De Kanselboodschap. OFFICIEELE BERICHTEN KERKNIEUWS. ze geven moet, haar gaven wèl vloeien. De collectes voor de getroffen Kerken, bewijzen in haar eerste opbrengst overduidelijk, dat de noodzakelijkheid van deze collecte wordt ingezien. Maar ook is nog iets anders duidelijk geworden, n.l. dat in vergelijking met de sommen, die de verschillende Kerken zullen moe ten uitgeven voor het herstel van Kerk en pastorie, het noodig is, dat deze collecte periodiek gemaakt wordt. Op de conferentie te Breda is aan dit punt reeds aandacht besteed. Deze conferentie van alle Gereformeerde Kerken in- het bevrijde gedeelte van Zuid-Nederland werd te Breda gehouden van 19 t.m. 23 Maart 1945. Het verslag verscheen enkele maan den gelegen onder den titel „Het getuigenis der Kerk na de bevrijding". (Het kost 50 ct. en is te ver krijgen bijde uitgevers Drukkerij Joh. Luyk, Am. v. Anhaltstraat 40—42, Eindhoven. Giro-rekening No. 168.661). Op blz. 32 komt ter sprake de schade aan Kerken en Scholen. We lezen daar: „Aan een groot aantal Gereformeerde Kerken en pastorieën is door oorlogsgeweld ernstige schade toegebracht. O.a. zijn zwaar getroffen de Kerken van Aardeijburg, Baailland, Dinteloord, Domburg, Heinkeriszand, Moerdijk, Nijmegen, Raamsdonksveer, Roermond, Oostburg, Schóondijke, Vlissingen, Westkapelle, Willemstad, Zetten. Niet al deze Kerken waren in een molestverzekering. Zonder eventueelen over heidssteun .in dezen principieel af te wijzen, meende de conferentie toch, dat de Kerken zelf gezamenlijk nu reeds beginnen moeten, in dezen nood voorzienin- geh te treffen, te meer, daar het welvaartspeil in de toekomst eerder een daling dan een stijging te zien zal geven. Spoedige hulp is zeer gewenscht. Met dankbaarheid ontving de conferentie de mede- deeling, dat in Amerika reeds groote sommen gelds bijeen gebracht zijn, om den herbouw van Kerken mogelijk te maken. In de conclusie dié de conferentie nam,, werd nog iets belangrijks uitgesproken omtrent de wijze waarop de inzameling h:i. diende te geschieden. „Iedere plaatselijke 'Kerk doe in eigen gemeente, wat gedaan kan worden tot leniging van dezen nood; evenwel wordt afgezien van iedere actie door de Kerken individueel geopend, om voor eigen schade cpllecten en giften te verkrijgen van zusterkerken". Geheel in de lijn van deze adviezen, heeft de Part. Synode naar een uniforme regeling gezocht en die gevonden in het één-keer per maand collecteeren door alle kerken. Onder de namen, die in de boven staande lijst worden opgesomd, vallen ook Zeeuw- sche Kerken. In Zeeuwsch-Vllaapderen: de Kerken van Aardenburg, Breskens, Oostburg en Schoondijke. De beide laatste zijn wel zwaar getroffen. Uit een officieel verslag, dat dit voorjaar op de clasis Axel werd uitgebracht,' stippen wij aan: Oostburg. Kerk en pastorie zijn geheel ver woest. Van de pastorie is niets meer over. Deze ge meente toonde zich dapper. Want het rapport ver volgt: Directe financieele moeilijkheden zijn er niet. Men heeft reéds gecollecteerd voor nieuwbouw en het bouwfonds bevat reeds een aardig bedrag. Schoondijke. Kerk en pastorie zijn wel niet heelemaal verwoest, doch zoodanig beschadigd, dat herstel onmogelijk is. En dan is de Kerk van Vlissingen wel het zwaarst getroffen. In „Kerk en Gemeente", het Maandblad 'van de Geref. Kerk van Vlissingen, treft ons een artikeltje: „Ons Kerkgebouw niet verloren, doch her stelbaar!" Door experts is de totaal-geschatte schade plm. 100.000,—. De gemeente zelf doet alles wat zij kan, zij heeft reeds een behoorlijk rèstauratiefonds. Maar, zoo vervolgt het artikel, „Vergrooting van het restauratiefonds is dus in de eerste plaats noodig, terwijl ook op andere wijze aanvulling van onze geldmiddeilen noodzakelijk zal zijn. Gedacht wordt o.a. aan de hulp, wele de Generale "Synode op de een of andere wijze zou kunnen verstrekken". De .Kerk van Kra'bbendijke raamt - de schade, die door een V-l aan haar Kerkgebouw is. toege bracht, op 24.000,—. Verschillende andere Kerken: Baarland, Aardenburg, Heinkenszand, hebben schade. Terwijl van de clasis Zierikzee de gegevens nog niet binnen zijn. Maar dit is aller nog maar Zeeland. De hulpver leening moet zich verder uitstrekken. Over geheel ons land. Daarom heeft de Part. Synode van Zeeland aan de Generale Synode gevraagd een landelijke regeling te willlen bewerken. Al met al zijn hier factoren genoeg aanwezig, die 'de voortgaande collecte voor de getroffen Kerken rechtvaardigen. Wat onze provincie betreft is de voorloopige zorg toevertrouwd aan dezelfde dep., die naar art. ril (K.O.) de verzorging der hulpbe hoevende Kerken op zich nemen. Het adres van den secretaris-penningmeester is bij Ds. A. Koning, tijdelijk Westwal 5, Goes. (Giro nummer 220659). BOOIJ. Om het belang der zaak jjemen wij de Kanselbood schap van vorigen Zondag in o^ blad op. We heb ben dan nog eens gelegenheid om ons te bezinnen over wat ons daarin wordt gezegd. Er is stellig reden toe, want ons volk heeft (in breede lagen nog niet de rechte verhouding gevonden tegenover de politieke gevangenen. Veel ernstiger dan wij ons bewust zijn is de besmetting van den nationaal-socialistischen geest. Om dien geest radicaal uit te roeien dat blijkt iederen dag is meer noodig dan razen en tieren op de nu overwonnen machtsorganisaties. Als wij niet waakzaam zijn, dan dreigt het gevaar, dat we geestelijk blijven zitten met de duistere erfenis van verruwing en verloedering der grondprincipesvan de menschelijke samenleving. Het blijkt steeds meer, hoe het rechtsbesef, dat vroeger zoo uiterst gevoelig reageerde, door de ellendige methodes der Nazi's, bij velen is afgestompt. Daarom is het goed ernst te maken met wat het Interkerkelijk Overleg als bood schap deed uitgaan. De gedachte, dat dit woord den vorigen Zondag honderdduizenden heeft bereikt, is verkwikkend en hoopvol. De Kanselboodschap luidde als volgt: Het Interkerkelijk Overleg van de Nederlandsche Hervormde Kérk, de Roomsch-Katholieke Kerk, de Gereformeerde Kerken, de Gereformeerde Kerken in H.V., de Christelijk-Gereformeerde Kerk, de Oud-Katholieke Kerk, de Evangelisch Luthersche Kerk, de Remonstrantsche Broederschap, de Algemeene Doopsgezinde Sociëteit heeft besloten de vólgende Kanselboodschap te doen uitgaan: Het is U bekend, gemeente, hoe de Kerken in Nederland zich in den bezettingstijd hebben verzet tegen den Duitschen onderdrukker en telkens openlijk hebben geprotesteerd tegen de door hem gepleegde onmenschelijke handelingen. Zij hebben Boodschappen doen uitgaan, welke met vreugde en dankbaarheid door ons volk werden be groet. Toen God in Zijn groote barmhartigheid- ook ons volk de vrijheid heeft geschonken, hebben de Kerken opgeroepen tot een vernieuwden dienst aan God den Heer, opdat Hem in woord en daad dank zou worden gebracht voor de verlossing uit zoo gröoten nood. Met klem drongen de Kerken erop aan, dat door de Overheid de door God haar opgedragen taak: gerechtigheid te beoefenen, zou worden yervuld en het recht tegen allien die het schonden, zou worden gehandhaafd. Maar tegelijk hebben zij het volk aan gezegd zich niet te laten overheerschen door wraak- en haatgevoelens. De Kerken herhalen thans haar oproep tot het Nederlandsche volk. Zij doen een ernstig appèl op 'ambtsdragers en gemeente om allen er van te doordringen, dat het aanzien van ons volk staat of valt met de beant woording van de vraacj-, of naar recht of naar wraak en haat in Nederland wordt gehandeld. Dit geldt met name de behandeling der politieke gevangenen. De kerken achten het een smaad voor ons volk, wanneer na vijf jaren strijd tegen rechtsverkrachting en vijf jaren lijden onder de gruwelijkste methoden van het Duitsche barbarisme, een dergelijke booze geest vat op ons volk zou hebben gekregen. Daarom stellen de Kerken zich' achter de Overheid, wanneer deze, naar haar hooge heilige roeping het recht handhavend, onrecht en willekeur in de behan deling dezer gevangenen met kracht tegengaat. In den naam van God ontzeggen de Kerken aan een ieder het recht om na de beslissing door de aan gewezen instantie nog recht naar eigen inzicht toe te passen. De Kerken doen een beroep op het Nederlandsche volk, in zijn gedragingen ten' opzichte van de poli tieke gevangenen en hun kinderen te toorien, door den boozen Duitschen geest niet te zijn besmet, maar blijk te, geven van het besef, dat ook bij strikte hand having van het recht de barmhartigheid van Christus moet worden betracht. Tenslotte doen de Kerken een beroep op alle be trokkenen, opdat met een sterken wil in samenwerking van Regeering en volk een zoodanige oplossing voor de berechting en de behandeling van de politieke gevangenen worde verkregen, dat wij ons voor God en menseden hierover niet hebben te schamen. 's-Gravenhage, 12 October 1945. De classicale correspondent voor zeevarenden ver zoekt alle kerken in de Classis Middelburg hem vóór 1 December de door de Generale Synode vastgestelde contributie te zenden van vier cent per ziel. Liefst ontvangt hij dit bedrag per postwissel aan zijn adres. De classicale correspondent, J. LIEUWEN, Singelweg 73, Vlissingen. AGENDUM van de vergadering van de Classis Tholen op Donderdag 8 November 1945 D.V. te Bergen op Zoom, aanvang 9',30 uur. 1. Opening. 2. Nazien der credentiebrieven en constitueering der vergadering. 3. Notulen. 4. Bespreking zaken uit de notulen. 5. Mededeeling van ingekomen stukken en gevoerde correspondentie. 6. ..Behandeling van eventueele instructies. 7. Rapporten, o.a. over het nazien van kasboeken. 8. Rondvraag naar art. 41 en 43 K.O. 9. Inning der collecten en quota. 10. Aanvrage en vaststelling van vacaturebeurten. 11. Algemeene rondvraag. 12. Vaststelling der volgende vergadering. 13. Persverslag. - 14. Sluiting. Namens de Cl. voornoemd, C. A. VREUGDENHIL, Scriba. Mede te brengen, behalve de quota voor de Zen ding, art. 13 K.O. en der Quaestor (die dubbele classis-kosten vraagt), de volgende collecten en bij dragen: Theologische Hoogeschool, Dep. Ds. J. Spoelstra, giró 159010! Hulpbehoevende Kerken in Zeeland, Dep. Ds. H. J. Swierts, giro 435483. Bijdrage Zendingshospitaal, Dep. Ds. W. M. Ie Cointre, giro 63783. Bijdrage Arbeid v. d. Militairen, Dep. Br. A. van Tienhoven te Bergen op Zoom. Door de oorlogsschade getroffen kerken, Dep. Ds. H. J. Swierts, giró 435483. Drietal te Breukelen B. Bouma te Noordwijk aan Zee, N. B. Knoppers te Lollum en W. A. Krij ger te Oostwold (Old.). Tweetallen te 's-Gravenhage-W. (7e pred. plaats) W. C. van den Brink te Heemstede en G. R. Visser te Oudewater; te Onderdendam H. R. Groe- nevelt te Kollumer pomp en D. J. Scholten te Stiens; te Vleuten-de Meern W. G. Bovendorp te Zeven huizen en Th. H. Swen te Linschoten; te Glanerbrug E. Baerends te Voorst en G. van 't Riet te Goor. Beroepea te Apeldoorn (5e pred. plaats) dr. P. G. Kunst te Amsterdam; te Dieren G. van Andel te Ooster-Nijkerk; te Hasselt—Rouveen F. Colenbran der te Tzum; te Nieuw-Vennep Y. van der Zee te Amsterdam-West (v.h. te Nieuw-Vennep); te Mid- wolda (Old.) W. H. J. de Boer te den Andel (Gr.); te Aalten (vac. P. Kuijper) D. de Boer te Munneke- zijl en (vac. 4e pred. pi.) G. van Wilgenburg te Mon nikendam; te 's-Gravenhage-West (7e pred.pl.) G. R. Visser te Oudewater; te Hardenberg (2e pred.pl.) J. A. Bos te Enkhuizen; te Leeuwarden H. W. Wier- da te Soest; te Scharnegoutum K. P. van der Wel te Oosterzee. Afscheid en intrede. Na te zijn „bevestigd door zijn broer, ds. C Gilhuis van Eindhoven met Neh. 6: 9b, deed ds. J. C. Gilhuis, gekomen van Katwijk aan Zee, intrede bij de kerk van Rotterdam-Zuid, spre kende over Rom. 12 1. Na te zijn bevestigd door prof. dr. J. H. Bavinck van Utrecht met 2 Cor. 5 20, deed cand. Raden Soedarmo, gekomen van Er- melo, intrede bij de kerk van Rotterdam voor den miss. dienst, sprekende over Rom. 3 23 en 24. Ds. B. J. A. Streefkerk is voornemens 11 Nov. a.s. afscheid te nemen van Glanerbrug, om 25 Nov. d.o.v. intrede te doen te Berk'el-Rodenrijs, na te zijn be vestigd door zijn oom, ds. N. Streefkerk van Wol- vega. Na te zijn bevestigd door ds. G. M. van Rennes aldaar met Mare. 16 15b, deed ds. A. G. Honig, gekomen v. Siegenswoude, intrede bij de kerk van Heeg als miss. predikant, I sprekende over Rom. 1 16b. Cand. G. Rienks van Weesp is voorne mens 4 Nov. a.s! intrede- te doen te de Glind, na te zijn bevestigd door dr. W. G. Harrenstein van Weesp. Ds. A. M. v. d Berg te Vreeswijk herdacht jl. Maandag zijn 40-jarige ambtsbediening. De jubilaris, aan wien eervol emeritaat verleend werd, werd 26 Aug. 1877 geboren en in 1905 candidaat, om zijn ambt te aanvaarden te Moordrecht. Hij diende de kerken van Landsmeer, Opperdoes, Nieuwerkerk a.d. IJ§sel en sedert 20 Sept. 1925 die van Vreeswijk. Ds. B. Boelens Czn. te Beilen slaagfde aan de V.U. voor het doctoraal examen theologie. Ds. J. Bijleveld te Asperen deelt aan „D.e Re formatie" (no. van 20 Oct. j.l.) mede, dat hij de mededeeling van dat blad, dat de schorsing van ds. G. Visé wel spoedig zal worden gevolgd door die van ds. J. Dijk te Hardinxveld en hem, „een ten dentieuze berichtgeving vindt". Hij stelt er prijs op te verklaren, „dat de verwachting uitgesproken mijn verwachting niet is". Ds. F. Guillaume te Sneek heeft n.a.v. geruch ten in de gemeente, betreffende het voorkomen van zijn naam op een viertal te Amsterdam; in den kerke- raad medegedeeld, dat hij niet in de gelegenheid ge weest is, dat te verhinderen en voorts, dat hij meent niet op den weg der Heeren vooruit te loopen door in de gegeven omstandigheden overtuigd te zijn, voorloopig een e.v. beroep, van welke zijde het ook komen zou, zelfs niet in overweging te kunnen nemen. De kerkeraad nam met blijdschap en- dankbaarheid van deze verklaring kennis. Ds. A. Lauwers, em. predikant te Brussel, vierde j.l. Maandag zijn 75en verjaardag. De 75-jarige, die voorheen R.K. priester was, werd in 1920 candidaat in de Geref kerken en 22 April van dat jaar predikant te Brussel. In 1940 ontving hij in verband met het bereiken van den 70-jarigen leeftijd eervol emeritaat. Dr. H. J. Jager te Voorthuizen heeft wel zijn bezwaren bij den kerkeraad bekend gemaakt, maar niet zich het recht voorbehouden de synode-besluiten te bestrijden. Ds. J. de Jager, em. predikant te Putten o. d. Vel., heeft nu de pastor-loci, ds. P. de Ruig, al zijn ambtelijken arbeid weer hervat heeft, zijn arbeid als hulpprediker beëindigd. De kerkeraad dankte hem voor zijn bereidwilligheid en medeleven. Dr. N. J. Hommes heeft bedankt voor het be roep naar Gouda.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1945 | | pagina 3