, om klaarheid in deze duis tere zaak te brengen Uit een trein gevallen en gedood Tusschen Ede en De Klomp is een in woner van Jutphaas uit een van Arn hem komenden trein gevallen en te recht gekomen op de rails. Hier is hij door een van den tegenovergestelden kant komenden trein overreden en ge heel vermorzeld TWEE DOODEN PER DAG Hoeveel Nederlanders nog verdrinken We zijn hard op weg naar het jaar anderen niet van gedachte. Het meisje schijnt hem volkomen in haar netten gevangen te hebben en de zaak zal haar voortgang hebben tot het bittere einde! Maar misschien zou juffrouw Dalon zélf van gedachte kunnen veranderen, zei Rose zacht. Ik ken haar maar opper vlakkig natuurlijk, maar ik heb den in druk, dat ze nogal grillig is. En ook trotsch, dunkt me Trotsch! riep de oude dame met on beschrijfelijke minachting u£t. Zij trotsch! Waar zou ze trotsch op moeten zijn?! Als ze een greintje fierheid bezat, dan zou ze zich niet in een familie trachten te dringen, waar ze weet, dat ze niet welkom zal zijn Maar veronderstel, fluisterde de schoonheid bijna onhoorbaar, veronder stel, dat ze dat niet zoo helder inziet Lady Letchford richtte zich in haar volle lengte op, alsof ze een plotselin- gen inval kreeg. Een zwak glimlachje speelde om haar dunne lippen en in haar koude oogen kwam een levendiger glans Houdt je het werkelijk voor mogelijk dat ze niet duidelijk beseft, hbe Heron zichzelf en zijn naam door een derge lijk huwelijk zou schaden? Als ik dat kon gelooven, dandandan zou ik naar haar toegaan en het haar in eigen persoon aan het verstand bren gen! Rose klemde haar lippen opeen om een zegepralend lachje te verbergen. Dit was precies wat ze wilde Ik zal het doen! Nu, dadelijk. Bel even voor me, wil je, en bestel het rij tuig. Zij zal niet kunnen zeggen, dat ik haar niet gewaarschuwd heb. Ik zal trachten, hem te redden tot eiken prijs Wie zal May's verrukking beschrijven toen ze dien ochtend wakker werd en zich plotseling haar groot geluk her innerde? De eerste oogenblikken dacht ze, dat ze droomde, en dat het dadelijk zou blijken, dat alles slechts een zins begoocheling was geweest. Maar daar viel opeens haar oog op den zwaren ring Heron's ring die losjes aan haar vinger hing. Het was dus waar het was alles werkelijkheid! Langzaam en in gedachten kleedde ze zich aan, liep de trap af en ging de eet kamer binnen De heer Dalton stond op ja, wer gëmiddeldë, 't zou ook tets bijzonders zijn als dat niet zoo was. Maar toch als dr niet een paar extra ernstige onge lukken gebeuren, bestaat er een goede kans, dat er dit jaar eenige tientallen andgenooten minder zullen verdrinken dan gewoonlijk. Of 't de goede invloed s van het feit, dat er steeds meer van ons leeren zwemmen? 't Moet welhaast vorden aangeriomen, want dat we zoo- zeel voorzichtiger zijn geworden dan de .nenschen van vroeger, zal men moei lijk kunnen beweren. Maar zeker mag daarnaast niet worden vergeten, de grooter bedrevenheid in het reddend jwemmen en in het opwekken van de le vensgeesten alsmede het moderne red- iingsmateriaal dat veel meer dan vroe ger ter beschikking staat. Verdronken in ons land een dertig jaar geleden nog gemiddeld 939 personen, o- te latere jaren daalde dit aantal sterk, en zoo geven de jaren 1920- 1936 een ge middelde te zien van 648. Per jaar daal de dus het verliescijfer aan menschenle vens met 291 en dat ondanks het feit dat de bevolking in dien tijd met meer dan twee millioen toenam. Dit jaar telde men in het eertse kwar oaal 101 dooden door verdrinking; in het uweede 184 en in het derde 187. Duide lijk ziet men dus de invloed van de zo mermaanden. Blijkens een opgaaf van den Ned. Bond tot het redden van drenkelingen waren de slachtoffers van het derde kwartaal als volgt verdeeld: jongens 59, meijes 25 mannen 85, vrouwen 14, autodrenkelin gen 4. Teekenend is het verschil der to talen (zonder de autoslachtoffers) voor de verschillende maanden afzonderlijk: Juli 72, Augustus 70 en dan in Septem ber als vacantie en warme dagen voorbij zijn een inzinking tot 41. Gered werden in het afgeloopen kwartaal 30ij perso nen, "tegen, 184 in het eerste en 186 in het tweede kwartaal. Opvallend is hier het aantal menschen dat met auto's bus sen en vrachtauto's in het water terecht kwam en werd gered namelijk 86 en dit tegenover de vier verdronkenen voor 't heele kwartaal. In Juli, Augustus f/i Sep tember reden in totaal 25 van deze voer tuigen te water; in de eerste 3 maanden van het jaar met hun wintergladde we gen 45 in de tweede 3 maanden 24. (Msb.) Neem daar nu toch eens een paar "AKKERTJES" voor en tot Uw ver bazing en welbehagen zal de pijn verdwijnen, want AKKER-C ACHETS Helpen uitstekend bij Rheumatiek, Uieumalische zenuwpijn, Lendenpijn Spit, Spierpijn, Gevatte Koude, enz. Jktertemfte/rSmaakloos ouwef-omhulsel om Product poeder. Ge proefi daardoor niets. Ze glijden naar binnen. Per 12 st. 52 cl. Zakdoosje 20 cü Vólgens recept van Apotheker Dumont (33; kelijk, hij stond op! om haar goeden morgen te wenschen, en kuste haar met zdaarbiijkelijken eerbied, vermengd met /aderlijke hartelijkheid Hoe gaat het je, mijn beste May? in formeerde hij bezorgd, alsof dit haar zerste dag beneden was, na een lange m ernstige ziekte. Heelemaal in orde? zk hoop, dat Carrie je niet heeft wakker gemaakt in de vroegte? Ik had met opzet order gegeven, dat het heel stil in auis moest zijn, zoodat je een beetje zoudt kunnen uitslapen. Ahem! Carrie, doe die deur dicht; je zuster zit op de tocht. Gisteren, of beter, vóór Sir Heron .enige aandacht aan haar wijdde, zou papa Dalton haar rustig midden in een .yphoon van tocht hebben laten zitten; maar nu nu was ze de toekomstige Lady Letchford, de meesteres van den Eikhof. Een persoonlijkheid van zooveel gewicht mocht niet verkouden worden! (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1937 | | pagina 11