e Zeeuwsche Koerier van Nieuws - Bijvoegse o. 4146 Vrijdag 4 Juni 1937 52ste Jaaryang Voorlichting inzake be lastingen, boekhouden en crisiswetten voor den middenstand. Vragenbua Ifoor de Vrouwen De Rijksinkomstenbelasting Werd bijna do! van de hoofdpijn. Landbouw en Veeteelt 14. e. Waardeering van Handelsvorde ringen (Vervolg) De aandacht wordt er nog op ge- pstigd, dat de door den zakenman bodzakeiijk geachte afschrijving niet n een of andere reden achterwege ag blijven Afschrijving wordt door de wet op de ijksinkomstenbelasting gebiedend voor [schreven, hetgeen wel duidelijk tot ting komt in het'Arrest van 20 Juni 23 No 3256, hetwelk bepaalt, dat geen 'schrijving op een vordering mag ge bieden op grond, dat over een vorig ar niet is afgeschreven Voelt zich nu weer jong en fit De heer M. A. L. keerde, na eenige jaren in de tropen geweest te zijn, terug- lijdende aan voortdurende hoofdpijn en constipatie. Na het gebruik van Kruschen Salts schreef hij ons o.a. het volgende: „Ik leed voortdurend aan hoofdpijn die mij bijna dol maakte en voelde mi. ellendig. Ik begon toen Kruschen Salts te nemen en reeds na 10, 12 dagen hiêl- •den mijn hoofdpijnen op en voelde ik mi; weer jong en fit". Hoofdpijnen ontstaan bijna altijd doordat het organisme verontreinigd is door opgehoopte afvalstoffen. De kleine dagelij ksche dosis „Kruschen Salts" zorgt er voor, dat gij deze afvalstoffen kwijt raakt en deze zich niet meer kun nen vormen, waardoor ge voor goed van Uw pijnen verlost zult zijn en U boven dien energieker en krachtiger zult voelen. Een Kruschen kuur maakt U jaren jonger. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende Uiteraard zal alleen afschrijving mo-1 drogisten a f 0,40, f 0,75 en f 1.60 per ,n geschieden ten laste van de bedrijfs I fiacon Let op, dat op het etiket op de «uitaten wanneer het vorderingen I fiesch. zoowel als op de buitenverpakking 'treft die tot het bedrijfsvermogen 1 naam R0Wntree Handels Mij., Amster- ïhooren dam, voorkomt. De vraag, of een vordering deel uit aaKi van het particulier vermogen of :acht moet worden tot het bedrijfs- irmogen te hooren, moet naar om- andigheden worden beoordeeld De boekhouding zal in vele gevallen noodige aanwijzingen kunnen geven Zoo behoort een door een firmant uit jn buiten het bedrijf belegd vermogen irstrekte geldleening aan een mede-' rmant niet tot zijn bedrijfsvermogen De aandacht wordt nog gevestigd op n Arrest van 1 Maart 1933 No 5384, helzende het volgende: „Voor afschrijving op bedrijfsvorde- n, welke door hypotheek gedekt n, reeds., .voordat tot executie van het derpand zal zijn overgegaan, kan ,aats zijn, indien de volledige voldoe- ng der vordering in verband met de larde van het onderpand en de ge- edheid van den debiteur, onzeker is worden Tot slot zij nog opgemerkt, dat het is toegelaten afschrijvingen op vor ringen, welke betrekking hebben op n bedrijf, dat men niet meer uitoefent, or de bepaling van het belastbaar in- men in aanmerking te nemen f. Waardebepaling van zaken die voor de uitoefening van het be- bedrijf worden gebruikt (bedrijfs middelen) Onder deze zaken verstaan .wij b.v fabriek of het pakhuis van den fabp •nt, de voor de uitoefening van het urijf benoodigde gereedschappen en chines, alsmede de kantoor- en ikelinventaris en opstand van den :enman waarde van deze zaken dient te len gesteld op de waarde bij aan- "P, erfenis of schenking, vermeerderd t de kosten bij de verkrijging ge- akt en de daarna gedane uitgaven gens verandering en, vernieuwing 3p deze waarde behooren de bedrijfs celen telkenjare op de balans te r<ten opgenomen onder aftrek van jaarlij ksche afschrijving wegens ai'devermindering tengevolge van het "•ruik der bedrijfsmiddelen Wen mag niet afschrijven op zaken geen verband houden met de uitoe- pg van het bedrijf, 'onverschillig hoe ot de slijtage van dergelijke zaken is °e jaarlijksche afschrijving op een Njf;smiddel vormt een deel van de ten als bedoeld bij art 10 der wet op ï- B., welke voor aftrek van het bruto tomen in aanmerking komen n de practijk bestaat lang niet altijd stemmigheid bij fiscus en belasting- 'titigen omtrent afschrijvingen op &lde objecten. In verband hiermede *gen wij te dien opzichte het vol gde onder de aandacht van de lezers De hoegrootheid der afschrijvingen grootte der afschrijving hangt fdzakelijk af van den vermoedlijken ensduur van het bedrijfsmiddel. Zoo het in overeenstemming met de ekking der afschrijving door deze toe Passen tot een van te voren vast- teld jaarlijksch percentage. Men dan uit van de veronderstelling, (35) C waardevermindering in ieder kundigen aard jaar evenveel als dat percentage zal be^ dragen De ievensduur, die geschat moet wor den is de econonomische, niet de tech nische, m.a.w. men moet rekening houden met de mogelijkheid, dat het oedrijfsmiddel, reeds Voordat het ver sleten is, om economische redenen door een ander zal moeten worden vervan gen Bij het schatten van den vermoede- lijken levensduur moet men de kans op ongelukken buiten beschouwing la ten - Het tempo der afschrijving behoeft niet mede afhankelijk te worden ge steld van de daling der verkoopwaarde van het bedrijfsmiddel. De verkoop waarde daalt meestal veel sneller dan de bedrijfswaarde en alleen door met de daling der bedrijfswaarde rekening te houden, kan men het te verdeelen bedrag op behoorlijke wijze over den levensduur verspreiden Men kan oa. de afschrijving op een autobus bepalen, door de verhouding vast te stellen tusschen het aantal in het boekjaar afgelegde kilometers en het totaal aantal kilometers, dat de bus in het bedrijf vermoedelijk zal afleggen Om dezelfde reden zal men meer mogen afschrijven op een machine, in dien deze dag en nacht heeft gedraaid, dan wanneer de machine slechts 8 uren per etmaal heeft geloopen Ook buitengewone prestaties van een bedrijfsmiddel kunnen aanleiding geven tot een herschatten van den vermoede- lijken levensduur van het object indien bij het schatten van dien duur op-een aantal jaren, met die bijzondere presta ties geen rekening is gehouden Ook een ongeval kan den vermoede- lijken levensduur van een bedrijfsmid del zoodanig verkorten, dat in het jaar waarin het ongeval heeft plaats gevon den, een extra afschrijving noodig wordt Meestal deelt men, om de afschrijving- per jaar te vinden, eenvoudig het totaal van het af te schrijven bedrag door het aantal jaren van den geschatten levens duur. Die afschrijving per jaar wordt dan gemakshalve uitgedrukt in een percentage van de aanschaffingswaar de. Deze eenvoudige wijze van afschrij ving is in overeenstemming met regelen van een degelijk en eerlijk koopmans- gebruik Iedere aboriné heeft het recht, .kosteloos vragen te stellen over Belastingkwesties (In komsten- en Vermogensbelasting, Om zetbelasting, Personeele Belasting, Grondbelasting, enz.) en over de Crisiswetten voor den Middenstand Hypotheekaf lossingswet, Crisiscrediet, Uitverkoopwet, de Wet op Koop en Ver koop op afbetaling en Huurkoop) en over aangelegenheden van boekhoud- FAVORIET-KNIPPATROON. BLOUSE No 600, maat 44 Deze elegante voorjaarsblouse kan vervaardigd worden van ilanel mousse line of satijn. Modern is de halflange mouw met de breede, doorgestikte manchet. Doorgestikt is ook het schoot je en de einden van de strik. De mouwen zijn in raglanvorm aangezet Benoodigd materiaal: 2 M van 100 cM breedte. Maat 44 is de volgende maat: Bovenw. 102 cM; taillew.: 36 cM; heupw. 110 cM Door het al of niet aan knippen van naden, kan men het pa troon passend maken voor het eigen figuur. Teneinde het den lezeressen gemakkelijk te maken met een Favoriet knippatroon te werken, is bij ieder pa troon een korte, doch duidelijke hand leiding ingesloten Dit Favoriet patroon is te verkrijgen bij den Boekhandel „De Zeeuwsche Koerier" te Sas van Gent tegen de prijs van 26 ct (plus 4 ct voor porto- en administratiekosten Toezending zal geschieden na ont vangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt per postwissel, in post zegels of wel door storting of overschrij ving op onze postrekening 52419 Den lezeressen jyordt vriendelijk ver zocht bij bestelling duidelijk het num mer van het gewenschte patroon en tevens naam en adres zoo volledig en duidelijk mogelijk op te geven. Men voorkomt daardoor onnoodige vertra ging in de verzending. Gelieve verder Uw bestelbrieven vol doende te frankeeren, daar deze anders niet door ons geaccepteerd worden Verder leveren we niet alleen Favo riet-patronen van het hier gepubliceer de model, doch van ieder gewenscht modeplaatje. Toezending van een af beelding of schetsje met vermelding van maten is voldoende Prijzen van deze FAVORIET-KNIP PATRONEN NAAR MAAT ZIJN: Rok: 35 ets; blouse: 40 ets; lingerie en kinderkleeding: 45 ets; japon: 70 ets; mantel: 85 ets per V Wat eten we eiken dag? ZONDAG Spinaziesoep, blinde vinken, worteltjes, aardappelen, vanillëvla MAANDAG Roastbeef, postelein, aardappelen, wentelteefjes DINSDAG Kcfud vleesch, peulen, aardappelen, rijst met bessensap WOENSDAG Gehakt, spinazie, aardappelen, rijste koekjes DONDERDAG Hardgekookte eieren, slierasperges, aardappelen met gesmolten boter, rha barbercompote VRIJDAG Aspergesoep, gestoofde aal, aardappel purée, sla ZATERDAG Varkenslappen, stamppot van raap- steelen, fruit Spinaziesoep "Een restje spinazie, 1 gesnipperd uitje, 1 L water met 4 Maggi's Bouillon blokjes, een handje vol fijne vermicelli 1 ei, 2 lepels melk, 20 Gr (1 afgestreken eetlepel) boter Fruit het zeer fijn gesnipperd uitje in de boter lichtgeel, voeg er daarna de eveneens zeer fijn gehakte spinazie bij Giet er de Maggi's Bouillon bij, met de vermicelli en laat alles tezamen koken tot de vermicelli gaar is. Kluts het ei met de melk en voeg er onder voort durend roeren de soep aan toe Aspergesoep 1 L asperge water, 2 theelepeltjes Mag gi's Aroma, 30 G (3 afgestreken eet lepels) bloem, 40 Gr (2 afgestreken eet lepels) boter, 1 eetlepel gehakte peter- seiie, 1 hardgekookt ei, 1 dL melk Verwarm roerende boter en bloem, voeg er daarna onder voortdurend roe ren het aspergewater aan toe, en laat de soep even doorkoken. Pel het hard gekookte ei en hak het fijn, doe het met de peterselie in de soepterrine en voeg er de Maggi's Aroma aan toe. Voeg de melk bij de soep en giet ze over in de soepterrine NUTTIGE WENKEN VOOR DE HUISVROUW Mica ruitjes van haarden en kachels kan men gemakkelijk schoonmaken met een lapje, bevochtigd met een mengsel van water en azijn Vlekken krijgt men uit bruine schoe nen door ze te bestrijken met een schijf lauwen aardappel Rieten meubelen maakt men schoon doo? ze te borstelen met lauw water vermengd met een scheutje ammoniak Met een weinig terpetijn in warm water opgelost, kan men uitstekend venster- en spiegelruiten schoonmaken Wanneer men een verkleurd karpet of tafellaken wil opknappen moet men het eerst flink reinigen en daarna met een schoone lap gedrenkt in een slappe oplossing van ammoniak en water wrij ven en dan stevig naborstelen Haarborstels en kammen kan men het best reinigen, door ze in sodawater te leggen en daarna in de zon te laten drogen Wanneer men zwarte kousen in de wasch mooi van kleur wil houden, doet men een weinig azijn in het water, waarna men ze naspoelt Wanneer een spons vettig is gewor den, wascht men ze in sodawater of in warm water met ammoniak Inkt- en roestvlekken kan men ver wijderen door de vlek nat te maken, er wat zuringzout op te doen en dan in de zon te leggen. Is men bang, dat de stof wordt aangetast, dat neme men melk, azijn of citroensap, dit alléén bij inktvlekken Wanneer men vuile glazen niet goed schoon kan krijgen, voegt men een weinig aluin in poedervorm bij het water en het resultaat is verrassend Indien men nieuwe leeren schoenen meermalen inwrijft met ricinus-olie, zal het leer soepel blijven en het vormen van plooien worden voorkomen Men wende zich per brief tot de N.V. ACCOUNTANTSKANTOOR ,NEDERLANDSCH BUREAU VOOR ADVIEZEN" Directeur: R. DE VRIES, Parklaan 27 te HAARLEM of Henegouwerlaan 59 te ROTTERDAM Porti voor antwoord gelieve men in te sluiten. Uiterlijk binnen 5 dagen ontvangt men een schriftelijk advies. Van de grootst mogelijke geheim houding kunnen de lezers verzekerd zijn. (Auteursrecht voorbehouden) Het Meinummer van „Historia", maandschrift voor geschiedenis, (Uitg Drukkerij Broekhoff NV., Utrecht, abon nements prijs f 6,- per jaar) bevat de volgende bijdragen: Toen Prins Willem V en Prinses Wilhelmina in den winter van 1786 op 1787 te Nijmegen verblijf hielden, door H Ch G J van der Mandere; Historische Koningsfeesten van Engelsche Mo narchen, door Joséphine Lulofs; Het beleg van Zierikzee in 1304, door J J Westendorp Boerma; Maartstormen over Zuid-Duitschland; Lola Montez in Beieren, door C K Kesler; Kunstge schiedenis; Bij het 200-jarig gedenk feest van Antonius Stradivarius (1737- 1937) door Nora Koch; Verslag omtrent het Nederlandsch Legermuseum over 1936; Vragenrubriek; Boekbespreking Tal van fraaie illustraties verluchten den tekst DE COLORADOKEVER (Vervolg) Voor ons geheele land is het van het allergrootste belang, dat geen haard van den Coloradokever onopgemerkt blijft, want als op een plaats de nakomeling schap van een kever tot volledige ont wikkeling mocht komen, zou dit een zoodanige verspreiding van het insect over de omgeving en daardoor de vor ming van zoovele nieuwe haarden tot gevolg hebben, dat volledige uitroeiing dan uiterst moeilijk zou worden De Coloradokever verlaat in Mei en Juni, als de temperatuur voldoende hoog is, den grond, waarin hij over winterd heeft en begeeft zich dan naar aardappelplanten, waarvan hij de bla deren eet en waarop de eieren gelegd worden. De uit deze eieren komende larven eten ook gaten in de bladeren Men moet er dus op letten of de roode larven of wel de 1 cM groote gele kever met 10 zwarte strepen op de dekschilden op het aardappelloof aanwezig zijn en op de door deze ver oorzaakte bladbeschadiging Als de haard laat ontdekt wordt, als de larven reeds in den grond gekropen zijn om te verpoppen, dan kan men alleen de beschadigde bladeren vinden. Het is gewenscht, dat men daarvan ook mededeeling doet, opdat vastgesteld kan worden of de vreterij veroorzaakt is door den Coloradokever of door een ander insect. Vooral de maanden Juni en Juli zijn voor het onderzoek de be langrijkste. Laat iedere teler van aardappelen, boer, tuinder of particulier in het be lang van het geheele land medewerken en laat er dus vooral in de provincies Limburg, Noord-Brabant en Zeeland geen aardappelveld zijn, dat in de ko mende maanden niet meermalen op zettelijk en met groote aandacht op de aanwezigheid van den Coloradokever of zijn larven en op de door dezen ver oorzaakte bladbeschadiging wordt on derzocht. Laten ook de kinderen de velden ingaan en naar het insect zoe ken. In de drie Zuidelijke provinciën zijn op alle scholen en op vele plaatsen, waar land- en tuinbouwers bij een- komen, gekleurde plaatjes met modellen van den kever en de larve aanwezig Daardoor kan iedereen weten, hoe deze er uitzien en ze dus herkennen, als hij ze ergens ziet Voor iedereen: "gelde dus: LET OP DEN COLORADOKEVER WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT (In moes- en bloemtuin, keuken en kelder). (Nadruk verboden.) (Vervolg) In den bloementuin Het wordt onder de hand tijd te denken aan het gereed maken van onze perken en groepen voor de zomerbeplanting. De perken met bolgewassen, als hyacinthen, tul pen en crocus zijn uitgebloeid. Het beste is. deze planten te laten staan tot ze geheel afgestorven zijn; dit gaat echter vaak niet, en dan moet men niet de bollen oprooien en het loof afsnij den, om ze vervolgens te drogen, zooals zeer vaak geschiedt, maar men neemt ze op en kuilt ze weer in den grond, hier of daar op een verloren hoekje in den tuin. Zoodoende kunnen de bollen tenminste behoorlijk narijpen. Perken met andere voorjaarsplanten, als Arabis alpina, Dianthus primarius (Gras anjer) of Phlox divaricata staan nog in vollen bloei of moeten nog beginnen Zoodra deze planten echter uitgebloeid zijn, worden ze voorzichtig opgenomen, schoon gemaakt, zoo noodig verdeeld naar behoefte, en daarna op bedden in den tuin uitgeplant. Deze behandeling verdragen de planten heel goed; bij goede verzorging zullen ze spoedig aan- wortelen en doorgroeien, en tegen het najaar hebben we weer een flinke hoe veelheid krachtige jonge planten. An dere voorjaarsbloemen, bijv. Vergeet- mij-nietjes en Silenen, die uit zaad worden aangekweekt, gooit men na den bloei eenvoudig weg. Heeft men plaats beschikbaar, dan spreidt men daar de uitgebloeide planten uit, die dan na rijpen en zich opnieuw zaaien: de onge plantjes kunnen dan in 't na- aar weer op de perken worden uitge plant. De gemakkelijkste wijze an cultuur is door middel van zaad, dat telken zomer opnieuw gezaaid wordt, men verkrijgt dan mooie, jonge plan ten, en de prijs van het zaad is zeer luttel Andere reden Dat is vervelend', we zitten morgen met ons dertienen aan tafel Wel, ook bijgeloovig? Neen, dat niet, maar ik heb slechts twaalf vischcouverts

Zeeuwsche Koerier | 1937 | | pagina 5