Zeeuwsche Koerier Nieuws-Bijvoegsel van iratij flj. 4138 Vrijdag 9 April 193? Siste Jaargang D enst van de kleine boeren. I51 Na 25 jaar rheumatische pijnen. Voorlichting inzake be lastingen, boekhouden en crisiswetten voor den middenstand. De Rijksinkomstenbelasting. Vragonbus Kroniek van de week Provincienieuws Firm; in 188; N 1914 wed nschi ROON bc E GE- geen zacht ei zevej verkei enezei n, tatie). Ï)e Rijkslandbouwconsulent voor Zee- id te Goes verzoekt ons plaatsing van t volgende: Aangezien blijkt, dat verschillende ain-landbouwers nog niet geheel op hoogte zijn met de bedoeling en de irkwijze van dezen Dienst, meenen j goed te doen, nog even in het kort Iarop een toelichting te geven. 3e bedoeling is tweeërlei, nl Het geven van een zekere gelde- extra-steun aan het kle'nl^nd- uwbedrijf beze geldelijke steun-uitkeering loopt feel via de Landbouw-Crisis-Organi- ,ie voor Zeeland en bedraagt f 35,- |n f 45,- al naar de grootte van het irijf. Voor deze uitkeering heeft men Jh. op de daarvoor bestemde formu- ren, vóór 16 Maart jl. kunnen aan- lden Het geven van voorlichting en het deren daarvan Het doel hiervan is uiteraard de be- ijfsvoering in het klein-landbouwbe- jf voor zoover dat noodig is te ver deren, teneinde de weerstand van bedrijfjes zoo groot mogelijk te n zijn. |öe Assistenten bij den Rijkslandbouw •orlichtings-Dienst in Zeeland zullen >r persoonlijk contact met de klein- ïdbouwers, trachten dez» voorlich- |ig zoo intensief mogelijk door te ïren. Ten behoeve van deze werkzaam- ien zijn de Assistenten momenteel Ag bij vele kleinlandbouwers inlich- igen in te winnen, aangaande de toe- aste bemesting, de rassenkeuze, enz. grond van deze ervaringen zal daar met de eigenlijke voorlichtende taak nnen worden begonnen. Daarnevens ligt het in de bedoeling de kleine landbouwbedrijfjes, welke ier deze regeling vallen, grondonder- lek toe te passen, teneinde te trach- |n ook hierin steun te vinden bij het orlichtende werk. De Assistenten zul- worden belast met het steken der Jondmonsters, terwijl zij ook later de lalyse-rapporten zullen komen toe- fthten. Op 8 klein-landbouwbedrijven in Zee Ind zullen proeven worden genomen |et den verbouw van zaad-maïs. Deze oef veldjes zullen 5 a 6 are groot terwijl de geheele behandeling van d( proef zal moeten plaatsen in over- l|o met den Assistent Deze proeven, waarvoor den betrok- klein-landbouwer een zekere sub- Bdie zal worden verleend, hebben ten d na te gaan of de verbouw van I )rrel-maïs perspectieven biedt voor I ït klein-landbouwbedrijf. I Het tewerk stellen van vele klein- I ndbouwers in de werkverschaffing. 1 )eciaal in Oostelijke provincies, heeft I ;rder geleid tot een proef met de te- Berkstelling op het eigen bedrijfje. Deze roef, welke bedoeld is voor het eerste lalfjaar 1937, wordt in Zeeland geno- len in de gemeenten Westkapelle, in loutelande en St Maartensdijk. Voor V€r"lczc tewerkstellin& komen in aanmer- houtBn? die klein-landbouwcrs, die be- ïcht- f bikken over een zeker overcompleet an arbeidskracht, terwijl de tewerk- ing alleen mogelijk is, indien dul- elijk zichtbaar extrawerk in het be drijfje aanwezig is. Onder dit orden verstaan ontginnen, klei woelen, raineeren, egaliseeren, enz. Normaal werk, als wiedwerk, enz. iervoor derhalve niet in aanmerking. Deze regeling wordt in de genoemde iemeenten doorgevoerd door samen werking van het betrokken gemeente- 'estuur, den Rijksinspecteur van de Werkverschaffing en den Bedrijfscon- ulent. Het doel is dus, den klein-landbouwer, |lie de bijverdienste van de werkver- ichaffing niet kan missen, in het eigen •edrijfje een der genoemde extra werk lamheden met subsidie te doen uit- 'oeren, waardoor hij zijn bedrijf beter n orde kan krijgen en zoo wellicht in 3e toekomst daardoor meer zelfstandig ien bestaan kan vinden. In Zeeland is overigens, hoe sympa thiek men ook algemeen tegenover deze egeling staat, wel als bezwaar geble ken, dat het aantal van de genoemde >or xe rk. er 20 uren, igen, laat- DEN. vezig ►men ENT 11. IT. deeld, dat ook aan de huishoudelijke voorlichting aandacht zal worden be steed, welke taak onder leiding zal staan van Mej. Smit, Inspectrice van het Nijverheidsonderwijs te 's-Graven- hage Voor de uitvoering van de bovenge noemde taak is in Zeeland door de ver schillende landbouw-organisaties een advies-Commissie in het leven geroepen, welke als volgt is samengesteld: P. JANSE, Biggekerke, Voorzitter. A. L. LOUWS, Grijpskerke. A. v. LOENHOUD, Ovezande. H. DE GRONCKEL, Koewacht. JOH. FLIKWEERT, Nieuwerkerk Mevr. P. MANNEKE DE VUYST, St. Maartensdijk. Als Secretaris treedt op de Bedrijfs- consulent te Goes Verbaasd over snelle beterschap „Ongeveer 25 jaar geleden voelde ik voor het eerst lichte rheumatische pijn in arm en schouder. Langzamerhand werd alles erger, totdat ik stekende pijnen kreeg in armen en lendenen Ongeveer 12 maanden geleden kocht ik voor het eerst een flacon Kruschen Salts en tegen den tijd, dat deze op was, werd ik aangenaam verrast dooi een lichte verbetering. Na de tweede flacon was alle pijn verdwenen en deze is sindsdien nimmer meer terugge keerd." T. R Kruschen Salts is een combinatie van 6 minerale zouten, die, door Uw afvoer- organen tot krachtiger werking aan te sporen, alle schadelijke afvalstoffen, als het gevaarlijk urinezuur, dat maar al te vaak de oorzaak is van rheuma tische pijnen, geregeld uit Uw lichaam verwijderen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f 0,75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. (33) 'c (9) Inkomen uit onderneming en arbeid (Vervolg) In dit artikel zullen wij onze be spreking omtrent inkomen uit onder neming voortzetten. Behalve om verschillende hier niet nader ter zake doende redenen, houdt men een boekhouding' bij om zijn winst te kunnen berekenen. Wil deze winst berekening dienstbaar worden gesteld aan iemands aangifte voor de Rijks- dat dan ook de Raad van Beroep be- ianghebbende's beroep „op de tijds omstandigheden, die de huizenmarkt ontwricht en de omstandigheden ook voor de huizenexploitanten sterk ge wijzigd hebben", niet kon afwijzen op ^rond, dat in elk bedrijf de invloed daarvan slechts kan worden tot uit drukking gebracht, voor zoover zulks in overeenstemming is met het stelsel, dat senmaal is aangenomen; dat toch niet mag worden voorbij gezien, dat omstandigheden als waarop belang hebbende een beroep deed, aanleiding omnen zijn, dat het bestendigen van oen voordien aannemelijk stelsel van waaraeenng voert tot het vaststellen van balans en verlies- en winstrekenin gen, welke een veel te gunstig beeld van den stand van het bedrijf en van deszelfs resultaten geven; dat alsdan verandering van het stelsel van waar deering is gerechtvaardigd en daaraan dan niet afdoet, dat de verandering gedeeld, heeft de Minister van Land bouw en Visscherij een voorontwerp Landbouw-Ordeningswet 1937 ter fine van advies aanhangig gemaakt bij de Centrale Commissie, bedoeld in artikel 27 der Landbouw-Crisiswet 1933 en bij den Economischen Raad. De indiening van dit voorontwerp bij deze Colleges oeeft de Minister vergezeld doen gaan /an den volgenden brief: „Hierbij doe ik Uwe Commissie (Resp. Jwen Raad) toekomen een voor-ont- .verp Landbouw-Ordeningswet 1937 met Jaarbij behoorende Memorie van Toe lichting. Gaarne zal ik hieromtrent Uw advies ontvangen. Ik merk hierbij nog op, dat dit voorontwerp een materie behandelt, waaraan zeer groote moei lijkheden zijn verbonden!. Teneinde mij een juist oordeel omtrent dit voor ontwerp te vergemakkelijken, zal ik gaarne van Uw advies gebruik maken. Eveneens wacht ik het advies van den Economischen Raad (resp. de Centrale Commissie bedoeld in artikel 27 der Landbouw-Qrisiswet 1933). Teneinde bovendien alle organisaties in het be drijfsleven, die in deze materie belang stellen, de gelegenheid te geven van haar zienswijze te doen blijken, heb ik het voorontwerp tevens gepubliceerd Dit voorontwerp met Memorie van Toelichting is bij de Algemeene Lands- Irukkerij te 's-Gravenhage verkrijg baar. Dinsdagavond om kwart voor 8 zijn Prinses Juliana en Prins Bernhard van hun huwelijksreis in de residentie beruggekeerd. Te Amsterdam is Dinsdag plotseling een staking onder taxi-chauffeurs uit gebroken in verband met een binnen kort in te voeren tariefsverhooging, waarvan ongunstige resultaten worden verwacht. Rapport XXXVIe Koninklijke Ncderlandsche Jaarbeurs De voorjaarsbeurs 1937 was de eerste jeurs, welke na de crisisjaren zeei uidelijke .aanwijzingen gaf omtrent iet nu ook voor Nederland sedert :ort ingetreden economisch herstel. De jezetting der voorjaarsbeurs toonde inkomstenbelasting, dan geldt als eerste I Maftingheffing medebrent dan vereischte, dat het een winstberekeninÉ de aanhouding van het tot dusver gevolgde stelsel zou plaats vinden; lat derhalve de bestreden uitspraak liet in stand kan blijven. Uit dit arrest blijkt dus, dat een voor den fiscus nadeel brengende verande- ing van systeem geoorloofd kan zijn. wanneer de omstandigheden de wijzi ging van het tot dusver gevolgde ysteem motiveeren. moet zijn over een tijdvak (boekjaar) van twaalf maanden. Men is geheel vrij in de keuze wan neer men dit tijdvak zal aanvangen. Hierop komen wij nog wel nader terug. Als tweede vereischte geldt, dat men zoowel aan het begin als aan het einde van dit tijdvak boekjaar) balans maakt. Deze balansen nu vormen de grond slagen voor de berekening van de winsl en daarom is het de fiscus uiteraard lang niet onverschillig, op welke wijze men balans maakt, m.a.w. naar welke methode men zijn bezittingen en schul den bij de balans opneemt. De wetgever sluit zich echter aan bi; de practijk en geeft dan ook geen speciale- voorschriften, maar bepaalt enkel, dat een methode moet worden gevolgd, die niet in strijd is met dege lijk en eerlijk koopmansgebruik. Even wel moet het een methode zijn, die ge regeld en stelselmatig wordt toegepast De handelaar of fabrikant zal dus niet bij den aanvang van zijn boekjaar de voorradige goederen tegen den in koopsprijs mogen opnemen, om aan het einde van het boekjaar een waar deering naar de dagprijzen toe te pas sen. Aan het begin en einde van het jaar moet eenzelfde systeem van waar deering plaats vinden. Er kunnen echter bijzondere om en vnj sterken vooruitgang aan, watg^ j-yden De toestand van deze sintel aantal deelnemers aangaat en dit ac-1 pa(}en is echter van dien aard, dat het ores zou nog grooter geweest zijn, in-1 berijden daarvan per rijwiel zeer be dien de jaarbeurs over meer expositie- J zwaarlijk iS) terwijl bij natte weersge- uinite had kunnen beschikken. De steldheid deze paden zelfs onberijdbaar standigheden aanwezig zijn voor het extra-werk moet danwijzigen van een tot dusver gevolgd systeem. In dit verband moge worden verwe zen naar een arrest van den Hoogen Raad van November 1936. Het betrof hier een huizenexploitant dus iemand die bedrijfsmatig huizen ex ploiteert tot wiens bedrijfsvermogen ook aandeelen in huizenmaatschappijen behoorden, die niet toegestaan was on? deze aandeelen anders te gaan waar deeren en het koersverlies ten laste van zijn bedrijfswinst te brengen. De Hooge Raad besliste echter, dat de Raad van Beroep terecht had overwogen, dat het ongeoorloofd is om op een willekeurig tijdstip eensklaps een aanvang te ma ken met toepassing van een stelsel van waardeering van in het bedrijf gebezig de aandeelen, dat te voren nimmer is I toegepast, doch dat bij uitzondering de omstandigheden kunnen rechtvaardi gen, dat op zeker tijdstip een voordien toegepast stelsel, van waardeering wordt /erkobjecten in deze kleine bedrijven vervangen door een ander stelsel, dat riet groot is. j op zichzelf niet in strijd is met be Ten slotte kan nog worden medege- hoorlijke regelen van winstbepaling Iedere abonné heeft het recht, kosteloos vragen te stellen over Belastingkwesties (In komsten- en Vermogensbelasting, Om zetbelasting, Personeele Belasting, Grondbelasting, enz.) over de Crisis- wetten voor den Middenstand en de Devaluatie wetten (Hypotheekaflossings- wet, Crisiscrediet, Uitverkoopwet, de Wet op Kocp en Verkoop op afbetaling en Huurkoop, de wet tegen te hooge Prijsopdrijving enz.) en over aangelegen heden van boekhoudkundigen aard. Men wende zich per brief tot de N.V. ACCOUNTANTSKANTOOR ,NEDERLANDSCH BUREAU VOOR ADVIEZEN" Directeur: R. DE VRIES, Parklaan 27 te HAARLEM of Henegouwerlaan 59 te ROTTERDAM Porti voor antwoord gelieve men in te sluiten. Uiterlijk binnen 5 dagen ontvangt men een schriftelijk advies. Van de grootst mogelijke geheim houding 'kunnen de lezers verzekerd zijn. Auteursrecht voorbehouden. BINNENLAND. De uitvoer uit Nederland van alle wapentuig, waaronder ook luchtvaart- tuigen zijn begrepen, naar Spanje i; verboden. Esperanto in Stationsrestauratie De Directie der Restauratie in he Centraalstation te Amsterdam heeft besloten, ten gerieve van buitenland sche reizigers, de spijslijst, in het Esperanto vertaald, ter beschikking te stellen. Voorontwerp Landbouw-Ordeningswet 1937. Naar van bevoegde zijde wordt mede betere bedrijfsuitkomsteii in de export industrieën daaronder begrepen de scheepsbouw, de machinenijverheid, de textielindustrie de vérmeerderde koopkracht van het publiek spoedig tot uiting zal komen. In de af deeling Bouw materialen en Wegenbouw heerschte groote bedrijvigheid, eensdeels onder nvloed van de reeds ingetreden hausse in den fabrieksbouw, anderzijds in ver band met de uitvoering van groote werken door de Rijks-, Provinciale- en Gemeentelijke Overheid. Van buiten- 'andsche zijde bestond eveneens groo- tere belangstelling, zich uitend in be langrijker orders voor buitenlandsche rekening. De afdeeling Nederlandsch Oost- en West-Indië bracht ditmaal de Indische nijverheid en het Indische hout naar voren. Over het algemeen was een prijsstij- gende tendenz merkbaar en was er veel vraag ook naar beter geprijsde artikelen De XXXVIIe Koninklijke Neder- ^ndsche Jaarbeurs tevens Agrarische Taarbeurs zal worden gehouden van 7 tot en met 16 September 1937. Wegen in Zeeuwsch-Vlaanderen. In het Oostelijk gedeelte van Z.- ^laanderen verkeeren verschillende wegen in een zoodanigen slechten toe stand, dat zij ernstig bezwaar opleveren voor het verkeer Tot deze wegen behooren een gedeel te van de z.g. Blikstraat, welke de ver binding vormt tusschen den Kanaal- weg Terneuzen-Sas van Gent en den weg Terneuzen-Axel, de weg loopende van Bontepolder naar het Kanaal en ie wegen door den: nieuwen Neuzen- polder en den Zevenaarpolder. In verband hiermede heeft de ANWB aan de betrokken wegbesturen verzocht verbetering te doen bevorderen. De Axelsche weg. De Axelsche weg in de gemeente Ter Neuzen heeft tusschen de boomen een keibectrating, met aan weerszijden een aansluitende klinkerstrook. Aan de buitenzijde van de boomen s aan weerskanten een sintelpad. Of schoon deze paden niet als „rijwielpad" sijn aangeduid, worden de wielrijders J ioor de politie verplicht, op deze paden voorjaarsbeurs 1937 telde 1779 deelne mers tegen 1645 tijdens de voorjaars beurs 1936 en was de grootste beurs, welke tot nog toe in Nederland was gehouden. Evenals vorige jaren droeg deze voorjaarsbeurs een meer technisch karakter het agrarische bedrijfs leven in Nederland concentreert zich meer op de najaarsbeurzen hetgeen voornamelijk tot uiting kwam in een buitengewoon sterke en quelitetief hoog taande afdeeling Bouwmaterialen en Wegenbouw. In verband met de uitbrei dingen der groepen Metaalnijverheid Machine-industrie en Electrotechniek beeft het jaarbeursbestuur besloten tot den bouw van een aan het comple>' aarbeursgebouwen aansluitende machi nehal. Zeer bijzonder trok ditmaal df aandacht de nieuwe groep Kunst ir Industrie, samengesteld uit industrieën wier artikelen in samenwerking mei kunstenaars zijn ontworpen. Het buiter land was vertegenwoordigd door eer Belgische, Duitsche, Fransche er Oostenrijksche sectie Verdeeld naar de nationaliteiten wa' de deelneming als volgt: Nederland 1369 Amerika 17 België 46 Denemarken 2 Duitschland 149 Engeland 42 Frankrijk 78 Italië - 1 Noorwegen 1 Oostenrijk 53 Tsjecho-Slowakije 4 Zweden 9 Zwitserland 8 De economische opleving kwam ir alle deelnemende groepen tot uiting Naar ruwe schatting bedroeg het ge middelde percentage van de vermeer dering in omzet 25 pCt., welk cijfei ongeveer overeenkomt met het groote) aantal bezoekers. Van deelnemerszijd/ werd algemeen geconstateerd, dat var het aantal bezoekers het percentage zakenmenschenj veel grooter gewees< is dan sedert jaren het geval was. E: werden veel zaken gedaan in de groepen der consumptieve artikelen luxe- er huishoudelijke voorwerpen, voedings en genotmiddelen, glas, aardewerk keukeninrichtingen, meubelen, enz. hetgeen verband houdt met de ver wachting in de kringen van den detail handel, dat mede onder invloed der ijn, zoodat de wielrijders de voorkeur jeven aan het berijden van de klinker- ;trooken De A.N.W.B. heeft nu aan B. en W. van Ter Neuzen verzocht te willen be vorderen, dat deze sintelpaden in een oor wielrijders te allen tijde goed be- ijdbaren toestand zullen worden ge bracht en zullen worden voorzien van 1e wettelijk voorgeschreven borden. Zomertijd in België. Ter voorkoming van teleurstelling berinneren wij onze lezers eraan, dat anaf Zondag 4 dezer dé treinen naar Mechelen en Gent 1 uur vroeger ver rekken en aankomen. K.LJH. Naar uit de nieuwe dienstregeling (geldend tot 31 Mei) blijkt, is met in gang van 22 Maart jl. de dienst weder- )m tot Vlissingen doorgetrokken. Voorts s rekening gehouden met het verkeer van den Prov. Stoombootdienst via 3reskens, hetgeen vooral van belang is voor passagiers van en naar Zeeuwsch- Vlaanderen. De a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer. kandidaten voor de R.K. Staatspartij in den Rijkskieskring Middelburg. De Zondag jl. gehouden stemming -voor de definitieve lijst in den Rijks kieskring Middelburg der R.K. Staats partij leverde het volgend resultaat op: Candidaten mr. dr. Mes Ie Graaff Koch Lockefeer Vienings Geadviseerd waren: als lid mr. dr. A. Mes en als plaatsvervanger E. Th. Lockefeer. Gekozen zijn als lid: mr. dr. A. J. J M Mes, Heinkenszand; als plaatsver vanger: E. Th Lockefeer, Hulst De geadviseerde candidaten zijn dus gekozen De kieskring Middelburg behoort tot 1e groep Haarlem - Helder - Leiden - Dordrecht - Middelburg, van welke lijst men 6 Tweede Kamer-zetels verwacht. Op deze lijst krijgt mr. Mes de zesde olaats, terwijl de heer Lockefeer no. twaalf wordt. cand. pl.v. totaal pl.v. 3190 940 228 133 361 108 225 333 1088 3085 4173 47 305 352

Zeeuwsche Koerier | 1937 | | pagina 5