De Zeeuwsche Koerier No- 4165 Vrijdag 15 ÖGtober 1937 52ste Jaargang Nieuws-Bijvoegsel van De 37ste Koninklijke NederlandSGhe_ Jaarbeurs. Ifoor do Vrouwen 2-4 Zag er ernstig ziek uit door rheumatische pijnen. Dankbaar voor een goede raad. Esperantonieuws Nieuwe Uitgaven Rede van den heer W. Graadt van Roggen, Secretaris-Generaal van de jaarbeurs bij de opening van de jongste najaarsbeurs. (Slot) De totale bezetting van deze 37e Ne- derlandsche Jaarbeurs (de agrarische deelnemers inbegrepen) bedraagt 1207 deelnemers (vorige najaarsbeurs 1146). Een alleszins verheugende groei is te constateeren in de groep „Textiel en Confectie", waar eenige vooraanstaande Nederlandsche firma's een begin ge maakt hebben met een nieuwe groeps vorming. Van de afdeeling „Uitvin dingen", die wederom aanwezig is, kwam tot nog toe gemiddeld 60 pCt. der daar geëkposeerde vindingen, hetzij door ver koop, hetzij door afgifte van een licentie voor de fabricage in exploitatie. De af deeling Nederlandsch-Indië als altijd verzorgd door het Koloniaal Instituut - geeft ditmaal een uitvoerig beeld van de Nederlandsch-Indische nijver heid metaalnijverheid, textiel. Ook de Bond „Kunst in Industrie" neemt weer deel (voor de eerste maal aan een najaarsbeurs) als kern van een nieuwe groep de Kunstnijverheid, waaraan waarschijnlijk reeds de komende voor- jaarsbeurs zich ook buitenlandsche col lectieve inzendingen op het gebied der toegepaste kunst zullen aansluiten. Dat ook het jaarbeursiïitermediair ten be hoeve van het allermodernste handels artikel wordt ingeschakeld, moge o.m. blijken uit de aanwezigheid ter jaar beurs van de uit ondermelk bereide textiel-caseïne en de daaruit vervaar digde wol („lanitai"). Ook de nieuwe lilm op het gebied der pluimveeteelt van de Algemeene Nederlandsche Pluim veeteelt Vereeniging zal op deze na jaarsbeurs voor het eerst worden ge draaid. De andere vanouds bekende be drijfsgroepen hebben nagenoeg alle in een grootere deelnemir/g den invloed der economische opleving tot uiting ge bracht. Ook de veel vlottere inschrij ving en vooral het veel gemakkelijker binnenkomen der huren wijzen in de zelfde richting Daarmede correspondeert de veel grootere medewerking, welke de Jaar beurs van het vereenigingsleven vooral van landbouworganisaties mocht ontvangen op het gebied van het organiseeren van collectieve bezoeken en excursies aan de komende beurs, onder welke bezoeken met name ge noemd mogen worden excursies van Vlaamsche boerenbonden en de komst van een belangrijk aantal Poolsche zakenmenschen, op initiatief van de Kamer van Koophandel te Warschau. Een grootere buitenlandsche deelneming weerspiegelt evenzeer de tendenz tot •rruiming van den internationalen |bandel. Zoo heeft de opheffing der intingenteering voor houten meubelen ïmiddellijk tengevolge gehad een iotere belangstelling van de buiten- indsche meubelindustrie. Officieel 'eemt Italië, voor de eerste maal na de eilijkheden in verband met de sanc- pes, weder, zij het dan ook op beschei- ien wijze, deel. Duitschland is weer nwezig met een groep Duitsche handelsfirma's en met als attractieve een inzending op het gebied der teedingsstoffen. België blijft voor- en jaar een trouwe comparant. Oosten- 'jk heeft zijn gewone collectieve inzen bug uitgebreid met een expositie van 'et Landesverband Niederösterreich. En '°or de eerste maal is Britsch-Indië tfficieel op de Nederlandsche jaarbeurs 'ertegenwoordigd. Deze internationale winst is' zeer verheugend omdat een lauwer contact met Britsch-Indië ook or Nederlandsche producten, Neder- audsche energie en Nederlandsch kapi- nog groote mogelijkheden biedt ^rkwaardig symptoom der algemeen ;tere wereldconjunctuur is ook, het ver ;"ijnsel, dat nu reeds voor de voor beurs 1938 van verschillende buiten kndsche zijden op plaatsruimte voor Wicieele secties werd ingeschreven. Een lijvigheid op internationaal gebied e&e ook onze Nederlandsche industrie aansporen de Nederlandsche vlag buitenlandsche jaarbeurzen te ont ken. Het Nederlandsche jaarbeurs- vtituut, samenwerkend met den Eco- schen Voorlichtings Dienst van het ^Partement van Economische Zaken, „De directeur van een firma waar ik zaken mee deed, was gedwongen 12 weken in bed te blijven door zijn rheu matische pijnen. Toen hij weer terug kwam, zag hij er uit of hij ernstig ziek was. Op mijn vraag, welke behandeling hij gehad had, antwoordde hij: „Aller lei en U ziet wat er van mij geworden is". Toen vroeg ik hem of hij Kruschen Salts al had geprobeerd. Hij deed het en binnen zes maanden was hij totaal veranderd en bedankte mij iederen keer als ik bij hem kwam". Mevr. J. L. T. Rheumatische pijnen, jicht, ischias e.d. ontstaan doordat zich in Uw lichaam afvalstoffen ophoopen, die Uw bloed ernstig verontreinigen. Kruschen Salts zorgt voor een geregelde afdoen de verwijdering van alle schadelijke stoffen, zoodat de oorzaak Uwer pijnen wordt weggenomen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f 0,75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam .Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. (35) oiijft paraat om op buitenlandsche jaar jeurzen de vorming van Nederlandsche wOiiectieve inzendingen te bevorderen en ue vergemakkelijken Nog geen der 36 gehouden Nederland sche jaarbeurzen heeft op dermate ver heugende wijze een verschil vertoond met haar aequivalente voorgangster, dan thans de najaarsbeurs 1937 met die van het vorig jaar te aanschouwen geeft. In nog één opzicht verschillen de nuidige tijdsomstandigheden zéér van die van een jaar geleden. Toen, op 8 September 1936, de najaarsbeurs ge opend werd, werd in de morgenuren door den aether een bericht uitge zonden, dat als een loopend vuur de ge heele jaarbeurs in lichter laaie zette. Het feestgedruisch, dat dien dag was ingezet, om op bescheiden wijze de opening der eerste agrarische jaarbeurs in Nederland te vieren, werd tien- duizendvoudig overstemd door den jubel, die toen uit het hart van het Neder landsche volk omhoogbruiste. De handel ter beurze stond stil en de Jaarbeurs verloor op die najaarsbeurs een vollen beursdag, maar zij won een Koninklijk Commissaris, onder wiens oogen en on der wiens persoonlijke medewerking, nog eer een jaar verloopen was, eer nieuwe najaarsbeurs kon worden opge bouwd. Zoo moge dan deze 37e Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs/ uitvaren onder de bescherming van de oude, beproefde klèuren van den nieuwen prinselijken standaard; onder het Oranje, het symbool van de eenheid van het na tionaal willen, onder het Nassausch blauw, de kleur van de trouw en van het Vertrouwen. Zuinigheid Wat staan die mannen daar allemaal met hun koppen bij elkaar? Spelen ze soms rugby? Nee, het zijn Schotten, die hun cigaret aan één lucifer willen aan steken. Verdiende afstraffing Twee jongens ranselen op straat een derde af. Een voorbijganger haalt de jongens van elkaar en vraagt: Waarom slaan jelui dien jongen? Hij heeft op school slecht werk ge maakt Maar dat gaat jelui toch niet aan, dat moet de meester uitmaken Ja, maar wij hebben 't van hem over geschreven Hefi verschil Een onderwijzer trachtte zijn leer lingen het begrip van maat en ruimte kij te brengen, en vroeg toen op een gegeven moment: Wat is het verschil tusschen een olifant ep een vloo? En prompt kwam het antwoord van den oolijken kleinen Jan: Meester, ik weet het: een olifant kan vlooien heb ben, maar een vloo geen olifanten FAVORIET-KNIPPATROON. Kindermanteltje No 889 Practisch kindermanteltje te ver vaardgen van lichtgekleurde zijde. Het manteltje is bestemd voor meisjes van 2-4 jaar. Men heeft er voor noodig: 2 M. vap 90 c.M. breedte. Door het al of niet aanknippen van naden, kan men het patroon passend maken voor het meisje voor wie het beste/id is. Dit Favoriet patroon is te verkrijgen bij den Boekhandel „De Zeeuwsche Koerier" te Sas van <?«nt tegen de prijs van 26 ct (plus 4 ct voor porto- en administratiekosten) Tevens ligt er een FAVORIET- MODELLENBOEK ter inzage, waarin tal van modellen van japonnen, blouses, mantels, kinderkleeding enz. staan af gebeeld. De prijs van deze Favoriet knippatronen bedraagt eveneens 30 ct pei stuk. Toezending zal geschieden na ont vangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt per postwissel, in post zegels of wel door storting of overschrij ving op onze postrekening 52419 Den lezeressen wordt vriendelijk ver zocht bij bestelling duidelijk het num mer van het gewenschte patroon en tevens naam en adres zoo volledig en duidelijk mogelijk op te geven. Men voorkomt daardoor onnoodige vertra ging in de verzending. Gelieve verder Uw bestelbrieven vol doende te frankeeren, daar deze anders niet door ons geaccepteerd worden Verder leveren we niet alleen Favo riet-patronen van het hier gepubliceer de model, doch van ieder gewenscht modeplaatje. Toezending van een af beelding of schetsje met vermelding van maten is voldoende Prijzen van deze FAVORIET-KNIP PATRONEN NAAR MAAT ZIJN: Mantel f 1,-; japon: f 0,85; lingerie en kinderkleeding: f 0,60; blouses: f 0,55; rok: f 0,50 FAVORIET-COUPE is ongeëvenaard Wat eten we eiken dag? ZONDAG Selderijsoep, kalf slappen, worteltjes, aardappelen, chocoladevla MAANDAG Gehakt, roode kool, aardappelen, rijst met appelmoes DINSDAG. Koud vleesch, gestoofde knolletjes, aardappelerl, fruit WOENSDAG Osselappen, gestoofde aardappel blokjes, spinazie, fruit DONDERDAG Gebakken lever, gestoofde knolselde rij, aardappelen, watergruwel VRIJDAG Hardgekookte eieren, gemengde sla, aardappelpurée, fruit ZATERDAG Erwtensoep met worst en kluif, rijst met gestoofde peertjes Selderijsoep 2 L. water, 4 Maggi's Bouillonblokjes, 1 selderij knol, 89 Gr (8 afgestreken eet lepels) bloem, 80 Gr (4 afgestreken eet lepels) boter, 1 ei, 2 eetlepels melk. Snijd den selderijknol in -plakken, schil ze en verdeel ze in kleine dobbel steentjes; laat ze in de gesloten pan met de boter ongeveer 10 minuten smoren, echter zóó zacht, dat de boter niet bruin wordt. Strooi er de bloem in en giet er onder voortdurend roeren langzamerhand het kokende water bij, waarin de bouillonblokjes zijn opgelost. Laat de soep zachtjes doorkoken tot de selderij gaar is Klop in de soepterrine het ei, roer er de melk door en giet er dan flink roe rende, de warme soep bij. Voeg zoo noodig nog wat zout bij Gemengde sla 500 Gr. (1 pond) Brusselsch lof, 250 Gr. (y2 pond) jonge spinazie, 2 preien, 1 klein savoye kooltje, 4 eetlepels sla olie, 2 a 3 eetlepels azijn.of citroensap naar smaak, 1 theelepel mosterd, 1 thee lepel zout, ietsje peper, 2 theelepels Maggi's Aroma, 2 koude aardappelen Maak de verschillende groenten schoon, snipper het lof en de preien zoo fijn mogelijk, schaaf of rasp de kool pn sla de zorgvuldig gewasschen spi nazie zoo droog mogelijk uit. Doe dan alles .bij elkaar in een schotel. Wrijf de aardappelen in een diep bord fijn, roer er den mosterd, het zout, de peper, en de Maggi's Aroma door en verdun het mengsel achtereenvolgens met de olie en de azijn of het citroen sap Meng met een slalepel en vork de saus door de groenten en versier den schotel met partjes hardgekookt ei. meijer's werk. Het is gebonden in ïiii-4 nen band. De druk is verzorgd en sug gestief. Alle Boeken en Tijdschriften zijn verkrijgbaar bij den Boekhandel van „DE ZEEUWSCHE KOERIER" ONZE KINDEREN, Tijdschrift voor r.-k. ouders en opvoeders. No. 9. Uitgave N.V Het Neder landsche Boekhuis, Tilburg Meer dan ooit biedt deze rijke afle vering weer aan lezers met de meest uiteenloopende interessen „elck wat wils". Hartelijke instemming zal zeker het hoofdartikel van Leo Fens vinden: De rijpende jeugd leest. Hierin be handelt de hoofdredacteur het ver schijnsel van de in den grond zoo pue riele voorliefde van vele jongere schrij vers voor „gedurfde" schilderingen. J. v. Vonderen zet in een artikel Ge vaar over over-organisatie zijn be zwaren uiteen tegen in de vacanties werkende organisaties voor de vorming en ontspanning van jong-studenten; Jos Detony maakt zich de tolk van de Klacht der verloofden, die te weinig worden betrokken in het vereenigingsl. hunner toekomstige echtgenooten.Voorts treffen we een Eliar aardige Puntjes op de i en enkele boeiende citaten uit buitenlandsche bladen: Jeugd in balling schap en De katholieke jeugd en het pacifisme Het Spaansche Drama Onder bovenstaanden titel verscheen bij de N.V. Paul Brand's Uitgeversbe drijf te Hilversum met een voorwoord van Prof. Dr L. H. Grondijs een sterk gedocumenteerde beschouwing over Spanje en den burgeroorlog aldaar van de hand van Dr M. W. R. van Vollen hoven, oud-buitengewoon Gezant en Gevolmachtigd Minister der Koningin te Madrid. Dit boek, dat o.a. een berg authen tiek materiaal bevat over de gruwelen door de aanhangers der z.g. wettige re geering bedreven, is één doorloopende geweldige aanklacht tegen het commu nistisch regiem Het gezag van den schrijver verleent aan deze bladzijden een zeer bijzohdere beteekenis. Als historisch document zal het een blijvende waarde behouden Voor geestelijk onvolwassenen is deze lectuur niet bestemd Het is gedrukt bij H. Gianotten te Tilburg en kost f 0,50 Dalmeijer's Efficiency Cursussen Uitgaande van de .introspectie het schouwen in onszelf) beoogt Dalmeijer's Psychogymnastiek de dynamiseering van ons wezen; zij verschaft o.a midde len tot onderzoek en verandering, tot omzetting van negatieve eigenschappen in positieve, tot doelbewust streven in- plaats van het zich laten leven. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan der cursussen, middels welke Dalmeijer's Psycho-gymnastiek wordt onderwezen, wordt in een oplaag van 20000 4 exemplaren onder den titel „LEVENSKRACHT" kosteloos verspreid een door Dr. E. F Prins de Jong be werkte Bloemlezing van regels, spreu ken en aanhalingen uit Dalmeijer's re gels, spreuken en aanhalingen uit Dal- I Hoe buitenlandsche Esperantisten in Parijs geholpen worden. Parijs, dat eiken zomer zooveel vreem delingen trekt, aoet het dit jaar, met het oog op de wereld-tentoonstelling, wel bijzonder. Onder de stroom van be zoekers zijn ongetwijfeld ook veel Espe rantisten, en speciaal voor hen zijn ver schillende maatregelen getroffen om het hun zoo aangenaam mogelijk te maken In de eerste plaats op de tentoonstel ling zelf: in het paviljoen van den vrede en in het Hongaarsche paviljoen kan men door Esperantisten rondge leid worden. In het postkantoor bij den Eiffeltoren zijn Esperanto-sprekende ambtenaren. In de sectie „Intellectueele Samenwerking" is een Esperanto-af- deeling ingericht, die weldra door meer dere gevolgd zal worden. Maar de zorg voor de vreemde Esper antisten strekt zich nog verder uit: het Esperanto-weekblad „Heroldo de Es peranto" publiceerde onlangs een be richt, waarmee bezoekers van Parijs hun voordeel kunnen doen. Wanneer nl een Esperantist, die geen Fransch kent, in moeilijkheden komt en de hulp van een Parijsche Esperantist wenscht, dan heeft hij niets anders te doen, dan het eerste het beste café binnen te gaan en een kellner enkele Fransche zinnen te toonen, die in genoemd bericht zijn op genomen. Hierin wordt de kellner ver zocht hulp te verleenen bij het opbel len van één of meerdere Parijsche Esperantisten, wier adressen en tele foonnummers eveneens in het bericht zijn opgenomen, en die zich bereid ver klaard hebben, op een dergelijk tele fonisch verzoek te hulp te komen. Op deze wijze zal Esperanto zeker aan velen zijn onschatbare diensten bewijzen. Esperanto-Persdienst LEEN. De Nederlandsche Posterijen hebben onlangs een serie geïllustreerde brief kaarten voor het verkeer op het buiten land het licht doen zien, waarop, be halve de Nederlandsche tekst, ook een Esperanto vertaling is afgedrukt. Esperanto herwint terrein in Duitsch land en Portugal Het Duitsche Esperanto Handels- Instituut, te Dresden-Radebeui, deelt mede, dat men erin geslaagd is door naamsverandering wederom toestem ming te verkrijgen tot het voortzetten der werkzaamheden in Portugal, in welk land Esperanto eenigen tijd ge leden verboden werd. In Duitschland, waar het Esperanto- verbod inmiddels ten deele weer is op geheven, heeft de Duitsche Kamer van Koophandel en Industrie toegezegd, in haar Bulletin ook die handelsaanvra- gen op te zullen nemen, welke door tusschenkomst van het Esperanto Handels-Instituut zijn binnengekomen De Gordon GmbH te Dresden, een motorenfabriek, is een <}er eerste, die sedert de opheffng van het verbod, wederom prospecti in Esperanto uit geeft Het waren er toch niet genoeg! Een bekende Belgische fabriek van fotografische benoodigdptieden, voegde altijd een tientalige gebruiksaanwijzing bij. Sedert kort heeft men een Esperanto vertaling daaraan toegevoegd. Esperanto-Persdienst LEEN Esperantocongrestaai Ter gelegenheid van zijn benoeming tot voorzitter van de Internationale Rotary Conferentie, te Nice gehouden, sprak de heer M. Duperrey een woord van dank in het Engelsch, Fransch, Duitsch. Italiaansch, Spaansch en ook in het Esperanto Esperanto-Persdienst LEEN Begrijpelijke bewondering Die goochelaar was werkelijk reus achtig Onzin, dat kan iedereen Zoo, laat ik je dan zeggen, ik gaf hem een valschen rijksdaalder, en hij gaf mij een echten terug Practósche raad Mijn zoon wil race-motorrijder wor den. Wat moet ik doen? vroeg een vader 't Beste wat ik je raden kan, zei een vriend, je moét hem niet in den weg gaan staan ABONNEERT U OP „DE ZEEUWSCHE KOERIER" L

Zeeuwsche Koerier | 1937 | | pagina 7