L N.V. vlh. FIRMA J. HAKKER 2e BLAD HEDEN PRIMA RUND-ROLLADE Walcheron's Bazuin Klooster balsem BURGERLIJKE STAND WEGELING's NIEUWSBLAD VAN 20 AUG. 1926 De vacantietijd nadert weer zijn einde. Velen hebben het genoegen gesmaakt er eens een tijdje uit te zijn. Uit de drukten van het alledaagsche leven, uit dat, wat eiken dag weer terugkeert en zij hebben mogen genie ten van die andere omgeving. De menschen van den boschkant mochten gaan naar het lage land aan de zee, en wie anders nooit de zee aanschouwt in hare majestueuse heerlijkheid, heeft voor een wijle de pracht daarvan mogen bewonderen. Het treft den vreemdeling, die in Viissingen komt, als hij daar op Boulevard en strand dat gruotsche gezicht heeft op de zee- de on eindige waterplas, welk een voorrecht voor hen, die altijd het genoegen smaken haar te mogen zien en den golfzang te mogen hooren, en zooals eens een Eskimo zeide, die de grootste steden had bezocht en de mooi ste landen had gezien en die véél menschen had ge sproken, „maar weet u, dat was niet thuis" de wereld is prachtig en de steden zijn schoon, maar Labrador is het mooiste van alles, want hier ben je „thuis" zoo zal het, het kind der zee óók gaan, de bosschen zijn mooi en de heuvels zijn heerlijk, maar de zee de zee is wonderheerlijk hetzij ge haar ziet als een effen vlakte, in den zilveren glans der maan, bij nachte lijke stilte, in een heerlijk vergezicht van af het een zaam strand en waar het geklots der golven als schoone muziek in de ooren klinkt, of ook, waar zij tot in het hart bewogen, donderend ruischt en kokend ziedt, hare verbolgen golven opvoert tot onmeetbare hoogte, zoo hoog, alsof zij zich één wil vertoonen met de wolken daarboven. Altijd is de zee mooi en een dankbare her innering zal blijven bij hen, die in hunne vacantie ge noten van de zee en die nu weer zijn teruggekeerd tot het gewone leven om weer op te gaan in hun dagelijk- schen arbeid met nieuwen moed en frissche kracht, want nietwaar, als men op de hoogte is geweest en ge noten heeft van het mooie, dat de schepping biedt, zoo geheel onbezorgd en onbekommerd, dan moet men de laagte van het alledaagsche leven weer in, want de plicht van het gewone roept weer. Of vele menschen zullen kunnen terugdenken aan zulke vacantie-genoe- gens Misschien niet velen genoeg, maar als men dan weet, dat in de verloopen dagen de booten van Breskens naar Viissingen 2000— zelfs 2400 passagiers hebben vervoerd, menschen, die uit de Belgische badplaatsen kwamen naar de markt te Middelburg, dan spreken deze cijfers voor zichzelve. En geen wonder, dat velen zich opmaken naar die Donderdagsche markt in onze deftige provinciestad, met zijn antieke gebouwen, waaronder het stadhuis als het eerste mag worden genoemd. Ook Viissingen werd bezocht door vreemdelingen, maar zoo gaarne men de Belgische badgasten de Schelde ziet oversteken naar ons mooie Walcheren, zoo ongaarne zag men deze vreemdelingen hun voet aan wal zetten. Het waren Zigeuners, die kwamen met paarden en wagens en naar hun zeggen, zonder geld om den over tocht te betalen. Dezulken kan men missen. En de po litie, die eraan te pas kwam, onderzocht eerst eens de werkelijkheid van hun beweren, en ontdekte, dat zij wél geld hadden, waarop betaling volgen moest. En toen dreef zij den troep in de richting van Middelburg. Dit zijn ongenoode en ongewenschte gasten en men zet ze achter de deur. Dat een vreemdeling onder iemands tafel zit, zal ook wel niet iederen dag voorkomen. Dit geschiedde bij een bewoner van den Segeerssingel te Middelburg. De man kwam uit zijn tuin in de keuken en vond onder zijn tafel een jongen, die ijlings de vlucht nam. Geheel onbekend was hij niet, meermalen kwam hij aan deze woning, om voor zijn patroon een bood schap te doen en zoo was hij er achter gekomen, waar het geld zich bevond en niet achtende op het verschil dat er is, tusschen „mijn" en „dijn", wilde hij een deel ervan zich toeeigenen. Meermalen deed hij zooiets en met zijn vriendjes werd het geld op de kermis opge maakt. Proces-verbaal tegen hem en drie helers, die van de afkomst van het geld wisten, is nu opgemaakt. Droevig toch als jonge menschen, wier leven nog staat aan den aanvang, dit mooie leven reeds direct gaan verknoeien en moedwillig den afgrond tegemoet snellen. Wat is er heerlijker, ook voor oudere menschen, dan te mogen neerzien op jonge frissche krachten, die met open oog, waarin ieder blikken mag, de wereld ingaan, meewillende werken aan den opbouw daarvan. En wat moet er terecht komen van hen, die op jongen leeftijd reeds zóó beginnen. Dat jong en onbezonnen niet altijd bij elkaar hoort, maar ook ouderen onbezonnen wezen kunnen, leert ons de badgast, die aan het strand van het Eiland geheel gekleed tot aan het middel te water ging. Deze man, 49 jaar oud, was dien dag voor den politierechter geweest en veroordeeld. Wat een ander misschien tot inkeer zou brengen, hij ging zijn leed verdrinken en het offer aan Bacchus gebracht, haalde hem den spot en de vroolijkheid der toeschouwers op den hals. Geen droever figuur, dan een mensch die zien verlaagt tot den spot der Jmedemenschen. De politie bracht dezen man naar de boot, opdat hij nog tijdig zijn woonplaats Zaamalag zou kunnen bereiken. Op de fabriek „de Schelde" zijn de nageljongens weer meerendeels gaan staken. Donderdag had een con ferentie plaats tusschen de directie der Maatschappij en de vertegenwoordigers van den \1g. Ned Metaal- bewerkersbond, den Chr.- en den R K. Metaalbew bond. Langdurig waren de besprekingen, maar aan het eind daarvan verklaarde zich de directie bereid, het loon der klinkers te verhoogen met 2 cent en van de aan houders met 4 cent, terwijl die loonen, na enkele maan den nog met een cent zullen worden verhoogd en dat alles met terugwerkende kracht, indien in dien tijd met de klinkers over het tariefwerk overeenstemming kan worden verkregen. De toeslag voor de nageljongens werd verhoogd van 1 2.50 op f 3 per week. Hiermede werd geen genoegen genomen, vandaar nieuwe staking Geen nieuwsblad of er wordt melding gemaakt van ongelukken. Zoo ook nu. Op den Koningsbrug te Mid delburg reed een autobus van „de Nieuwe Onderneming", die plotseling stilhield. Er achter aan reed een der klei nere bussen van de N.V. Stoomtram Walcheren. De chauffeur van deze bus had niet gezien, dat die van de eerste een teeken gegeven had, dat hij zou stilhouden en reed dus tegen deze aan, met het gevolg dat zijn bus beschadigd werd en een andere komen moest, om de passagiers naar Zoutelande te vervoeren. De politie zal moeten uitmaken of hier al of niet sprake is van schuld. Dat de politie wel terdege het oog houdt op de auto's en ze controleert, bleek Zondag toen zf niet min der dan 125 auto's aanhield op den hoek van de Bad huisstraat en Singelweg. Stuurinrichting en remmen werden beproefd en bij een 20-tal werden afwijkingen geconstateerd, of hadden de bestuurders niet de noodige papieren bij zich. Proces-verbaal volgde. Maandag werd een derg. controle gehouden te Middelburg op den Ka- naalweg en op den Noordweg. Ook d££r verschillende processen-verbaal. Bij het drukke verkeer kan het pubiiek niet dankbaar genoeg weren, dat er nu en dan eens gecontroleerd wordt. Een ongeluk heeft zoo spoedig plaats en wee dan, wanneer eigen schuld de oorzaak ervan is. Dat echter ook andere voertuigen dan auto's elkaar kunnen aanrijden, blijkt uit feit, dat in de Bloeinenlaan te Vliss. twee wielrijders tegen elkaar aanbotsten, waar bij een rijwiel iets beschadigd werd, en in de Lange Zelke een aanrijding ontstond tusschen een handkar en een vrachtauto, waarbij de handkar door het raam van een woning werd gedrukt. Ook hier moet de politie de schuldvraag onderzoeken. Zonnebrand Een ander ongeluk had plaats op de fabriek „de Schelde". Een kraanwagentje liep uit het spoor, waar door een werkman geraakt werd door de daaraan han gende ijzeren plaat. Het ongeluk liep gelukkig goed af, want na behandeling in de verbandkamer, kon de man zich huiswaarts begeven. Ook het onweer heeft weder schade aangericht Gepaard gaande met ontzet tende regenbuien, sloeg de bliksem in een weide aan den Nieuwiandschen weg te Middelburg en doodde 3 koeien toebehoorende aan den landbouwer Reijnhout te Nw. en St. (oosland. Te O.- en W. Souburg is een koe in de weide gedood en te Ritthem sloeg de bliksem in een schuurtje op de Zuidwatering. Het werd zoo goed als vernield. Door den hevigen regen werd een begin van brand gebluscht. 1 In de gehouden gemeenteraadsvergadering van Mid delburg, onder voorzitterschap van den wethouder mr. A. A. de Veer, werd voor kennisgeving aangenomen, het adres van Beijnum, inzake geleden schade door de oprichting van een leeszaal. Een voorstël van B. en W. om ingaande met de meteropneming in September den gasprijs voor de eerste 100 kub. M. te verhoogen met 2 cent en daarDoven met 1 ct. per kub. M. werd aan genomen met 12 tegen 2 stemmen, die van Mevr. Corné 'en dhr. Paul. Zonder hoofdelijke stemming wordt goed gekeurd de rekening 1925 van het Burg. Armbestuur, waaruit blijkt, dat de kosten voor gewoon onderhoud met een bedrag van f 532.94 zijn overschreden, doordat verschillende extra-voorzieningen moesten plaats hebben. Daarna kwam aan de orde het voorstel der meerder heid van B. en W. om de Openb. lagere school B op te heffen. De minderheid wilde alleen enkele leerlingen verplaatsen om twee boventallige leerkrachten te oe- zuinigen op het onderwijs. De heer Paul meent, dat er geen reden is voor hen, die verleden jaar tegen ophef fing van school B waren, dit nu wel te doen. Dhr. Bosman meent, dat men eerst den hoofdinspecteur erop moet wijzen, dat hij'ziju meening op verkeerde cijfers grondde. Hij wil de behandeling uitstellen, welk voor stel hij intrekt, nadat de Burgemeester zeide, dat het niet anders kon, of het moest op de agenda. De heer Hondius meent, dat aanneming van het voorste! rust zal brengen. Als een volgend jaar toch tot opheffing moet besloten worden, zal het moeilijker gaan als fr geen vacatures zijn, waarin de leerkrachten van school B kunnen geplaatst worden. De heer Onderdijk meent, dat de toestand nu beter is dan vorig jaar. Het eenig sterke argument is de kwestie der vacatures, maar die kunnen er een volgend jaar ook zijn. De heer de Veer zegt ook, dat rust bij het Openb. onderwijs dringend noodig is, en dat dit alleen te bereiken is, door ophef fing van school B. Bij de stemming staakten de stem men. Het ging rechts tegen links. KORTE KLANKEN Een 2-jarig kind viel te Viissingen over den Bou levard bij de z.g. cabines. Een zwemster kreeg het'kind op het hoofd, waardoor het geen letsel bekwam, de zwemster grooten schrik. Zondagnacht vond men te Vliss. een man op straat, Sewond en bloedend. Hij moet zijn uitgegleden en door en val ernstig verwond. De politie verbond hem. Laat geen glas na op het strand. Een 8-ja ig knaapje trapte op een stukje glas en werd ernstig ver wond Door de bliksem getroffen. Dinsdagmorgen is een paard van den landbouwer F. hoone te Biggekerke, door den bliksem getroffen en dood in een sloot ge vonden. Voor den eigenaar een schadepost daar het paard niet verzekerd was. t Mond- en klauwzeer. Het mond- en klauwzeer te Westkapelle, breidt zich nog steeds uit. Meer dan de helft van het rundvee is reeds door deze ziekte aangetast. Ringrij'derij te Zoutelande gehouden 7 Aug. jl. Door de vereeniging V. V. Z. was op dien dag een ringrijderij georganiseerd, waaraan 19 personen hebben deelgenomen. Er is 21 maal onder door den ring gereden. De uitslag hiervan is: le pr. D. Kleinepier 14 punten, 2e pr. Anth. Franke 13 p., 3e pr. Adr. Witte \2 p., 4e pr. de Witte 11 p., 5e pr. G. Koppejan 10 p., 6e pr. Cd. Visser 10 p., 7e pr. P. Kleinepier 9 p., 8e pr. Pd. Visser 9 p., 9e pr. js. Koppejan Ez. 8 p., 10e pr. P. Koppejan 8 p., lie pr. G. Sturm 6 p., 12e Arrti. Franke 6 p., 13e pr. J. v. Sluis 5 p., 14e pr. I. Franke 5 p., 15e pr. Job Wisse 4 p., 16e pr. P. v Sluis 3 p., 17e Rr. E. Koppejan 3 p., 18e pr. J. Sturm, 19e pijs P. leinepier J.Az. Een prijs geschonken door V.V.Z. werd gewonnen door Adr. de Witte, die het meest achter elkaar den ring behaalde. Verder werden 4 geschonken pHjzen gewonnen door C. de Visser, J. v. Sluis, Cd. Visser en D. Kleinepier. Een wisselprijs geschonken door V.V.Z. werd gewonnen door Ant. Franke. Heden Vrijdag 20 Aug. Concert, te geven door de mandoline-vereeniging „T.O.V.I D.O.", directeur de heer Ventevogel, in de tuin van de voormalige Willem III kazerne. Aanvang 8.30 uur. Programma-s op het terrein verkrijgbaar. a.s. Zaterdag 21 Augustus Concert, te geven door de muziekvereeniging „Luctor et Emergo" te Zoutelande des avonds 7.30 uur, op het terrein van Kuipers in de duinen aldaar. Zondag 22 Augustus Concert, te geven doo, de Harmonie „5t. Cfficilia, directeur den heer André j. Geijsen, in de tent Boulevard Evertsen. Programma: 1. Mit kraft und Feuer, Marsch H. L. Blankenburo 2. Ouverture „Joyeuse", Keler Bela Air. m. h Kessels 3. „Fières Pyrenèes", Fantaisie F. Pontet 4. „l'AmourSuzon", Pas redoublé A. Eenhaes Pauze: 5. Gladiator's Farawell Marsch h. l. Blankenburq 6. „Bataille de Soli", Fantaisie Variée M. Bleqer 7. „Fleurs des Champs", 2e Fantaisie M. van Perk 8. „Un jour de Fete", Divertissement L. Baudonck 9. Finale Woensdag 25 Augustus Beiaard-Concert te Mid delburg, des avonds van 9 tot 10 uur. VLISSINGEN van 12—18 Aug. 1926. Ondertrouwd A. Stroo 22 j. en C. T. A. van Huizen 19 j. L. Theune 25 j. en L. Stroo 22 j. M. W v. d. Kreeke 25 j en A. de Witte 23 j. A. Hagesteijn 26 j. en E. I. Wallenburg 25 j. P. Schaap 22 j. en K- Geane 18 j.W. jilleba 28 j. en M. A. de Mari 24 j. P. C. Tellier 23 j. en P. v. Hoorn 23 j. W. j. H. Salet 29 j. en P. W. Kuiler 21 j. GetrouwdD. Krul 28 j. en M. P. joosse 24 j. P. Degraef 25 j. en C. Poppe 23 j. P. Swint 26 j. en G. Huiszoon 22 j. K. Bek 25 j. en C M. R. de Vlie- gher 22 j. D. Buurema 22 j. en K- Withagen 22 j. v. Rijssel 34 j. en A. M. Geev# 18 j. H. L. v,»n- massenhove 28 j. en M. R. L. Maes 21 j Bevallen: M. v. d. Broek geb. Barto z. M. J. M. de Kam geb. Lako d A. l andman geb. Kopmels z. W. v. Reems geb. v. Biemen z. E. M. Moeliker geb. v. Kralingen z. O. A. Schuurbiers geb. Verbanck d. W. Verschoore de la Houssaije geb. Schot d. T. N. Schrier geb. de Visser d. C. j. Scheijbeler geb. Kooning d. j. de Kok geb. Maas d. S. Nieuwsche- pen geb. de Wit z. Overleden S. Dommisse wed. van C Lans 77 j. G. Stroosnijder wedr. van N. van Erken Calandt 86 j. MIDDELBURG, van 11—18 Augustus 1926. Bevallen: H Rivière-Haentjes Dekker, d. F. War« moeskerken-v. d. Luijtgaarden, z. M. E. Poortvliet- Malgo d. Overleden F- M. Baars, 85 j. weduwe Th. Machielse. W. Sanders 90 j. weduwn. van C. E. de Plaa. A. E. Dronkers 59 geh. met P. Blokpoel. C. Haaij 76 j. geh. met J. Overwoei. L. Luteljn 65 j. geit. met v. d. Bosse, weduwe Brouwer. APVEWTENTIËN KLEINE MARKT 62, VLISSINGEN vanaf f 1.30 p Dik Vet Spek 90 ct Gezouten Vet Spok 95 ct K.G., van boste votto vaarzen Mager Spek 110 ct Gez. Mager Spek 115 ct •metten, puistjes, oude en nieuwe wooden genezen spoedig met AKKER'» Alias per K.O. Alle bestellingen werden franee aan huls besorgd

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1926 | | pagina 5