DE MAASBODE Crisis-maatregelen Kroniek van de week Provincienieuws Onderwijs BINNENLAND. Met ingang van 16 Augustus wordt de toeslag op de melk verlaagd Nederlandsche toeristen zullen op vertoon van een bewijs van Neder landerschap in Zwitserland worden toe gelaten De wereldjamboree is Maandag jl be sloten met een défilé van de deelnemers, waarbij zij door Lord Baden Powell wer den toegesproken Onze regeering zal de uitnoodiging van dè regeering der Vereenigde Staten tot deelneming aan de wereldtentoon stelling 1939 te New-York aanvaarden Een onderzoek met de wichelroede te Gouda heeft onder de stad vele onder- aardsche gangen en gewelven geconsta teerd BUITENLAND. Een bloktrein Brussel-Oostende is Zaterdag jl. bij Brugge ontspoord. Er waren 26 gewonden In het warenhuis Au bon Marché te Antwerpen heeft een geweldige brand ontzettende materieele schade aange richt. De benedenverdieping en de eerste en tweede étage hebben groote waterschade bekomen, terwijl de drie andere étages door het vuur zoo goed als vernield zijn In den nacht van Zaterdag op Zon- lag is waarschijnlijk tengevolge van mist het Engelsche stoomschip „Clan Mac Neil" ter hoogte van Duinkerken in botsing gekomen met de Belgische paketboot „Prinses Marie-José" Door het cordaat optreden van kapitein en bemanning van de paketboot, die tal van vacantiegangers vervoerde, is een ramp voorkomen en heeft men het zwaar beschadigde vaartuig veilig te Duinkerken kunnen binnenbrengen Het Simodalen, een klein dal bij de Eidfjord in Noorwegen, is door een vloedgolf geteisterd. Twintig huizen werden weggespoeld en het dal is ln -n wooesternij herschapen Pastoor J. C. F. Buysrogget Te Bergen-op-Zoom, alwaar hij na ;t ingaan van zijn emeritaat in hét t Catharinagesticht verbleef, overleed ■'P 76-jarigen leeftijd de Zeereerw. heer C. F. Buysrogge, die gedurende onge- *r 25 jaar lang pastoor was te Axel De Zeeuwsch-Vlaamsche onderwijzers "lub „St Genesius" zal onder regie van ~s L. Lockefeer in de maand October n opvoering geven van Vondel's Noah f Ondergang der Eerste Weerelt In verband met den afschuwelijken ubbelen roofmoord in den nacht van op 4 Maart op het bejaarde echtpaar auwereins te Vlissingen heeft de po- tie thans een tweetal zeelieden ge resteerd tegen welke ernstige ver- nking bestaat, dat zij dit misdrijf lebben gepleegd. Het onderzoek is in tollen gang. Bijzonderheden worden nog liet verstrekt omgeving van de waterkeering aan delen! Juist, dank u, zei May. Dan zullen we iet pad nemen, dat daarheen leidt Hm! zei hij peinzend, ik ben. bang, it u er van dien kant niet het juiste icht op krijgt. Wat zoudt u ervan 'enken, om erheen te varen? Het is niet er, u kunt van hier het water hooren iisen. Luister maar 't Is heel vriendelijk van u, maar we nen ónmogelijk zoolang beslag op n ögen. We zullen wandelen zoover als e komen kunnen t Is anders volstrekt geen moeite ~r me, zei hij. Toen viel zijn blik toe llig op Carrie's gezichtje, dat een ngeling was van verlangen en teleur- telling. u zoudt het wel aardig vinden, t, juffrouw Carrie? Hè ja, zei Carrie met een schittering nieuwe hoop in haar kijkers. Toen torp ze een vragenden blik op May, aar Sir Heron greep haastig zijn kans Dan weet ik zeker, dat uw zuster het niet zal weigeren, zei hij, en stiet de tot van den kant Hij werkte gestadig voort met zijn en het duurde niet lang, of de wdam kwam in zicht. Carrie slaakte n kreet van verrukking, toen Sir He- CtïNÓE. Burgerlijke stand. Gehuwd. 2 Juli. Ghisleen Petrus Ael- brecht, 29 jaar en Irma Elvira Pieters, 29 jaar. 6 Juli René Franciscus Lansu, 27 jaar en Adelina van der Heijden, 28 jaar. 30 Juli. Jozef Edward Callebaut, 26 jaar en Coralie Valerie Merckx, 23 j. Geboren. 5 Juli. Madalena Anna So phia, dochter van Johannes Heije en Maria Louisa Pharasijn. 10 Juli. Leonza, d. van Robert Geldmeijer en Martha van Geertruij. 12 Juli. Christina Maria, dochter van Antonius Josephus Willaert en Maria Juliana Pilaet. 31 Juli. Armoe- nika, dochter van Jozef van Overmeir en Maria Willaert. Thilla, dochter van Gustaaf de Wilde en Silvie Boeckling. Overleden. 20 Juli. Johannes Charles x>uis Zagers, 18 jaar, zoon van Gusta- ves Wilhelmus en Maria Stephania van Puijvelde. 23 Juli. Marie Leonie Dan- saert, 28 jaar, wed. van Franciscus Hoefnagels. 29 Juli Marie Leonie Dan- ;aert, 82 jaar, wed. van Franciscus Hoef nagels. 29 Juli. Maria Leopoldina Bene- dicta Pauwels, 60 jaar, wed van Frede- ricus Pieters GRAAUW Nieuwe burgemeester. Bij Kon. Besluit van 4 Augustus is, net ingang van 1 September 1937 be noemd tot burgemeester der gemeente Graauw en Langendam mr F. J. Schlü- ter. De nieuwe burgemeester van Graauw m Langendam is 6 September 1895 ge- joren. Hij was secretaris van den voog- lijraad te Paramaribo en na zijn re- >atrieering advocaat en procureur te Middelburg. Ook heeft mr Schlüter enkele jaren ils volontair der gemeente-secretarie ■an Heinkenszand gewerkt en eenige aren den inspecteur van het lager on- ierwijs te Goes geassisteerd Burgerlijke Stand. Geboren. 2 Juli. Gerda Emelie, d van tené Alexander Bauwens en Maria Cor- ïeiia Mattheijssen. 7 Juli. Petrus Fran- jiscus Marie, zoon van Cornelis Herwegh m Irma Roelands. 10 Juli. Theophilus Uoisius, zoon van Albertus Aloisius Ver ;traeten en Maria Apolonia van Water- choot. 11 Juli Hubertus Josept|as, zoon /an Theodorus Dominicus Boone en Inna Apolonia Dobbelaar. 26 Juli. Anna Jatharina, dochter van Jacobus Johan- ïes van Aert en Elisabeth Marcus Overleden. 20 Juli. Maria Magdalena le Bakker (overleden te Hontenisse), >2 jaar, echtg. van Cyrille Alphonsus /an Heese. 23 Juli. Anna Maria Heij- lens, 89 jaar, wed van Jacobus Stevens. )9 Juli Irma Maria Louisa Bauwens, 28 aar, dochter van Joannes Josephus en Maria Rosalia Boeijkens SAS VAN GENT Sen halve eeuw in dienst der Posterijen Bij Kon. Besluit van 9 dezer is aan len heer J. A. Straasheijm, commies )./d. PTT -dienst, directeur van het T T-kantoor, alhier, op zijn verzoek net ingang van 1 September a.s. eervol mtslag verleend. Dit beteekent voor len heer Straasheijm het einde van .-en bijna 50-jarigen loopbaan in dienst Ier Posterijen. Op 16 Mei 1889 als geagreëerd klerk ;en postkantore te Roosendaal in dienst getreden, doorliep de aftredende func- ;ionaris achtereenvolgens de rangen /an assistent der Posteren, tijdelijk ;on midden door het schuimende water lan den voet van den kunstmatigen vaterval stuurde, en het vlet je ankerde loor een zwaar gewicht, aan een ket- ing bevestigd, buiten boord te laten Blijven we hier liggen? Midden in dat chuim? O, wat is het hier prachtig! May, daar moet je zeker iets van maken Nu niet, Carrie. We kunnen hier nu liet blijven. Sir Heron zal wel zoo vrien lelijk willen zijn, ons aan wal te zetten, ;ei May, koeltjes opkijkend Wilt u nog werkelijk weg? vroeg Sir leron teleurgesteld. Om u de waarheid ,e zeggen, was ik van plan, mijn geluk ïog eens te beproeven met een snoek, erwijl u zat te schetsen. Het is hier ien uitgezocht plekje voor beide bezig heden Hè, nee, toe, laten we niet weggaan, May, zei Carrie levendig. We eten im- ners niet vóór zeven uur en je hebt och ontbeten ik bedoel geluncht ui ik heb nog nooit van m'n leven een ichte levende visch zien vangen Dan moest ik u dat toch eens ver- oonen, zei Sir Heron, zijn vischtuig op- iemend Nu vijf minuten dan, zei May onwil- Ug. Dank u, zei hij, alsof ze hem een klerk, klerk 2ë ètt lë klaêsë, adjunct commies, commies-titulair en commies b/d PTT-dienst, resp. ter standplaats Roosendaal, Wageningen, Rotterdam en Bergen op Zoom terwijl hij gedurende een 11-tal jaren in de Inspectie Middel burg als reserve-ambtenaar dienst deed. In die periode fungeerde de heer Straasheijm driemaal als klerk ten postkantore, alhier, en wel in de jaren 1909 en 1917. Op 16 Juni 1920 aan het hoofdpostkantoor te Amsterdam ge plaatst, werd hij van 1922 tot 1935 be last met de functies van Beheerder resp van de kantoren aan de Javastraat en de Sumatrastraat, aldaar, waarna op 1 September 1935 zijn benoeming tot di recteur te Sas van Gent volgde Slechts 2 jaar is de heer Straasheijm dus in onze gemeente werkzaam ge weest. Zijn hoffelijkheid en voorkomend heid zullen echter bij hen, die met hem in aanraking kwamen, in aangename herinnering blijven Moge het den heer Straasheijm ge geven zijn, na zijn welbesteed ambtelijk leven nog tal van jaren van een wel verdiende rujst te genieten Dat wenschen wij hem van harte gaarne toe HET JUBILEUM VAN „DE VEREENIGDE VRIENDEN" Een prachtig geslaagd feest Toen Zondag tegen het middaguur de lucht bedenkelijk begon te betrekken, zal velen wel de angst om 't hart zijn geslagen. Een verregende namiddag toch zou voor de met zooveel animo tot m de puntjes voorbereide viering van net 40-jarig jubileum een hopeloos fiasco beteekend hebben, 't Is echter ge ukkig bij een dreiging gebleven, en toen tegen half 3 de aan het festival deelnemende muziekkorpsen vanaf de Westdam hun rondwandeling door de feestelijk bevlagde gemeente begonnen, was het ideaal festivalweer en dat bleef het tot het eind. Daarmee was het suc ces van den dag verzekerd. Er is door ie 16 deelnemende korpsen met veel animo gemusiceerd en stadgenoot en vreemdeling hebben van tal van ver dienstelijk uitgevoerde nummers kun nen genieten De slotuitvoering in het park van 7 tot 9 uur door de muziekvereeniging ,De Unie" uit Breda (Directeur de heer ?r. Vermeeren) zette de kroon op het werk. Dit groote corps heeft de verwachting van het zeer talrijk opgekomen publiek niet be schaamd en Sas van Gent een feest avond bezorgd, die nog lang in de her- nnering zal blijven voortleven Naar wij vernemen, vond vóór den aanvang van het festival nog een réunie plaats ten stadhuize, waarbij huldigende toespraken werden gehouden Den Vereenigden Vrienden onzen ge- ukwensch met dezen zoo bijzonder geslaagden dag Burgerlijke Stand. Week van 1 tot en met 7 Aug. 1937 Huwelijks-aangiften. 7 Aug. David, René Benjamin, 36 jaar, wonende te Westdorpe, weduwnaar van Ferket Maria Melania en Vermandei Alina Maria, 35 jaar, weduwe van Winne René Geboren. 2 Aug. Marinus Servaas Pie ter, zoon van Frangois Benjamin van Hoeve en Dingetje Cornelia de Feijter. Willem Pieter en Irena Augustina, zoon en dochter van de Wit en Suzanna Pleuntje van Kerkfort 6 Aug. Tonny, zoon van Oscar Gustaaf Ranschaert en Alice van Herreweghe Loop der bevolking. Aangekomen. O. E R Kersbulck, zonder beroep van Vlissingen K. van Dijk, zonder beroep van Leeuwarderadeel A de Wilde en echtgenoote, fabrieks arbeider van Westdorpe F P van der Steen, fabrieksarbeider van Selzaete B M L Joos, zonder beroep van Honte nisse WESTDORPE Op de wereldtentoonstelling De bezoekers, die tijdens de wed strijd in bieren de wereldtentoonstelling te Parijs bezochten, herinneren zich waarschijnlijk de keurige stand van de Beiersch Bierbrouwerij van Waes- Boodts te Westdorpe Naar wij vernemen, behaalde deze brouwerij op dat cöncours een groot succes. Zij verwierf voor haar Lager- bier het croix d'honneur en werd be giftigd met de prix d'excellence voor hare Pilsener, Münchener en Dortmun- der Bieren zoodat zij de allerhoogste bekroning bekwam Werkelijk een mooi succes, dat onze Zeeuwsch-Vlaamsche industrie zeer op den voorgrond plaatst Werkloosheid. Aantal werkloozen 24 Burgerlijke stand. Gedurende de week van 5-12 Aug. 1937 Huwelijks-aangiften. Michel Julien Camille Hamerlinck, 35 jaar en Mag dalena Elvira Maria van Hecke, 36 j Huwelijks-voltrekkingen. Richard Jo hannes Willem Colseri, 28 jaar van Ter Veuzen en Celina Clementina Rosalia 11e Smit, 28 jaar Geboren. Charles Gustaaf Georges Leonie, zoon van Georges Charles Se- j raphinus de Cooker en Maria Ludovica Alphonsus van Mossevëlde. j Overleden. Theophilus Vernaeve, 64 j jaar, wedn van Oranda de Groff Loop der bevolking Ingekomen: Emelie Maria Geeregat, van Ter Neuzen Richard Johannes Willem Colsen, van Ter Neuzen Vertrokken: Johan Rocus van Kerkfort naar Sas van Gent In deze rubriek worden zooveel mogelijk alle maatregelen beknopt vermeld, welke van regeeringswege in verband met de crisis worden genomen. Nadere bijzonderheden, welke ons door het Departement dienaangaande worden verstrekt, liggen te onzen kantore voor abonné's ter inzage. Verschenen zijn de volgende crisis- publicatiën: 6 Aug. Inschrijving bak- en braadvet 9 Aug. verlaging van den toeslag op melk van 2,16 tot 1,88 cent per KG. melk van 3,2 pCt vetgehalte 10 Aug. Verlaging van den toeslag op melk 10 Aug. Biggenmerken 10 Aug. Garantieprijs aardappelmeel oogst 1937 11 Augustus Aanvoer van Pekel- en Steurharing "T3L Dagblad met ochtend- en avondeditie DE BESTE COURANT VAN NEDERLAND OP ELK GEBIED DE SNELSTE EN MEEST COMPLETE BERICHTGEVING DE VRIEND VAN HEEL HET HUISGEZIN In de agentschappen te: Sas van Gent, Ter Neuzen, Sluiskil, Westdorpe, Axel, Philippine, Hulst, Kloosterzande, IJzen- dijke en Sluis ontvangen de abonné's des ochtends vóór 9 uur het ochtendblad en des avonds vóór 9 uur het avondblad. Dat is vooral voor den zakenman doch óók voor den particulier een factor van groote beteekenis, vooral in dit ge ïsoleerd gewest. Abonneer U nog heden! Gij zult er geen spijt van hebben. Abonnementsprijs f 0.35 per week (alleen in agent schappen), f 1.50 per maand, f 4.50 per kwartaal. ZUIDDORPE. Burgerlijke Stand, Geboren. 13 Juli Johanne Elisabeth, dochter van Marinus Karman en Jo hanna Heijstek Overleden. 15 Juli. Sulima Maria Cop- pieters, echtg van Alphonse Kindt Aan de modevakschool „Ensaid" slaag de voor het examen costumière mej. Mimi Bridé uit Ter Neuzen Voor de akte NOb (Nijverheidsonder wijs) slaagde de heer A StoelWinder te 'Ter Neuzen Te Rotterdam slaagde voor examen Hoofdacte de herren Ch W J Baeten te Nieuw-Namen en S A Luitwieler te Ter Neuzen Voor het examen Fransche taal LO slaagde de heer G K L Flos te Clinge persoonlijk ongemak. Ik zal mijn uiterste best doen om juffrouw Carrie in dien korten tijd tevreden te stellen. U hebt zeker wat water noodig voor uw verf? May aarzelde, toen, bedenkend, dat schetsen een goed excuus zou vormen om te blijven zwijgen, opende ze haar teekendoos. Hij vulde het kleine steenen kom metje met water en zette het naast haar zonder een woord te spreken; toen nam hij zijn hengel weer op alsof al zijn be langstelling daarnaar uitging. Ziezoo, Juffrouw Carrie, nu zullen we ons geluk eens beproeven. Wat zoudt u ervan zeggen, als u den hengel eens vast hield? Kijk, zóó neen, zóó, met het snoer op uw vinger, juist; en als u nu een plotseling rukje voelt, dan hebt u beet Heusch? riep Carrie een en al enthou siasme, en ze nam den langen hengel in de handen Sir Heron stond met zijn rug naar de zwijgende, ijverig schetsende May en scheen geheel verdiept in de hengelsport Alles was stil, alleen het schuimende water woelde en ruischte gestadig, met een frisch, welluidend geklater. Met ernstige, bijna grimmige aandacht groote gunst bewees ten koste van veel schetste May vlug en met vaste hand de omtrekken van het boschpartijtje vóór zich, vastbesloten, dat de vijf minuten met geen seconde zouden worden ver lengd, en dat het niet haar schuld zou zijn als Sir Heron erin slaagde, in dien korten tijd een nieuw gesprek aan te knoopen. Diepe stilte eindelijk was de omtrek klaar Carrie, zei de ernstige stem, nu ga je zeker mee? Als u zoo goed wilt zijn, ons aan land te zetten, Sir Heron? Een oogenblikje excuseert u. Ja, u hebt beet, juffrouw Carrie. Wees heel voorzichtig. Blijf onbeweeglijk zitten tot u weer iets voelt. Ik geloof, dat we toch nog een snoek zullen bemachtigen. Sir Hercfi verschikte het snoer om Carrie's vingers en, schijnbaar met de bedoeling, het zich wat gemakkelijker te maken, liet hij zich neerzakken naast May May teekende door met vlugge, vaste j streken, werkte nu en dan wat met het penseel in de blauwe lucht en het nog J blauwer water. Het bleef doodstil. Maar f plotseling brak Sir Heron die stilte rustig en belist J Ik wist niet, dat u talent /ooi schil deren had, juffrouw Dalton, zei hij Ik evenmin, antwoordde May afge meten, zonder het hoofd om te draaien Maar het is zoo, zei hij ernstig. Meent u> dat ik er geen verstand v*n heb? U EEN WERK VOOR H.H. ARCHITECTEN EN BOUWKUNDIGEN ISOLATIE tegen warmte en koude, vochtwering, Geluidsisolatie, Luchtdoorlaat van Bouwmaterialen en Constructieonder- deelen naar het Hongaarsch van Dr K. Möller Ingenieur Prof. J. G. Wottjes, hoogleeraar te Delft, schrijft o.a. in zijn voorrede: Het is wel zeer gewenscht, dat dit boek met ernst bestudeerd en voortdurend nage slagen wordt door ieder architect, door een ieder, die gebouwen heeft te ont werpen, óók door den ontwerper van zoodanige gebouwen, waaraan geen bijzonder zware eischen betreffende isolatie behoeven te worden gesteld Prijs ingenaaid f3,75. Gebonden f4,25 Verkrijgbaar in den Boekhandel „De Zeeuwsche Koerier" Sas van Gent hebt in een oogenblik de juiste stem ming van het geheel weten weer te ge ven, met een paar lijnen en wat kleur. De vijf minuten zijn om, zei May. Ben je klaar, Carrie? O toe, wacht toch nog héél even, May, pleitte Carrie in verrukt gefluister. Ik weet zeker, dat ik weer iets voel. Waarom hebt u zoo'n erge haast? vroeg Sir Heron vriendelijk. Bent u boos omdat Boos? vroeg May, nu wel gedwongen te spreken. Neen ja u had geen recht me ons hierheen te brengen, Sir Heron Geen recht? Waarom zou ik geen recht hebben, u hier te brengen, als ik er lust in had en u zelf graag wilde? Ik wilde heelemaal niet graag, ant woordde zij In dat geval hij stond óp en greep den boom O nee, toe, niet bewegen! riep Carrie. Ik weet héél zeker, dat ik iets voel. Hij liet den boom langzaam weer zakken en nam zijn plaats naast haar weer in (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1937 | | pagina 9