Zeeuwsche Koerier o. 4156 Vrijdag 13 Augustus 1937 52ste Jaargang I Voor do Vrouwen Nieuws-Bijvoegsel van Voorlichting inzake be lastingen, boekhouden en crisiswetten voor den middenstand. Vestigingswet Kleinbedrijf in toepassing Ifragenbus De Rijksi 791 m. 50 Varia 18 nkomen uit onderneming en arbeid (Vervolg) In het tabellarisch Kasboek komen lle ontvangsten en alle uitgaven in eld te staan. Ook dus de ontvangsten i uitgaven voor de huishouding Voor velen is het aanteekenen van g huishoudelijke uitgaven een groote joeilijkheid. Met name voor degenen je, zooals men het noemt „Uit den pot an Egypte leven". De vrouw des huizes, a het algemeen degene die over de uishouding gaat, neemt bij betaling an huishoudelijke uitgaven de benoo- igde gelden uit de kassa. Komt 's mor- ens de melkboer, dan neemt men het jelkgeld uit de kas van de zaak. Dat aat zoo den geheelen dag door. Met die gewoonte dient men uiteraard breken. Men keere periodiek, d.i. van tijd tot id, een vast bedrag aan de huishouding Niet om de vrouw des huizes te ntroleeren, maar om de boekhouding vereenvoudigen Uit die periodiek uitgekeerde bedra- ,n kan dan degene, aan wie de zorg nor de huishouding is toevertrouwd, üerlei kleine huishoudelijke uitgaven oen. De grootere betalingen, zooals de 'kening van den kleermaker etc. kun- m natuurlijk door den eigenaar van ;t bedrijf, van de zaak geschieden. Voor het aanteekenen van de perio- ek aan de huishouding uitgekeerde dragen en de bijzondere betalingen .or de huishouding wordt een af- mderlij Iqe specific^tiekolom in het bellarisch Kasboek aangelegd Wanneer wij in een boekhouding over ^shouding spreken, doelen wij niet tsluitend op de huishouding en alles at daarmede verband houdt Tot de huishouding worden natuur- k in de eerste plaats gerekend die dragen, welke aan het bedrijf worden ittrokken en die dienen voor het vensonderhoud In het algemeen zouden wij de kwestie illen stellen als volgt: Alle ontvangsten en alle uitgaven, elke niet geschieden voor en ten be- ve van het bedrijf, rekenen wij tot huishoudelijke ontvangsten en uit wen Het begrip huishouding wordt op die anier uitgebreid; het is niet beperkt t de huishouding en wat in de huis- juding wordt verbruikt. Het is in het algemeen moeilijk aan geven wat huishoudelijke en wat ikelijke onkosten zijn, zonder nader ütrent de uitgave ingelicht te zijn. w zal bij het-betalen van de rijwiel- dasting. het er van afhangen met elk doel het rijwiel wordt gehouden, aarvoor de belasting verschuldigd is. eeft men het rijwiel noodig voor het ®ten van zijn waren, dan mag de taling in de in het tabellarisch Kas- sk te openen rubriek: „Bedrijfson aten" worden ondergebracht Wij hebben gezien, dat de wet de be- 'ijfs- en beroepskosten omschrijft als tóten noodig voor de uitoefening van bedrijf of beroep of rechtstreeks arop betrekking hebbende. De wet heeft het begrip „bedrijfs- en Toepskosten" niet te eng willen be- alen en gaat zelfs veel verder dan me- belastingbetaler zou durven ver- iderstellen. Dit beteekent echter niet, dat de enman maar allerlei uitgaven in de ■Mek „Bedrijf sonkosten" van zijn asboek kan afboeken Men wende zich per brief tot de N.V. ACCOUNTANTSKANTOOR „NEDERLANDSCH BUREAU VOOR ADVIEZEN" Directeur: R. DE VRIES, Parklaan 27 te HAARLEM of Henegouwerlaan 59 te ROTTERDAM Porti voor antwoord gelieve men in te sluiten. Uiterlijk binnen 5 dagen ontvangt men een schriftelijk advies. Van de grootst mogelijke geheim houding kunnen de lezers verzekerd zijn. (Auteursrecht voorbehouden) FAVORIET-KNIPPATROON. Japon nr 792; maat 50: bovenw. 120 cM., taillew. 100 cM., heupw. 138 cM. Toekomstige middenstandersnaar school Men verzoekt ons, plaatsing van het volgende: Enige tijd geleden is de Vestigingswet kleinbedrijf afgekondigd en verwacht mag worden, dat zij binnenkort voor de jerste takken van bedrijf zal worden toegepast. In de toekomst zal zij het gehele middenstandsbedrijfsleven gaan omvatten. Waar komt dit op neer? In het kort hierop, dat, zoodra de vet van toepassing is verklaard op een gepaalde bedrijfstak, het niet meer mogelijk zal zijn zich te vestigen, wan- oeer niet is voldaan aan de gestelde bekwaamheidseisen en dit zal men ïebben aan te tonen door het over leggen van de daartoe nodige diploma's. /oor de toekomstige middenstanders is .lier dus sprake van een allergewich tigste maatregel. Zoons of dochters, die straks als zelf standig middenstander een zaak willen gaan drijven of in een bestaande zaak willen opvolgen, moeten eerst aantonen, dat zij daarvoor ook inderdaad be kwaam zijn. Daarvoor is nodig, dat ze aen opleidingsperiode doormaken, ze sullen dus moeten gaan studeren. Dit Is absoluut noodzakelijk; zonder be kwaamheid is het niet meer mogelijk sich te vestigen of in een bestaande saak op te volgen. De opleiding is een tweeledige. Vooreerst de opleiding ter verkrijging van de nodige handels kennis, welke men zal moeten hebben /oor elk vak en verder de opleiding, die aodig is om voldoende vakkennis te verwerven voor het gekozeii vak. Met de studie van de handelskennis moet men zo vroeg mogelijk beginnen, bik talmen kan zich later wreken. De mogelijkheid hiertoe bestaat nu reeds pmdat de middenstandsbonden hebben ngesteld een Middenstands-diploma Algemeene Handelskennis. Onverschil lig welk vak men kiest zal men hier mede kunnen volstaan voor wat betreft ie handelskennis. Heeft men dit di ploma behaald, dan rest er nog zich de nodige vakkennis voor het gekozen vak ;e verwerven. De Ned. R.K. Middenstandsbond is bezig cursussen op te richten, waar nen voor dit diploma zal kunnen wor- !en opgeleid. De cursus zal drie jaar g^7A""deT™ndingI luren voor hen die alleen lager Onder- Geljeve yerder Uw ^^„even vol- hebben gehad en een >aar voordoende te frankeeren, daar deze anders niet door ons geaccepteerd worden Verder leveren we niet alleen Favo riet-patronen van het hier gepubliceer- de model, doch van ieder gewenscht 'en er' 1S a ge open. Het is modeplaatje. Toezending van een af- Leuke zomerjapon van gebloemde voile Beschrijving van het model Benoodigd materiaal: 4,50 meter van 90 centimeter breedte. Het patroon is gemaakt op maat 50; door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Knippatronen zijn zonder naden; wanneer de maten van bet pa troon dus overeenkomen met de maten van het eigen figuur, moeten in ieder geval de naden aangeknipt worden. Is het patroon grooter, dan is dit niet noodig; is het kleiner, dan moeten extra breede naden toegegeven worden N.B. Dit patroon is met de meeste zorg vervaardigd; voor schade, ontstaan in verband met het gebruik ervan, kan echter niet worden ingestaan. Voor eventueele op- of aanmerkingen wende men zich uitsluitend tot het hoofdkantoor Singel 91, Amsterdam, centrum Dit Favoriet patroon is te verkrijgen bij den Boekhandel „De Zeeuwsche Koerier" te Sas van Gent tegen de prijs van 26 ct (plus 4 ct voor porto- en administratiekosten) Tevens ligt er een FAVORIET - MODELLENBOEK ter inzage, waarin tal van modellen van japonnen, blouses, mantels, kinderkleeding enz. staan af gebeeld. De prijs van deze Favoriet knippatronen bedraagt eveneens 26 ct. per stuk. Toezending zal geschieden na ont vangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt per postwissel, in post zegels of wel door storting of overschrij ving op onze postrekening 52419 Den lezeressen wordt vriendelijk ver zocht bij bestelling duidelijk het num mer van het gewenschte patroon en tevens naam en adres zoo volledig en duidelijk mogelijk op te geven. Men voorkomt daardoor onnoodige vertra den, die het Mulo-diploma (met boek houden) hebben. De periode, dat het volgen van >nderwijs een liefhebberij was voor den Vlaamsche sla, custardvla met fram bozen en bessen MAANDAG Koud vleesch, spinazie, aardappelen broodschoteltje DINSDAG. Koud vleesch, spinazie, aardappelen, fruit WOENSDAG Kalfslappen, andijvie, aardappelpurée, hangop DONDERDAG Gehakt, gebakken aardappelen, capu- cijners, fruit VRIJDAG Koninginnesoep, spiegeleieren, gef stoofde aardappelen, bloemkool met bruine boter ZATERDAG Vleeschkoek, gestoofde uitjes met aardappelen, rijst met bessensap Vlaamsche sla 750 Gr (IV2 pond) aardappelen, 3 eieren, 1 uitje, 1 appel, 3 eetlepels sla olie, 3 eetlepels azijn of citroensap, 1 theelepeltje mosterd, 2 theelepeltjes Maggi's Aroma, wat zout en peper, 1 kropje sla, 1 Maggi's Bouillonblokje Kook de aardappelen in de schil, pel ze en snijd ze in plakjes, los het bouil lonblokje in een flinke kop kokend water op en giet de vloeistof over de aardappelschijfjes. 2 half zacht ge kookte eieren worden in schijfjes ge sneden met de aardappelen vermengd. De appel wordt geschild en fijn gehakt evenals het uitje. Klop de olie en he azijn met de mosterdpoeder en de Mag gi's Aroma, voeg er het fijn gemaakte hardgekookte derde ei aan toe, met een snufje peper. Vermeng alle ingrediën ten met elkaar, en laat de sla een paar uur staan. Maak de kropsla schoon, pluk ze en doe ze in een vergiet, voor het gebruik van de sla, wordt de krop sla als rand om de aardappelsla ge schikt en met wat olie en azijn be sprenkeld Vleeschkoek 2 eieren, 100 Gr. (1 ons) tarwebloem, 2 dL. schraal melk, 1 theelepel zout, on geveer 30 Gr (iy2 afgestreken eetlepel ooter, 200 Gr (2 ons) Corned Beef, 1 dL. water met 1 Maggi's Bouillonblokje, wat peper, zout, nootmuscaat en gehakte peterselie, 1 theelepeltje maizena Hak de corned beef fijn, laat ze met de Maggi's Bouillon warm worden, bind ze dan met de aangemengde maizena en voeg er naar smaak de verschillende kruiden bij; houdt het mengsel in een dichtgedekt pannetje warm. Klop in een kom de eieren met het zout, voeg er 3 lepels van de melk bij, strooi er al de bloem in en klop het mengsel tot een glad beslag; verdun dit vervolgens met de rest van de melk Bak in een koekenpan met de helft van de boter de helft van het beslag tot een vrij dikke pannekoek; bak de koek slechts aan één kant en zorg dus door langzame verhitting, dat het deeg gaar wordt zonder te branden. Schuif de koek op een verwarmden schotel en bak de tweede helft van het beslag op dezelfde wijze. Bedek eerst de eerste koek met het vleeschmengsel en leg er dan de tweede helft op met de lichte kant naar beneden Snijd bij het opdienen de koek van het midden uit in punten Iedere abonné heeft het ^ht, .kosteloos vragen te tellen over Belastingkwesties (In- onisten- en Vermogensbelasting, Om- etbelasting, Personeele Belasting, rondbelasting, enz.) en over de risiswetten voor den Middenstand Hypotheekaflossingswet, Crisiscrediet, ritverkoopwet, de Wet op Koop en Ver- °°P op afbetaling en Huurkoop) en yer aangelegenheden van boekhoud ingen aard /an nu al aan plicht een noodzakelijke beelding of'SChetsje met vermelding eis voor de toekomst. En waarom zou men dan wachten met de opleiding, nu van maten is voldoende Prijzen van deze FAVORIET-KNIP- ^rijzen van aeze fAvumiii-j .iet onherroepehjk vaststaat, dat straks PATRONEN NAAR MAAT ZIJN: :00ns ol dochters, die zelfstandige mid-1 Mantel f j japon: 0 85; Ungerie ienstanders willen worden, dit niet'en kinderkleeding: f 0,60; blouses: kinderkleeding: omnen, wanneer ze niet voldoen aan'f 055. rok. f050 de gestelde eisen. Neemt nu reeds maatregelen. Straks zal men van ieder jaar uitstel spijt hebben. STELT U OMTRENT DE CURSUS IN TW PLAATS IN VERBINDING MET. 3ET BESTUUR VAN DE R.K. MIDDEN- 3TANDSVERENIGING. U ONTVANGT DAAR ALLE INLICHTINGEN. FAVORIET-COUPE is ongeëvenaard 3edenkelijke voorzorg Zeg kelner, ben je nu gek geworden? Je zet je duim op mijn cotelet! Ja. meneer, maar het tocht hier zoo! Wat eten we eiken dag? ZONDAG Kerrysoep, gebakken kalfslever, Philatelisten gebruiken Esperanto Het Comité der Wereld-Postzegelten toonstelling, die in 1938 te Praag ge houden zal worden, besloot Esperanto te gebruiken voor het verstrekken van inlichtingen aan geinteresseerden Een bibliotheek zonder papieren Vóór de uitvinding van het papier of van zijn duurzamen voorlooper, de .papyrus" zal er, zooals men algemeen zal denken, nauwelijks sprake kunnen zijn van het verzamelen van boeken. Maar dit is toch geenszins het geval. Reeds meer dan 600 jaar vóór het be gin van onze tijdrekening bestond een uitgebreide bibliotheek in de stad Ni- nivé, de residentie van 't Assyrische rijk, bestaande uit dunne kleitabletten welke men in den Napoleontischen tijd heeft opgegraven en ontcijferd Een haaien-industrie De regeering van Cuba is bezig een haaien-industrie op zeer groote schaal in het leven te roepen. Deze pogingen hebben tweeërlei doel: men wil hierdoor het aantal dezer gevaarlijke dieren in jhet belang der visscherij verminderen en tevens belooft de haaienvangst een aanzienlijke winst Een volwassen haai met een lengte van 3 Meter brengt ongeveer 2% pond eetbare vinnen op, 150-200 goede tan den, 18 a 20 procent van het totaal ge wicht aan olie, vervolgens een huid var ongeveer 2 Meter lengte en ongeveer 4 pCt van zijn gewicht aan gezouten en gedroogd vleesch4 "1 De parapluie Wie de parapluie heeft uitgevonden, weet niemand, maar zeker is, dat de Chineezen haar al eeuwenlang gebrui ken. In Europa schijnt het regenscherm het eerst te zijn gedragen in Engeland door zekeren Jonas Hanway, die in 1786 overleed. Toen deze man voor den eersten keer met zijn „schuille" zoo heet de parapluie in Vlaanderen in de straten van Londen verscheen, werd hij begroet met gelach en gehoon van dezelfde menschen, die eenige jaren later de parapluie algemeen zouden ge- bruiken. n VAN REIZEN VROEGER EN NU uiimann, de man van de slaapwagens Het reisverkeer heeft zich eigemijk van het begin van de wereldgeschiede nis tot aan het begin van de 19e eeuw, ais men goed nagaat, niet zoo ingrij pend gewijzigd. In Beieren gingen de ooeren wel eens van het standpunt uit, nat het goed was, de wegen zooveel mo gelijk te verwaarloozen, waardoor de vreemdelingen, die Beieren wilden be zoeken, des te meer geld moesten uitge ven, omdatzij slechts langzaam vooruit konden komen. Aan deze boeren siimheid maakte Frederik de Groote een einde. Door het aanleggen van goede, breede wegen en kanalen gingen onze Oosterburen sneller voorwaarts dan wij en al spoedig bleek het, dat zulks welvaart beteekende Het reizen bleef echter een onaan gename bezigheid en wie niet bepaald op reis moest, deed het niet, want op een plezierreisje behoefde men niet te rekenen Het is bekend, dat Frederik de Groote niet bepaald kleinzeerig was. Goethe schreef eens aan een vriend: „Wie in het rijtuig van Frederik den Groote wil meerijden, moet van te voren niet eten, een maag van ijzer bezitten en zijn zenuwen in bedwang kunnen houden. Overigens begrijp ik niet hoe de vorst zelf zoo knus op zijn harden stoel in het rijtuig kan blijven zitten. Toen wij aankwamen, was ik een letterlijk gebro ken mensch, terwijl de koning nog in staat was te glimlachen tegen een vriend, die hem kwam begroeten". Zeifs in de eerste twintig jar en van Lier bestaan van den ijzeren spoorweg .s het reizen geen pretje geweest, en zeker niet in aen winter of m de natte Lierfstmaanden. Gmg men in den win der op reis, dan zorgde men voor een peis, drie dekens, een stoof en 'n beren muts. Wanneer het regende, was het met vreemd een parapluie op te steken, urn zich tegen de door de wanden sie- pciende regenstraaitjes te beschermen, iioeveel aangenamer en behaaglijker is aet reizen in den loop van onze eeuw geworden. Het was 75 jaar geleden de gedachte van den koopman George M. Pullmann, om het den reizigers, vooral des nachts, zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Toen Pullmann 22 jaar oud was, ging hij naar Chicago, waar hij een be dekking had aangenomen bij een d ansport-maatschappijHij ondervond ue onaangenaamheden van het reizen en leerde ook de gevaren hieraan ver- oonden kennen. In 1862 construeerde Pulimann het model van een slaap wagen. Tusschen twee „dagwagens", oehoorende aan de „Chicago-Alton- Line" bouwde Pullmann, volgens een door hem ontworpen model, den eersten slaapwagen, welke zooveel succes had, Jat Pullmann al dadelijk opdrachten ^reeg uit vele deelen van Amerika. Hoe comfortabel de eerste Pullmannwagen reeds was, bewijst wel het feit, dat de Liuidige wagens slechts weinig verschil den van Pullmann's eersten wagen De eerste Pullmann-wagen kreeg den naam van „Pioneer" en kostte niet minder dan 18.000 dollar. In het Museum voor het Spoorwezen kan men den eersten Pullmannwagen thans nog be zichtigen. Toen het den kleinen koopman Pull- nann zoo goed in de zaken ging, sticht- e hij de thans met millioen dollars verkende „Pullmann-Palace-Car-Cy", an welke maatschappij hij president verd. Hij liet een volgens zijn eigen Jeeën o/>r/crokken Arbeidersstad, de mllmann-City bouwen en in dit stadje, "rie kilometer van Chicago verwijderd, vonen de menschen, die aan de „Pull- nann Palace Car Cy." verbonden zijn Us wij thans ons gezellige plaatsje in len ruimen Pullmannwagen innemen, Ian is het bijna niet denkbaar, dat on- *e voorouders, 75 jaar geleden, nog in ochtige coupeetjes zaten, gewapend uet parapluies en stoofjes Onder inbrekers. Rijke buit vannacht, John? Niks, hoor, snertlui, gebruiken tegen- voordig niets meer dan alpaca en aluminium

Zeeuwsche Koerier | 1937 | | pagina 7