De Zeeuwsche Koerier po 4i6i Vrijdag 17 September 1937 52ste Jaarflanp Voor do Vrouwen Nieuws-Bijvoegsel van De 37ste Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs. Agrarische Jaarbeurs Utrecht. ,andbouw en Veeteelt (Vervolg). Is vertrouwen in de toekomst op dit moment verantwoord? Onder het voor houd, dat onder vertrouwen verstaan ,ordt waakzaam vertrouwen, moet deze iraag bevestigend worden beantwoord. nauwe verbondenheid van de Ne- lerlandsche conjunctuur met de wereld njunctuur doet allereerst uitzien naar ie economische weersgesteldheid buiten olland's erf. De vorige week is over de ereldmarkt een donkere wolk getrok ken, welke er weer aan heeft herinnerd, at de wereld eigenlijk nog op een vul kan leeft. Op vele plaatsen zijn vuur- «arden en de kleinste toevalligheden linnen verdere gebieden aansteken. :en blind vertrouwen in de toekomst ;u dus zeer misplaatst zijn. Een waak- vertrouwen zal in de eerste plaats ïkening moeten houden met het nog Jtijd dreigend gevaar van een groot antal onzekere factoren: politieke vei assingen in de eerste plaats; arbeids- tflicten in verschillende landen; de altijd met razend tempo voort anden bewapèningswedstrijd met "n oorlogsgevaar eener-, zijn econo- tehe débacles anderzijds; en einde- de monetaire en crediet-politiekc ioeilijkheden, waaronder voornamelijk werkloosheid van het kapitaal. Ge seg gevaren om niet zorgeloos de toe tst tegemoet te gaan. Maar toch if i vertrouwen-wekkend, hoe in de af- ■loopen maanden, toen toch ook de •'-enwereld door gevaarlijke verschijn en regelmatig angst werd aangejaagd 4delijk aan het licht trad, dat mer. •li blijkbaar omtrent ernstige con- icten niet meer zóó van zijn stuk liet ;engen als in de crisisperiode en dat ischillende verschijnselen, die vroeger üstige zorgen en ernstige storingen weeggebracht zouden hebben, niet m zulk een indruk maakten en zulke 'iade aanrichten als dat enkele jaren ^eden het geval zou zijn geweest. Dit ;it voor een grooter weerstandsver- ogen van de wereldmarkt en vooi vastere ondergrond en gunstigei "dingsbodem voor terugkeerend ver wen Een tweede bemoedigend verschijnsel de drang, die allerwegen uitweg zoekt een meer intensief internationaal odelsverkeer. Dit is daarom juist voor land zoo moedgevend, omdat in de komische structuur van Nederland 1st' het handelsverkeer altijd een merend element is geweest. Nog altijd •liswaar houdt de strijd tusschen taomisch nationalisme en economisch ïernationalisme aan. Maar ook in -en strijd komt meer teekening; een ■tering in de richting, die juist Ne tland het meest noodig heeft: de tying van expansie van den wereld- idël, verruiming en bevrijding van internationale goederenverkeer, een ien naar meer contact met de geldeconomie, ook daar, waar men ^eger meende het buitenland als "espeier te kunnen uitschakelen. *k uit den gezichtshoek der binnen- he conjunctuur bezien, is waak- vertrouwen in de toekomst ver boord. Men late zich niet ontmoedi- door het feit, dat het doorwerken de verbetering over de andere tak- van ons bedrijfsleven langzaam tt. Ook dit proces moet zijn tijd heb- Doorwerking heeft plaats, dat is ■gens meer tê loochenen. Forceeren Men de tijdsomstandigheden niet factoren, die ook op de binnen- dsche markt het Herstel te brenger ten, zijn aanwezig en function- ten in de goed richting. Zoowel ir Industrie als in den Landbouw. Wat Landbcnw betreft hebben de jongstr ijunctuurgegevens omtrent den eco- Ischen toestand in ons land er reeds gewezen, dat de verbetering der al- ;leene export-situatie een verruiming den uitvoer van vele tuinbouw- ducten heeft medegebracht, dat binnenlandsch verbruik van boter aan de stijgende tendenz van d ductie begint aan te passen, dat dr wikkeling van den uitvoer van kaa rr wordt. En wat de industrie uitzichten voor de binnenlandschr %igheid aangaat, weten wij, dat land midden in de uitvoering var openbare werken staat; da' tesie-doeleinden veel werk zuller pischen; dat de Nederlandsche fwegen en vele gemeenten nieuwe Jarenlang aan indigestie geleden Voelt zich weer uitstekend „Jarenlang heb ik erg aan indigestie geleden. Allerlei middeltjes bleven zon der resultaat. Toen begon ik met Kruschen Salts en dit scheen me wel goed te doen. Ik ging er mee door en nu voel ik mij weer uitstekend. Ook heb ik geen last meer van opgeblazenheid wanneer ik iets gegeten heb". Mevr. E. C. D. Indigestie wordt veroorzaakt wanneer Uw voedsel in Uw lichaam wordt opge hoopt, waardoor dit gaat gisten en aller lei schadelijke stoffen ontstaan. De zes zouten in Kruschen Salts zetten Uw spijsverteringsorganen aan tot regel matig werken, waardoor er voorgoed een einde komt aan Uw indigestie. U krijgt weer een gezonde eetlust en kunt alles eten zonder de minste vrees voor pijn of ongeblazenheid. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f 0,75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. (31) FAVORIET-KNIPPATROON. Eenvoudig manteltje voor meisjes van 4-6 jaar No 871. 4-6 jaar werken in petto hebben, zoodat nog in meer dan één richting aanzienlijke werkverruiming, d.w.z. verhooging van koopkracht te verwachten is. Wij staan op dit oogenblik in ons land onge twijfeld nog in het gezonde deel der conjundtuur-ontwikkeling. Als die buitenlandsche politieke conflicten geen kink in den kabel slaan, wijst in ons land, de naaste toekomst economisch op stijging. Bij een deel van ons be drijfsleven, ook daar, waar de opleving reeds sterk op den voorgrond treedt, verspert de schrik van de achter ons liggende crisis nog heel dikwijls den weg naar de toekomst. De opwaarts werkende krachten konden zich vaak niet behoorlijk ontplooien uit gebrek óók bij het publiek aan vertrouden in de toekomst. Ook in dit opzicht is waakzaamheid aanbevolen. Voorzichtig beleid behoeft geenszins activiteit en durf uit te sluiten. De Chief-Scout der padvinders heeft destijds tot de Hon- gaarsche jongens, die ontmoedigd waren over het lot van hun uiteengereten vaderland, gezegd: „let the past behind you and look at the future". Dit houde zich ook het Nederlandsche bedrijfs leven voor gezegd; de zin van deze woorden worde richtsnoer van hun daden. Op de komende dingen hebben wij ons in te stellen. En wij kunnen dit in ons land doen met vertrouwen. „Vertrouwen hebben" is het parool voor de zakenwereld om aan het economisch Herstel in Nederland den steun te ge ven, dien het voor alles noodig heeft om het aanbreken van een werkelijke welvaartsperiode te kunnen bevorderen. Eenvoudig en daarom allerliefst is het manteltje op nevenstaande afbeel ding, dat van wollen stof vervaardigd is. Kraagjes en manchetjes zijn ge kozen in een constrasteerende kleur en afgezet met koorddraad. Benoodigd ma teriaal: 1,75 van 130 c.M. breedte. Dooi het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Knippatronen zijn altijd zonder naden; wanneer de maten van het patroon dus overeen stemmen met de eigen maten, moeten de naden in ieder geval aangeknipt worden. Teneinde het werken met een FAVORIET-KNIPPATROON nog te ver eenvoudigen is bij ieder patroon een korte handleiding ingesloten. Dit Favoriet patroon is te verkrijgen bij den Boekhandel „De Zeeuwsche Koerier" te Sas van tegen de prijs van 26 ct (plus 4 ct voor porto- en administratiekosten Tevens ligt er een FAVORIET- MODELLENBOEK ter inzage, waarin tal van model Jen van japonnen, blouses mantels, kinderkleeding enz. staan af gebeeld. De prijs van deze Favoriet knippatronen bedraagt eveneens 30 ct pei stuk. Toezending zal geschieden na ont vangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt per postwissel, in post zegels of wel door storting of overschrij ving op onze postrekening 52419 Den lezeressen wordt vriendelijk ver zocht bij bestelling duidelijk het num mer van het gewenschte patroon en tevens naam en adres zoo volledig en duidelijk mogelijk op te geven. Men voorkomt daardoor onnoodige vertra- Vrijdag jl. heeft onder leiding van Dr F. H. Fentener van Vlissingen, voor zitter van de Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs, in het Jaarbeursgebouw te Utrecht een bespreking plaats gehad, waaraan een groot aantal bestuurderen van landbouw-organisaties en vooraan staande personen op agrarisch gebied deelnamen. O.a. was daarbij aanwezig de heer Ir A. L. H. Roebroek, directeur- generaal van den Landbouw Nadat eerst onder begeleiding van verschillende leden van den Raad van Beheer de gasten een bezoek hadden gebracht aan de agrarische afdeeling, werd de bespreking ingeleid door een voordracht van den heer H. D. Louwes. voorzitter der Groninger Maatschappij van Landbouw, die de volgende stellin gen toelichtte en verdedigde: 1. Het agrarische bedrijfsleven be hoort op de Jaarbeurs nu en in de toe komst een vaste plaats te hebben. Er is tusschen den landbouw eenerzijds en het overige bedrijfsleven anderzijds een zoo intense wisselwerking, dat de een zonder het ander steeds een onvolledig beeld van het geheel moet geven Het is een nationaal belang, dat er zooveel mogelijk naar wordt gestreefd dat ons agrarisch bedrijfsleven en dat der overige bevolkingsgroepen elkander zoo goed mogelijk leeren kennen en waar dieeren. Onze agrarische bevolking moet elke goede gelegenheid benutten met de overige bevolkingsgroepen in nationaal verband ook op economisch terrein mee te doen 2 De agrarische Jaarbeurs biedt de eenige zichtbare mogelijkheid in Neder land te komen tot geregeld terugkeeren de, goed georganiseerde nationale ten toonstellingen op landbouwgebied Het is daarom gewenscht te over wegen, de agrarische Jaarbeurs niet louter een direct commerciaal doel te geven, maar ook eenige mogelijkheden te scheppen, bepaalde onderwerpen te demonstreeren en propageeren. Als zoo danige onderwerpen kunnen o.a. wor den genoemd: de beteekenis van onze bodemcultuur, de onvervangbare waar de van een flinken boerenstand, eenige onderdeelen uit den landboiiwvoor lichtingsdienst Onze georganiseerde landbouw zal verstandig doen het Jaarbeursbestuur zooveel mogelijk te steunen in zijn stre ven de Agrarische Jaarbeurs tot bloei te brengen. Dit kan o.m worden be werkstelligd door congressen, fokdagen, etc. in de Jaarbeursweek te Utrecht en omgeving te concentreeren, door pro paganda onder de landbouwbevolking en door het zoo goed mogelijk benutten der eventueel te bieden gelegenheid tot demonstratie en propaganda 3. Het contact, via de Agrarische Jaarbeurs, met het overige bedrijfs leven geeft den landbouw de gelegen heid een deel van zijn bedrijfsvoering reclame, verpakking, vèrkooptech- niek, etc. te toetsen aan hetgeen anderen bereiken of doen. ging in de verzending. Gelieve verder Uw bestelbrieven vol doende te frankeeren, daar deze anders niet door ons geaccepteerd worden Verder leveren we niet alleen Favo riet-patronen van het hier gepubliceer de model, doch van ieder gewenscht modeplaatje. Toezending van een af beelding of schetsje met vermelding van maten is voldoende Prijzen van deze FAVORIET-KNIP PATRONEN NAAR MAAT ZIJN: Mantel f 1,-; japon: f 0,85; lingerie en kinderkleeding: f 0,60; blouses: f 0,55; rok: f 0,50 FAVORIET-COUPE is ongeëvenaard Wat eten we eiken dag? ZONDAG Kop bouillon, varkenslappen, poste lein, aardappelen, vanillevla MAANDAG Hamballetjes, macaroni, gemengde sla, fruit DINSDAG. Gehakt, gestoofde komkommer, aard appelen, hangop WOENSDAG Roastbeef, spersieboonen, aardappe len, fruit DONDERDAG Koud vleesch, andijvie, aardappelen, havermoutpap VRIJDAG Rumfordsoep, eieren met tomaten saus, worteltjes, aardappelen ZATERDAG Gestoofd kalfsvleesch, gestoofde sla, aardappelen, fruit Jlamballetjes 400 Gr ham, 500 Gr gekookte aard appelen, 100 Gr oud brood zonder korst, ei, 2 theelepeltjes Maggi's Aroma, peper en zout naar smaak, 30 Gr. boter Hak de ham fijn, vermeng ze met de gemalen aardappelen en het geweekte goed uitgedrukte brood. Voeg er de Maggi's Aroma bij, zout en peper naar smaak, en vorm van dit mengsel kleine oalletjes, wentel ze door paneermeel en oak ze in de koekenpan aan alle kanten lichtbruin Eieren met tomatensaus 5 hardgekookte eieren, J/2 L water met zout, 6 tomaten, 1 laurierblad, 1 middel matig groote ui, 3 kruidnagels, 40 Gr bloem, 50 Gr (y2 ons) boter, 2 thee lepeltjes Maggi's Aroma Laat de goed gewasschen en doorge sneden tomaten gaar koken in het water met zout, ui en kruiden. Verwarm roerende boter en bloem, zeef de to maten en giet dit vocht langzaam steedi roerende bij boter en bloem. Laat de saus even doorkoken. Kook de eieren hard, pel ze, snijd ze doormidden en leg ze op een verwarmden schotel, giet daarna de saus, waardoor op het laatst de Maggi's Aroma geroerd is, over de eieren en dien het gerecht op. 4 Het streven naar versteviging en vergrooting van den afzet is ook voor den landbouw nooit ten einde; de ge legenheden, die het Jaarbeursmiliei bieden, moeten daarom ten volle wor den benut Ook voor onzen agrarischen export zijn hier groote mogelijkheden; hiervar moet het volle profijt worden getrok ken. 5 De landbouwbevolking en het land bouwbedrijfsleven zijn afnemers var groote hoeveelheden voor huishoudin en bedrijf. Hoe grooter de belangstelling van de zijde van den landbouw on der den opwekkenden invloed van he agrarische gedeelte voor de Jaarbeur is, hoe grooter ook de mogelij kheder worden voor allen, die in den landbouv een afzetgebied vinden, zoowel op het agrarische- als op het overige deel van de Jaarbeurs Na afloop der inleiding had een ge animeerde gedachtenwisseling plaat omtrent verschillende wenschen er wenken, waarmede bij de verdere ont wikkeling van de Agrarische Jaarbeur rekening gehouden zal moeten worder HEEFT U IETS OP TE RUIMEN MET EEN KOERIERTJE RAAKT GE 'T ZEKER KWIJT. KOERIERTJES BIF DEN UW ARTIKEL OVERAL AAN. PRIJS SLECHTS 50 CT. (VOORUIT BETAALBAAR). WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT (In moes- en bloemtuin, keuken en kelder). (2e helft September) (Nadruk verboden.) In den bloementuin. Wie een drogen tuin bezit en van plan is vóór den win ter zijn perkjes te beplanten met voor- aarsbioeiers, moet daar vooral niet langer meé wachteA Nu geplant, zijn de jonge plantjes vóór den winter nog aangeworteld, waardoor ze veel beter aan de koude weerstand bieden. Wacht men te lang, dan wortelen de plantjes niet meer aan, blijven dan los in de aarde staan, waardoor vooral bij stren gen vorst het zoogenaamde „opvriezen" zeer lastig is. Onder „opvriezen" ver staat men, dat de planten met de kluit gedeeltelijk boven den grond komen te staan. Zoo moeten nu o.a geplant worden: Vergeet-mxj-niet, Muurbloemen Arabis alpina, SilerfCn, Sierkool e.a. Wie in zijn tuin een grashoekje heeft, dat hij eens door wat anders vervangen wil, spitte het dan "nu om, werke wat goed- verteerden mest door den grond, en be plantte het met Seheefkelk (Arabis al pina). Ze bloeit met mooie witte bloemp jes in Maart, April, en wordt niet hooger dan 15 cM. Wie het groene blad bovendien nog te eentonig vindt, kan de bontbladige variëteit nemen, nl. A. a. Folius variegatis. Zijn de planten in 't voorjaar uitgebloeid, dan nemen we ze voorzichtig met een flinke kluit op, planten ze uit op een eenigszins beschut plekje in den tuin, vanwaar ze het vol gende najaar weer gebracht kunnen worden ter plaatse, waar ze moeten bloeien. De plaats, waar ze gestaan hebben, wordt dan gelijk geharkt en weer bezaaid met graszaad. Wie wil, kan ze echter ook den geheelen zomer laten staan. We zijn reeds druk bezig met het planten en verzetten van ver schillende vroeg bloeiende vaste plan ten. Dit moet ook liefst af geloop-en zijn voor begin October; dus, wie nog geen begin gemaakt heeft, doe dit spoedig. Zoo bijv moeten nu de Kerstrozen spoe dig in den grond. Men geeft ze een warm plekje in voedzame, doch zandige aarde. Behalve de meest bekende Helle borus niger maximus, die met witte bloemen bloeit, hebben we nog een aantal minder bekende soorten, zooals de H. abschacicus, die met purperach tige bloemen bloeit en ongeveer even hoog wordt als de gewone Kerstroos. H. foeticus groeit een halve meter hoog en bloeit met groene bloemen. H. Orien- talïs kan even eveneens 50 c.M. hoog worden en bloeit met rozeroode bloemen VOOR DE KEUKEN. Lijsterbessen-jam. Algemeen wordt de lijsterbes alleen ais sierplant beschouwd, en tevens als voeding voor onze lijsters Maar we kunnen de bessen ook in onze huishouding gebruiken, door er jam van te bereiden. Deze jam is heel lekker, doet denken aan joranjej-mjarmelade. Men zet de bessen, die goed rijp, maar nog niet melig moeten zijn, met schaarsch water op en kookt ze tot ze goed uitgetrokken zijn. Het sap hebben we noodig en laten daarom de bessen door een zeef goed uitlekken. Na weging voegt men hetzelfde gewicht aan suiker er bij, dan inkoken. Een toevoeging van iets sinaasappel-essence geeft ons puur oranjegelei. Ook kunnen we er een zoet gerecht van maken, dat bij een pudding- of rijstschoteltje gebruikt, de toespijs door kleur en samenvoeging aanmerkelijk lekkerder maakt. De lijsterbes is niet giftig, zooals wel eens beweerd is. Er zijn twee soorten: de bitter-zoete en de zoet-bittere, de eerste is de meest geschikte voor de jambereiding. De vruchten bevatten niet overmatig veel sap, kunnen dus niet op eigen sap gesteriliseerd, wel met bijvoeging van vocht worden gesterili seerd. Ze slinken ook niet zooveel als andere vruchten; de flesschen kunnen dus goed gevuld worden en aangevuld net water, tot ze even bedekt zijn. Macaroni. Men kan hiermee voed zame en zeer smakelijke gerechten be reiden: met tomaten, met kaas, als •voorgerecht, als soep, met melk, met rozijnen en ook met groenteresten. De macaroni wordt steeds op dezelfde wijze gaargekookt en wel op de volgen de wijze: Om 3 ons macaroni te koken, zet men 2y2 Liter water op het vuur met een halve eetlepel zout. Kookt het water, dan stort men de in stukjes ge broken macaroni er in, en zoodra de massa weer kookt, laat men ze op een zacht vuur ongeveer twee uuik gaar worden. Korter moet men dit niet doen, daar men dan geen gebonden massa krijgt. Macaroni op deze wijze bereid, gebruike men bij groente, men kan ze met wat plantenboter stoven, of anders op het bord de gewone jus er bij ge bruiken. Ze neemt dus de plaats van aardappels in

Zeeuwsche Koerier | 1937 | | pagina 7