Aandrang tot gesprek met Indonesië Protest t6$CH REGERING BERAADT rechtsgang bij proces- Reydon en De Jager DE STEENBERGENS DE BESTEN VAN HET TONEELJAAR ZICH OVER NW.- GUINEA Zuidslavië klaagt Westduitser aan flfflffMSS»; AMBTENAAR OP TERSCHELLING IN HET NAUW Kamercommissies vragen opening van zaken Voetnoot RAADSLID WAS NOG NIET UITGEZW FEESTELIJKE" OVERVAL OP BANK WEGENS OORLOGSMISDADEN Sleep verdween in de golven Dorpers luchten hun haat tegen ^nieuwlichter" De BiltZacht PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zonder voorwaarden DUITSE LOODSJOL OMGESLAGEN Grammofoonplaten iets goedkoper 1 Verzetsstrijder uit Zuidslavië beticht |van jtupord op Spaak: plan-Fouchet ontoereikend Samenkomen" Aan vrienden Zie verder pag. 9 Dochtertje vond vader dood in bedstee KONINKLIJK BEZOEK BIJ RAAD VAN STATE Aardbeving in Colombia Negende poging tot berging zilverschip Mr. Th. Muller Massis overleden Directeur: JACQ. DE SMIT; Cbefred.: G. J. Breuker. Kantoren to. Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraai 40, Postbus 53. tefefoon 011503189, Zierikzee. Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeenwsch Dagblad Losse nummers IS cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T ent per woord met een minimum van 1,— 16e JAARGANG No. 5039 Donderdag 21 december 1961 Paul Steenbergen en Myra Ward zijn door de lezers van bei Theater jaarboek uitgeroepen tot de beste toneelspelers van het jaar. Paui Steenbergen krijgt deze eretitel voor zijn creaties als Bonaparte en Be Uoueman, ivtyra vtard voor haar rol als Lene Kuk in Principes. Tot stuk van het jaar is ver kozen „J.B." van Archibald niaeieish, dat door Theater is gespeeld met Caro van tijck en .»ans nemeyer in de hoofdrol len. Be beste vrouwelijke bijrollen werden vervuld door Mimi boesnach als miss Gilchrist in De Gijzelaar en Ineke Brink man ais Pamela in Etude voor een hand. De beste mannelijke bijrol speelde Albert van Dalsum als Schmitz in Biedermann en de ui andstichting. J.B. werd bij de verkiezing op de voet gevolgd door Donna Diana, dat door de Nederlandse Coinedie is gespeeld. Ank van der Moer verdiende als Marie-Paule in Hier met de poet de tweede en Ellen Vogel als Donna Diana de derde plaats. Paul Steenbergen en zijn vrouw Myra Ward hebben in talrijke stuk ken samen gespeeld. t>eze foto geeft een scène weer uit The Enter tainer van John Osborne. Tegen een achtergrond van toene- DEN HAAG. - mende aandrang tot het openen van besprekingen met In donesië, is gisteren in het kabinet van de minister-president een beperkte ministerraad gehouden over de jongste ont wikkelingen in de kwestie Nieuw-Guinea. Vandaag zal minister-president De Quay een gesprek hebben met de vaste commissies voor buitenlandse zaken en voor Nieuw- Guinea uit de Eerste Kamer. De commissies hebben om dat gesprek gevraagd. Het ligt voor de hand dat zij opening van zaken over de plannen van de regering met betrekking tot Nieuw- Guinea zullen vragen. Het was gisteren nog niet zeker of ook minister Luns het gesprek zou kunnen bijwonen. Over het beraad in het kabinet van de premier, waaraan alle op dat ogen blik besohikbare ministers hebben deelgenomen, is slechts bekend ge maakt dat het anderhalf uur heeft geduurd. Niet aanwezig waren de ministers Marijnen en De Pous, die in Brussel zijn, en de ministers Klompé en Zijlstra. die in de Tweede, respec tievelijk Eerste Kamer moesten zijn. Wellicht heeft minister Zijlstra nog een deel van het beraad bijgewoond, want hij heeft voortijdig de Eerste Kamer verlaten. Opvallend wa sdat staatssecretaris Bot, die gisteren voor het nieuws van zes uur voor de radio zou spreken over Nieuw-Guinea, verstek heeft laten gaan. Toch was de bijeenkomst in het kabinet van de minister-president, die hij bijwoonde, om kwart voor vijf af gelopen. Staatssecretaris Bot had het jaaroverzicht dat hij voor de radio zou geven, niet op tijd klaar gekregen, zo werd officieel meegedeeld. De toenemende druk op Nederland uitte zich in: VOORTGEZETTE POGINGEN in Washington om Nederland en Indone sië tot elkaar te brengen. De Neder landse ambassadeur dr. J. H. van Roijen had voor de tweede achtereen- 5? Van onze correspondent PARIJS Op klaarlichte dagv heb ben gistëren vijf bandieten een bijkan toor van een grote Franse bank over vallen en 150.000 gulden buitgemaakt. Om kwart voor elf stapten gisteren vier Noordafrikaanse types met feest neuzen op en voorzien van valse snor- ren en baarden het bijkantoor van de B.N.C.I. aan de Place des Nations binnen. Zij dreven de ongeveer vijftien wachtende klanten een hoek in en haalden hun wapens te voorschijn. Eeny van hen sprong, in de lucht schietend, de kassa binnen en vulde twee zakken met geld. Daarna rende het viertal naar buiten, sprong in een wachtende auto en maakte zich uit de voeten. De hele overval duurde precies twee minuten. De politie beschikt over bruikbare aanwijzingen noch signalementen. BELGRADO (Reuter) Zuidslavië, de (nu ingetrokken) WeHduitse aanklacht tegen de vroegere Zuidslavische partisaan Vracavic nog niet ver geten heeft een Westduits zakenman wegens oorlogsmisdaden aan geklaagd. Het is de 51-jarige Hans Kohl uit Bogenhausen bij München, die beticht wordt van „medeplichtigheid aan moord en marteling" tijdens zijn diensttijd bij de Duitse contra-spionage in november 1942. HAMBURG De Duitse loodsboot Ditmar Koel heeft gisteravond om twee minuten over zes gerapporteerd dat er een loods jol met drie man aan boord is gekanseisd in de nabijheid van het lichtschip Elbe I. De boot is later leeg teruggevonden. Van de bemanning geen spoor. Verscheidene schepen en een red dingboot zijn aan het zoeken. In de morgenuren van de zesde december deed zich op de Elbe een soortgelijk ongeluk voor, toen er eveneens een loodsjol met een loods en twee beman ningsleden kapseisde. EPE. Dichtbij zijn boerderij aan de Tongerenseweg in Epe is gisteren de 63-jarige landbouwer E. Teilegen bij een verkeersongeluk omgekomen. Hij wilde met zijn fiets op het mid den van de weg gaan rijden omdat de zijkant van het wegdek glad was. Juist op dat moment wilde een auto van de kope platen en de verlaging van invoer-1 slotenfabriek Nemef uit Apeldoorn hem rechten aan de consument ten goede j passeren. Bij de botsing sloeg de auto moet komen. over de kop. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De prijzen van de grammofoonplaten worden met kleine bedragen verlaagd. Een plaatje van 3.60 gaat 3.50 kosten, platen van 22 gulden voortaan 21 gulden. Tussenliggende prij zen worden naar verhouding goedkoper. De prijsverlaging geschiedt op wens van het ministerie van economische za ken, dat meent dat invoer van goed- Kohl had behoord tot een groep militairen die bij Titovo Uzice uit 193 arrestanten twintig mensen hadden doodgeschoten. De groep had verder vele huizen van twee dorpjes geplun derd en in brand gestoken. Kohl wordt er voorts van beschuldigd onwettige arrestaties verricht te hebben, mensen door chantage gedwongen te hebben voor hem te spioneren, en ook zelf ge plunderd te hebben. GENATURALISEERD Kohls eigenlijke naam luidt Ivan Kolic; hij is van geboorte een Zuid- slaaf. die in 1938 de Duitse nationali teit aannam. Na de oorlog werd hij handelsreiziger voor een Münchense firma. Zo kon de Zuidslavische justitie hem in maart van dit jaar op een zakenreis bij Sobotica aanhouden. De aanklacht tegen Kohl vermeldt ook medeplichtigheid aan de opstelling van een lijst van 42 gijzelaars in Titovo Uzice in november 1943, van wie er verscheidene naar een concentratie kamp bij Belgrado werden gestuurd. Tenslotte zouden enkele soldaten op Kohls orders en in zijn aanwezigheid een gevangene een dracht van 170 stok slagen op de voetzolen hebben toe gediend. Het proces zal enkele dagen duren. zwk IN I>! NOG NIET VERGETEN! Van onze Haagse redactie DEN HAAG De regering ziet, zolang Indonesië blijft stellen dat de souveremiteit over westelijk Nieuw-Guinea reeds bij haar be rust, in een gesprek tussen Indo nesië en Nederland géén heil. In donesië immers neemt op grond van die stelling het standpunt in, dat de bevolking niet het recht toe komt in vrijheid haar eigen toe komst te bepalen. Dit staat in de memorie van ant woord op de begroting van buiten landse zaken, die de leden van de Tweede Kamer vanochtend heeft bereikt. Wel deelt minister Duns in een voetnoot mee, er goed aan te doen op te merken dat, met het oog op de verschillende in december gehouden conferenties, de opstel ling van de memorie van antwoord is afgesloten op 5 december. ROTTERDAM. Tot hun stomme verbazing hebben kapitein en beman ning van de Loire, een zeesleper van L. Smit en Co., gisteravond hun sleep een voor de sloop bestemd wagen veer jplotseling en zonder aanwijs bare oofzaak in de golven zien ver dwijnen. Het gebeurde in het kanaal bij de Lizard in de buurt van Ply mouth, de haven, vanwaar de Loire was vertrokken. Omstreeks half acht werdde kapitein opgeschrikt door de scheepstelegraaf en op de brug aangekomen, kon hij juist het zinken van de sleep gadeslaan. Het vaar tuig ging onder „als een blek". Het weer was mooi en volgens de inspectie, die aan de tocht was voorafgegaan, was het wagenveer zeewaardig. BRUSSEL (A.N.P.). —Het Franse plan-Fouchet voor een Europese unie is duidelijk ontoereikend, heeft gisteren in de Belgische Kamer van Volksverte genwoordigers de Belgische minister van buitenlandse zaken Spaak gezegd. Er zal volgens hem geen doeltreffend verenigd Europa zijn, indien het niet in staat is naast de politieke ook de economische en sociale vraagstukken óp te lossen. Hij was voorts van mening dat men naar een chaotische voorstelling van Eu ropa zou gaan, indien wij onderscheid zouden maken tussen nieuwe leden die wel en die niet op alle gebieden met ons zullen samenwerken. volgende dag op het State Department een onderhoud van een uur met de onderminister voor het Verre Oosten Averall Harriman. Later werd ook de Indonesische ambassadeur Zairin Zain weer op het departement ontvangen. In Washington acht men een Neder lands-Indonesisch gesprek mogelijk als geen voorafgaande voorwaarden wor den gesteld. De mening overheerst dat president Soekarno, indien men hem op redelijke basis tegemoet zou ko men, daarop op redelijke wijze zou reageren. Vandaar een neiging in Washington om te betreuren, dat Ne derland zich nog niet tot een soepeler aanpak bereid heeft getoond. De situ atie, zo meent men, is te ernstig dan dat aan een halsstarrig standpunt kan worden vastgehouden. De hoofdzaak, zo zegt men in Washington, is dat het inzicht in de ernst van de situatie toe neemt. EEN BEROEP van de waarnemend secretaris-generaal van de Uno. Oe Thant, op Nederland en Indonesië om „samen te komen". Hij heeft daartoe gelijkluidende telegrammen gestuurd aan minister-president De Quay en pre sident Soekarno. Oe Thant vraagt hen tot geen actie over te gaan, die de vrede en de veilig heid kan bedreigen. Hij spreekt de hoop uit dat de partijen samen zullen komen teneinde te pogen een vreedzame op lossing van het probleem te vinden. Hij dringt er bij beide regeringsleiders op aan daartoe stappen te doen. Oe Thant schijnt opzettelijk de wat vage term „samenkomen" te hebben gebruikt om in dit opzicht alle moge lijkheden binnen en buiten de Uno open te laten. ■X- DE MEDEDELING van minister Subandrio, dat president Soekarno brieven aan „vrienden in Nederland" heeft gestuurd waarin hij hen vraagt hun invloed aan te wenden opdat door rechtstreekse Nederlands-Indonesische onderhandelingen een oplossing Wordt gevonden voor de kwestie Nieuw- Guinea. United Press International meldt uit Djakarta dat Soekarno in zijn brief spreekt van een laatste op roep teneinde een militaire kracht meting te voorkomen. Hij verzoekt Nederland zijn „vijan dige houding'' te laten varen. „De regering is er zich van bewust dat onder de Nederlanders de wens bestaat om te streven naar een vreedzame re geling, maar dat minister Luns vreemd genoeg deze intenties misbruikt", zo schrijft Soekarno, die met dat laatste duidt op de indiening van het Neder landse dekolonisatieplan in du Assem blee. Hij besluit met te zeggen dat zelfs nu de Indonesische strijdkrachten wachten op een bevel om Nieuw- Guinea met geweld te nemen er een laatste kans voor een vreedzame op lossing bestaat, aldus U.P.I. Wij hebben gisteravond enkele Ne derlanders, die gezien hun activiteiten van de laatste tijd tot degenen kunnen behoren tot wie president Soekarno zich heeft gericht (zoals prof. Duynstee en dr. Van Konijnenburg)gevraagd of zij een brief hebben ontvangen. De ant woorden luidden ontkennend. Ir. C. J. Rondberg zal op 29 dezer wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd afscheid nemen als lid van de raad van bestuur van de Rubberfabriek Vredestein. METS LA WI ER De dertienjarige Sibbeltje Mossel, het oudste dochtertje van een boerenarbeider uit het Friese gehucht Ee heeft gistermorgen samen met haar tienjarig broertje haar vader dood uit de bedstee gehaald. De man (39> was overleden aan ko lendampvergiftiging. Zijn echtgenote 141) moest in levensgevaarlijke toe stand naar het ziekenhuis in Dokkum worden gebracht. De ouders, die in de woonkamer slie pen en al de hele avond moeilijkheden hadden gehad met een slecht-trekkende kachel, moeten voor het slapen gaan alle ramen hebben gesloten. De vier kinderen hebben in hun bed op zolder niets van dè kolendamp gemerkt tot de oudste 's morgens vroeg tot de ontdek king kwam, dat moeder en vader tegen hun gewoonte nog niet op waren. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Neder landse regering heeft schrifte lijk scherp geprotesteerd tegen de rechtsgang in de Sowj et- unie, waarbij de twee Neder landers Evert Reydon en Lou de Jager wegens spionage zijn veroordeeld. Het vonnis tegen beiden in hoger beroep be krachtigd, is een straf van der tien jaar de eerste zes jaar door te brengen in een gevan genis, de volgende zeven jaar in een strafkamp met ver zwaard regiem. In haar protest, dat 25 november aan het ministerie van buitenlandse zaken in Mo'skou is overhandigd, klaagt de Nederlandse regering er over dat zij, niettegenstaande onophoudelijk her haalde verzoeken daartoe, nimmer in de gelegenheid is gesteld de twee verdach ten diplomatieke en consulaire bijstand te verlenen, noch op enige andere wijze heeft kunnen bijdragen aan hun ver dediging. De Nederlandse regeling is niet eens op de hoogte gesteld van de datum van de behandeling in hoger beroep. Pas op 20 november kwam de ambassade in Moskou te weten dat het beroep 17 no vember voor het militair college van het opperste gerechtshof was behandeld en het vonnis van de rechtbank in Kief was bekrachtigd. Desgevraagd deelde een kolonel-in specteur van het hof mee dat de behan deling openbaar was geweest en dat „advocaten of familieleden deze zouden hebben kunnen bijwonen". TWEEDE CONTACT Op 18 december heeft de tweede- ambassadesecretaris tevens tijdelijk zaakgelastigde de heer P. J. Polak, voor de tweede keer contact met Key don en De Ja ger gehad. In aan wezigheid van eni ge Russische auto riteiten heeft hij met ieder een half half uur kunnen spreken over per soonlijke zaken en heeft hij bood schappen van hun familie over kun nen brengen. Vol gens hun medede lingen maakten zij het redelijk goed. Het vorige ge sprek met de twee Nederlanders had de heer Polak 5 oktober, direct na de uitspraak van de rechtbank in Kief. De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft in een .nota aan de Sta- DE JAGER ten-Generaal een overzicht gegeven van de pogingen van de Nederlandse ambassade om Reydon en De Jager na hun arrestatie de normale bijstand te kunnen verle nen. De pogingen stuitten steeds af op tegenwerking of ontwijking van de Russen. Zelfs werd geen inzage gege ven in de akte van beschuldiging, in verslagen van getuigenverhoren of in enig ander document dan het vonnis van de rechtbank te Kief. GEVONDEN De Russische kranten hebben, gezien hun publikaties, kennelijk wel gelegen heid gehad van dergelijke stukken ken nis te nemen. Op grond van die publi katies is van Nederland uit getracht ontlastend materiaal te verzamelen. Het is gelukt de heren Nadort en Van der Knaap genoemd als op drachtgevers van Reydon en De Jager te achterhalen. De heer Nadort bleek al sinds ettelijk? jaren dood te zijn. Hij kan dus niets te maken hebben gehad met wat van hem is gezegd. De heer Van der Knaap heeft vrijwillig een be- edigde verklaring afgelegd, die de be schuldigingen aan zijn adres en zijn zogenaamd werk met Reydon volledig ontzenuwt. Het Russische standpunt is evenwel, dat de rechter zijn uitspraak mag basé- ren op het hem ten dienste staande materiaal, indien hij dat voldoende acht voor het leveren van bewijs van schuld. In deze opvatting behoeft dan aan ma teriaal voor de verdediging geen aan dacht, te worden besteed. Tot nu toe, aldus de nota aan de Eerste en de Tweede Kamer, is geen adres bekend van Reydon en De Jager waarheen hun familie zou kunnen schrijven ondanks de Russische toe zegging dit adres bekend te zullen maken. WEL PAKJES Reydon en De Jager mogen nu ieder twee brieven per maand ontvangen. Zij mogen zelf ook twee brieven in de maand verzenden. Toegezegd is dat zij pakjes mogen ontvangen; hoeveel staat nog niet vast, want dat hangt af van de plaatselijke omstandigheden. Zij mogen ook geld ontvangen, maar zij hebben slechts beperkte mogelijkheden om het uit te geven. De Nederlandse ambassade heeft hun al een postwissel gezonden. De twee Nederlanders zullen geschei den worden gehouden tot zij hun be stemming hebben bereikt. Die bestem ming is Wladjimir, ongeveer 120 kilo meter van Moskou. Zij zullen nog maar korte tijd in Moskou "blijven. DEN HAAG. Koningin auliana en prins Bernhard hebben gisteren op het Binnenhof in Den Haag de herdenking bijgewoond van het honderdjarig be staan van de wet op de Raad van Sta te. De koningin die krachtens de Grond wet voorzitster van de raad is, presi deerde de zitting. Minister van staat prof. Beel die vi ce-president is van de raad, en het oud ste lid van de raad luitenant-admiraal J. Thi Fürstner, ontvingen het konink lijk paar. Na de bijeenkomst gaf prof. Beel een receptie in Den Haag. BOGOTA (AFP). De Zuidameri- kaanse staat Colombia is woensdag getroffen door een aardbeving. Er zijn zeventien doden gevallen en 250 gewonden in de plaatsen Armenia en Sonson, waar de beving het hevigst was. De bewoners -enden in paniek de straat op. Verscheidene huizen stortten iu. Met de Super-DupaWat moet ik doen om een keteltje water aan de kook te krijgen? TOKIO (Reuter). Een Japanse ber gingsmaatschappij zal binnenkort een negende poging wagen om het wrak van een zeventiende eeuws Portugees oorlogsschip to lichten. Het Portugese «chip, de Madre de Dios, werd in 1609 in de haven van Nagasaki van de wal af beschoten en tot zinken gebracht terwijl het probeer de uit de haven te vluchten. De Madre de Dios zou duizend ton hebben gemeten en voerde 26 stukken geschut. Toen het schip tot zinken werd gebracht zou het zijn geladen met tien ton zilver en tweehonderd ton zijde. Acht eerdere pogingen om het schip met de kostbare lading te lichten mis lukten. -TERSCHELLING Jan Tanis (37), acht jaar bewoner van Terschelling en sinds vier jaar beheerder van het biologisch station van Staatsbos beheer in de duinen buiten Ooster end, heeft een aanklacht klaarliggen tegen een grote groep mede-Ter- schellingers. De aanklacht beweegt zich rondom huisvredebreuk, weder rechtelijke vrijheidsberoving, mis handeling, en andere onplezierige feiten. De heer Tanis, die een lieve jonge vrouw en drie kinderen heeft (de oudste is zes en gaat nog net niet naar school) zegt: Als er weer wat gebeurt, gaat de aanklacht subiet de deur uit. Er is veel gebeurd op het eiland. In Oosterend en Hoorn, op Formerum en in de kleine huizen van Midsland woont een stug en zelfingekeerd soort mensen, dat op levensgewoonten, die aan de wal normaal worden genoemd, met primitieve heftigheid reageert. Dat heeft Jan Tanis verleden jaar op oudejaarsavond gemerkt en hij heeft het pas weer ervaren, toen op Ter schelling het Sinterklaasfeest werd gevierd. Daar heet het „Sunderum' en het valt op een latere datum dan elders GEEN HOTEL Aan de wortel van de narigheid, die Jan Tanis en zijn gezin in de eenzaamheid van de Oosterendse duinen heeft moe ten meemaken, ligt het geschil dat oplaaide toen er verleden jaar een groot hotel en een „Kinderheim" voor Duitse pukken zouden worden ge bouwd in een gebied, waar natuurbe scherming haar vleugels overheen had gevouwen. De beide gebouwen werden niét gezet, mede dank zij het venijnige verzet van de natuurliefhebber Jan Tanis, die een onbedorven stuk duin belangrijker vond dan de inkomsten van een aantal middenstanders. Het geval zette kwaad bloed en de heer Tanis werd beschouwd als een man. die aan het zeel van de doodsklok over Terschellings welvaart hing. Hij werd doodverklaard. Hij kreeg daar entegen ook vurige verdedigers mensen, wie het natuurschoon van het eiland aan het hart gaat. EXPLOSIE Oudejaarsavond 1960 kwam het tot een eerste explosie. Jan Tanis en zijn vrouw hadden die avond twee onder één dak wonende jagers van het eiland in huis, die wat zouden kunnen vertellen over de ko nijnenstand. Het leek een goed einde van het oude jaar te zullen worden, tot er tussen de twee gasten een twist uitbrak. Het ging over een hypotheek de één wilde de hypotheek wel, de ander durfde haar niet aan. Ze bezaten samen hetzelfde huis en hadden dus dezelfde rechten. De vrouw van de één steunde de andere man. De ruzie liep zo hoog, dat de een de ander zijn eigen huis uitzette. De vrouw koos partij voor de uitgezette. De heer Tanis heeft die oudejaarsnacht dit verdreven, niet bij eikaar horende paar in overleg met de politie gastvrij heid in het biologisch station aange boden. De andere partij, verhit en kwaad, is het dorp ingelopen. Daar is een grote rel uit voortgekomen. Ruim honderd Oos- terenders zijn in- het donker naar het biologisch station opgetrokken om een eind te maken aan wat zij zagen als een ongewenste toestand. De manne lijke gast werd met kracht uit het sta tion gesleept en fiks mishandeld. De vrouw kroop weg. De heer Tanis heeft zijn aanklacht toen achtergehouden hij wist hoe hij als overheidsdienaar moest oppassen zich zelf niet in een kwetsbare positie te rangeren. Hij liet de affaire blauw- blauw. Er zijn in het afgelopen jaar kleine en grote plagerijen op gevolgd: in het donker vlogen de beheerder van het biologisch station ettelijke malen bak stenen om de oren. Voor zijn autoban den werd met grote regelmaat glas gestrooid. Er werd gescholden; veel en vaak. Jan Tanis ligt er niet wakker van, want hij weet na acht jaar wonen op Ter schelling maar al te goed. dat ook hier de mond groter is dan het hart en dat de enkeling minder durft dan de groep. Tot het Sunderumfeest kwam. Jan Tanis ging erheen met een logé en moest ijlings dekking zoeken voor een aantal onverbloemde aanvallen uit het publiek, dat daar was samengestroomd Er vlogen stenen rond, rakelings langs "hu hoofden. Nu overweegt hij die aanklacht toch maar in zee te sturen. De Beers Industrial Corp. zal over 1961 een slotdividend uitkeren van 12% cent. waardoor de totale uitkering komt op 22% cent f onveranderd). De winst wordt geraamd op 3,62 (v.j. 2.99) mil joen rand na aftrek van belastingen. HILVERSUM. Op de Hilversumso Noorderbegraafplaats is gistermiddag mr Th. Muller Massis, op zijn verzoek in alle stilte, begraven. De 89-jarige heer Massis was een van de bekendste straf pleiters voor de Amsterdamse balie. De advocaat was zaterdag overleden. De weersverwachting: van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot van avond: Veel bewolking met hier en daar enige motregen of mist. Zwakke tot matige noord westelijke wind. Langzame ver dere stijging van de temperatuur, uitgezonderd in de kuststrook. MIESJE: Het lukt nog niet. 22 december: zoo op 8.46, zon onder 16.31; maan op 17.22, maan onder 8.42. AMSTERDAM (ANP) Een zwij gend sprekend raadslid heeft in de Amsterdamse raad bij de behande ling van het hoofdstuk onderwijs van de gemeentebegroting wat opschud ding verwekt. Het was de heer J. ten Brink, de enige vertegenwoordiger van het Soci aal verbond en Sportbelangen in de raad. die, toen hij het woord had ge kregen. zei enige ogenblikken van zijn spreektijd te willen gebruiken om stil- e in acht te nemen. Hij wilde daarmee de aandacht erop vestigen dat „de sport in Amsterdam nog steeds onvoldoende aandacht krijgt en er nog geen enkele sporthal is gerealiseerd". De heer Ten Brink stond vervolgens op om met gebogen hoofd de stilteperiode in te zetten. In de raad ontstond hierop een kor te verwarring. Verschillende raadsle den vroegen zich af of zij ook moes ten opstaan. De als voorzitter funge rende wethouder W. Steinmetz loste dit op door de zwijgende heer Ten Brink het woord te ontnemen, waarop deze zijn stilzwijgen verbrak en uitriep; „maar ik ben nog niet uitgesproken."

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1