OFFICIEELE BERICHTEN VACATUREDIENSTEN. ra 8 S? TER ORIENTEERING PERSVERSLAG niet, dat het een en ander uitmunt door helderheid, maar het is toch duidelijk genoeg om op dien zake- lijken grondslag in volle overtuiging en naar den eisch van Schrift en belijdenis kerkelijk samen te blijven leven. Ik hoop dat het mij gelukt is om in het bovenstaande een beeld te geven van mijn positiename. Het zal wel duidelijk zijn, dat ik den band aan mijn bezwaarde medebroeders nog steeds -voel trekken. Maar ik heb daarin een taak binnen de Gereformeerde Kerken. Ik acht het niet voor God verantwoord met haar te breken. En tegenover de liefdeloosheid, waarmede velen haar thans de rug toe durven keerën, leef ik in haar mee-met liefde. Alleen, ik blijf er bij, dat er vooral in den eersten aanloop broeders en zusters uitgeraakt zijn, die eenvoudig het slachtoffer geweest zijn van eën verwarring, waaraan we als Geref. Ker ken mede schuldig staan. Wij zullen alles moeten doen om alsnog de handen naar hen uit te strekken. Ook zal ik niet vergeten hoeveel we als Gereformeerde Kerken te danken hebben aan de studie en den arbeid van zoovele ambtsdragers die heengingen. Het was niet best. als de winst daarvan nu voor ons verloren ging. We mogen elkaar geen oogenblik uit het oog en het hart verliezen, en gaarne zal ik medewerken om waar het mogelijk is misverstanden en struikel blokken weg te ruimen. Het is een feit, dat de voor mannen in de vrijgemaakte kerken het ons daarbij niet gemakkelijk maken. Hun voorlichting blijft maar on onderbroken en met geweld steeds op hetzelfde aam beeld hamerën. Elk ander geluid dringt op dit oogen blik practisch in hun smidse niet door, en als het er binnen komt wordt het eenvoudig platgeslagen als een ondeugdelijk lapmiddel of oneerlijk geknoei. Maar dat moet ons toch niet van de wijs brengen. Wij moeten er voor waken om ons nu ook weer vast te zetten in een reactie. En zelfs waar de vrijgemaakte broeders zoo opzettelijk en consequent heel een eigen kerkelijke organisatie uitbouwen en al dadelijk, begonnen zijn zelfs met een eigen School, compleqt met professoren en promotierecht, daar moeten wij tooh eigen koers volgen in het geloof. Het is mijn hartelijke bede, dat ook met name de komende Synode met zulk een geest bezield mag zijn. Ik verwacht van haar geen won-1 deren. Een oogenblikkelijke hereeniging bijvoorbeeld lijkt me in dit stadium haast uitgesloten. Ook zal het onmogelijk zijn, -dat zij al de „eischen" van de vrij gemaakte kerken voldoet, 't Zou zelfs niet goed zijn. Maar als zij maar mag werkzaam zijn tot meerdere verheldering van heel de situatie. Als zij maar open staat voor alle gewettigde bezwaren. Als zij maar mede dienstbaar isjaan de volkomen doorbraak van recht en waarheid. Dat is de weg, waaróp we verder moeten gaan. Dat is de weg, waarop ik verder wil. De uitkomst zie ik niet. Die laat ik aan mijn Heiland over, aan den Koning van de kerk. Maar ik zie in het gebod, en dan zal God ons helpen. Haarlem, 20 Dec. 1945. D.V. hoopt Ds J. Hindriks, beroepen predikant bij ■de Ger. Kerk te Vlissingen, op 3 Maart a.s. zijn in trede te doen, na des morgens bevestigd te zijn door zijn voorganger Ds G. Smeenk te Breda. De diensten vangen aan des morgens om 9 uur en des namiddags om half drie. De kcncen in de Classis Middelburg worden uitge- noodigd zich te doen vertegenwoordigen en daarvan opgave te doen voor 28 Februari e.k. Namens den Kerkeraad der Ger. Kerk te Vlissingen, C. v. ALTEN, Scriba, Scheldestraat 42. Oostkapelle 24 Februari ds J. Bloemkolk. 10 Maart dr A. H. Oussoren. Veere Maart ds Th. v. Andel. 31 Maart dr N. J. Hommes. Arnemuiden Maart ds A. Koning, Bed. H. Av. Maart dr A. H. Oussoren, Bed. H. Av. April ds A. .C. Heij. Mei ds Hindriks. Secooskerke 24 Februari ds A. Koning. 3 Maart ds M. Vreugdenhil. 10 Maart dr N. J. Hommes. 17 Maart dr A. H. Oussoren. tegenwoordigd, uitgezonderd Anna Jacoba-polder, dat nog niet aanwezig is. De kerk van Poortvliet heeft een instructie. 3. Het moderamen is samengesteld als volgtDs Kuiper, Praeses, Ds Vreugdenhil, Scriba en Ds Swierts Assessor. 4. Nadat cand: de Bruyn instemming heeft betuigd met de Synode-beslissingen van 1942'43 en de afge vaardigden van Anna Jacobapolder ter vergadering zijn gekomen, houdt de examinandus zijn preekvoorstel over Luc. 9 5156. Het examen wordt daarna voortgezet. Ds Le Cointre examineert in de dögmatiek, Ds Vreugdenhil exami neert exegese O.T. (Psalm 3), Ds Spoelstra exegese N.T. (Luc. 7), Ds Kuiper etiek en Ds Swierts de kerkgeschiedenis en kerkrecht. Ambtelijke vakken gevraagd door JDs Vreugdenhil, symboliek door Ds Le Cointre en inhoud H.S. door Ds Spoelstra. Met algeineene stemmen wordt daarna cand. de Bruijn toegelaten tot den Dienst des Woords en der Sacramenten. Hij Önderteekent 't onderteekeningsfor- mulier voor de Dienaren des Woords. Namens de classis wordt hij door den Praeses geluk- gewenscht en hem wordt toegezongen Ps 134 3. 5. De Praeses feliciteert Ds Swierts met het door hem ontvangen beroep van de Kerk van Vijfhuizen en de Kerk van Tholen met het feit, dat Ds Swierts voor deze roeping heeft bedankt. 6. De notulen van de voorgaande gewone en bui tengewone vergadering worden gelezen en vastgesteld, waarna wordt gepauzeerd. 7. Zaken uit de notulen komen niet aan de orde. 8. Over de gevoerde correspondentie wordt door Ds Vreugdenhil gerapporteerd. Ingekomen stukken a. Berichten van onderscheiden classis inzake schorsing, afzetting of onttrekking aan het verband van onze kerken van verschillende predikanten, wor den met droefheid voor kennisgeving aangenomen. b. Van het I. K. O. inzake 'de brandstofvoor ziening der kerken. c. Van de classis Zierikzeë inzake hulpverleening aan vacante^ kerken in die classis. Besloten wordt ééns per 2 maanden "een vacature- beurt toe-te staan. a. Van de Thegl. Hoogeschool voor'de instructie van den nieuw benoemden classisalen correspondent. 9. Behandeld wordt de instructie van de Kerk van ^.Poortvliet, om aan de' brs.-Vingerling uit Goes en Vreugdenhil uit. Rotterdam de vrijheid te verkenen een stichtelijk woord te spreken binnen het ressort der classis. Besloten wordt om dit toe te staan tot de Sep- tember-classis. 10. Rapporten. Ds Le Cointre rapporteert het een en ander over de vergadering van de Buitengew. Gen. Syn., waar van met belangstelling wordt kennisgenomen. Ds Vreugdenhil rapporteert over de Partic. Syn. Enkele zaken daaruit worden nader besproken. Ds Le Cointre rapporteert nog over de Zendinq. 11. Rondvraag naar art. 41 wordt gehouden. Krab- bendijke vraagt afgevaardigden naar de bevestiging van cand. de Bruijn op 3 Maart a.s. Het moderamen wordt daarvoor aangewezen.^ 12. Lijst van geïnde collecten wordt gelezen. (Zie bijgaande lijst). 13. Vacature-beurten worden geregeld.' 14. Algemeene rondvraag wordt gehouden. Ds Spoelstra vraagt en verkrijgt inlichtingen inzake de arbeid van het Comité „Overvloed van Werk en Werkkrachten in de Geref. Kerken." Geattendeerd wordt nog op de gewenschtheid kennis te geven aan den Kerkeraad in Bergen op Zoom Van de aanwezigheid van zieken in het ziekenhuis, aldaar. Ds Le Cointre vestigt de aandacht der classis op de schoolzending en spreekt nog over de geestelijke verzorging in. de interneeringskampen. Ds Swierts dankt voor de tot.hem gerichte feli citatie. 15. De volgende vergadering wordt vastgesteld op Donderdag 2 Mei, aanvang zoo mogelijk om 9 uur. 16. Het persverslag wordt gelezen en vastgesteld. 17. De assessor, Ds Swierts, gaat voor in dank gebed, waarna de praeses de vergadering sluit. Op last der classis, H. J. SWIERTS, h.t. assessor. -1 ET -e:: ra ra o C ,-r, 3 3 <P ^3 39 1*2 ca 03 -i 3 cr Ntjl ra ra a sr 5 3 9 CI N O 7/ CO r-j -3 3*0 TT 3 O O. g c® 5 co ra co 3 3 2r ra O- B' 3 ra o CO 8 Bj CD O ra CL q a ra srD- o 19 CO ra' O. Er 1 O 3 Open brief aan de elden der Gereformeerde Kerk van Haar lem, door Ds Js van der Linden. (Slot). Nu wil ik graag nog eens nadrukkelijk herhalen, dat lang niet alle bezwaarde en vrijgemaakte broeders op het stuk van de belijdenis foutief staan. Zij weten nauwlijks van de consequenties, die er liggen in heel dezen kerkdijken strijd. Dat is het rampzalige gevolg van het feit, dat deze dingen niet uit de boezem van de kerken zijn opgekomen, maar veel meer uit de theologenwereld van bovenaf in de gemeenten zijn geworpen. Maar in werkelijkheid wordt heel het ge ding toch ten diepste door die vraag naar de belijdenis beheerscht. En op dat punt houd ik het met de Synode. Dat is het criterium. Bevat de verklaring van 1905 over „hethouden voor wedergeboren" enz. een schrif tuurlijke waarheid, ja of neen. Ik zeg mei al de va deren van A. en B. uit 1905 ja en toch leer ik niet de „veronderstelde wedergeboorte". In deze overtuiging heb ik niet meegedaan aan de „vrijmaking". Was dit, nadat ik steeds met de be zwaarden opgetrokken was, verraad Zoo wil een enkele broeder het wel eens typeeren. Ik weet voor God, dat het dat niet was. Nooit heb ik op vrijmaking aangestaan. De vraag is, of ik eerlijk strijd voor de zaak der waarheid, zooals zij zich aan mij voordoet. Of strijd ik voor mijn eenmaal aangenomen denkbeel den, waarin ik mij nu telkens meër vastbijt. Ik wil erkennen, dat het voor mij waarde heeft gehad wat mijn eigen kerkeraad en de classis Haarlem over deze dingen heeft uitgesproken. Dat zijn de kerkelijke ver gaderingen, met -\Velke ik in eerste irlstantie te maken heb, en ik kan mij haar interpretatie van de Synodale leeruitspraken verstaan. Ik heb daarbij nooit gemerkt, dat zij zich „in allerlei bochten moesten wringen", of dat zij aan het „knoeien" waren. Integendeel, de be sprekingen werden open en onomwonden gevoerd. En het lijkt mij kerkelijk in den echten zin des wpords, een gebod van Christus onzen Koning, om dan ook naar elkaar te willen luisteren. Men loopt anders on herroepelijk vast in bewustzijnsverenging. En nu tenslotte nog een enkele opmerking over den geest, waarin de vrijmaking wordt doorgezet. Dat ik me altijd tot de bezwaarden aangetrokken heb gevoeld, lag mede hierin dat daar dikwijls een frissche wind door hun gelederen woei. Ze stonden critisch tegen over eigen kerkelijk leven, en ik acht zulk een critische houding broodnoodig. De „verburgerlijking" van de kerk, waarover men in de Hervormde Kerk in allerlei toonaarden geroepen heeft, is toch ook diep in ons midden doorgedrongen. Wij waren maar al te veel „rijk en verrijkt geworden". Maar als Gods Woord ons dan oproept om critisch te zijn, dan mag ten eerste de zelfcritiek nimmer ontbreken, en moet het vervolgens steeds een critiek der liefde zijn. En dat mis ik nu ten eenenmale bij zoovele van mijn vrijge- meerde Kerken, van welke ze nog maar kort geleden maakte broeders. Ze zitten vol critiek op de Gerefor- hartelijk meelevende leden waren, en die critigk is scherp en verbitterd. Wat ze maar even kunnen aan voeren om de „verwording" van onze kerken te de- monstreeren, wordt in hun pers gretig aangegrepen, om zich maar weer te meer te kunnen afzetten. In dat klimaat kan ik niet ademen. Dat is ook niet de geest van ware reformatie. En ik ben er bédroefd over, dat abtsdragers en broeders, die inderdaad altijd een ópen oog bezaten voor den nood der kerk en voor waarachtige reformatorische waarheden,' nu op deze wijze meenen te moeten bouwen aan het Huis des .Heeren. Ik kan dit niet als'ware tempelbouw begroe ten, en ik kan en mag op deze wijze niet meedoen. Daar koüit nog iets bij. Het is meer dan ooit tot mij gaan spreken,hoe zeer het onderlinge wantrouwen heel dezen kerkdijken strijd tot in den grond toe be dorven heeft. Die geest van wantrouwen, jaren achter een gevoed tioor allerlei partijgroepeeringen enxkliek- jesvorming" en lijfbladen, is de vloek van onze Geref. Kerken. Ik zeg dit niet alleen aan het adres van de bezwaarden, maar evenzeer en niet minder naar de andere kant. Nooit komt het tot een oplossing, nooit wordt de kerkelijke hemel wem helder, als we dat wederzijdsche wantrouwen niet radikaal over boord gooien. En -dat lijkt me nu de impasse, waarin toch ook de vrijgemaakte broeders nog hopeloos blijven steken. Ik geef dadelijk toe, dat oök ik maar af 'te /dikwijls* door een dergelijke geest geinfecteerd ben. Maar velen kunnen er zich eenvoudig niet aan ont worstelen. Het gevolg is dan, dat alles wat door be paalde personen gesproken wordt of uit „een bepaalde hoek" komt, af*van tevoren als verdacht of onwaar achtig wordt afgewezen. Men sluit er zich eenvoudig voor toe dat is toch maar politiek gekonkel, of daar zit dit of dat achter Nu zal ik niet ontkennen, dat er ook in kerkelijke aangelegenheden maar al te vaak de invloed .van bepaalde figuren ^n misschien van groepsbelangen mede een rol speelt. Maar precies hetzelfde gevaar ligt, er voor de bezwaarde en vrij gemaakte broeders, en zij verzetten er zich toch ook met alle macht tegen, dat men hun streven zou beoor- deelen in het licht van een zekere binding aan personen of een vertropwde kring. Terecht, maar laten zij dan ook hun wantrouwende hpuding laten varen. Ik doe het. We komen er anders nooit uit, en nooit weer bij elkaar. Ik maak me in de beschouwing van de Sy node los van alle mogelijke politieke achtergronden en minder sympathieke figuren die anders zoo gemakke lijk voor mijn geestesoog opdoemen, en ik neem haar uitspraken zakelijk. Ik houd'ook eerlijk rekening met wat zij later nog heeft uitgesproken. En dan vind ik van de Vergadering der Classis Tholen, ge houden te Bergen op Zoom op Donderdag 7 Februari 1946. 1. De Praeses, Ds Kuiper, opent de vergadering, laat zingen Ps. 119: 17, gaat voor in gebed en leest, daarna Ef. 5 117. Hij spreekt een woord van welkom, inzonderheid tot Ds Booij, die als deputaat ad art. 49 aanwezig is en tot cand. de Bruijn, beroepen predikant te Krabben- dijke, die in deze vergadering zijn peremptoir examen zal afleggen. 2. De crederttialen worden nagezien door Ds Le Cointre en br. Looyenga. Alle kerken ^ijn wettig ver- Anna- 32,98 Jacoba- 29,08 19,32 ƒ30,26 ƒ39,82 polder 17,73 34,82 ƒ17,40 ƒ40,95 ƒ44,84 ƒ102,62 Bergen ƒ176,83 o. Zoom f 55,65 ƒ48,47 ƒ33,37 ƒ48,38 ƒ45,71 Krab- bendijke 49,92 f 42,25 18,45 ƒ60,83 ƒ34,63 ƒ137,91 Oud- Vossem. ƒ16,14 15,66 8,60 5,— 14,34 83,82 Poortvl. /-s- 5,51 5,45 4,60 f-\- Rillv-B. 23,96 12,79 8,25 26,65 ƒ16,68 51,88 Tholen 22,80 ƒ24,15 ƒ11,18 ƒ49,91 ƒ25,18 55,04

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1946 | | pagina 2