OFFICIEELE BERICHTEN KERKNIEUWS. PREDIKBEURTEN. KERSTFEEST IN HET KAMP. 1ste Kerstdag 1945. De groote» tocht, naar alle hospitalen gelegen tus- s'chen London en Glasgow zou Zaterdag 22 December beginnen. Om 8 uur in den mistigen morgen startte ik van London. Kent de kaart nog een beetje Kijkt het eens na London, Birmingham, Manchester, Pres ton, Leeds, Catterik, Schedgefield, Harrogate, Lincoln, Nottingham, London, 1500 KM. De wageneen solide Humber. Achterinde kerstpakkettenlevensmiddelen, cho colade, cigaretten, een boek, een bijbeltje. Ik stglde mij veel voor van dezen tocht. Hij overtrof mijn verwachting. Begrijp het goed. Onze jongens liggen daar^isschen de Engelschen. Meestal 1 Hollander op een zaal van 40 patiënten. Geen enkel contact. De meesten ver staan geerr Engelsch. Zoo liggen ze daar. Weken soms. En dan, ineens voor hen te staan en te zeggen in hun éigen taal,,Zoo jó, hoe gaat het er nou mee U moest die gezichten eens kunnen zien. Ze genieten het als een bijzondere verrassing. Mijn introductie is niet mijn domineeschap maar mijn Hollander zijn. Zoo heb ik daar gezeten aan die ziekbedden. Bij Roomschen en Gereformeercfen, bij diep-religieuzen en goddeloozen, bij oprechten en boozeri, bij officieren en manschappen, bij t.b.c.- en syphilis-patiëriten en heb hun gebracht Jezus Christus Mijn eenige bood schap. Gods groote kerstgeschenk aan een verloren wereld. Of ze luisterden Neen, niet allen met reli gieuze interesse. Maar met belangstelling. Ik mocht alles zeggen dien middag. Ze 'zouden me niet terug wijzen. Ik was immers een Hollander... en ze waren blij eens te kunnen- praten over thuis, over hun ver loofde, over huft kinderen. Ik heb daar fijne oogen- BÏikken gehad. Ik hoor nog die vraag van die jongen die zeer ernstig ziek-was (syphilis) of er nog gene zing voor hem mogelijk zou zijn. Van tempel tot riool zou je van dit leven kunnen zeggen. Och wat moet je dan zeggen als je geen evangelie hebt. Dat kapotte leven nu te mogen wijzen op den grooten Levenshersteller, Zijn zoeken van het ver lorene. Wat- een opdracht Zoo ging het van hospitaal tot hospitaal totdat ik .- kwam in Catterik. Ik hoorde-ook dat er een aantal Hollandsche jon gens verblijf hield in het kamp. Waarom ze niet met verlof waren gegaan, nu alle kampen gesloten waren, weeLdk niet. Misschien ver- eischte de functioneering van enkele diensten, hun aanwezigheid. Met den Engelschen cpmmandant - be sprak ik de mogelijkheid om ze samen te brengen op dezen Kerstmiddag. Hij verleende zijn volle medewer- kwing. En zoo waren Wv. dan bijeen *3 uur. We hébben toen de stoelen om het open haardvuur gezet ^en daar mocht ik hun het Kerstevangelie verkondigen. Het was een bont gezelschap. 5 Roomschen. één vrij denker, de rest „Protestant". We vragen in de kampen nooit"Wat ben jij Dat is daar een kwestie van de derdè rang. Het geeft ook geen moeilijkheden. Ja toch, alleen met het lied. Er was maar één vers, dat werkelijk allen konden Zingen. We hebben dat toen gezongen. „Stille nacht, hei lige nacht." Kerstfeest in het Kamo. Na den d'enst zei een RoomsHie joncien. dat hü het zoo fijn had gevonden. U preekte als onze pastoor. Prosit Een a«der vroeg waarom het niet wat vaker kon. 2e h-^èn in 5 maanden geen veldprediker gezien. Ik h"h hem toen gezead Dat komt bes<-e kerel, omdn<- rle kerkeraden in Holland hun d^minee's zoo -nr^'-'k kunnen losmaken voor dit werk. Hij -begreep dat niet. En ik eigenlijk opk niet. DE KLUTS. VERGADERING der Classis Zierikzee van Gereformeerde Kerken D.V. Woensdag, 9 Januari 1946, St. Domusstr., Zierikzee. Aanv. kwart over tien. 1Opening door de roepende kerk van Kamperland. 2. Nazien der credentialen door Nieuwerkerk. 3. Constitueeren der vergadering. Moderamen Ds L. Dorst, Praeses Ds H. v. d, Berg, Asses-_ sor Ds H. C. Voorneveld, Scriba. 4. Vaststellen der notulen. 5. Ingekomen stukken. 6. Instructies. 7. Rapporten. 8. Ronavraagnaar Art. 41 D.K.O. 9. Roneling der vacaturebeurten. 10. Algemeene rondvraag. 11. Vaststellen van het persverslag. 12. Aanwijzing van de roepende kerk en tijd der volgendè vergadering. 13. Sluiting. Namens de roepende kerk van Kamperland, Ds H. SCHOLING, Praeses. ADR. POORTVLIET, Scriba. P.S. De kerken in de. classis Zierikzee worden vrien delijk verzocht de collecten voor de Hulpbehoevende Kerken in de Provincie, alsook die voor de Hulpbe hoevende Kerken in Nederland en de bijdragen of collecten voor de Geestelijke verzorging van land- en zeemacht te s'orten op m.jn girorekening No. ln7Z07 met vermeidirg van bestemming Ds H. SCHOLING, Dep. ad hoe. Kamperland. AGENDUM voor cle Glassicale vergadering op Dinsdag 15 Januari a.s. in de consistorie der Geref. Kerk aan de De Jongestraat no. 4 te Ter- ntguzen, aanvang 11.30 uur. 1. Opening door den praeses der roepende Kerk. 2. Nazien en rapport Credentialen. 3. Lezing, en vaststelling der. Notulen. 4. Behandeling der Ingekomen stukken. 5. Rondvraag naar art. 41 D.K.O. In verband daarmede behandeling der Voorstèllen en Instructiën der Kerken. 6. Rapport der verschillende Deputaten. 7. Afdoening van Geldelijke zaken. 8. Benoemingen Deputaten enz. (zie 8 en 9 art. 11 H.R.). 9. Aanwijzing roepende Kerk. Vaststelling van datum. 10. Vaststelling korte Notulen. 11. Sluiting. Namens de roepende Kerk van Terheuzen, G. W. VAN HOUTE, Praeses. C. G. MEIJER, Scriba. Terneuzen, den 29 December 1945. KORT VERSLAG van de buitengewone' vergadering der Part. Synode van Zeeland, gehouden te Goes, 18 December 1945. Art. 1. Namens de roepende Kerk van Goes opent Ds Joh. Booij van Heinkenszand de vergadering, hij laat zingen Ps. 27:7 en leest Neh. 2:11—18. Hij roept de brs het welkom toe en spreekt een kort openingswoord naar aanleiding van het voorgelezen Schriftgedeelte. Art. 2. De credentiebrieven worden nagezien. Alle primi-afgevaardigden zijn, aanwezig, behalve één br. ouderling-afgevaardigde, die wél. verwacht, echter niet verschenen is om niet ter Synode bekende redenen. Art. 3. Als moderamen wordt gekozen Ds W. M. Ie Cointre, Praeses: Ds Joh. Booij, le Scriba; Ds G. W. van Houte, Assessor Ds H. Scholing, Scriba. Het moderamen neemt zitting en de vergadering wordt geconstitueerd. Art. 4. Ds Joh. Booij leest uit de notulen der vo rige vergadering een korte aanvulling voor van het geen in de betreffende acta is vermeld. In de rubriek benoemingen worden nog eenige noodige veranderin gen aangebracht. Op voorstel der classis Zierikzee wordt Ds H. Scholing benoemd tot primus-Deputaat Hulpbehoevende Kerken in de Provincie voor deze classis. Art. 5. Ds Joh. Booij doet mededeeling over ge voerde correspondentie. Art. 6. Behandeling van ingekomen stukken a. Een schrijven van de Adviescommissie voor verzorging van kinderen van politieke gevangenen, benoemd door de Part. Synode van Noord-Holland. De Synode besluit aan de Gen. Synode een voorstel,* door te geven deze kinderen zooveel mogelijk in ge zinsverband op te nemen. b. Een schrijven van br. A. A. Los te Souburg, inhoudende 3 voorstellenle andere afgevaardigden naar de Gen. Synode te zendèn. Dit wordt voor ken nisgeving aangenomen, als zijnde in strijd met de vrijheid, die in dezen geboden is. Ten 2e en 3e be zwaren tegen besluiten en handelingen der Gen. Sy node. Hem zal ter zake naar de Gen. Synode worden verwezen. c. Tweeërlei schrijven van Ds J. Meester van Brou wershaven over Kerkbode-aangelegenheden. Een Com missie wordt benoemd n.l. Ds A. C. Heij, Ds Joh. Booij en., mr. J. J. Versluis, om deze zaak nader te bespreken met de betrokkenen en richtlijnen tegeven voor het redigeeren der Kerkbode. d. Een schrijven van Dr A. H. Oussoren over het verdwijnen van de vroegere en het verschijnen der tegenwoordige Kerkbode. De bovengenoemde Com missie zal ook hieraan haar aandacht geven. e. Een schrijven van de Kerk te Goes om de brief van Ds C. van Nes over Zendingsarbeiders en -zaken in zijn geheel aan de leden der Kerken toe te zenden. Wordt goedgevonden. Art. 7. Behandeling instructies Instructie van de classis Middelburg inzake het wegblijven der Hoogleeraren als Praeadviseurs ter Gen. Synode. De Part. Synode spreekt uit ten aanzien van het voorstel der cl. M. het niet noodig te achten een uitspraak te doen, daar zij deze zaak in vol ver trouwen aan de Gen. Synode overlaat. Pauze. Art. 8. De vergadering wordt heropend. Gezongen Wordt Ps. 86 6. Art. 9. Verkiezing afgevaardigde^ naar- de e.k. Gen. Synode. Na stemming worden benoemd en afge vaardigd ÏYimi predikanten Ds W. M. le Cointre en Dr N. J. Hommes. Primi-ouderlingen br. Dr K. Hartsuiker (Bergen op Zoom) en br. E. Tange (Sou burg). Secundi-Predikanten: Ds G. W. van Houte en Ds J. A. Tiemens. Secundi-ouderlingen br. P. Boon (St. Laurens) en br. A." J. Koppe (Yerseke). Art. 10. Bij de'rondvraag brengt Dr Hommes een finantieele aangelegenheid betreffende de Stichting „Voorlichting in de Geref. Kerken" ter sprake. De aangewezen weg zal in versneld tempo dienen te wor den afgelegd. Geïnformeerd wordt naar classicale bijdragen in de classis Axel. Op de e.k. vergadering dier classis zal de^e zaak ter sprake komen D.V. Ds van Houte vraagthoe te handelen in de te volrren rechtsprocedure der Kerkelijke goederen. Een ^aanwijzing wordt gegeven. Ds A. Koning informeert naar" de collecten voor door oorlogsgeweld getroffen Kerken. Eenige ophel dering wordt verstrekt. Art. 11. De Assessor dankt den Praeses voor zijn leiding van deze vergadering en wenscht de afgevaar digden ter G.S. de wijsheid des H. Geestes toe. Art. 12. De 2e Scriba leest de korte notulen, die door de vergadering worden, vastgesteld! Art. 13. De Praeses sluit de vergadering na dank gebed door den Assessor. Op last der Part. Synode, H. SCHOLING, h.t. 2e Scriba. Beroepen te Almelo (2e pred.pl.) K. J. Kraan te Grijpskerke te Doezum en te Emmer-Erf.scheiden- veen J. H. Meijer,cand. te Nieuwolda (Oid.) te Giessendam-Neder-Hardinxveld dr. H. M. Matter te Baambrugge.; te Haastrecht G. Visser, cand. en hulppr, te Delftte Hardenberg Th. Swen te Wirdum te Heinenoord D. J. Coumou te Lexmond te Maassluis (3e pred.pl.) M. Feitsma te Beverwijk te Sleen (Dr.) P. Uidam, cand. en hulppred. te Weesp te Diemen Chr. W. J. Teeuwen te Heerde. Aangenomen naar Bedum (vac. G. A. Hoek stra) H. J. Riphagente Harderwijk naar Hengelo (O.) (2e pred.pl.) B. A. van Lummel te 'Sprang naar Hoogeyeen (vac. J. Meijer) W. A. Krijger te Oost- wold (Old.) naar Purmerend A. A. v. d. Leer te Oosterend op T. Zondag 6 Januari 1946. CLASSE MIDDELBURG. JHiddelburg. Collecte voor noodlijdende door oorlogsgeweld getroffen kerken. Jdofpleinkerk 9.30 '$Wf- 5.30 uur Noorderkerk 9.30 uur 2 uur Arnemuiden 10 en 2.30 uur Domburg (R.K. Kerk) 11 uur 3 uur Grijpskerke 10 en 2.30 uur Koudekerke 10 en 2.30 uur Sint Laurens 10 uur 2.30 uur Meliskerke 2.30 uur Oostkapelle 10 en 2.30 uur Serooskerke 10 uur 2.30 uur Souburg 10 uur 2.30 uur Veere 9.30 uur 2.30 uur Vrouwenpolder 11 uur 4.15 uur Westkapelle 9.30 uur 2.30 uur Dr N. J. Hommes Ds W. v. d. Kerk te Doornspijk Dr N. J. Hommes Cand. G. Visser te Amsterdam Ds J. E. Visser Ds K. J. Kraan Ds A. C. Heij Ds A. Koning Nieuwjaarsdienst Ds A. Koning Cand. J. H. Meijer te Midwolda. Ds Th. H. van Andel Ds Th. H. van Andel Leesdienst Ds IC J. Kraan Ds J. E. Visser Leesdienst CLASSE AXEX. Aardenburg 10 en 3 uur Axel 10 en 2.30 uur Hoek 10 en 2.30 uur Ds J. A. Tiemens Cand. F. M. Vér veen te Abbebroek Oostburg'(in „Pro Rcge" 10 en 2 30 uur Ds A. A. Oostenbrink Schoondijke 11.30 en 3 uur Ds D. de Vries N m. Bevestiging Ambtsdragers Zaamslag 10 en 3 uur Ds A. B. W. M. Kok CLASSE GOES. Baarland 10.30 en 3 uur Borssele 10 uur 2.30 uui- Driewegen 10 uur 2 30 uur 1 Goes 9.30 en 3 uur Heinkenszand 10 en 2.30 uur Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 Kattendijke 9.30 uur Kruiningen 10 en 2.30 uur Lewedorp -10 en 2.30 uur Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Wemeldingc 10 en 2.30 uur Wolfaifötsdijk 10 en 2.30 uur J)s W. J. de Ruiter Leesdienst Cand. D. K. Wielenga Cand. D. K. Wielenga Leesdienst Ds A. Dercksen te Bijsoord Ds Joh. Booij uur Ds A. Scheele Leesdienst Ds J. Koolstra Leesdienst Ds E. Beukema Ds M. P. van'Dijk Ds G. van Heiningen CLASSE THOLEN. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Rilland-Batk 10 en 2.30 uur Ds D. Kuiper CLASSE ZIERIKZEE Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Ds H. Veenstra Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds L. Dorst Haamstede 10 en 3 uur Kamperland 10 en 2.30 uur Ds H. Scholing Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds TI. v. d. Berg Wissenkerke 10 en 2.30 uur Leesdienst Zierikzee 10 en 3.30 uur Ds H. C. Voorueveld Bevestiging ambtsdragers Zonnemaire 9.30 en 2 uur Leesdienst

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1946 | | pagina 3