Overleg gestrand: Regering zal eenzijdig beslissen Indiërs vlak bij hoofdstad van Goa Indonesische leger in staat van alarm Eerst 5,16 procent voor iededan differentiatie: VERTRAAGDE VAL REDT TWEE MAN Fusie van vier auto- fabrieken CIRCUSBRAND EISTE 350 LEVENS Sterkste verhoging voor secretarissen-generaal - van twintig meter - Auto schept twee arbeiders Eén arbeider overleden Den HAAG. De regering zal eenzijdig een beslissing nemen over de ambtenarensalarissen, daar het georganiseerd overleg gisteren is vastgelopen. Volgens de voorstellen, die de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, op de vergadertafel legde, zal het besluit er als volgt uitzien Hogere uitkering A.O.W. en A.W.W. IJS BELEMMERT SCHEEPVAART De BiltMooi PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND VEILIGHEIDSRAAD BIJEENGEROEPEN Politieagent bewaakt Indische ambassade Babv in wieg verbrand Haagse sabelsteek: woord aan minister Legerjeep over de kop Geruchten in Parijs JONGETJE LIEP ROND MET ERNSTIGE WOND Dodental mogelijk nog groter VAN DAK GEVALLEN Te veel accent aangevaren in Londen Russische spionage met vissersschepen Australische regering: één stem meerderheid LAATSTE NIEUWS TSJOMBE NAAR GRENS ONHEILSPELLENDE VERKLARINGEN DOOR IJS GEZAKT Directeur: JACQ. DE SMIT: Chefred.: G. J Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33. Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraal 40, Postbus 53. tefefoon 011503189, Zierikzee. Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1,—» 16e JAARGANG No. 5037 Dinsdag 19 december 1961 8 TOT 40 PCT. VOOR AMBTENAREN PANJIM' (Reuter). „Wij zulten tegenstand bieden zo lang wij dat' kunnen", heeft Vassalo E. Silva, de goeverneur-generaal van Goa, gisteravond gezegd. Hij sprak de Portugese bevolking van de enclave toe terwijl de Indische troepen zich gereed maakten om vlak buiten Panjim, de hoofdstad, hun tenten op te slaan. De Indische aanval was gisteravond gevorderd tot vlak bij de hoofdstad. Toen werd de opmars gestaakt en de troepen kregen opdracht zich gereed te ma ken voor de slotfaze van de aanval: het veroveren van de hoofdstad van de kleine kolonie. Naarmate de Indische troepen Panjim dichter naderden, nam de tegenstand van de Portugese verdedigers toe. On danks voortdurende aanvallen van luchtstrijdkrachten en oorlogsschepen slaagden de Indiërs er niet in nog voor het vallen van de avond geheel Goa te bezetten. Het schijnt dat de Indi sche troepen met enige omzichtigheid te werk gaan en opdracht hebben zo weinig mogelijk schade aan te bren gen en de bevolking zo veel mogelijk te ontzien. ZEESLAG Goa is het enige deel van de Indische bezittingen van Portugal dat nog ver zet biedt. De veel kleinere gebiedjes Damao en Diu waren gistermiddag al in Indische handen. Ten zuiden van Goa had zich in weinig tijd een zee slag afgespeeld waarin het Portugese fregat Alfonso de Albuquerque was ondergegaan. Indische oorlogsschepen patrouilleerden laat in de middag vlak voor de kust van Goa. Het schijnt de Portugezen ernst te zijn met hun pogingen om Panjim tot het laatst in handen te houden. Alle brug gen worden ondermijnd en alle instal laties van enig belang die de vijand in handen zopden kunnen vallen worden verwoest. Dat gebeurt degelijk en snel en het is duidelijk dat al lang geleden alle voor bereidingen waren getroffen. De Por tugese en Afrikaanse troepen hebben zich ingegraven in concentrische stel lingen rondom de stad. Om hun stel lingen heen lag gisteravond het Indi sche leger. VERZOEND Over slachtoffers van de gevechten wordt niet gerept. Van schepen die in de haven of op de rede liggen worden af en toe telegrammen verstuurd waaruit blijkt dat het aantal slacht offers in elk geval tot nu toe gering is. In Panjim heerst rust. De bevolking schijnt zich al verzoend te hebben met het einde van 451 jaren Portugees be wind. Overal worden vuren gestookt van sta. peis documenten. Vele Portugezen be reiden zich voor op vertrek naar het moederland. Zij menen dat de Indiërs hun niets in de weg zullen leggen. li Luitenant-generaal J. N. Chaudhoeri, de commandant van de Indische leger eenheden die Goa zijn binnengevallen. Zie verder |»ag. 7 Dode en zwaargewonde APPINGEDAM. Twee arbeiders van de strokartonfabriek Eendracht zijn gistermorgen, op weg naar hun werk, op de Woldweg bij Appinge- dam door een achterop komende auto aangereden. De automobilist, de dertigjarige H. Bolhuis, schepte eerst de 63-jarige R. Bijlhold uit Appingedam. De man werd tegen de voorruit van de auto geslagen en dertig meter weggeslin gerd De voorruit van de wagen werd verbrijzeld, waardoor de automobilist het uitzicht op de weg verloor. Even later reed hij de 51-jarige II. J. Blok zijl aan. eveneens uit Appingedam. De heer Bijlhold overleed op weg naar het ziekenhuis, de heer Blokzijl werd ernstig gewond naar het Acade misch ziekenhuis in Groningen ge bracht. Van onze correspondent Dordrecht. Op de werf Gusto in Slikkerveer zijn gisteren bij de con structie van de overkapping van een loods drie arbeiders van twintig me ter hoogte neergestort. Tijdens de val konden twee mannen zich vastgrij pen aan doorzakkende balken, die hun vaart vertraagden. De derde, de 33-jarige J. Vonk uit Delft, kon zich niet meer redden. Hij werd bedolven onder de neer stortende constructie die zes ton woog. Met snijbranders moest hij worden be vrijd. De heer Vonk overleed kort na aankomst in een Rotterdams zieken huis. Hij had vier kinderen. De mannen, die zich in de val vast grepen, de 26-jarige C. Geerts en de 22-jarige H. M. van Alphen beiden uit Breda, werden met arm- en beenbreu ken en inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis gebracht. Versteend De 26-jarige J. H. Maehielsen uit Breda stond op de betonnen opbouw van de loods en zag het ongeluk ge beuren. Hij bleef als versteend staan. Er waren sterke mannen nodig om hem naar beneden te brengen. Met een shock werd hij naar zijn huis gebracht. Door een snelle reactie heeft ook de 22-jarige Rotterdammer F. van Leeu wen zich kunnen redden. Hij zat aan vankelijk ook op het ijzerwerk, dat met de drie mannen is neergestort, maar hij liet een sleutel vallen en ging die halen. Toen hij weer boven kwam en op een overspanning wilde klim- Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Voor de Indische ambassade in Den Haag staat sinds gis ternacht een politieagent op wacht. De Indische ambassadeur heeft daarom ge vraagd met het oog op mogelijke reacties op de inval in Goa, Het ministerie van buitenlandse zaken heeft een officiële verklaring uitgegeven, waarin het Indische optreden tegen Goa en de twee andere Portugese enclaves in Indië wordt afgekeurd. „De Neder landse regering betreurt het dat juist Indië, dat zich in de Verenigde Naties steeds heeft opgeworpen als voorvechter van de beginselen van het Handvest van de Verenigde Naties, en dat zich gekeerd heeft tegen het gebruik van geweld ter bereiking van nationale oogmerken, tot eigenrichting is overgegaan", zo wordt gezegd. Van onze correspondent RODEN Het zorgenkindje van de fa milie Boer uit Nietab onder Roden (Gro ningen) is gistermorgen in zijn wieg verbrand. De zestien maanden oude Arend Jan had' extra verzorging nodig, omdat hij niet voldoende lichaamswarmte had. We gens de felle kou had zijn moeder een straalkacheltje op de slaapkamer ge plaatst. dicht bii de wieg. Tegen het middaguur rook mevrouw Boer brandlucht. Zij rende naar boven en kwam daar tot de ontstellende ontdek king. dat de baby levend was verbrand. Van onze Haagse redactie DEN.HAAG. De minister van justi tie. mr. A C W. Beerman, zal moeten beslissen of de zaak van de Haagse sabelprik in hoger beroep moet worden doorgezet. De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof, mr. D. J. van Gilse. is van nlan de minister te vragen het beroep, daj de officier van justitie tegen het vrijsprekend vonnis van de rechtbank heeft ingesteld, in te trekken. De constructiebouwer Van Leeuwen toont hier zijn sleutel tot het geluk. Doordat hij deze sleutel liet vallen, was hij niet op de staalconstructie toen die neerstortte. men, zag hij de constructie doorbuigen en vallen. Zijn evenwicht verliezend greep hij zich nog vast aan de stelling om het bouwwerk. Het enige slachtoffer was gisteren voor het eerst op het werk versche nen. Hij zou helpen bij het aanbrengen van de 32 meter lange overspanningen; een werk dat door het Bredase bedrijf Stoof wordt uitgevoerd. De heer Vonk was door een Rotterdams constructie bedrijf uitgeleend. Ondersoek Drie mannen die onder de ijzercon structie werkten, waren even voordat het ongeluk gebeurde de loods uitge lopen om een vrachtauto met stenen te lossen. „Er waren vrijdag twee spanten op gezet", vertelde een van hen. De men sen boven ons waren bezig dwarsspan- ten vast te zetten. De laatste drie wa ren juist naar boven getakeld en de kraan was al teruggereden, toen ik het gevaarte zag doorbuigen en vallen". De arbeidsinspectie en de politie stel len een onderzoek in. Eigen nieuwsdienst DROUWEN. In Drouwen in Drente is gisteren een legerjeep over de kop geslagen. De 22-jarige dienstplichtige soldaat P. J. C. Becker-Hof uit Den Haag kwam om het leven. De twintig jarige dienstplichtige soldaat B. Sul- mann uit Emmen werd ernstig gewond naar een ziekenhuis is Assen gebracht. De derde inzittende van de jeep van het 43ste infanteriebataljon Chassee, de negentienjarige W. Huysen uit Amster. dam, werd licht gewond. Van onze Haagse redactie 1 Met ingang van 1 januari een verhoging van de salarissen van alle ambtenaren, de rijkswerk- lieden inbegrepen, van 5,16 procent. 2 Een gedifferentieerde extra salarisverhoging voor alle ambtenaren in de loonschalen (daar vallen de rijkswerklieden buiten), variërend van acht tot veertig procent, te verdelen over vier achtereenvolgende jaren. PARIJS (Reuter) Op de Parijse effectenbeurs deden geruchten de ronde dat er een fusie aanstaande is tussen dev autofajrffieken Citroen, Simca, Fiat en Panhard. Daaruit zou een auto-industrie voortkomen, die de machtigste in Europa is. Verwacht werd dat de fusie om streeks maart 1962 een feit zal zijn. De fusie zou tot stand komen door de verkoop van aandelen Citroen aan Fiat door het bandenconcern Michelin. Michelin heeft in Citroen een meer derheidsbelang. Citroen en Panhard werken al nauw samen evenals Fiat en Simca. Concurrentie De ciifeetiOB van de vier ondernemingen weigerden nader op de geruchten in te gaan. In Franse bankkringen wordt een dergelijke fusie als zeer waar schijnlijk bestempeld. Gewezen werd daarbij op de felle con currentie op de wereldmarkt. Een gro te gecombineerde onderneming zou zulk een dergelijke concurrentie beter het hoofd kunnen bieden. Voorts is Michelin bezig met een zeer groot ontwikkelingsprogramma. Een verkoop van aandelen Citroen zou de onderneming de financiering van de uitbreidingen aanzienlijk vergemakke lijken door de grote bedragen, die daaruit zullen voortvloeien. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Een vierjarig Haags jongetje is bij een vechtpartij met zijn vijfjarige vriendje ernstig aan zijn onder buik gewond geraakt. Dat werd pas ont dekt, toen het jongetje na een boodschap te hebben gedaan, op straat neerviel. De dokter die hem onderzocht, ontdekte slechts een blauwe plek aan zijn lies, maar m het Julianakindêrziekenhuis vond de behandelende chirurg een scheur van vijf centimeter in zijn blaas. De toestand van het knaapje is op het ogenblik nog zorgwekkend. Slechts uit zijn verhalen heeft de politie kunnen op maken, dat de vechtpartij al rondom Sinterklaas is gebeurd. Het vriendje had hem, toen hij op de grond was gevallen, enkele malen in zijn buik getrapt. SAO PAULO (Reuter). Bij de circusbrand in de Braziliaanse stad Niteroi zondag blijken 350 mensen te zijn omgekomen, meest vrouwen en kinderen. De brand was uitgebroken tijdens een kindervoorstelling van het (Bra ziliaanse) circus Gran Circo Norte Americano. Het eerst vloog het dak van het circus in brand. Vlak onder het vuur waren twee trapeze-artiesten aan het werk, een echtpaar. De vrouw merk te de vlammen op toen zij aan de trapeze hing, klaar om haar man na een zwaai op te vangen. Zij durfde niet te gillen omdat zij bang was hem aan het schrikken te maken. Nadat de vrouw haar man had op gevangen sprongen beiden in het val- net. Zij zagen nog kans het circus uit te komen. Gewond Honderden in paniek geraakte toe schouwers gelukte dat niet meer. Zij kwamen om in het vuur. Honderden Van onze correspondent EINDHOVEN. Tijdens zijn werk aan de bouw van een fabriekscomplex voor Philips onder Acht bij Eindhoven is gisterochtend de 62-jarige monteur H. Jong uit Leiden van een betondak gestort. Hij was op slag dood. Het slachtoffer is vermoedelijk misgestapt. anderen zagen nog wel kans om het circus uit te komen, maar liepen vaak zeer ernstige brandwonden op. Verscheidene van hen verkeren in levensgevaar. De artsen zijn bang dat het dodental nog met enige tien tallen zal stijgen. De honderdvijftig dieren van het circus zijn er goed afgekomen. De stallen raakten pas later in brand. Drie olifanten rukten hun kettingen los en renden de stad in. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het loonindexeijfer van 1 december is voor de waardevast ge maakte uitkeringen van A.O.W. en A.W.W. door het Centraal Bureau voor de Statistiek vastgesteld op 151. Daardoor zullen de uitkeringen voor een echtpaar stijgen van 149,50 per maand tot onge veer 156 gulden. Voor een alleenstaande wordt de uitkering 98.50 gulden (was 94.50). De jaaruitkeringen van de A.W.W. wor den ongeveer: voor een weduwe met kinderen 2292 gulden (2196), voor een weduwe zonder kinderen 1578 gulden (1512), Volle wezen zullen in plaats van 468 ongeveer 510 gulden krijgen, kinde ren van tien tot zestien jaar 768 in plaats van 732 gulden en studerenden en inva liden tot 27 jaar 1002 in plaats van 960 gulden. Vermoedelijk zullen de verhogingen, ook d'ie over december, in de uitbetalin gen van januari worden verwerkt. Met dit tweede voorstel heeft dt regering een forse stap gedaan op de weg naar de-nivellering van de ambtenarensalarissen. De typiste zal in de komende vier jaar haar salaris omhoog zien gaan met twee procent per jaar, de hoofdadministrateur mei vijf procent per jaar, de secretaris generaal met tien procent per jaar. Op 1 januari krijgen zij bovendien de algemene verhoging van 5,16 procent. En dit is meneer Van Aarde, onze aardrijkskundeleraar. De drie samenwerkende organisaties in het georganiseerd overleg, de Alge mene bond van ambtenaren, de Ne derlandse christelijke b<?nd van over heidspersoneel en de Rooms-katholieke bond van overheidspersoneel, hebben gisteren tegen deze voorstellen het „sociaal onaanvaardbaar" laten horen. Daarmee liepen de besprekingen met de regering vast. De drie bonden vonden dat in de voorstellen het accent te veel licht op de hogere ambtenaren. Bovendien was voor hen onaanvaardbaar, dat de re gering niet wil praten over een uitke ring ineens over 1961 en nu niet wil spreken over de positie van de gepen sioneerden. Deze drie bonden vinden de voor stellen van de regering zeer ver-gaand maar met een verkeerde differentiatie, waardoor de verhondingén tassen de lagere, middelbare en hogere ambte naren nog schever worden getrokken dan zij, volgens deze organisaties, al is. dan zij, volgens deze organisaties, al zijn. De lagere en middelbare ambte naren worden hierdoor niet uit het „dal" gehaald, waarin zij zich bevinden. In de voorstellen van de drie bonden zouden de ambtenaren beneden de rang van commies A meer hébben gekregen EEN GEWONDE Nederlandse kustvaarder Eigen nieuwsdienst LONDEN. De 45-jarige kok Anton Ferment uit Hilversum heeft gisteren wegens opgelopen brandwonden de reis met de Nederlandse kustvaarder Auda cia moeten onderbreken. Het schip werd aangevaren door de 3400 ton grote En gelse kolenboot John Orwell Philipps. Door de schok kreeg de kok in de kom buis gloeiend water uit de omvallende pannen over zich heen. De aanvaring gebeurde gisterochtend vroeg, toen de 765 ton grote Audacia van de firma C. Minnaar te Overschie op de boeien in de Thames bij Green- hithe in het Londense havengebied balen espartogras lag te lossen. Het was mis tig, toen de John Orwell Philips de kustvaarder bij het achterschip raakte. Kapitein J. Schreudering uit Rotter dam was eveneens in de kombuis. Hij liep slechts lichte brandwonden op. De kok was er erger aan toe. Daarom is hij met de eerste gelegenheid naar Neder land teruggegaan. De Groningse matroos Jan Alles viel door de schok overboord. Hij hield zich drijvende op een baal espartogras tot hii werd opgepikt. De Audacia liep boven de waterlijn een gat in het achterschip op. Waar schijnlijk za! dit te Londen moeten wor den hersteld alvorens het schip weer zee kan kiezen. Van onze correspondent BONN. De Russen hebben vijftig grote vissersschepen in dienst die mili taire opdrachten hebbben van de Russi sche marine, aldus is door de Westduitse minister'van defensie, Straus, verklaard. Deze schepen worden Kaganowitsjen ge noemd omdat het idee voor uitzending van deze schepen van de vroegere mede werker van Stalin, Kaganowitsj, zou stammen. Deze schepen zijn ongeveer 1000 ton groot, ze voeren een handelsvlag en worden gebruikt voor verkenning. Ze varen meestal in wateren waar de Weste lijke landen vlootoefeningen houden, soms lopen ze ook onder voorwendsel van averij vlootsteunpunten van de Navo binnen, aldus Strauss. CANBERRA (Reuter) De Austra lische coalitieregering van. Robert Menzies zal de komende tijd moeten regeren met de steun van één stem meerderheid in het nieuwgekozen par lement. Na de verkiezingen bleek d'at de twee partijen die de regeringscoalitie uitma ken over twee stemmen meer beschik ten dan de oppositie. Na aftrek van de voorzitter bleef er maar één stem over. Australische politici verwachten al gauw nieuwe verkiezingen. Zij geloven niet dat er met een zo geringe meer derheid te regeren valt. President Kennedy en zijn echtgenote hebben hun bezoek van drie dagen aan Venezuela en Colombia beëindigd en zijn maandag in Washington teruggekeerd. In beide steden is de Amerikaanse president uitbundig door de bevolking toegejuicht. Thuisgekomen bleek Kennedy een zware verkoudheid te hebben opgelopen. De postzegels die de Nederlandse An tillen ter gelegenheid van de zilveren bruiloft van Koningin en Prins zullen uitgeven, verschijnen niet op 7 januari, maar op de 31ste. Naar wordt meege deeld is de uitgifte om technische re denen uitgesteld. dan volgens het plan van de regering. De twee andere partners in het geor ganiseerd overleg, de Centrale van de hogere ambtenaren en het Ambtenaren- centrum, zijn wel akkoord gegaan met de voorstellen van minister Toxopeus. Deze zal nu op korte termijn de be slissing bekend moeten maken, want als men eind januari de verhoogde sala rissen wil uitbetalen, dan moeten de gegevens vóór 20 december bekend zijn bij de rijksdienst voor de mechanische administratie. Het motief van de regering om de hogere ambtenaren het zwaarste accent te geven, is dat zij moet voorkomen dat deze mensen een betrekking in het bedrijfsleven aanvaarden. In ver houding tot het vrije bedrijf worden deze hogere ambtenaren, ook na de salarisverbetering, nog maar matig bezoldigd. In de besprekingen van gisteren zijn ook de posities van de groepen met nog een kennelijke achterstand: de belas tingambtenaren en het politiepersoneel, ter sprake geweest. Het overleg over hun salarissen zal nog worden voortgezet, zo werd be sloten. ELISABETHSTAD (Reuter) De Katangaanse president Tsjombe was gisteravond op weg naar de grens van Noord- Rhodesia voor een onderhoud met de Congolese premier Adou- la. Volgens Nyembo, de Katan gaanse minister van voorlich ting, zou er reeds een voor lopige wapenstilstand tussen de Uno en Katanga van kracht zijn. Van onze correspondent LEEUWARDEN. De Wadden zee en de binnenwateren in de noordelijke provincies zijn door de ijsgang en de lage waterstand moeilijk bevaarbaar geworden. Vooral het verkeer naar de eilan den is moeilijk. De veerdiensten naar Ameland en Schiermonnikoog ondervinden grote vertraging. De ijsgang heeft een groot aantal bakens langs de vaar route weggevaagd. De schepen die nog naar Schiermonnikoog varen, maken gebruik van de nieuwe stei ger. Die zou pas in het voorjaar in gebruik worden genomen, maar de oude steiger is door de lage water stand niet meer bereikbaar. Drijfijs Op het IJsselmeer komt praktisch nog geen ijs voor. De vaart op het Veluwermeer ondervindt echter al vrij veel hinder van drijfijs. Benoorden de lijn Leeuwarden-Gro- ningen komt in de binnenwateren licht tot middelzwaar drijfijs voor, de vaart is daar beperkt. In Drente en Overijsel is de situatie slechter. Over het algemeen is op de kleinere rivieren en kanalen geen verkeer mo gelijk. Er is daar veel middelzwaar vast ijs geconstateerd. Uitzonderingen vormen onder meer de Drentse Hoofd vaart, het Meppelerdiep en het Zwar te water. De toestand in het westen en zuiden van ons land is normaal. DJAKARTA (Reuter/AP) Met meer dan normale aandacht is giste ren, aan de vooravond van het „be vel" van president Soekarno, de toon beluisterd van de verklaringen die die dag in Indonesië zijn afgelegd. Die verklaringen klonken vooral onder invloed van de inval in Goa onheilspellend, maar een ondub belzinnige aanwijzing voor Soekar- no's voornemens was er niet in af te luisteren. Over Goa zei de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken, Harsono: „Er kan geen compromis zijn met het kolonialisme. Daar waar nog koloniale problemen bestaan is het voor het volk soms mogelijk zich zelf of een deel van de natie voor een beperkte pe riode op te offeren. Maar als het evi dent wordt dat de koloniale mogend heid in kwestie nieit van plan is ook maar een jota toe te geven, dan moeten alle middelen worden gebruikt om de situatie op te lossen". Gereed De minister van defensie, Nasution, zei op een bijeenkomst in Soerabaja dat Soekarno op het punt stond bevel te ge ven westelijk Nieuw-Guinea te „bevrij den", „Het is wel duidelijk dat onze taak dan zwaarder zal zijn dan ooit te voren. Wij moeten gereed staan om West-Irian te bevrijden. Ik vertrouw er op dat wij allen, en in heit bijzonder de krijgsmacht, in staat zullen zijn de ko mende opdracht uit te voeren". President Soekarno is gisteren in Djokjakarta aangekomen, waar hij he denochtend vroeg zijn „bevel" zou ge ven. Hij verklaarde gisteren: „Wij heb ben de vrede lief. maar wij houden nog meer van de vrijheid. Als een land druk op ons oefent, hebben wij dan niet het recht hetzelfde te doen Dertig Indonesische ministers, 28 arn- FRANKFURT a. MAIN (DPA) De monetaire ïeserves van de Westduitse centrale bank zijn in de op 30 novem ber geëindigde week voor het eerst sinds 6 oktober weer gestegen, en wel met 427 miljoen tot 27.114 miljoen mark. De goudvoorraad bleef 14.424 miljoen mark. De banbiljettencirculatie ver meerderde met 3.459 miljoen tot 23.126 miljoen mark. bassadeurs en veertien gezanten zouden vandaag in Djokjakarta bijeenkomen om de rede van Soekarno aan te horen Intussen zijn de Indonesische 'strijd krachten ruim vijfhonderdduizend man in staat van alarm gebracht. Beurs flauw Op de Amsterdamse beurs was de avotidhandel gisteren in afwachting van de rede van Soekarno bijzonder flauw gestemd. De handel was zeer gering aangezien niemand, ook op het lagere koersgeil, tot aankopen overging. Ko ninklijke Olie verloor in de avondhan- del 2,50 of 12Va punt, Unilever 8,40 of 42 punten en Philips en Hoogovens ieder 10 punten. EELDE. De 73-jarige heer J. Kern uit Groningen is gisteren bij het schaat sen op het Noordwillemskanaal onder Eelde door het ijs gezakt en verdron ken. De brugwachter probeerde hem nog te waarschuwen dat het ijs daar nog zwak was, omdat daar zondag nog een wak was gehakt. Op een onbeveiligde spoorwegovergang in Drunen is gistermiddag een vracht auto tegen een trein gebotst. Twee in zittenden van de wagen werden licht ge wond. De weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot Droog en op de meeste plaatsen overwegend zon nig weer met lichte vorst en zwakke wind. vanavond: Mies je: Nieuwe skibroek, nieuwe schaatsen, kort jasje 20 december: zon op 8.45, zon onder 16.30; maan op 15.53; maan onder 6.38.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1