Bijvoegsel van „BE ZEEUW" van Zaterdag 25 October 1902. No. 11. SAJET jofwegliggers. iöp iöp iöp Openbare ïerkoopingen. UTSTIJFSEL )OP (eijzer, fit gewaagd. ike, Brigdamme ADRIAAN WALRAVEN, tAR BIJ ie ook voor bonte voordeeliger iit i r JTI rr ttttttt tttI |ken. JDVIJVIS. O ND, bij iMariekerke. PVRAAGD ie Rijbeer, 's- Gravenpolder. tVRAAGD ve W. BIEKENS, [koenen IPPEJAN, Meliskerke. rekening 29 Oct., e 1 b u r g. rekening 27 en )E POTTER Sr., de 100 Kilo, rerkpaard bij P. KOOLE, gem. Souburg. ide Knecht [Meliskerke. Ier tegenwoordige at Mei [snoodigd. met Mei een ?d, bij Az., Serooskerke. moodig-d, [ERSE, V eere. aieclit BESUIJEN, bij [tend staande, en ilerlandsche Rij- edere plaats van |een solieden e provisie. |tt. B, aan firma ferwest, Goes. aan benoodigd, O.-S o u b u r g VERGADERING van den Middelburgschen Gemeenteraad van 22 October 1902. Buiten de nog bestaande vacature, waarin heden Vrijdag door de stembus is voor zien, waren alle leden tegenwoordig. Onmiddellijk na opening der zitting stelt de Voorzitter aan de orde de volgende punten der agenda: I. Notulen vorige vergadering. Deze worden door den Secretaris voor gelezen en onveranderd vastgesteld. II. Inqekomen stukken. Deze waren zeer talrijk. Voor zoover niet van verdere strekking worden zij voor notificatie aangenomen. De overige wor den naar B. en W. gerenvoieerd om ad vies of tot het behandelen der begrooting aangehouden. III. Benoeming voorzitter voor de aan staande stemming ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad. Benoemd wordt de heer W. H. Snouck Hurgronje en, ingeval van verhindering gedurende den geheelen dag, een van de overige leden van den raad, in deze volg orde: Van Teylingen, Gratama, Heyse, Tak, Schorer, Van de Ree, Verhage, De Veer, Wisboom Verstegen, Van Dunné, Koole, Van der Harst en De Rijcke. IV. Benoeming commissie (3 leden), be doeld in art. 11 der verordening tot heffing van eene belasting naar het geschatte inkomen. Benoemd de heeren Heyse, v. Dunné en Gratama die hunne benoeming aannemen. V. Benoeming van een lid in de commis sie van toezicht op de scholen voor lager on derwijs. Bij herstemming wordt gekozen de heer Nonhebei met 10 stemmen tegen 6 op den hoer Schoute. VI. Wijziging van het besluit tot vast stelling van bepalingen omtrent minimum loon en maximum arbeidstijd in bestekken en voor waarden van aanbesteding van werken ten behoeve der gemeente. B. en W. wilden uitgemaakt zien wat verstaan moet worden onder werklieden in vasten dienst. Zij deden daarom het vol gende voorstel: „Onder werklieden in vasten dienst bij den aannemer worden verstaan zij, die minstens sedert een jaar vóór den datum van aanbesteding van het werk onafgebroken in dienstbetrekking bij den aannemer, of als inwonende zoon of dochter in diens bedrjjf of beroep, werk zaam zijn geweest". Daar in eene vorige zitting de stemmen over het voorstel staakten, wordt het thans opnieuw in stemming gebracht met het gevolg dat het wordt aangenomen met 11 tegen 5 stemmen, die der heeren Van der Harst, Van Dunné, Van de Ree, Heijse en De Veer. VII. Verzoek van P. H. Weds de Swart om ontslag uit diens betrekking van onderwij zer aan school B. Het voorstel van B. en W. tot verlee ning van ontslag wordt goedgekeurd, na dat op eene vraag van den heer Koole door den voorzitter was geantwoord, dat dit ontslag eervol zou zijn. VIH. Verzoek van mej. J. N. C. Aalbers om eervol ontslag uit hare betrekking van hoofd der gemeente-bewaarschool. Op de meest eervolle wijze verleend. IX. Voorstel van B. en W. betreffende de onderwijsvakken en het onderwijzend per soneel aan de burgeravondschool. B. en W. stellen voor met den aanvang van den cursus 1902/3 lo. de onderwijs vakken te doen bestaan uit a. teekenen, b. beginselen der Nederlandsche taal, c. wiskunde, d. werktuigkunde en natuur kunde, e. materialen kennis en 2o. het onderwijzend personeel te vormen uit a. een directeur-leeraar op eene jaarwedde van f800, b. vier leeraren voor de wis kunde en de beginselen der Nederlandsche taal, ieder op eene jaarwedde van f500, mrg. 22. rSUILLETOU. «lo smid van Zaamslag. (Épisode uit den Franschén tijd.) Slot. Langzamerhand ging alles wéér zijn ouden, geregelden gang in de smidse van Walraven. 's Morgens allen vroeg uit de veeren, moeder zorgend voor de kleine huishouding haar eenige dochter Johanna was ge trouwd te Colijnsplaat Walraven en zijne zonen dapper aan het werk. Vrij heid, blijheid, placht hij te zeggen. En sprak de een of ander bezoeker hem schertsend van de eer, als een zoogenaamde martelaar der onschuld te hebben mogen lij den, dan steeg hem het bloed naar het hoofd, legde hij hamer of vijl uit de hand en eenige treden nader komende, duwde hij hem toe«Je hebt mooi praten, maar ik zou dan voor die eer danken. Luister eens, vrind. Je kunt beter met Diogenes in een ton wonen, dan onder den dwang van een cipier staan, versta je De vrij heid leert men eerst waardeeren, als men ze mist." De waarheid van dit laatste zou Walraven andermaal ondervinden. Er waren enkelen op zijn «lieflijk Zaam- slag", die alles behalve blij waren, toen de voormalige Agent-Municipaal van alle rechtsvervolging ontslagen, op het dorp terug was. Daaronder behoorde ook zijn aanklager, de Belialsman, zooals we hem vroeger op gezag van Walraven noemden. Overal hielden zij onzen smid in het c. drie leeraren voor het teekenen, ieder op eene jaarwedde van f 500, d. een leeraar in de natuur- en werktuigkunde op eene jaarwedde van f500, e. twee vaste assisten ten bij het teekenen op eene jaarwedde van respectievelijk f300 en f225, en G tijde lijke assistenten, van wie één op eene jaarwedde van f375, één op eene jaar wedde van f 330 en vier ieder op eene jaarwedde van f 200. Tegen de onderwijsvakken werden geene bedenkingen geopperd en met het onder wijzend personeel en de voorgestelde jaar wedden kon men zich vrijwel vereenigen. Alleen merkte de heer Tak op dat nu voorgesteld wordt drie leeraren in het teekenen leder op eene jaarwedde van f500, terwijl vroeger daarvoor werd uit gegeven f500, f500 en f250. De voorzitter merkte op dat dit een ge volg was van de meer onafhankelijke po sitie die de leeraar Nuys zich bij het teekenonderwijs heeft verworven vroeger stond hij onder de bevelen van den leeraar Ylamings en, nu dit het geval niet meer is, zou het onbillijk zijn hem beneden den laatste te stellen. Desondanks doet de heer Tak het voor stel om de jaarwedden op de oude cijfers terug te brengen, doch het wordt verwor pen met 14 tegen 2 stemmen (die der heeren Schorer en Tab), waarna het voor stel van B. en W. zonder verdere tegen kanting of stemming wordt goedgekeurd. X. Nader voorstel van B. en W. in zake de verordening tot regeling van het herhalings onder wijs. Gelet op de adviezen van den District schoolopziener en van den Inspecteur van het lager onderwijs, meenden Ged. St. dat een nader overleg met die schoolautoriteiten wenschelijk was en noodigden, onder te rugzending der verordening, B. en W. daartoe uit. Van den Districts-schoolopziener nu is een gewijzigd ontwerp ingekomen. Art. 2 zou dienen te luidenHet on derwijs omvata de Nederlandsche taal, b het rekenen, o de kennis der natuur, d het teekenen (voor jongens), e de nuttige handwerken en in verband hiermede het teekenen (voor meisjes), de gymnastiek (voor jongens) en q het koken en de be handeling van de wasch (voor meisjes). Art. 3 zou dienen te luidena het onderwijs in de Nederlandsche taal omvat het maken van opstellen, het schrijven van brieven over feiten van den dag, het opstellen van contracten, advertentiën, tele grammen, schuldbekentenissen, enz., b het onderwijs in de kennis der natuur behan delt de voornaamste verschijnselen op het gebied der natuurkunde enz. B. en W. stellen die wijzigingen op nieuw aan de orde, onder opmerking dat zij uit de leervakken geschrapt hebben de gymnastiek, omdat voor het genieten van voortgezet onderwijs in dit vak uitnemend gelegenheid bestaat aan de gemeentegym- nastiekschool. De heer van Dunné wijst er op dat het onderwijs in de Nederlandsche taal omvat het opstellen van contracten en schuldbe kentenissen. Hij vreest dat gewone onder wijzers daarvoor niet berekend zijn en men professors zal moeten aanstellen, omdat daartoe rechtskennis noodig is. Bovendien zijn schuldbekentenissen ook contracten. En dan komt men w«er aandragen met kookonderwijser zullen dus ook nog vrouwelijke professors noodig zijn. De heer Schorer merkt op dat het niet aangaat thans weder het onderwijs in het koken voor te stellen, omdat het reeds door den Raad verworpen is. De voorzitter merkt den heer van Dunné op dat met contracten hier bedoeld wordt overeenkomsten, b. v. een arbeidscontract en den heer Schorer, dat B. en W. meenden dat de wijzigingen, door den Districts schoolopziener voorgesteld, in haar geheel oog, als volslagen detectieven van den lateren tijd. Doch zij hielden zich stil en wachtten hun tijd af. Walraven had men- schenkennis genoeg, om een en ander op te merken. Ten overvloede wist meer dan één dorpeling hem te vertellen, hoe er van die zijde over hem gedacht en gesproken werd. De gedachte van alzoo onder ver denking te liggen en daarbij zich van geen misdaad bewust te wezen, drukte hem ter néér. Nu eerst kwam het uit, hoezeer zijne zenuwen door het doorgestane leed waren geschokt. Menigmaal was hij ge jaagd en beangsthij wist wat het was door «nijdigheid" overgeleverd te worden. De winter met al zijne strengheid was voorbij gegaan, het vriendelijk lentezonnetje had bosch en beemd als herboren en tot nieuw leven gewekt, stedeling en buiten man waren er door vervroolijkt, doch Wal raven kon niets anders dan zich verheugen met beving. Zijn bang voorgevoel bedroog hem niet. De vroegere aanklager meende later andermaal iets gevonden te hebben om „burger Walraven" aan de justitie te kunnen overleveren. Welke die beschuldiging was, vermeldt onze vriend niet. Zeker stond ze in verband met de vroegere gebeurte nissen op Zaamslag. Op zekeren morgen in het najaar kwam een der naaste buren, wat wel meer ge beurde, ds smidse binnen. Walraven was naar gewoonte met zijne zonen druk aan het werk en gunde zich nauwelijks den tijd even op te zien en den binnenkomende te groeten. Het bezoek van den buurman, tevens vertrouwd vriend, was voor liem niets bijzonders, wel de vreemde, ongewone aan den Raad moesten worden onderworpen. De heer van Dunné blijft volhouden dat het opstellen van contracten niet het werk van een gewoon onderwijzer kan zijn en wat het koken betreft, wat zal het onder wijs daarin baten, daar in vele gezinnen het noodige daartoe ontbreekt. In de bur gerhuishoudens kookt de vrouw des huizes en gewoonlijk staat zij in de kookkunst zoover niet ten achter. De heer Schorer stelt voor over het koken niet meer te stemmen, daar het reeds vroeger verworpen werd. Dit wordt goedgekeurd met 13 tagen 3 stemmen, die der heeren van der Harst, van Teylingen en den Bouwmeester. De heer Verhage stelt bij de omschrij ving voor de Nederlandsche taal ook «het lezen" voor, daar hij dit voor de leerlingen van het grootste gewicht achtterwijl de heer van Dunné voorstelt de woorden «contracten'' en «schuldbekentenissen" te laten vallen. Beide voorstellen worden stilzwijgend goedgekeurd en de wijzigingen, als boven geamendeerd, zonder stemming aangenomen. XI. Voorstel van B. en W. tot verhuring van grond aan den binnenweg naar Arncmuiden aan 1. Kodde. B. en W. stellen voor den grond aan Kodde te verhuren voor f 2,50 's jaars en wordt zonder discussie of stemming in dien geest beslist. XII. Voorstel van B. en W. betreffende het terrein en de gebouwen der Gemeente in het Armeniaansch Schuitvlot. B. en W. stellen voor het terrein (uit sluitend voor karoterij) en de gebouwen te verhuren aan J. Lorier voor i 100 's jaars, welk voorstel zonder stemming wordt goed gekeurd. XIII. Voorstel van B. en W. naar aan- leidinq van een adres van A. Lantsheer in zake de sintels van het pompstation der duin waterleiding. B. en W. stellen voor de sintels voor het weghalen af te staan aan adressant voor het maken van een wielerpad tot al gemeen gebruik, hetgeen zonder stemming wordt aangenomen. XIV. Voorstel van B. en W. tot uitgifte van grond aan den Ouden Havendijk in recht van erfpacht aan de firma D. de Jaqer. B. en W. stellen voor tot 30 Juni 1910 den grond aan genoemde firma in erfpacht te geven, welk voorstel geene bestrijding ondervond. XV. Voorstel van B. en W. tot uitgifte van grond aan den Pottenbakkerssingel in recht van erfpacht aan D. Alewijnse. B. en W. stellen voor aan het verzoek van D. Alewijnse te voldoen. De heer de Veer is er tegen, omdat er een pakhuis zal komen, dat niet veel ter verfraaiing zal bijdragen, waarop de heer Den Bouwmeester repliceert, dat de tegen woordige erfpachters, I. de Broekert Co., ook naar goedvinden kunnen bouwen. De heer Koole vraagt of het pakhuis niet hinderlijk zijn zal, wanneer eenmaal met de restauratie van de infirmerie wordt aan gevangen, waarop dhr. Den Bouwmeester ontkennend antwoordt. Het voorstel van B. en W. wordt hierop aangenomen met 13 tegen 3 stemmen, die der heeren De Rijcke, Wisboom Verstegen en De Veer. XVI. Voorstel van B. en W. tot verhuring van grond op het Smidsbolwerk aan J. Cevaal. Niemand verzette zich tegen het voorstel van B. en W. om het verzoek van adres sant in te willigen. XVII. Adres van de Algemeene Telefoon maatschappijvoorheen Ribbink van Bork if Co., betreffende toepassing van de verordening tot heffing van een reeht voor het gebruik van sommige openbare gemeentewerken en het ver strekken van diensten van weqe de gemeente. B. en W. stellen voor afwijzend op het adres te beschikken, hetgeen zonder dis cussie goedgevonden wordt. manier, waarop deze hem bij het binnen komen aanzag en teruggroette. Onze smid merkte al gauw dat zijn vriend iets op het hart had, hetwelk hij liefst zoo spoedig mogelijk zou willen kwijt raken. Na het gewone gesprek, dat echter niet wou vlotten, deelde hij Walraven kort en goed het doel van zijne komst mede. «Ik heb je maar een treurige tijding te brengen, man", zoo sprak hij ongeveer, „maar je kunt er op aan, dat ze waar is. Men heeft je officieel aangeklaagd bij het gouvernement, en denkelijk wordt er een vervolging tegen je ingesteld. Ge weet, we beleven troebele tijden. Licht slaat men geloof aan de valsche beschuldiging en aaklacht bij vernieuwing tegen je inge bracht. Ge zijt alzoo een verdacht man en kunt elk oogenblik opgelicht worden". En wat dan „Als ik je een goeden raad mag geven, dan zou het deze zijn, tracht je, voor het zoover komt, door de vlucht te redden en betere tijden af te wachten. Waarlijk, buurman, er is geen tijd te verliezen, morgen is het wellicht te laat, vlucht, vlucht, nog van daag." Dat was eene ontsteltenis in de stille, vreedzame burgerwoning. Gelukkig werd door die verpletterende tijding het verstand niet beneveld. Als de zaken zoo stonden, oordeelden allen, kon vader ieder oogenblik gehaald worden. En daarom, buurman had volkomen gelijk, vader moest vluchten. „Vluchten", snikte moeder, „en dat tegen den winter, is er waarlijk dan geen ander redmiddel over?" Walraven bedacht zich een oogenblik en als zag hij een afgrond gapen, aan welks rand hij zich bevond, beantwoordde hij den XVIII. Voorstel van B. en W. tot wij ziging van de instructie voor onderwijzers en onderwijzeressen aan de gemeente-scholen. Naar aanleiding van een adres van mej. S. C. Loekemeijer stellen B. en W. voor alleen aan het personeel, wiens jaarwedde meer dan f175 bedraagt, de verplichting tot bewoning der gemeente op te leggen. De heer Snouck Hurgronje is er niet voor. Mej. Loekemeyer heeft vooraf geweten welke voorwaarden aan hare betrekking verbonden waren. Dat is zoo, merkt de heer van Dunné op, maar mej. Loekemeyer heeft misschien het oog gehad op de gunstige bepaling in de verordening dat aan onderwijzers, die in 1901 buiten de gemeente woonden, wordt toegestaan buiten de gemeente te blijven wonen. Dit is zoo, zegt de heer van der Harst, want zij meende, toen ik er haar nadruk kelijk op wees, dat de verordening niet op haar van toepassing was. De heer Wisboom Verstegen doet het voor stel om het voorstel van B. en W. toe passelijk te verklaren op hen of haar wier jaarwedde f 250 is. Hierover staken de stemmen en is dus het voorstel verworpen, daar de raad vol tallig is. Het primitieve voorstel van B. en W. om jaarweddee van f 175 vrij te stellen, wordt daarop aangenomen met 9 tegen 7 stemmen, die der heeren Van der Harst, Koole, Schorer, Gratama, Van Teylingen, Tak en Snouck Hurgronje. XIX. Adres van de vcreeniginq Kinder voedingom subsidie. B. en W. afgaande op hetgeen vroeger hieromtrent is gezegd, adviseeren afwij zend op het adres te beschikken. De meerderheid van het Dagelij ksch bestuur betreurt dit evenwel. Ook de heer van Teylingen betreurt het en met hem de heer van Dunné, die er op wijst dat de leerplichtwet de kinderen tot schoolgaan dwingt, zij het dan ook met hongerige magen, hetgeen niet ten voor- deele is van goed onderwijs. Bovendien heeft menig ouder door die leerplichtwet zijn inkomsten zien verminderen. De heer Sohorer herhaalt in het kort wat hij reeds vroeger te dien opzichte gezegd heeft. Wenschelijk is het dat de kinderen goed gevoed worden, maar niet ten koste der gemeente. Dit is de taak der particuliere en kerkelijke liefdadig heid. Bovendien vandaag vraagt men voe ding, morgen zal men meer vragen en waar zal de grens zijn? De heer van Dunne meent, dat, waar de liefdadigheid te kort schiet, de gemeen schap moet bij springen. Den toestand, dien de heer Schorer vreest, ziet hij in het verre verschiet, maar de arme kinde ren kunnen er toch niet de dupe van bljjven. De heer Koole wijst er op dat men door de subsidie een druk legt op de schouders der belastingbetalers, vooral op hen die in de laagste klassen zijn aangeslagen. De heer Tak is van oordeel, dat de Staat, die* de leerplichtwet maakte, de ge volgen er van moet dragen en niet de gemeente. De heer de Veer is van meening dat, waar particuliere en kerkelijke liefdadig heid, ja zelfs de Staat, te kort schieten, de gemeente moet bijspringen. Het is een onderdeel van armenzorg. Het komt het onderwijs ten goede, want kinderen, die van goed onder wijs kunnen profiteeren, zullen niet zoo licht tot armoede vervallen. Het voorstel van B. en W. wordt hierop door staking der stemmen verworpen. Voor stemmen de heeren Sprenger, Tak, Koole, Schorer, Snouck Hurgronje, Ver hage, de Rijcke en Wisboom Verstegen. Alsnu doet de heer van Teylingen het voorstel om de gevraagde f700 subsidie te verleenen, doch trekt het weder in op uitnoodiging van den heer de Veer, die hartstochtelijken uitroep zijner vrouw met de beslissende woorden: „Voorloopig niet, vrouw, ik moet weg en nog wel vandaag." Het besluit was genomen en met de uit voering werd niet gedraald. De toebereid selen voor de reis waren spoedig gemaakt, en binnen enkele uren bevond zich de man en vader des huizes op den landweg, het dorpstorentje achter zich, dat hij in langen tijd niet zou weerzien. En nu zou ik den lezer kunnen verhalen van die bange dagen, waarin Walraven trok van oord tot oord, het halve vaderland door, tot Friosland toe, van zijn weder varen op de Zuiderzee, in den geduchten Novemberstorm van 1800, van zijn behouden aankomst te Leiden met de nachtschuit van Amsterdam, van zijn bezoek aan profes sor Jona Willem te Water, den bekenden historicus, die den zwerveling vriendelijk ontving en bij een zijner vermogende vrienden in de Maasstad introduceerde, hoe hij later door nijpend geldgebrek ter nauwernood van Rotterdam naar zijne familie te Colijnsplaat wist te geraken, kortom van zijn geheele wedervaren ge durende de laatste maanden van het pas genoemde jaar. Daarmede zal ik echter den lezer niet vermoeien, die wellicht reeds heeft gezucht „Och, alwéér van Jaromir," temeer niet, omdat ik in dit geval Starings bekende verontschuldiging niet zou kunnen doen gelden. Alleen wil ik er nog bijvoegen, dat hij behouden en wel bij zijne dochter op het „schoone Colijnsplaat" arriveerde en daar geboren te Zaamslag (zoon van lJs. W- te Water, aldaar predikant van 17251742.) liever zou zien dat B. on W. met een nieuw voorstel kwamen, hetgeen deze dan ook toezeggen. XX. Voorstel van B. en W. tot toeken ning van pensioen aan J. S. Frederiks. Aan dien eervol ontslagen ambtenaar ter secretarie wordt, conform het voorstel van B. en W. een pensioen van f545,325 's jaars verleend. XXI. Adres van de brugwachters omver- hooging van jaarwedde. Conform het voorstel van B. en W. wordt stilzwijgend besloten afwijzend op het verzoek te beschikken. XXII. Adres van de agenten van politic om verhooging hunner jaarwedden. B. en W., den Commissaris van Politie en den Burgemeester gehoord, adviseeren om afwijzend te beschikken. De heer Snouck Hurgronje verzocht, wegens het vergevorderde uur, deze zaak aan te houden tot bij het behandelen der begrooting, als wanneer hij een voorstel in tegenovergestelden geest zou doen. Dit wordt goedgevonden. XXIII. Adres van W. Vermeulen e. a. be treffende ligplaats van schepen bij de Bellink- brug. B. en W. deelen mede dat aan de be zwaren van adressanten reeds is te gemoet gekomen, waarmede men stilzwijgend ge noegen nam. Hierna ging de vergadering uiteen. Maandag 27 Oct. Wissenkerke, 9 uur bij G. H. Leendertse in Onrustpolder enz., strandgoederen door den burgemeester. Dinsdag 28 Oct. Goes, in de Prins door not. Houwer 7 uur voor wed. Versee een huis, schuur en tuin Westsingel 1260 cA. Woensdag 29 Oct. Goes, 10 uur in de Prins door deurw. Hollmann mahoniehouten kabinet, chiifon- niére, secretaire, tafels, eikenhouten tafel, mahoniehouten kussen- en andere stoelen, leeren leuningstoel, hanglampen, tuinstoelen en banken, keukengereedschap, water filters, eetservies, zilveren kandelaars, goederen van jhr. mr. Pompe v. Meerdervoort. 's Heerenhoek, bij Bart de Jonge door not. Pilaar 1 uur 169 zware olmen voor gebr. de Jonge. Donderdag 30 Oct. Driewegen, 10 uur voor Jan Nijsse door not. Kloes 220 canada's. Vrijdag 31 Oct. Wolfeitsdijk, 12 uur bij A. v. d. Linde door deurw. Hollmann 50 loopvarkens 3 6 maanden oud. Rilland, door not. de Vos voor erven wed. Van Rompu 3 uur bij Colpaert twee huizen no. 38 en 39. Inl. not. de Vos en not. Schermer te Bergen op Zoom. Heinkenszand, 10 uur door not. de Ronde Bresser 75 canada's bij de hofstede P. v. d. Dries; en 80 olmen op een wei van P. v. Stee. Hansweert, door not. de Vos half 7 in het te veilen koffiehuis het koffiehuis C 166. Inl. not. Schermer te Bergen op Zoom en not. de Vos te Middelburg. Vlissingen, café Wiener door not. de Maret Tak voor mr. de Veer Curator in 't faillissement ter Meer 10 uur koffiehuis inventaris, nette inboedel, mahoniehouten linnenkasten, beddengoed, trapnaaimachine, waterfontein, cylindermangeis, enz. Te zien tot 4 uur. Inl. de Groot en Hondius. Zaterdag 1 Nov. Kapelle, biljetten bij dhr. P. Dronkers bij inschrijving 43 Canada's, 21 populieren, 7 abeelen Grintweg naar Schore en 43 Canada's in den boomgaard van P. Dronkers. Zie ommezijde. geruimen tijd verbleef, tot hem do blijde tijding gewerd, dat hij veilig naar Zaamslag kon komen, waar hij voorts nog énkele jaren ongestoord en rustig leven kon. Hooger dan zestig zou echter zijn jaren tal niet klimmen. Zijn gelaat was verou derd, zijn kracht gebroken door bet grievend leed en de ontberingen tijdens zijne gevan genschap. Toen het voorjaarszonnetje van 1803 met zijn lieflijk zachte stralen de bouw- en weilanden rond Zaamslag uit den winter slaap deed ontwaken, was de rusttijd voor Walraven aangebroken. Op een der morgens in de tweede helft van Bloeimaand gingen 's mans beide zonen, Eloris en Adriaan op het parochiehuis aangifte doen van den dood van den go- liefden vader En in de registers van overlijden werd door den Maire „bedienende het ampt van het officier public tot het houden van den civielen staat" ingeschreven de naam van „Adriaan Walraven, smidsbaas van stijle", wonende te Zaamslag, als zijnde aldaar overleden den 27sten Ploreal, 's avonds om agt uuren, in den ouderdom van zestig jaren. Eenige dagen later sloot zich de groeve boven zijne rustplaats in het vriendelijk kerkje, binnen welks wanden hij zoo menig troostwoord had opgevangen te midden van den strijd des levens. D. R. De familie bewaart nog 's mans portret, zijnde borstbeeld links (gravure George Koe kers 1803), waaronder Hier ziet ge 's Mans gelaat, Na zeer veel wedervaaren Den ouderdom bereikt Van in de Sestig Jaaren,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 5