KERKNIEUWS. PREDIKBEURTEN^ OFFICIEELE BERICHTEN De ons toegezonden nummers lazen wij alle met groote stichting. Wij kunnen ze alle, zonder uitzondering, ge slaagd noemen Zeker, duidelijk blijkt, dat de eene auteur over een betere welversneden pen beschikt dan de andere, maar alle zijn er in geslaagd om op sobere wijze dankbaar te ontvouwen leven, werken en sterven van deze Dienaren des Woords, die het offer van hun leven gaven voor het aardsche en hemelsche burgerschap. De levensschets van Ds Sietsma door zijn collega Ds. C. J. Sikkel acht ik zeer geslaagd als zeer aansluitend bij de stoere en principieele figuur van den diep betreurden Ds Sietsma. Wie deze schets leest, ondergaat opnieuw de ontroering en den schok, die door heel ons ker kelijk meelevend volk ging toen het bericht in Sept. '42 doorkwam, dat Ds Sietsma in Dachau was gestorven. Wie deze schets leest, voelt ook wat wij in Ds Sietsma hebben verloren. Een man van typisch Friesche stoerheid, taaiheid en offensief vreugde en tegelijkertijd van een ruim en verkwikkend élan. Principieel en tegelijk open voor de wereld van onzen tijd. Zoo heeft hij gewerkt met vaart en geestdrift. Ds Sikkel heeft hem getypeerd: „Een waarlijk vrije". Goed getypeerd. Midden in de problematiek van deze wereld stond en predikte Ds. Sietsma de ware vrijheid, n.l. der gebondenheid aan het Woord Gods. In die vrijheid is hij gestorven in de ellendige gebondenheid van Dachau. En die vrijheid heeft gezegevierd ten spijt van alle kete nen der tyrannie. Wij danken God voor dezen gezant in ketenen. Wij danken Ds Sikkel voor deze sober-zake- lijke levensschets. Vinde dit in Memoriam vele lezers! III. Laat Uw Licht schijnen. Niet minder geslaagd, maar van geheel an deren toon en opzet is nummer III. Hoe kan het ook anders. Hier schrijft een jonge predikants weduwe enkele bladzijden ter gedachtenis aan haar jongen man, die door het Duitsch geweld werd neergeschoten. Met diepe ontroering en eerbied lazen wij dit mooie boekje. Wij zouden het in handen van alle menschen willen drukken. Wij hebben er fragmenten uit voorgelezen op de catechisatie. Het was doodstil en de ontroering was diep in de ziel van de jongens en meisjes, Ik heb dit boekje meegenomen naar het zie kenhuis en ben van plan het mee te nemen om zieken er mee te troosten. De Kerk heeft weer haar bloedgetuigen. Deze jonge Herv. predikant, Ds Ader, die in de pro vincie Groningen een dorpspastorie bewoonde, heeft zich in het Groningerland een Monumentum Aere peremids, duurzamer dan erts, opgericht. Dit monument is het monument van stralende offerbereidheid. Hoeveel Joden en andere ongelukkigen, opge- jaagden en vogelvrijverklaarden, heeft déze jonge dominé geholpen. De liefde van Christus dwong hem. Dit ont roerende in Memoriam is waarlijk een verkwik king in den killen dampkring van onze zelfzuch tige menschen wereld. Wij weten niet voor wie wij meer eerbied moeten hebben: voor deze jonge held des geloofs of voor zijn dappere jonge we duwe, die dit boekje schreef. Eén ding weten we wel, dat deze twee menschen diep begenadigde kinderen Gods zijn geweest in de bange jaren achter ons. Mevrouw Ader heeft enkele gedichten Van haar man, in dé"gevangenis geschreven, opgenomen. Wij zouden ze niet gaarne missen. Zij getuigen hoe begaafd deze jonge dominé was om zijn diepste gevoelens te verklanken. Zij getuigen bovenal van triumph van Christus onder alle leed en brutaal geweld. Mevrouw Ader-Appels deelt den lezer vooraf een van de liefste wenschen van haar nu gestor ven man mede. Wie dit in Memoriam leest, zal stellig dezen wensch niet vergeten. Dit boekje is goud waard voor de Evangelisatie. IV. De Krijg is des Hceren. Ds. Buffinga van Rotterdam schreef de levens schets van Ds Hen de Jong onder dezen titel. Wie dit „In Memoriam" leest, zal den titel ver staan en dankbaar aanvaarden. Hij is de vertolking van wat Ds Henk de Jong, in leven predikant bij de Geref. Kerk van Venlo, sinds 14 April 1940, gedreven heeft tot zijn ver zetswerk. De strijd tegen de Duitsche terreur is hem geweest een heilige oorlog in dienst van zijn Zender Jezus Christus. Het is deze jonge predikant, die in 1911 te Heeg in Friesland ge boren, gegaan als zoovelen. Hij begon met on derduikers en voortvluchtigen te helpen en dit was de weg om tenslotte geheel en al in het verzetswerk op te gaan. Terecht schrijft Ds. Buffinga: „Ds de Jong heeft het illegale werk niet gezocht, maar het heeft hèm gezocht" (pg. 9). Slechts enkele weken voor den oorlog stond hij in Venlo. Toen brak het oorlogsgeweld los en daarmede de brutale goddeloosheid en ongerech tigheid. Het duurt niet lang of Ds Henk de Jong moet vluchten en onderduiken. Wij kunnen en willen hier niet meer opsommen uit zijn leven. Slechts dit ééne: 12 Febr. 1945 werd hij met andere slachtoffers te Haarlem op de Jan Gijzen- brug neergeschoten. Voorbijgangers moesten ge dwongen toezien. Tweemaal vier mannen, aan elkaar geboeid, werden daar gemitrailleerd. Alles speelde zich Tn 10 minuten af. Het stoffelijk overschot van Ds Henk de Jong rust op het groote Eeregrafhof, waar honderden andere strijders met hem rusten. Zijn ziel in het eeuwig leven, verwacht den jongsten dag. Ds. Buffinga deelt mede, dat Ds. de Jong zijn laatste preek, gehouden te Heemstede, besloot met de woorden uit het Wilhelmus: Met eeren in dat velt Als een ghetrouwe helt. Een eeuwigh Ryck verwerven Dit verlangen is aan hem vervuld geworden. Wij buigen met eerbied het hoofd voor dezen gaven strijder. Ds Henk de Jong gaf In zijn korten ambtsdienst onzen kerken zeer veel, Ds Buffinga heeft met zijn kort en waarachtig verhaal ons' daarvan diep overtuigd. Ik moet denken aan het lied der Illegalen: „Wat baat de moord aan al dit jonge leven? Zij dronken kort, maar diep uit 's levens bron Zij hebben door hun sterven meer gegeven Dan veler jaren soms ons geven kon." Deze boekjes van de V. D. M.-serie moeten in al onze gezinnen gelezen worden. M. N. J. H. TEST UW BIJBELKENNIS Antwoorden op de vorige vragen in No. 37, Vrijdag 22 Maart: le De koning, wiens hand verdorde, omdat hij God uitdaagde, is Jerobeam (1 Kon. 13 :4). 2e De koning van Juda, die met een jonge leeuw vergeleken wordt, is Joahaz (Ezech. 19 3; zie 2 Kon. 23 31—34). 3e De koning, die vergeleken wordt met een adelaar, is Nebukadnezar (Ezech. 17). 4e De koning, die als een dier des velds leefde, is Nebukadnazar (Dan. 4:3032). 5e De koning, die door de wormen werd gegeten, is Herodes Agrippa (Hand. 12 23). Nieuwe vragen: le Welke waren de vrijsteden onder Israël? 2e Wie offerde geregeld voor zijn kinderen na feestmaaltijden 3e Waar wordt de- deugdzame huisvrouw be zongen 4e Welke profeet voorpelde de Uitstorting des Heiligen Geestes? 5e Welke eilandbewoners noemt Paulus leugen achtig, kwade beesten, luie buiken? BEROEPEN te Amsterdam N. E. G. van Teijlingen te IJmuiden Puttershoek D. v. d. Wielen te Boorn- bergum Werkendam: 0. van Noort teBarendrecht BozumA. de Boer te StaphorstApeldoorn J. Kremer te Leeuwarden; Strijen P. Bakker te An del Rot.terdam-Feijenoord H. Brinkman te Amerongen ZwijndrechtW. F. M. Lindeboom te AduardWom- mels J. Moesker te Rhenen Spijkenisse J. A.Tiemens te Aardenburg. TWEETAL te Amersfoort (vacature Popma) A.W- Schaafsma te Middenmeet en N. Willemse te Roti terdam-CharloisSouburg: J. v. d. Berg te Ter Ape: en Dr. W. H. van Zuijlen te DinteloordZwijndrecht W. F. M. Lindeboom te Aduard en S. C. Zwaai te Winterswijk. AANGENOMEN naar Arnemuiden P. M. Veldhuizen te Monster; Axel: D. J. Couvée te Hillegersberg Noord-Bergum Cahd. J. H. Slager te Soestdijk Rijs wijk S. van Popta te VianenHeemstedeDr. P. J. Richel te Oosterbeek. BEDANKT voor Rotterdam P. van Strien te Gro ningenScherpenzeelE. Torenbeek te Eist Wir- dum J. Z. Potjer te Borger; LobithCand. J. li. Sager te Soestdijk. middags deed Ds Streefkerk intrede met Matth. 5 14a. Na de predicatie werd de nieuwe Leeraar toegesproken door br. v. d. Weij namens Kerke- raad en Gemeente. Op zijn verzoek werd Ds Streefkerk toegezongen Gez. 29, gewijzigd. Hier na spraken nog Ds. Bloemkolk, die namens de Classis Middelburg welkom heette, Ds Breukel- man namens de Ned. Herv. gemeente, de Ge meentesecretaris namens het burgerlijk bestuur en Ds. van Strien als oud-predikant onzer ge meente. Nadat Ds. Streefkerk alle sprekers clank had zegd had, ook namens Mevrouw, voor de goede woorden, tot hen gesproken, eindigde deze dienst. Verschillende kerken hadden afgevaardigden ge zonden en vele evacué's gaven door hun tegen woordigheid blijk van hun belangstelling en me deleven mëtThun kerk. Namens den kerkeraad, F. v. d. WEIJ, scriba. Ingevolge art. 8a van de „Huishoudelijke Re geling" brengt de roepende Kerk van Oostburg ter Uwer kennisse, dat de Classicale Vergadering D.V. zal gehouden worden in de Geref. Kerk te Terneuzen op Dinsdag 7 Mei a.s. Punten voor het Agendum worden bij den eerst ondergeteekende ingewacht vóór 16 April e.k. A. A. OOSTENBRINK, Praeses. Zondag 31 Maart 1946. CLASSE MIDDELBURG. Collecte Hulpbch. kerken in de Classis Iiofpleinkerk 9.30 uur Dr N. J. Hommes 5.30 uur Noorderkerk 9.30 uur 2.30 uur Arnemuiden 10 uur 2.30 uur Ds R. W. Popma Ds R. W. Popma Dr N. J. Hommes Leesdienst 9 Aardenburg 10 en 3 uur Axel 10 en 2.30 uur EVANGELISATIE ARBEID IN ZEELAND Door de Part. Synode is in haar vergadering van 17 Mei 1945 zie art. 8 van de Acta be sloten, om in het synodejaar 19451946 voor dit werk van de Kerken te vragen de collecte van één dienst. Tot dusver werden nog geen gelden toegezonden, uit de Classes: Axel, Walcheren en Zierikzee, met uitzondering van de Kerk van Colijnsplaat. Daar het boekjaar van deputaten moet worden afgesloten per 30 April, wordt den Kerken, die nog gelden hebben over te maken, verzocht, dit te doen vóór dien datum. G. VAN HEININGEN, Secr.-Penningm. Giro: 178021. GEREF. KERK VEERE Zondag 17 Maart was het voor de Geref. Kerk van Veere een blijde dag, toen zij, na 5 maan den vacant te zijn geweest, opnieuw een predi kant ontving. Des morgens werd Ds. J. C. Streef kerk, die uit Lobith tot ons overgekomen is, be vestigd door Ds. P. van Strien uit Groningen, die als tekst gekozen had Hand. 20 24. Des na Domburg (R.K. Kerk) 11 en 3 uur Ds J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds M. P. van Dijk te Wemeldinge Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds K. J. Kraan Koudekerke 10 en 2.30 uur Ds A. C. Ileij Sint Laurens 10 en 2.30 uur Ds A. Koning Meliskerke 2.30 uur Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds J. W. Deeninlc Serooskerlce 10 en 2.30 uur Ds G. de Jager Emer. pred. te Patten Souburg 9.30 en 2.30 uur Vlissingen (Nieuwe Kerk Wilhclmi.nastraat) 9.30 en 2.30 uur Ds J. Hindriks Veere 9.30 en 2.30 uur Ds J. C. Streefkerk Vrouwenpolder 10.30 en 4 uur Ds M. P. van Dijk te Wemeldinge Westkapelle 9.30 uur Ds J. E. Visser 2.30 uur Leesdienst CLASSE AXEL. Ds J. A. Tiemens Ds van Minnen te Amsterdam Hoek 10 en 2.30 uur dhr. Vingerling te Goes Oostburg (in „Pro Rege" 10 en 2.30 uur Ds A. A. Oostenbrink Schoondijke 10.30 en 3 uur Ds D. de Vries Nam. Biduur voor liet gewas Terneuzen 10 en 3 uur Ds G. W. van Boute Bed. 11. Av. en Dankz. Zaamslag 10 en 3 uur Ds A. B. W. M. Kok Zoutespui 9.30 en 2.30 uur CLASSE GOES. Baarland 10.30 en 3 uur Ds W. J. de Ruiter Borssele 10 en 2.30 uur Leesdienst Driewegen 10 en 5.30 uur Cand. G. Windemüller te Voorburg Goes 9.30 en 5.30 uur Ds J. E. Booij te Surlmisterveen Collecte door Oorlogsgeweld getroffen kerken Zondag 32 H. C. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur Ds A. Scheele Kattendijke 9.30 uur Leesdienst Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds J. Koolstra Lewedorp 10 uur geen dienst 2.30 uur Leesdienst Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds E. Beukema Bevestiging ambtsdragers Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds J. M. Bloemkolk van Gapinge. Wolfaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds G. van Heiningen Yerseke 9.30 en 2 uur Ds J. Spoelstra te Anna Jacoba Polder CLASSE THOLEN. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds P. de Bruijn Palland-Bath 10 en 2.30 uur Ds D. Kuiper CLASSE ZIERIKZEE. Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Ds H. Veenstra Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds L. Dorst Haamstede 10 en 3 uur Ds H. C. Voorneveld Kamperland 9.30 en 2.30 uur Ds F. J. v. d. Ende Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds H. v. d. Ber» Wissenkerke 10 en 6 uur Zierikzee 10 en 3.30 uur Zonnemaire 10 en 2.30 uur Leesdienst Voorber H. Av,

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1946 | | pagina 3