f r m. 30' 1 Semenifd Hteiws. Be kindere "feu deele-n zullen volgen. Het geldt hier een begin van de verbetering. Mem moet ech ter niet vergeten dat het dit jaar eeni zeer abnormaal geval is geweest en daar is de ontwatering niet op berekend- De heeir De Visser zet uiteen hoe groot de last in zijin omgeving is geweest. #De voorzitter zegt dat dit buiten de schuld van den polder is, diei vervuiling van sprinken en watergangen heeft bet streden. De heer Bosselaar wil ook voor ander© deelern van den polder opkomen- Sommige menschen moesten 3 tot 4 K-M- door het water baggeren. Hij zoekt de oorzaak vooral in het vuile water en meent, dat het Dag. Bestuur wel wat stug is geweest. Men begon te laat en had den water gang inplaats van fn 4 weken met meer menschen in vier dagen moeten schoion- maken. De heer Dumon Tak begrijpt de ont stemming wei, maar het dag. bestuur heeft gedaan wat het kon. D-e hevige regens vielen soms plaatselijk, en dan krijgt men hoogc standen ondanks het lo-o-zingsw-erk. In zulke abnormale tijiden zou zelfs een stoomgemaal niet voorkomen, dat dia ho-o- ga waterstanden ontstaan. De heer Bosselaar geeft toe dat het abnormale regenval was, mlaiar dan had den er ook abnormale maatregelen moei ten worden genomen voor het schoonma ken, waarvoor zeker mannetjes waren te vinden. De heier De Visser meent, dat het dag. bestuur een voorbeeld had moei. ten nemen aan dei Koningin en dei over stroomde streken had moeten bezoeken. Dei heer Koster meent ook, dat de voor- naamste reden is bet vuil. Hij meent dat de snelheid van het water bij vuil zijn 10 en bij' schoon! zijd 40 M- per minuut is. De heer Simons© is wel wa,t teleurget- steld, dat er geen .plan wordt overge legd voor de werken die na dit zullen/ noodig zijin- De voorzitter herin'netrt er aan, dat er ten deze ©enige matheid' bijl het dag. bestuur was ontstaan, door' de weinige medewerking der algemeen©' vergadering- Nu zal echter zeker een ver der plan worden ontworpen. De heer Dumon Tak zegt ook, dat het dag. bestuur- den boel aan het bekijken is-. De heer Groosman vraagt, hoe lang het nog duurt, eer er een behoorlijke be maling zal zijn en of het niet goed zou zijn een noodiinstallatie te maken. De voorzitter zegt, dat bet hier geldt een onderdeel van een verder te maken plan. Het voorstel tot aankoop- der gronden w-ordt z. h.st. aangenomen. Werken aan de Noordwatering. Thans werd eerst medegedeeld, dat me vrouw Kolff te Rotterdam het perceel sprink, onder Dostkapelle bij lepenoord dat de polder van haar zou aankoopen, heeft geschonken aan den Polder. Dit wordt dankbaar aanvaard. Z.h.st. vereenigde de vergadering zich daarop met het voorstel tot het maken eener benedenwaartsche uitbreiding van de basaltglooiing tussclien strandpalen 44 -en 46 van het Zuiderstrand aandeNoprd- watering en 'tot het verlengen van het hoofd bij strandpaal 5 van bet Noorder- strand aan de Noordwatering. Sal ari s voi'li o o gingen. Aan de orde kwam thans het voorstel 'om de salarissen van den griffier en den ontvanger met f 300 ear dat van den bode- conciergc met f50 te verhoogen. De heer Huson vraagt wanneer de be trokkenen op hun maximum zullen zijn. De voorzitter zegt, dat de ontvanger op zijn maximum direct komt, de griffier na 10 en de bode na 2 jaar. De heer Huson acht een termijn van 10 jaar veel te lang. De voorzitter zegt, dat het volgens de verordening is, die spreekt van 5 verboo gingen telkens om de 2' jaar. De beer Huson zou dit gaarne zien verbeterd. De voorzitter zal gaarne een opdracht om na te gaan of er veranderingen in de verordening moeten worden gebracht aanvaard-en. Dan kan het dag. bestuur daarover een al of niet gunstig rapport uitbrengen. De heer Jeronimus kan zich in geenien decle vereenigen met dit voorstel, al wil hij niet af doen aan de bekwaamheden der betrokkenen. Maar men moet geen verhoogingen vastleggen, gezien het feit, dat op het huidige salaris verleden jaar no-g zooveel sollicitanten waren voor grif fier. Een persoonlijke toelage zou voor spr. desnoods te aanvaarden zijn. Als men salarissen gaat verhoogen, dan moet men liever van onderaf beginnen, dan van bo venaf, daar de hoogere ambtenaren ook nog andere werkzaamheden kunnen do-en, bijv. practise-eren als advocaat. De voorzitter zegt, dat in 1925 alle salarissen zijn herzien, behalve- van deze personen, het geldt dan ook slechts glad strijken van plooien. De heer Bosselaar meent ook, dat het thans niet -de tijd is voor salarisverhooging, te meer waar het werk van ontvanger en griffier door één persoon kan geschieden, die dan beide verhoogingen zou krijgen. Die functies eischen niet den geheele-n mensch. De heer Simonse gelooft juist, dat het werk do-or één persoon niet meer kan geschieden. De voorzitter zegt, dat er dan zeker een klerk bij zou moeten komen. De heer Huson kan zich in geenen deele- met de beschouwingen van don heer Jero nimus vereenigen ten opzichte van het zich aanmelden van veel sollicitanten op het huidige salaris. Men mag nimmer ge bruik maken van een noodtoestand. Tem slotte wordt op voorstel van den heer v. d. Harst aan het voorstel toe gevoegd, dat de regeling alleen voor de thans in dienst zijnden geldt en wordt het zoo gewijzigde voorstel aangenomen met 3 stemmen tegen, die der he-eren Je ronimus, J. de Visser en Koster. Andere voorstellen. Aangenomen worden vervolgens de voorstellen tot het toekennen eener bij drage voor levensonderhoud over 1928 aan jnej- wed. Str-oo-Geldof te Vlissingen, en dat tot verpachting van de jadht op eenige perceel-en grond te Serooskerke-, Op voorstel van den voorzitter wor den benoemd tot leden van het stem bureau in 1928, de voorzitter tot voorzitter van het bureau. d-e raad Dum-on Tpk tot plaatsvervangend voorzitter, de commissa rissen Melis en Koster tot leden en de overige commissarissen tot plaatsvervan gende- leden. Een adres. Van eendg-e ingelanden, die door den Polder worden aangesproken om de kos ten van schoonmaken van een sprink te vergoeden aan den polder, was een adres ingekomen, waarin zij daartegen protes teeren. De voorzitter wilde dit in handen stellen van het dag. bestuur ter afdoening de Jieer Jeronimus wilde prae-advies.. D-e heeren J. de Visser en Hosselaar, betoogden, dat zij er iets onbillijks in zien, dat de betrokkenen, die door het hooge water toch reedis zoo zwaan getroffen zijn, nu nog moeten betalen ook. Van d-e zijde van het dag. bestuur werd er op gewezen, dat dit volgens de ver ordening is en dat het hier een som van f 94.33 betreft, die d-oor 15 personen moet worden gedragen, dus ruim f 6 per per soon. Toegezegd werd, dat het -dag. Bestuur nog een-s geval voor geval pa zal gaan, maar in ieder geval zullen de betrokke nen moeten beginnen te betalen, anders loop-en zij kan-s vervolgd te worden en nog voor hoogere kosten te komen te .staan. Nadat hij de rondvraag nog enkele vra gen betreffende d-e afwatering enz. zijn beantwoord, sloot de voorzitter te kwart voor een deze vergadering. Vrijw. Landstorm. 21 Septem ber vergaderde de afdeeling „Vrederust" van d-en B. V. L. op w-e-lken datum de prijzen ook werden uitgereikt, behaald op den schietwedstrijd, -die gehouden werd het geheele seizoen 1921. De uitslag is als v-olgt. 1. Ivoor-engevel 934 p. in 10 oef.; 2. van Oosten 932 p. in 10 oef.; .3. Linthout 917 in 10 o-e-f.4. Flipse 909 p-. in 10 oef.; 5. v. d. Berge 90 p„ 'in 1 oef.; 6. Boo-ne 394 p. in 10 oef.; 7. Yprna 794 p. in 9 oef.; 8. Dommisse 758 p. in 9 -o-ef.; 9. Schuitman 836 p. in 10 o-ef.; 10 Zonruiter 804 p. in 10 oef.; 11. Quart-el, 798 p. in 10 oef.; 12. Bassie 309 p. in 4 oef.; 13. Fossen 611 p. in 8 oef.; 14. In 't Veld 474- p. in 7 oef. Middelburg. De Vliegerwedstrijd. Tegen 2 uur hadden zich Zaterdag met de bestuursleden en de helpers een groot aantal deelnemers-, veelal o-o-k met ouder-e of jongere assistenten in d-en Schutters- hoftuin vereenigd en p-recies te 2 uur werd voorafgegaan door de padvinders band en het muziekgezelschap- van den Houthandel Walcheren langs Molenb-erg, Heer-engracht, No-ordp-oortstraat, Noord- poortpl-e-in, Noordsinigel en Nadorst naar h-et gemeentelijk sportterrein getro-kke-n. Waren onder w-eg reeds enkele vliegers als slachtoffers van den hevigen wind ge vallen, op he-t terrein, werd hat aantal slachtoffers zeer gr-oot. Enkele duikelden direct na het -oplaten naar beneden en verschillende waren meer of minder ern stig beschadigd z-oodat van verder op lat-en ge-en sprake meer was. Andere bleken aan een te dun bot te zijn beves tigd en dan brak dit af, met even droeve gevolgen voor eigenares of eigenaar. Maar t-och zijn er nog verscheidene goed de lucht ingegaan. V-oor de-n mooisten vlieger weind de Ie prijs toegekend aan Co en Toni Holt-- liuijzen. Voor den origineelsten kreeg Da vid Schoftm-ans d.en eersten prijs. Voor den eigenaardigsten werden twee p-rijzien toegekend en wel aan Betsy van den Burg en Hendrika van Herwijnen. Voor de-n ho-ogststaanden werden -d-e volgend-e prijzen uitgereikt. Eeriste aan Gerrit Eikel boom, tweede Adri Polvlietv der-de Johan na Kand-el, vierde Adri de Broekert, vijfde Cornelia Jansen, ,zesd-e Leon d-e Beste, z-evende Nico Mesker, achtste MagdaGroe- nenberg negende Johannes Wolf, tiende Jan s Pauli Het grootste aantal -deelnemers was bij de stilstaande vliegers en hiervoor werden 20 prijzen' toegekend en wel aan: 1ste Anton P-etit, 2e Jo de Quartet, 3e Willem van Maar-en, 4e Lo-dewijk Potvliet, 5e Hen drik Polvlie-t, 6e Frans van Elsackar, 7e Bram M-eijers, 8e Maatje de Beste, 9e Jo hanna Simo-ns, 10e Piet Sinke, lie Jo d-en Hollander, 12e Jo de Klerk, 13e Daan Midavaine, 14e Th. van Lanschot, 15e Marinus B-erger, 16e Lize v. d. Bunder 17,e Abraham Vreeke 18e Geert Lo-dewijk 19e Corn, van Herwijnen, 20 Willem West- veer. Bovendien werd nog een prijs uitge reikt, aan de-n jongsten van deze afdeeling, namelijk e-en bon voor een tulhand, be schikbaar gesteld door d-en heer P. A. Blok. Hiervan werd Jo de Quartel, oud 7 jaar, de gelukkige bezitter. H-et bezoek op het terrein was veel t-e gering. Buiten het terrein was de be langstelling echter voel groot.er. Het muziekkorps, dat op een zoo be schut mogelijke plaats geheel d-en middag -er dapper op los- had gespeeld ,en oolc bij de prijsuitdeeling zich deed hooren, maakte na afloop- met -de padvinders voor op nog een tocht door -een deel der stad om op de Markt te worden ontbonden. Vlissingen. T-ot directeur van de Chr. Gem. Zangver-eeniging ,,Hoo-p op Zegen" en haar kinderkoor alhier, is benoemd de heer J. van Kamer te Middelburg. Wolfaartsdijk. Toen d-e landb-ouwers- 5 knecht van L. d-e Jager Az., Vrij-dag j.l. op een paard wilde springen, dat in de smidse was geweest om beslagen te wor den, had hij h-et ongeluk te vallen. Het paard trapte hem -op het lijf, zoodat hij geruimien tijd bewusteloos bleef liggen. Daar h-et ongeluk gebeurde op zeer korten afstand van d-e woning van dr Prueniger, was deze spoedig ter plaatse en werd de ongelukkige in die apotheek van den dok ter binnen gedragen, en later naar zijn woning in den Perponcherpol-der alhier vervoerd. Zijn toestand is thans redelijk. Hansweert. D-e kommies J. Vos alhier, wordt met ingang van 1 ^October a.s. te Stampers-gat gedetacheerd. Arnemuiden. Aangesteld als tijd. weger aan de -oude weegbrug alhier, de heer Joh. Ko&uemaker Dz. Zulks in de plaats van d-en heer J. Langebeeke, die als zoo danig heeft "bedankt. Zierikzee. Zaterdagavond ongeveer half zeven brak alhier brand uit in de sigaren fabriek „Borneo", fa van L.oon en Wijs man in d-e Verrenieuw.straat. De brand liet zich ernstig aanzien, temeer daar het geruimen tijd duurde, eer de brandweer ter plaatse was-. E-enmaal daar aangeko men, kon zij niets anders doen dan de be lendende gebouwen, die reeds door liet vuur waren aangetast, te behouden. De sigarenfabriek brandde tot den grond toe af, terwijl het huis- van dhr Gudde gedeel telijk verbrandde, en het overigens evenals dat van mej. wed. Schel met de inboedels ve,el waterschade bekwam. Oorzaak tot op heden onbekend. Naar men zegt, d-ekt verzekering de schade. Koopen op crediet. Reeds jaren lang he-eft men in miidden- standskringen a-andacht geschonken aan da bezwaren welke verbonden- zij-n aan heit onbeperkt v-crieenen va,n crediet doior den kleinhandelaar. Dat do bezwaren -groot zij-n is bekend. Terecht werd hi-ero-mtreht indertijd o-p- -geimeïkt: „De dag-elijksch'Ci -dro-eive ervaring dc-et o-ns dit e-uve-l zi-en in al haar verde-rf- aanrichtende gcivolgen1. Veel groio-ter, veel einstgrier, veel ellendiger zijn de uiteinde lijke gevolgen, dan zijl, die de- eigenlijke o-oirzaalk zijn, oo-k maar in dei verste verte kunnen vermoeiden. Wisten ze dit, was hun zelfs maar een klein deel bekend van de- zorge-n, die gedragen worden door hun gewoonten ('t is dikwijls niets anders), ik ben er innig van overtuigd, dan zonden velen onmiddellijk -dit onzalig werk sta.- 'ken. Nie t -een uur langer zouden de vele-n die steeds all-eis steune-n wat ons maat schappelijk welzijn bevorderlijk kan zij'n, medew-e-rken, oml -deze menschen, die nog altijd beboeren -en willen b-ehoo-ren tot de dragers -en mede-opbouwers van onze huidige maatschappelijke organisatie, in hnu bestaan te ondermijnen. IT'alt van malen is reeds geprobeerd oen miclde-l te vinden om' deze- credietgeving te beperken, maar nog steeds is het niet gelukt 'den steen de-r wijzen te vin-den1- „Het spreekt vanzelf, aldus een mid denstander in Het Vaderland, dat niet algeheel© afschaffing van h-e-t crediet in de bedoeling kan liggen. Integendeel, een be perkt credi-eit is voor verschillende de tailzaken haast onmisbaar, ini het bijzon der vo-or -die, welke eerst hun werk moe ten opleveren o-pdat de klant kan beooirde-el-en of aan zijn opdracht is vol daan alvorens te disp-omieeren. D-it is o.m. 'het geval mieit zaken, die als re gel niet uit voorraad 1-eiveren, zoo-als kleer makerijen, technische bureaux, woning inrichting-zaken, e-d. He-e-1 anders staat het met de zaken, welke liet in hoofdzaak van. de z.g. loop- of uitbrengklanten moeten hebben, dus die, welk© voornamelijk vele- kleine con- sumptiei-, gebruiks- of luxe-artikelen ver- koopen. Voor de-zulk-ei behoorde eigenlijk contante verkoop reigel te zij-n en het is wel merkwaardig, dat dei warenhuizen en winke-lmaatschappijien dit zonder gro-ot be zwaar hebben kunnen doorvoeren, terwijl de zelfstandige- kleinhandelaar uit eigen dan wel gedwongen crediet verleent, niet zelden o-p buitensporig langen termijn- Misplaatste concurrenti-eizucht en! overdre ven verlangens werken dus hier het euvel steak in -de- hand. Wanneie-r m-en dit wil gaan beperken, dan dient de vraagi t-ei worden gesteld tot hpe'ver men daarbij zal gaan. Eln dan is -de vrij algemeen geldende me-ening, dat er geen bezwaar kan b-eistaaw om voor be trouwbare personen ee-n week- of maand rekening hei op-enen, zoio-dat dus een ter mijn van 30 dagen als. toelaatbaar maxi mum wordt gesteld. Deze regeling is niet willekeurig, doch de resultante van verschillende practi- sche factoren. Voor het publiek is het gemakkelijk, omdat de meeste inkomsten hetzij wekelijks, hetzij maandelijks wor den genoten en dus de betaling plaats, heeft op een tijdstip, dat dit convenieert. Voor -den handel is- het prac'tisch, omdat deze zelf als regel op een termijn gele gen iussch-en 1 en 3 maanden koopt en aldus zoo min mogelijk rente verloren gaat -en het opnemen van gelden kan worden beperkt. Bovendien biedt een der gelijke regeling aministiatieve voordeeen omdat veelal na afloop van elke maand overboeking van loopende posten plaats beeft. Hierbij sluit zich aan de reeds eerder besproken wenschelijkheid om over reke ningen, welke langer dan één maand loo- pen, voor administratiekosten, credietrisi- co en rente-verlies 1 pet. rente per maand of gedeelte daarvan te berekenen. De bil lijkheid hiervan springt in het oog, vooral als men bedenkt, dat dengeen, die con tant betaalt, tegenwoordig dezelfde ver koopsprijs wordt berekend als dengeen, die de betaling eenige maanden uitstelt. Bovendien zou de contante betaling door een dergelijke regeling bevorderd worden. Men heeft ook getracht dit te bereiken, door bij contante betaling korting te ge ven, doch dit systeem is wederom door te ver gedreven concurrentiezucht der mate ontaard, dat velen begonen te be grijpen, dat die korting eigenlijk een pas kwil was, omdat men in feite een hoo-ge- ren prijs betalen moet -dan zonder reduc tie mogelijk zou zijn geweest: de klant be taalt de korting zelf. Dit heeft er dan ook toe geleid, dat op het Middenstands-Con gres te Haarlem in 1918 een resolutie werd aangenomen, luidende: „Alle kortin gen en fooien, ook die van cassa-bons, re keningen, enz., of -door het, aangaan van contracten, komen met 1 Januari a.s. (d. i. 1919) te vervallen". Dit besluit heeft vooral in de eerste ja ren gunstig resultaat opgeleverd en is -het kortingstelsel mede onder den drang der tijdsomstandigheden in de midden standszaken belangrijk verminderd. Door sommigen wordt ook bet huur koopsysteem aanbevolen als een middel om uit de moeilijkheden, aan het crediet- geven verbonden, te geraken, maar de -er varing heeft geleerd, dat de toepasing van het 'huurkoopsysteem beperkt moet blij ven tot bepaalde personen en tot bepaalde artikelen, zoolang het op de tegenwoordige leest geschoeid blijft. Een universeel ge neesmiddel is het dus zeker niet. In Amerika, waar men vóór alles prac- tisch is en niet tegen baanbrekende mid delen opziet, beeft men ook de moeilijk heden, als bier -besproken, ondervonden en meent men een oplossing daarvoor te heb ben gevonden". Omtrent dit Amerikaansche systeem ho pen we binnenkort een en ander mee te aeelen. Eerste Ned. Ccöp. Kunstmestfabriek. In het jaarverslag over 1926/'27 wordt medegedeeld dat de superfosfaatfa'briek in totaal 180.000 ton afleverde, -dat is ca. 20 pet. meer -dan bet vorige jaar; 'hiermede is vrijwel het maximum bei*eikt. De leden ontvingen ongeveer 39.000 ton. De zwavel- zuurfabriek werkte het geheele boekjaar regelmatig. Niettengenstaande den grooteren afzet bleef -het financieele resultaat beneden dat van verleden jaar. Hierbij wordt opge merkt, dat -de ledenprijzen aanmerkelijk lager waren dan het vorige boekjaar, ter wijl de grondstoffen, zeevi*achten, enz., dit geenszins waren. Door de scherpe concurrentie zijn de su- perfosfaatprijzen zoowel in Nederland als op de exportmarkten op een niveau geko men, -dat het maken van een redelijke winst uiterst moeilijk, zoo niet onmogelijk maakt. Het bestuur is dan ook van meening, dat het geheele overschot voor extra-afschrij ving moet worden bestemd, nadat f 40.000 naar de gewone en f 10.000 naar de „ex tra reserve ter beschikking van het be stuur" zijn overgebracht. Het feit, dat te gen bet einde van dit jaar het bankcrediet in een niet onaanzienlijk deposito veran derde, wijst op een verbetering van de li quide geldmiddelen als gevolg van -de ex tra-afschrijvingen en reserves der laatste jaren. Verbouwt aardappelsoorten, die onvatbaar zijn voor wratziekfe. -0-ndergeteek-end© vestigt de aandacht van alle belanghebbenden op- de groiote bie-tee-kenis, die den teelt van de- voor wrat- ziekte onvatbare aardaipp-eteoorten vo-o-r de cultuur en de-n'cixport van! aardappelen ïïoeft. Het verdient daarpim aanbeveling, d-e te-elt van dez,e soorten zooveel mogelijk over het geheel© land ingang; te doen vindon. Zelfs bijl een.' ©enigszins' geringe cultuurwaarde zijn -de voordeie-len, rlie aan! -de teelt van voor wratzi-e-kte onvatbare aardappels oorten veirbond-en zijn, zo-o- gro-ot, dat aan deze de voorkeur- moet worden gegeven. Met den meeste-n a,ao(- drang zij! daarom a,an allo lanldbouwe-rs aanbevolen, de1 te-elt van- onvatbare- soor ten ter hand te nemen o-f uit te bre-i-den. Men schaffe zich da-aro-m thans p-oiotgo-eid aan. Als- onvatbare soorten, di-ei voor de cul tuur geschikt zijn, kunnen oi-m. geinoiemd worde-n: Alpha, Bevelander, Triumph, Ce- reis, Robijn, Monocraat. De Inspecteur, hoofd van den Plan- tenzie-ktemkundi-gem Dienst, N. van Poe te-rem. Incident in e--ein k-erk Te Bo-rgvliet bij Bepgen op Zoo-m deed zicih onder het uitreiken, der co-mm-unie in de Roomsch-e kerk een pijnlijk incident voor, doordat een jong meisje- in een vlaag van zenuwoverspanning den pas toor te lijf wilde- gaan. Tot driemaal to-e uit del kerk verwijL derd, wist zij te-lleeins wee-r te-rug te- keer en en to-t drie-maal haar a!an!val tei herha len, waarna zij door de politici naar huis werd geleid. El en ernstige brand. Zaterdag morgen is een ernstige brand uitgebroken in dei erwten- en graanpakhuizen van de firma Molenaar ein Go- te Hardingen. D-e brand was zóó hevig, dat de brand spuit uit Franker moest worden ontboden voor reserve-. Deze heeft -achter geen watetr gegeven. D-e beide pakhui zen zijn gehticl uitgebrand. Door den lie vig en -storm uit he-t Z-uiden. weud-eni de belendende' p-erceelen b-e-dreigd, doch deze kregen alleen waterschade. Vermoedelijk is de brand ontstaan door kortsluiting. Er was een grocrtei voo-rraad erwten en- granen opgeslagen, zoodat de schade zeer aanzienlijk i-s. Ga niet met vr-ei-emden uit! Da 2,0-jarige boerendochter II. C- uit Niouwer-Amst-el was 's avonds met een haar onbekenden stadsheer o-p s-tap, en zij: stelde in hem zooveel vertrouwen dat zij hem haar parapluie en handtaschje toevertrouwde. Na 'n uurtje gewandeld te hebben werd opgestoken, om na eenige-ni tijd huiswaarts te keeire-n. Onderweg moest de hee-r zich even verwijideren. Dit duurt de nog al lang en heit meisje ging op zoc'k, doch de vrijer was nerge-ns te vin den en kwam o-ok n-i-at terug. Met hem was haar p-arapluie- en haar taschjei met portc-mo-nnaie, inhoudende ongeveer f 14 e-n een goud ringetje, ook vei'dwenen. Moordaanslag. Vrijdagnacht is in 'tVeld, gemeente Oude Niedo-rp (N-H.) e-en moordaanslag gepleegd o-p P- Jansen. Zijn vro-ifw wordt verdacht de dad-eres te zijn. Zij' is door de politie van het bed gelicht -en o-pg-eslate-n. Bij het ver hoor bleef zij- ontkennen. Vermoed- wo-rdt, dat zij haar man met een mes eenige steekwond-en beeft toegebracht- Het mes is nog niet gevowde-n. D-e vrouw is op transport gesteld naar Alkmaar. D© toe. stand van -den man is niet levensgevaar lijk. Een oplichter geisna pt. E-en welbespraakte- mijnheer nit Utrecht trachtte, en in een paar gevallen met succeis, bij verschillende kleine luiden te Zeist vertrouwen t-a wekken in! zijin krui den voor de „verzekerde genezing" van hun kwalen. D-e w-eildo-en-er ging daarbij slim te werk om zijn eigenlijk doel, f 10 per slachtoffer, te hereiken. D© kruiden werden gratis aangeboden^ daar hij; van e-e-n kennis had vernomen, waaraan de be zochte persoon lij-d-ende was- Maar tij dens h-et ige-sprek we-rd een bo-ekje o-ver oen „Nie-uw-e Natuurgeneeswijze-" ter spra ke gebracht, waarin ook li-eit kruidenmid. del voorkwam en nog veiel miaer afdoende recepten teigen allerlei ziekten- Tegen vooruitbetaling van f 10 zou dan- dit on misbare boek worden ingezonden. De rest laait zich wel begrijpen. Mij'niheier is thans in arrest gezeit, omdat hij zich ook nog schuldig had gemaakt aan onderzoek van patiënten, zonder daartoe wettelijk be- voogd te zijin. Z-uinigheid me t v 1 ij t Een sergeant, behoorende tot het garni zoen van Casab-laaca, op- het oogenblik met verlof ta Périgu-eux, ontving dezer da gen e-e-n aang-eteefcenden brief van zijn corps- Daar hij- no-g soldij' te go-ed had, verbaasde hem -de brief niet- Men stelle zich echter zijn verbazing vo-or, toc-n de brief -een be-wij's bevatte, go-ed vo-or de somma vandriei cent?. meis, Ele-n verklarend© brief van vijf zijd- je-s was er bij ingesloten. V ij. f m-ensc he n d o or v 1 e e s c h vergiftigd. In het Zuid-Slavische dorpje- Orzicie is een gezin van vijf men schen gesto-rven na het eten van vleesch van ©en os, die wegens dolheid was af gemaakt. Van diefstal afkomstig. Anderhalf jaar geleden werd ingebroken in -de horlogerie van B. Bouman te Oister- wijk. De -daders bleven onvindbaar. Thans, nu men bezig is den Voorsten Stroom schoon te maken, hebben kinderen onder een brug een 14-tal horloges gevonden, die van bedoelden diefstal afkomstig zijn. Twaalf bok s-e nthousias- ten doodgebleven! Hoe groot de op winding in Amerika over den bokswed strijd Dempsey-Tunney is geweest, kan hieruit blijken, dat niet minder dan 12 personen, na het verslag van den wed strijd, dat -door de radio werd gegeven, aan hartverlamming tengevolge van de op winding zijn overleden. De 7 eerste slacht offers vielen bij het vernemen van de tij ding, dat Tunney in de zevende ronde te gen den grond was geslagen, -de overige overleden tijdens het verdere verloop of terstond na den wedstrijd. Een laffe streek opgehel derd. Op 21 September 1924 was zekere G. van Eek, destijds wonende te Ginneken, in de Mark aan het zwemmen. Zonder dat hij tevoren iemand bemerkt had, werd hem eensklaps in het water met een stok een harde slag op het hoofd toegebracht, gevolgd -door meerdere slagen. Van Eek, bloedend verwond, was versuft; zijn klee- ren die hij even te voren aan den kant der rivier 'had neergelegd, waren bovendien verdwenen. Een landbouwer ontfermde zich over van E. en voorzag hem van an dere kleeren. De -toestand van van E. was echter van dien aard, dat opneming in het Diaconessenhuis te Breda noodzakelijk werd geacht en van E. ook geruimen tijd aldaar moest verblijven. De dader bleef on bekend, alleen vond de politie in de nabij heid van de rivier een pakje met andere kleeren. Thans heeft een zekere H. van T., 25 jaar, die zich momenteel in de strafkolonie te Merxplas in België bevindt, schriftelijk medegedeeld, dat hij zich indertijd aan bovengenoemd feit heeft schuldig gemaakt en thans deze bekentenis doet, omdat mis schien een ander, geheel onschuldig, straf daarvoor moet ondergaan. Doordezeeziekteover wo il ia e n. Twee gestraften uit de werkinrich ting van Belle-Ile hij Lorient, jongens van 19 jaar, waren ontsnapt. Zij hadden een paar fietsen weggenomen, levensmiddelen gestolen en waren naar de kust gefietst, waar zij een boot namen en er vandoor gingen. Men maakte zich gereed voor de vervolging toen men de jongens eigener beweging terug zag keeren. Naar zij ver klaarden, waren zij door de zeeziekte over wonnen. Directeur-I-: R. Zl Bureau: Lange Tel.: Redactie en Postreken Bijkantoor Firma F. P. DHUI Nu is de Er gaat de lal roep door deze la actieve handelspol Mannen van dl tijk, gel-eerden en men van allerlei het er over eensl handelspolitiek er lijdel ijkheidsdo-gma welvaart van ons lijk is. En al is over in de jongste troo licht opgegaan., e door Minister De te veronderstellen tot dezelfde concl En toch, het •dat er in deze ■worden. De „N. R. Crt orgaan, dat als „denkend deel dc n.l. gesproken en na-et één slag den Na al -de nade blad van een m tiek ducht te hel aldus voort: rót zijn dood eigenlijk iedere wel weet, onve katholiek of ge hij liberaal is, momisch gebie levens bereid ons economise heel te overzie Hiermee is lie handelspolitiek v Wat velen mee vraag was, een z- hieielema'al geen Intmeas, wie beetje ondei'legd' De vooa-aanst.a; hiedr die tot nu 1 handelspolitiek h publiek op d-e Ze zijn niet o economisch gebi- vendien: zij hel Gelukkig dat J ons land, -ook dit deel der natie' plaatsje inneemt Als nu de ir of wat dan oc zich maar laten Maar dat zal wordt er nu gai doordenkt en di< is, te kijk -geste De zaak is r De Vereen, v tiek kan nu ha En de Rfeg-eerii hl-eek een stap in verstandig do-en, iaare schreden t 'Of zou 't mi: zijn dat iedereen diellijk als een do voelt, dat we hi hebben van de watenheid? Arm Rui Er zijn onder in Rusland ong« luchtigheden gej Maar de droe en om d-e Sibe zinken toch in 1 Naar ■64) En hij trok et voorschijn, wa zich bevond. „Ik vanHaet flesclajt fluisterde hij, zi wijl -hij zijn ham metgezel legde, zullen in slaap pen." „Wat bedoelt der uit, zich ii kende. „Zij zullen n van drinken, ni voor den vrede; den. die de wel den." hoo: Een vu „Al deze dii gesproken heb'

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 6