OFFICIEELE BERICHTEN KERKNIEUWS. PREDIKBEURTEN. met bijzondere nadruk vermeld worden het werk van enkele vrouwelijke predikanten en predikantsvrouwen, Godsdienstleeraressen en wijkzusters. Sommigen van hen hadden hun eigen kinderen te verzorgen en de huishoudelijke zaken te behartigen. Dat ze daarnaast nog zooveek hebben kunnen en mogen doen voor hun kampgenooten is- iets, dat met groote dank en diep respect vermeld moet worden. Zooveel mogelijk werden 's-Zondags in de kampen de Godsdienstoefeningen gehouden, soms in groote „koempilans" (bijeenkomsten), soms in kleide kringe tjes. Daarnaast moeten de Bijbellezingen vermeld wor den. Wij hooren, dat in Holland de Bijbellezingen een normale plaats in het Gemeenteleven hebben verkre gen. Dat is in Indië in de kampen ook zoo geweest. Wat hebben velen diep en eerbiedig door de kringen hun Bijbel bestudeerd. Ook dogmatische kringen trok ken veel menschen. Het is merkwaardig hoezeer de behoefte aan een doordenken van de inhoud van het Evangelie telkens bleek. Groot was ook de belang- steling voor kringen over kerkgeschiedenis. In het algemeen en dat zal wel een parallel in Europa hebben is de interesse voor geschiedenis intens geweest. Vele catechetische cursussen zijn gehouden en kringen waarin actueele vragen betreffende onze tijd en onze taak aan de orde werden gesteld en van allerlei zijden belicht. In de kampen, waarin groote gebouwen tot onze beschikking stonden, zijn groote lezingen en causeriën over tallooze onderwerpen van theologische aard gehouden. Kleine gebedskringén vgn. 5, 6 man hielden het haardvuur van geloof en gebed brandende. Velen bewaren daaraan de diepste herinneringen van geestelijke verbondenheid in Christus. (Wordt vervolgd) BUITENGEWONE VERGADERING der Classis Middelburg op Woensdag 16 Jan. in de Hofpleinkerk te Middelburg. Art. 1. Namens de roepende Kerk-opent Dr Hommes van Middelburg de vergadering. Hij laat zingen Ps» 119: 17, leest Ps 139 en gaat vpor in gebed. Art. 2. De Kerk van Souburg onderzoekt de cre- dentiebrievenwelke in orde worden bevonden. De Afgevaardigden van Meliskerke zijn nog niet aanwezig. Middelburg, St. Laurens, Vlissingen secündes. De Kerk van Westkapelle heeft een diaken afge vaardigd, welke keurstem wordt verleend. De Kerk van Vlissingen heeft een instructie. Art. 3. Het moderamen neemt zitting. Ds Kraan, praeses, Ds Koning, Assessör, Dr Oussoren, le scriba, Dr Hommes, 2e scriba. Art. 4. De praeses spreekt de Kerk van Vlissingen toe en wenscht haar geluk met den nieuwen Dienaar des Woords, Ds J. Hindriks, die weldra tot haar zal overkomen. Hij bidt de Kerk van Souburg toe, dat zij in ver band met het vertrek van Ds v. Andel spoedig haar vacature vervuld mag zien. Eveneens wenscht hij de Kerk van Oostkapelle geluk met het feit dat cand. J. H. Deenik het beroep heeft aangenomen. Voorts feliciteert hij Dr Oussoren met zijn promotie aan de V.U. De assessor spreekt de voorzitter Ds Kraan toe in verband met het feit, dat hij het beroep naar Almelo heeft aangenomen éh met zijn gunstig afleggen van -Ket Doctoraal examen in de Theologie aan de V.U. Art. 5. De praeses verzoekt Dr Hommes als rap porteur te rapporteeren namens de commissie, inge steld door de classis 'inzake gravamen Ds Vreugdenhil. Deze leest het rapport, hetgeen daarna in bespre king komt. 9 Art. 6. De Kerk van Vlissingen vraagt advies in zake een tuchtgeval.- Wordt gegeven. Art. 7. Ds Visser rapporteert over de samenspre- king van de classicale commissie, die samen gesproken heeft met den Kerkeraad van Serooskerke in verband met het velcforedikerschap van Ds de Kluis. Daarna Pauz%. Art. 8. De vergadering wordt heropend met het zingen van Ps 40 3. Art. 9. Hierna heropening der bespreking van het rapport der commissie! Art. 10. Na breedvoerige bespreking belooft Ds Vreugdenhil 1905, geheel los van Praeadvies en Toe lichting,'niet te zullen bestrijden en een uitvoerig gra vamen bij de Synode in te dienen. Art. 11. Rondvraag. ^-.'Art. 12. Persverslag. Art. 13. De Praeses gaat voor in dankzegging. Op last der Classis, Dr N. J. HOMMES, h.t. 2e Scriba. Drietal te Holten O. C. Broek Roelofs te Gees- teren-Gelselaar, R. A. Hoogkamp te Elim enH. J. Swierts te Tholen. Tweetal te Zuidlaren H. Pol te Hallum en Y. Feenstra te Paesens en Moddergat. Beroepen te Amsterdam (2e maal) J. Overduin te Arnhem te Bilthoven J. L. v. Apeldoorn te Jutrijp- Hommerts te Bruchterveld en te Vriezenveen C. P. IT. Rijper te Lichtenvoorde te Apeldoorn (5e pred.- pl.) j. Kremer te Leeuwarden te Emmer-Erfscheiden- veen T. de Boer te Achlum te Noordbergum D. K. Wielenga, cand. en hulppred. te 's-Gravenhage-West te Santpoort A. Verschoor, te St. Pancras te -Sellin- gen G. van 't Riet te Goor te Vijfhuizen H. J. Swierts te Tholen te Dordrecht (vac. dr P. Prins) C. M. v. d. Loo te Rijnsburg en (vac. 4e pred.pl.) S. Wouters te Soestdijk te Kockengen J. Oussoren te Oldebroek. Aangenomen naar Heinenoord D. J. Coumou te Lexmond naar 's-Gravenhage-West (7e pred.pl.) H. van Andel te Arnhem naar Utrecht K. Hart te Velp naar Diever E. J. Nijhuis, cand. en hulppred. te Over- schie naar Giessendam-Neder-Hardinxveld dr J. H. Matter te Baambrugge. Bedankt voor Arnemuiden A. van Egmond te Yerseke ^voor Haren (vac.'H. Volten) K. Schouten te Coevorden voor Gouda (vac. G. Koenekoop) Joh. Meijnen te 's-Gravenhage-Westvoor Benschop en voor Sleen P. Uidam, cand. en hulppred. te Weesp voor Monnikendam en Woubrugge E. j. Nijhuis, cand. en hulppred. te Overschie voor Lopik D. J. Schol- tens te Stiens. Afscheid en intrede. Wegens bekomen emeri taat om gëzondheidsredenen, nam ds J. A. Winter afscheid van Kielwindeweer welke kerk hij precies 17 jaar diende met een predikatie over Hand. 20 32 Wegens vertrek naar Midwolde (Old.) nam ds W. J. H. de Boer afscheid van den Andel (Gron.) sprekende over Hebr. 13 20 en 21. Na te zijn be vestigd door zijn vader, ds W. F. Geerds, em. pred. te Veenwouden met 1 Cor. 1 2225, deed cand. G. K. Geerds, gekomen van Cubaard, intrede te Drijber-Wijster, sprekende over Hand. 8 58. Als bijzonderheid mogen we mededeelen dat aan de hand oplegging ook. deelnam de 83-jarige ds F. H. Boersma, em. predikant van Bdzum, grootvader van den jongen leefaar, terwijl het orgel werd bespeeld door 'zijn oom, dr J. Böersma van Wassenaar. t-Ds N. B. Knoppers van Lollum is voornemens 10 Febr. a.s. intrede te doen te Hardenberg, na bevestiging -door zijn vader, dr B. A. Knoppers van Amsterdam- Ds M. Heuze- veldt is voornemens wegens vertrek naar Slikkerveer 24 Febr. a.s. afscheid te nemen van Hazerswoude. - Ds Ch. H. Swen is voornemens 3 Maart a.s. afscheid/ te nemén van Linschotejo, om 17 Maart d.o.v. intrede te doen te Eibergen-Rekken. Ds J. van Harmeien is voornemens 27 Jan. a.s. afscheid te nemen van Amstelveen. Krabbendijke. De Eerw. Heer cand. F. de Bruijn zal D.V. 24 Februari worden bevestigd en intrede doen als dienaar des Woords van de Geref. Kerk alhier. Ds A. Scheele te Kapelle-Biezelinge heeft tegen 1 Mei a.s. eervol emeritaat aangevraagd. Met hem verdwijnt een bekend figuur uit den actieven dienst. Ds Scheele, die een Zeeuw van geboorte is, aan schouwde 26 Maart 1879 het levenslicht, studeerde aan de Theol. Hoogeschool te Kampen en bracht al zijn dienstjaren in Zeeland door. Hij aanvaardde'zijn ambt 17 April 1904 te Veere en vertrok vandaar 18 Nov. 1917 naar zijn tegenwoordige gemeente. Ds Scheele was bij herhaling lid van de generale synode en is curator van de Theol. Hoogeschool. Ds j. M. Vlijm, laatst predikant te Ameide (Z.H.) nu miss. predikant van de kerk van Utrecht, woont thans Buys Ballotstraat lb te Utrecht. Ds G. Elshove f. In den ouderdom van ruim 75 jaar is te 's-Gravenhage overleden Ds G. Elshove, emeritus predikant van de kerk van Rotterdam. De overledene die eerst als onderwijzer aan de Keuche- niusschool te 's-Gravenhage werkzaam was, studeerde te Kampen en aanvaardde in 1895 zijn ambt te Schip luiden. Hij diende de kerken van Breukelen en Bode graven en 24 jaar die van Rotterdam, waar hij nét laatst werkzaam was als geestelijk verzorger van het ziekenhuis .Eudokia". Ds G." de Jager, em. predikant te Putten op de Veluwe is thans telef. aangesloten onder no. 75. Ds H. Holtrop te Scheveningen is verhuisd van Rusthoekstraat 29 naar Frankenslag 2 .aldaar. Afscheid en intrede. In verband met zijn be noeming tot geestelijk, verzorger van het gevangen kamp te Amersfoort nam Ds R. A. Flinterman afscheid van Tienhoven sprekende over 1 Cor. 16 22. Ds H. R. Groenevelt is voornemens 43 Jan. a.s. afscheid te nemen van Kollumerpomp ortf 27 Jan. d.o.v. intrede te doen te Onderdendam. Cand. P. Hainjé te 's-Gra venhage is voornemens 27 Jan. a.s. intrede te doen te Valkenburg (Z.H:) na bevestiging door ds A. G. Barkey Wolf van 's-Gravenhage-Oost. Ds J. Hin driks, die, zoo wij reeds vermeldden, 17 Febr. ais. afscheid neemt van Dussen, is voornemens 3 Maart d.o.v. intrede te doen te Vlissingen, na bevestiging door zijn voorganger, ds G. Smeenk van Breda. Ds J. Lafeber is voornemens 27 Jan. a.s. afscheid te nemen van Puttershoek en 10 Febr. d.o.v. intrede te doen te West-IJsselmonde, nabevestiging door ds H. J. Spier van Helpman (Gron.) «In verband met zijn benoeming tot legerpredikant in Ned. Indië nam ds G. Luiks afscheid van Zuidwolde (Gron.) spre kende over Hebr. 13:8: Ds H. J. ten Brink te •-Santpoort is voornemens 27 Jan. a.s. afscheid te nemen van Santpoort, om 10 Febr. d.o.v. intrede te doen te 's-Gravenhage-Lo®sduinen, na bevestiging door ds W. A. Wiersinga aldaar. Het ligt in het voornemen dat ds W. H. Wierda van Soest 17 Febr. intrede zal kunnen doen, na eveneens door ds Wiersinga te zijn bevestigd, waarna ds Wiersinga 24 Febr. afscheid denkt te nemen, wegens vertrek naar Naarden-Bus- sum- als evangelisatie-predikant Ds B. Timmer is voornemens 3 Maart a.s. afscheid te nemen van Was senaar-Zuid, om 13 Maart tP.o.v. intrede te doen te 's-Gravenhage-Oost, na bevestiging door ds J. Attema aldaar. Zondag 27 Januari 1946. CLASSE MIDDELBURG. Middelburg. Collecte' noodlijdende door oorlogsgeweld getroffen kerken. Hofpleinkerk 9 30 uur 5.30 uur Noorderkerk 9.3Q uur 2.30 uur Arnemuiden 10 en 2.30 uur Dr Richel te Oosterbeek Dr Richel Dr N. J. Hommes Bed. H. Av. Dr N. J. Hommes Dankz. Ds K. J. Kraan te Grijpskerke Ds J. E. Visser Leesdienst Ds A. C. Iieij Leesdienst Dr A. II. Oussoren Domburg (RK. Kerk) 11 uur 3 uur Gapinge 2 uur Grijpskerke 10 en 2.30 uur Koudekerke 10 en 2.30 uur Sint Laurens 10 uur 4.30 uur Meliskerke 2.30 uur Oostkapelle 10 en 2.30 uur Serooskerke 10 uur Dr A. H. Oussoren 2.30 uur Leesdienst Souburg 10 en 1.30 uur Ds ThT H. van Andel Vlissingen (Nieuwe Kerk Wilhelminastraat) 9.30 en 2.30 uur Ds D. J. Couma te Leksmond Veere 9.30 en 2 uur Vrouwenpolder 11 en 3.45 uur Westkapelle 9.30 uur Leesdienst 2.30 uur - Ds J. E. Visser CLASSE AXEL Aardenburg 10 en 3 uur Axel 10 en 2.30 uur Hoek 10 en 2.30 uur dhr Vingerling te Goes Cend. W. S. Schenk te Zaandam Cand. A. v. d. Berg te Wassenaar Oostburg (in „Pro^Rege" 10 en 2.30 uur Ds A. A. Oostenbrink Schoondijke 11.30 en 3 uur Ds D. de Vries Zaamslag 10 en 3 uur Ds A. B. W. M. Kok CLASSE GOES, Baarland 10.30 en 3 uur Borssele 10 uur 2.30 uur Driewegen 10 uur v 2.30 uur Goes 9.30 en 3 uur Ds W. J. de Ruiter Leesdienst Cand. J. Kuiper te Amstelveen Cand. J. Kuiper Leesdienst Ds S. J Koster te St. Anna Parochie Zondag 24 Collecte voor door oorlogsgeweld getroffen kerken Heinkenszand 10 en ^30 uur Ds Joh. Booij Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 üur Ds A. Scheele Kattendijke 9.30 uur Ds M' P. van Dijk Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds J. Koolstra Lewedorp 2.30 uur Leesdienst n Nabetr. H. Av. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds E. Beukema Bed. H. Av. en Dankz. Wemeldinge 10 uur Leesdienst 2.30 uur Ds M. P. van Dijk W$lfaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds G. van Heiningen CLASSE THOLEN. Krabbendijke 9.30 en 2.3G uur Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds M. Ros te Sleeuwijk Ds D. Kuiper CLASSE ZIERIKZEE. Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Geersdijk 10 en 2.30 uur Haamstede 10 en 3 uur Kamperland 10 en 2.30 uur Scharendijke 10 en 2.30 uur Wissenkcrke 10 en 2.30 uur Zierikzee 10 en 3.30 uur Zonnemaire 9.^0 en 2 uur Ds H. Veenstra Ds L. Dorst Ds H. C. Voorneveld Ds H.-Scholing. Ds 14. v. d. Berg Leesdienst Ds II. de Valk te Stellendam Voorber. H. Av. Cand. Berker te Amsterdam.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1946 | | pagina 3