f25,- of f400,-? Gezondheid de grootste schat op aarde! Parafix Enveloppen ASTRID-THEE FEUILLETON Wie wordt Lady Letchford? „Een bad-toestel thuis, „Gezondheid in llw huis. Duivensport mm1 s 9 Techa. Bar. SMEDENBORGH, Postbus 394, AMSTERDAM. Giro No. I273I0. 102 OVER RASSEN EN KWEEKWIJZEN Het zal wellicht niet van onpas ko men, ook daaraan eens enkele beschou wingen te wijden tot voorlichting onzer lezers Over de groote kwesties van kweeken in bloedverwantschap en kruisen zijn de oordeeien uiteenloopend Kruisen was vroeger het wachtwoord, en ondanks de graten, die in deze doen wijze door zekere liefhebbers werden gevonden, heeft zij ten allen tijde goede uitslagen gegeven Familieverbindingen werden door en kele vooraanstaande liefhebbers aan bevolen en beoefend. Ook zij gaven uitslagen Maar hier moeten we toch even in bijzonderheden treden. Te veel lief hebbers meenen, dat hun ras zuiver op gekweekt is. Nu nog wordt er te hoog opgegeven van zekere beroemde rassen als de Wegge's, de Grooters, en talrijke andere! Kan men aannemen, dat deze rassen nu nog zuiver zijn als wanneer bij de verkooping van vele dier beroemde hok ken, verschillende rassen aanwezig waren, ja rassen, die geheel in tegen stelling waren met elkaar? Vele lief hebbers, die denken, dat hun ras zuiver is, vergeten, dat zij tot de vorming van dat ras beroep hebben moeten doen op verschillende bloedstroomen. En dat valt niet te loochenen Wij willen aannemen, dat sommige hokken bewoners bevatten, die dragers zijn van eenige algemeene goed in het oog springende kenteekenen als: oog- en pluimenkleur, vorm en bouw, karak ter en neigingen, enz. maar iedere vogel zal toch weer bijzonderheden vertoonen, die terugwijzen naar een vroegere fa milie, een vroegere generatie, en zoo doende hierdoor van het eenheidstype afwijken Het is soms waarlijk de moeite waard om op te merken, hoe duiven, waarvan de uitwendige kenmerken ongewijzigd zijn gebleven, toch in staat van verval en ontaarding verkeeren Dit zou toe te schrijven zijn aan het feit, dat de verzwakking, de ontaarding van een ras eerst en vooral vat heeft op de verstandelijke vermogens om veel later eerst en trapsgewijze over te gaan óp de lichamelijke gesteldheid. 2ioo Komt het ook, dat bij vele liefhebbers net rendement onvoldoende is, alhoewel lie afstammelingen lichamelijk alle ga ven schijnen geërfd te hebben van de yens zoo bekende en geprezen ouders voorouders Dat alles bewijst, dat .inzake kweek net laatste woord beslist nog niet ge zegd is en hoe ook moeilijk het is een zekere leiding aan te geven. Familieverbindingen, kruisingen, vrije of gedwongen koppelingen, alle doen wijzen geven uitslagen, maar het waar- ijk goede procent jonge duiven, dat .eder jaar wordt opgekweekt is toch zoo bitter klein Denk niet, liefhebbers, dat jonge dui ven, voortkomende van de beste hok ken, daarom goede duiven zijn! Wij hebben het meer dan eens ondervonden en U ook Veel te hoog wordt doorgaans met 3en vermeende goede afstamming weg jeloopen. Maar hoe gaat het gewoon lijk? De liefhebber en wij ook, wij zien jraag een goed gevormde jonge duif en steeds onwillekeurig gaat onze voor keur naar een goed gevormde, mooie en lichamelijk volmaakte duif Nochtans die mooiheid is geen waar borg voor degelijkheid. Herhaalde ma- 'en hebben we dit gezegd en geschreven en er meermalen zelf de ondervinding van opgedaan. En hier nog een allerlaatste voor beeld: Ik kocht een paar jaren geleden vier jongen bij een bekend liefhebber. Deze vogels deden zich mooi voor en ik had er alle vertrouwen in temeer nog daar de liefhebber, van wien ik ze kocht, een persoonlijke vriend was. Bij die vier vogels was er echter een achterblijverke Het was een duifje, dat schijnbaar last had gehad met den groei. Het was niet zoo vlot uitgegroeid, de pluim was min der zacht en het was wat krom in de borst. Ik wilde ze niettemin alle vier behouden De jongen werden alle vier opgeleerd en gespeeld. Natuurlijk aan de resul taten als jonge vogels hechtte ik maar weinig belang. De drie mooie en vol maakte duifjes deden zich voor als tra ge beestjes. Na een paar vluchten ging er een van verloren. Ik winterde de drie overblijvende over. Als jaarsche duiven vloog het achterblijverke opperbest. Op 5 Zondagen 4 maal tusschen de 5 eerste en de 5e maal den 22e. Een van de twee mooie ging nog verloren en het andere overblijvende heeft me nooit een prijs gewonnen Laat dit als voorbeeld strekken voor hen, die te hoog wegloopen met de uiterlijke volmaakte vormen van een duif Ik herinner me nog de woorden, die de groote kampioenen De Vriendt en Vander Espt me toevoegden: „Van mooie duiven, we weten er alles van!" Laat ons dus bij de werkelijkhkeid blijven en getuigen, dat men prijswin nende vogels aantreft onder alle groot ten, vormen, kleuren van oogen en kleuren van pluimen! Het uiterlijke in dit opzicht telt niet, maar wat telt, dat is het innerlijke: de verstandelijke vermogens met inbegrip van een dege lijk ontwikkelden oriënteeringszin Meermalen hebben wij herhaald, dat het beste en gemakkelijkste tijdstip om tot verparingen over te gaan na de vluchten is, dus op het einde van den Zomer Tegen alle theorie in houden we er dan aan, de beste vliegers van ons hok samen te zetten. De beste duiver gaat met de beste duivin. Dat niet alle pa ringen in dit opzicht volle bevrediging zullen geven lijkt zeker, doch de proef hieromtrent doen is wel de moeite waard en niemand zal het ernstige van onze vooropzetting ontkennen. We we ten het: goed met goed geeft niet altijd goed, maar daar het wellukken in kweek voor een ruim deel afhangt van het toeval wij weten niets op voor hand verliezen we er in geen geval Vervangt op aangename en spaarzame wijze Uw kop koffie of thee na het avondmaal door een kop (Wettig gedeponeerd voor alle landen) Tikker! VerfrisschendDe zacht pur- geerende en bloedzuiverende gezond heidsdrank voor allen. Dadelijken uit slag. Het is de zachtste en meest ge- zochtste familieremedie. Geeft nooit buikkrampen. Onfeilbaar in alle ge vallen van verstoptheid, bedorven bloed, slechte spijsvertering, huidziekten (jeukte, puisten, zweren, enz.), neer slachtigheid, overspanning, zwaarlijvig heid, slapeloosheid, schele hoofdpijn, onwelriekenden adem, matheid, enz. Volledig naar Uw keus: De zachte ASTRID-THEE enkel in groene pakken (Photo Marchand) en de sterke ASTRID-THEE enkel in blauwe pakken. Doet de proef en U zult nooit andere thee meer willen. Het pak slechts f 0,75 en het driedubbel pak slechts f 1,50. Zendt postwissel aan den bereider: APOTHEEK „SINT-ELOOI" te GENTBRUGGE-België. Zen ding per ommegaande. Beschrijving kosteloos op aanvraag. Gewestelijke alléénverkoopers over heel Nederland gezocht. Vraagt voorwaarden. door CHARLES GAR VICE 52) Met driftige, korte passen liep zijn zuster de kamer op en neer Wat? vroeg ze ten laatste. Dat weet ik nog niet; maar we moeten we moeten het verhinderen! Versta je? Ik heb er mijn hart op gezet! Oh! zei Vane, zijn wenkbrauwen op trekkend. Ik dacht, dat je niet om hem gaf. Je begrijpt me niet, zei ze, maar dat zweer ik je: dat meisje zal nooit de meesteres van den Eikhof worden! Wie kan haar dat beletten? Ik! zei Rose Vavasour, zich in haar volle lengte oprichtend. Ik! We zullen eens zien, wie de sterkste is ik, of dat meisje van niets! Je lacht hè? Je denkt, dat 't Heron is, waar ik m'n zin nen op gezet heb! Doet er niet toe <Jenk voor mijn part wat je wilt! Maar ik zeg je, dat ze nooit over me zal 'triomfeeren. Meesteres van den Eikhof! Neen! Als er iemand meesteres van den Eikhof wordt, dan ben ik dat! Mij best! zei Vane, haar met broeder lijke bewondering aanstarend. Maar hoe wil je dat klaarspelen? Ik heb nog nooit een man zóó verliefd gezien als Heron. Doet er niet toe, zei ze, met een plot- selingen brandenden blos; laat het maar aan mij over. En ga nu heen; ik ben doodop Zoo eindigde de avond van May's ver loving. HOOFDSTUK XIII De toekomstige Lady Letchford Toen Sir Heron den volgenden mor den beneden kwam, leek hij even kalm en beheerscht als altijd. Hij liep op zijn moeder toe, raakte haar voorhoofd even met zijn lippen aan, gaf Vane en Rose de hand, precies zooals iederen morgen Daarna verdiepte hij zich in zijn post. Lady Letchford daarentegen had haar brieven terzijde geschoven, als om te kennen te geven, dat er op 't oogenblik bij, van te probeeren. Het verparen op het einde van den Zomer heeft dit voordeel, dat men geen last heeft in het voorjaar. Zoo samen gebracht, betuigen de koppels elkander diepere liefde en grootere genegenheid Bovendien kan men uit wat den na- jaarskweek gaf al opmaken, in hoeverre wij het bij het rechte eindje hebben of niet Wij zijn overtuigd, dat deze voordeelen onze volle aandacht verdienen en dat zij niet over het hoofd mogen worden «gezien. Vele liefhebbers ontmoeten immers groote moeilijkheden doordat zij op 't laatste oogenblik verplicht zijn, Wijzigingen te brengen in de voorge stelde koppelingen En tot slot van deze uiteenzetting willen we de vraag van den liefhebber beantwoorden, die ons vroeg, wat hij het best doen kon tot ontsmetting en reiniging van zijn hok Wij houden er aan te zeggen, dat er in den handel goede ontsmettings middelen voorkomen Onder deze, die het gemakkelijkst en goedkoopst te vervaardigen zijn, no- teeren we: Het bijtend sublimaat: 10 grammen sublimaat en 100 grammen keukenzout in een houten emmer, die 5 liters water bevat, goed oplossen. Na de oplossing hieraan nog 5 liter water toevoegen Niet vergeten, dat het bijtend subli maat inwerkt op de metalen. Daarom juist is bereiding in houten emmer of vat noodzakelijk We hebben nog een ander goed ont smettingsmiddel 250 graihiiien pheniekzuur oplossen ift 10 liters kokend water, Vervolgens hebben we nog de gewone kalkmelk, door iederen liefhebber maar al te wel gekend. Men bluscht 4 liters gebroken kalk in een houten emmer, die 10 liters water kan inhouden. Men vult traagjes aan en roert alles goed door een. Aan deze oplossing 50 grammen pheniekzuur toevoegen. Met een dezer ontsmettingsmiddelen wascht men vloer, planken, nest schotels en nesthokken. Een dergelijke ontsmetting volstaat. Over het kalken of witten van het hok spreken we bij Wintertijd wel eens in een afzonderlijk artikel PAU (Nadruk verboden) ONTVANGEN: Een nieuwe zending De zelfplakkende enveloppe Wordt gesloten zonder bevochtiging Zeer hygiënisch en practisch Verkrijgbaar in den Boekhandel DE ZEEUWSCHE KOERIER SAS VAN GENT Xuis-enAanitrictJtoesttl ^Lisc/i JSareaU ij u<jfmedenocryft /Amsterdam Wij zeggen niet, dat wij voor f 25, een bad-installatie leveren, die overal elders f400,kost. Maar wel zeggen wij, dat U na een bad in een Neptunus-badtoestel even schoon en frisch zijt, als na een bad "in een badkamer van f 400, Volgt het voorbeeld van zooveel anderen, die verbetering en behoud van hun gezondheid hebben te danken aan een regelmatig gebruik van het Neptunus-badtoestel. Het toestel kost compleet incl. alle toebehooren slechts f 25,franco Uw huis, na ontvangst van het bedrag of onder rembours met verhooging der rembourskosten. Stort nog heden het bedrag op onze postgiro No. 127310, dan hebt U het toestel binnen enkele dagen in Uw bezit. gewichtiger dingen aan de orde waren. Zwijgend, bijna plechtig, at ze de twee sneedj es geroosterd brood, die haar ont bijt vormden, roerde met strak gezicht in haar thee en hief geen enkele maal de oogen op naar haar zoon Heron nam haar een poosje onge merkt op, toen zette hij zijn kopje neer als iemand die een plotseling besluit neemt Moeder, zei hij, ik vrees, dat u zich van streek maakt over mijn verloving met juffrouw Dalton? Wenscht je die kwestie nu te bespre ken? vroeg ze, met een zijdelingschen blik op de twee anderen Waarom niet? antwoordde hij rustig; hoewel ik vrees, dat er niet veel te be spreken valt, in de beteekenis die u daar aan hecht. Het heeft weinig zin, een zaak te bespreken, die volkomen be slist is, zooals hier zeer zeker het geval is. Waarom zouden we er echter niet over praten? Het is juist een onderwerp dat Vane en Rose zal interesseeren, dit met een glimlach Natuurlijk interesseert het me, mom pelde de schoonheid met haar lieftal- ligst lachje Dank je, Rose. Nu, moeder, laten we de kwestie dan maar ineens uitpraten en er ons dan verder niet meer over opwinden Dat „opwinden", zooals jij het belieft te noemen, kan maar op één wijze voor komen worden, zei de eude dame met opeengeklemde lippen. Nooit zal ik mij gelaten kunnen schikken in een ver loving tusschen mijn zoon en de dochter van den man die gisterenavond hier was Ik heb geen plan, met May's vader te trouwen, moeder. Ik kan me voorstellen, dat u tegen hem bezwaren hebt; maar wat hebt u tegen May? Niets, als juffrouw Dalton, was het hooghartig antwoord, maar alles alles als de toekomstige meesteres van den Eikhof Alles? Laat me dan eens één ding hooren Neen! riep ie uit, opstaande. Wan neer je zelf het ongepaste van een der gelijke verbintenis niet inziet; wanneer een waanzinnige hartstocht je zóó heeft verblind, dat je uit het oog verliest welk een schande Zwijg, zei hij gedempt. U hadt gelijk. Wij kunnen die zaak hier niet bepra ten. U spreekt van schande, moeder. Bi geloof, dat er geen man op de wereld! kan zijn, die zich zelf en de zijnen geen eer zou aandoen, wanneer hij trouwde] met een meisje zooals May Dalton is Met een, onverzettelijke uitdrukking op zijn gezicht, die het zonderling deed gelijken op dat tegenover hem, stond hij op, nam zijn brieven en verliet de kamer. Vane, die niets moest hebben van pijnlijke scènes, verdween met eenige overhaasting door een andere deur, en Rose bleef alleen om den storm het hoofd te bieden Lieve Lady Letchford! prevelde ze, toen de oude dame weer in haar stoel zonk, bleek en sprakeloos van opwin ding. Lieve Lady Letchford, toe, trek 't u niet zoo aan! Wat moet ik doen? Wat moet ik doen? mompelde de andere voor zich heen, zonder op die kalmeerende woorden te letten. Hoe kan ik in Godsnaam dat vreeselijke voorkomen? Als het mooie meisje ronduit haar meening had uitgesproken, zou ze ge zegd hebben: In geen geval door te doen zooals u tot nog toe gedaan hebt! Maar inplaats daarvan zuchtte ze vol iseen teken leene; liet te Iers zi Bij eei lUer inden Bij Tager ;egeve

Zeeuwsche Koerier | 1937 | | pagina 10