Waarschuwingen aan Nehroe vergeefs Dokter uit \mstelveen redder in volle zee I 500 KINDEREN IN HEL VAN VUUR PRETTIGE WASDAG KT SUNIL Troepen, en tanks vliegtuigen rukken op naar hoofdstad van Portugese enclave AMERIKA KANS OP GESPREK DIPLOMATIEKE BANDEN MET LIEFDE VERSTERKT WOONWAGEN GING IN VLAMMEN OP Geen bonus -- beroering bij Avro Voorstel voor lening Uno nufmsul Rode dreiging neemt toe in Achter-Indië Geweld tegen geweld in Zuid-Afrika De Bilt: Zon PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Hn. NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Nieuwe partij in West-Duitsland Lichtstoring trof nieuwsdienst Rode steun Nieuw-Guinea Ring om hoofdstad Evacuatie Circustent vloog in brand MINSTENS HONDERD DODEN Lij k van man gevonden Ijoodwffl Vorst blijft Directeur: JACQ. DE SMIT: Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Riem 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901 Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224 Tcrneuzen, Nieuwstraai 40, Postbus 53. tefefoon 011503189, Zierikzee. Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeenwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 1 0,56 per week, 7,— per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kaboutera T cent per woord met een minimum van 1 1,—j 16e jaargang No. 5036 Maandag 18 december 1961 INDIË VALT GOA BINNEN Van een onzer verslaggevers BOTTERDAM. Een Neder landse dokter is gisteravond op de Atlantische Oceaan overgestapt op een Engelse tanker om hulp te verlenen aan de kapitein van dat schip, die ernstig ziek was. Het was dokter J. P. Hofsté uit Am stelveen, die in volle zee van het passagiersschip Prinses Margriet werd overgeroeid naar de Naess Pioneer van Norness Shipping Company op Bermuda. Het passagiersschip van de Oranjelijn te Rotterdam was op weg van Montreal naar Le Havre, toen het zondagmiddag in de buurt van Lands End een radiobericht op ving van de Naess Pioneer. De Britse tanker vroeg dringend om een dokter die ook beschikte over bloedplasma. De gezagvoerder Alister Mclnnes had een maag bloeding. 110 MIJL TERUG Het schin bevond zich vrij dicht bij de Scilly eilanden, maar het kon door machineschade slechts een snelheid van vijf mijl ontwik kelen. Aanvankelijk werd geprobeerd van de wal af een dokter naar de Naess Pioneer te brengen. Het schiD bleek echter voor een heli kopter te ver van Lands End ver wilderd. Kapitein, J. Groeneweg van de Prinses Margriet aarzelde niet. Hii wendde de steven en koerste 110 miil terug, 's Avonds om' tien voor zeven was dr. Hofsté aan boord van de tanker. Het Nederlandse passagiersschip vervolgde direct zijn reis naar Le Havre, waar het in plaats van van ochtend pas om drie uur vanmid dag wordt verwacht. De scheeps dokter kon op de tanker worden achtergelaten, omdat de Prinses op deze thuisreis geen passagiers aan boord had. Het schip maakte voor het in vallen van het winterseizoen zijn laatste reis naar Canada. In af wachting van de vorst op de Grote Meren was het zo lang mogelijk m Montreal gebleven om lading in te nemen. De passagiers werden overgeboekt op het zusterschip Prinses Irene, dat inmiddels in Rotterdam is aangekomen. Dokter J. Pil. Hofsté in een ogenblik dat hij minder zorgen aan het hoofd had dan gisteren. OUD-BEIJERLAND. Jan Vetalo (40), handelaar en reparateur van weeg schalen zit sinds zaterdagavond met vrouw en zeven kinderen in een woon wagen, die al negen mensen een onder dak moet geven. Zijn eigen woonwagen is die avond omgevallen en in brand geraakt door dat de inhoud van de kachel door de wagen rolde. De heer Vetalo was met zijn zwager bezig zijn rijdend huis te verzetten naar een stuk bouwterrein in Oud Beijerland. De zwager trok de wa gen achter zijn auto voort. De woonwa gen kantelde, toen een van de wielen in een diepe kuil kwam. Gillend van angst vlogen zijn vrouw en zeven jon ge kinderen, die tijdens het transport de warmte hadden opgezocht, de wagen uit. Even later was er van het vehikel niets meer over dan het beschadigde onderstel. De bevolking van Oud Beijerland stak het getroffen gezin de helpende hand toe. Er werden kleren verzameld en het Rode Kruis gaf dekens. Aan de onhoud bare toestand in het nieuwe onderkomen probeert de gemeente een eind te ma ken door een leegkomend huis voor het gezin Vetalo vrij te houden tot het een nieuwe woonwagen heeft. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM. Het personeel van de Avro is in beroering geko men door het onverwachts annule ren van de toegezegde kerstgratifi catie van twee procent. De afgelo pen jaren werd deze bonus ook uit gekeerd. Het besluit van het be stuur houdt verband met de uitke ring van de 2Vz procent ineens, het povere resultaat van de maanden lange onderhandelingen over de sa lariseisen van het radio- en televi- siepersoneel. Na het bekend worden van de uit- ing van de 2% procent trok de directeur van de Avro, de heer Rep- ko, de toegezegde kerstgratificatie in en na bewogen vergaderingen van het dagelijks bestuur en het alge meen bestuur op vrijdag en zaterdag jl. is zijn voorstel aanvaard. Plei dooien van de penningmeester en de administrateur van de Avro, respec tievelijk de heren Timmer en Bom- menaar, noch een brief aan de groepsraad waarin op herziening van het standpunt van de directeur werd aangedrongen, mochten baten. VAAG De voorzitter van de Avro, de heer Roëll, deelde ons desgevraagd mee: ,,Wij kunnen dit jaar de gratificatie niet uitkeren in verband met de re gelen die zijn vastgelegd in de grondwet van de Nederlandse Radio Unie. Het spijt mij dat ik mij zo vaag moet uitdrukken, maar het is zo'n gevoelig terrein. Meer kan ik niet zeggen." Deze vage argumentatie van de voorzitter heeft het personeel bijzon der opstandig gemaakt want, zo voert men aan: ,,Het wil er bij ons niet in dat onze voorzitter de vorige jaren de grondwet zo maar heeft overtre den". DWANG Men is ervan overtuigd dat dwang van buiten af het bestuur tot deze beslissing heeft gebracht, met name de andere omroepverenigingen, waar van het personeel na het bekend -.vor- den van de voorgenomen kerstgratifi catie bij de Avro bij hun besturen meteen op eenzelfde bonus heeft aan gedrongen. Alleen de KRO heeft zich van deze druk niets aangetrokken en keert liefst acht proc. t uit aan haar personeel. De teleurstelling onder het perso neel van de Avro is des te groter nu bekend is gemaakt dat de Avro het afgelopen jaar een ledenwinst van dertien procent heeft geboekt. „Wij menen dat wij in de eerste plaats een steen hiertoe hebben bijgedragen." -*■ Twee ambassades hebben nau were betrekkingen aangeknoopt. Daarvoor zorgden Alexandro Tapia, zoon van de vice-president van Panama en Andreina Miliani, doch ter van de eerste secretaris van de ambassade van Venezuela in ons land. Zaterdagmiddag werd in Den Haag het kerkelijk huwelijk voltrokken. Dat ook in den vreemde het geluk kan worden gevonden, bewijst deze foto van het stralende Zuidameri- kaanse paar na de voltrekking van het huwelijk. (Ingezonden mededeling) DORTMUND (Reuterl. Achter gesloten deuren zijn zaterdag in Dort mund besprekingen gevoerd over de op richting van een nieuwe politieke par tij. Van het oprichtingscomité maakten verscheidene politici deel uit die onlangs uit de leiding van de Duitse Rijkspartij zijn weggelopen omdat zij vinden dat die partij de Navo te zeer is genegen. De besprekingen in Dortmund had den tot resultaat dat op 14 januari in Hagen de nieuwe partij de Duitse Vrijheidspartij formeel zal worden j opgericht. Een van de leden van het oprichtings- j comité heeft verklaard dat de nieuwe partij bij de rechtervleugel zal gaan ho ren en dat z:j de gewapende neutraii teit van Duitsland zal steunen. CRISIS NIJPEND NEW YORK (Reuter). Acht leden van de Uno waaronder Nederland hebben zaterdag bij de begrotings commissie van de Uno een voorstel ingediend om de secretaris-generaal, Oe Thant, te machtigen een obligatie lening van tweehonderd miljoen dollar uit te schrijven. Deze lening zou een einde maken aan de financiële moei lijkheden waar de Uno in is geraakt doordat verscheidene landen weigeren hun bijdrage in de onkosten die in Congo worden gemaakt, te voldoen. Volgens het voorstel van de acht lan den zou er twee procent rente op c'e obligaties moeten worden betaald; zij zouden moeten worden afgelost in 25 termijnen van een jaar. De obligaties zouden moeten worden aangeboden aan de leden van de Uno, aan enkele bijzondere agentschappen, aan officiële instituten in Amerika en aan stich tingen. ROOD BEZWAAR De gedelegeerde Alexei Rosjtsjiw van Rusland dat weigert iets bij te dragen aan de operaties in Congo voerde als bezwaar tegen het voorstel van de obligatielening aan dat landen die er aan deel zouden nemen meer in de Uno te zeggen zouden kuh-nen krij gen dan de andere. De Engelsman Hodges legde er nog even de nadruk op dat wat er ook zou worden gedaan om een einde te ma ken aan de financiële crisis van de Uno. het in geen geval de landen die achterstallig zijn gebleven met hun betalingen zou ontslaan van hun ver plichting alsnog te betalen. Het lid Volgens vader Vetalo is de strop ver- vestigde er de nadruk op dat de nieuwe groot door het verbranden van een por-1 partij niet de belangen van de voormali- temonnee met achthonderd gulden. ge nazi's zal vertegenwoordigen. Van onze correspondent HILVERSUM. Een transforma tor-storing zaterdagmorgen vroeg om half zeven schakelde alle lichten in de Hilversumse omroepstudio's en in de villa van de radionieuwsdienst uit. In de studio's wordt onder dergelijke om- ïtandigheden automatisch overgescha keld op noodaggregaten, maar de ra- lionieuwsdienst beschikt niet over een dergelijke noodoplossing. Daarom zijn de nieuwslezer en zijn nieuws de ze zaterdagmorgen per auto naar de VARA-studio gereden. Het laatste nieuws in de radio-nieuwsdienst-huis vesting was bij kaarslicht geredigeerd. Hilversum weer van stroom voorzien. Om even over zeven uur was geheel NEW DELHI (Reuter) In weerwil van de dringende waarschuwingen van Oe Thant, de secretaris-generaal van de Uno en van president Kennedy, heeft de Indische pre mier Nehroe zijn toevlucht tot geweld genomen om de kwestie-Goa op te lossen. Gisteren zijn Indische troepen, gesteund door vliegtuigen, oor logsschepen en tanks, de kleine Portugese enclave op de Westkust van Indië binnengevallen. Op drie punten trokken de Indische troe pen de kolonie binnen na een zwaar artilleriebombardement. Ook de twee andere Portugese bezittingen op de Indische kust, Damao en Diu, zijn aangevallen. Het hoofd van het plaatselijke Portugese bestuur in het kleine Diu had zaterdag al verklaard dat er in geval van een invasie geen tegenstand geboden zou worden. Terwijl de granaten nog op Portu gees gebied insloegen lieten vliegtui gen van de Indische luchtmacht dui zenden pamfletten vallen boven Goa. Daarin werd de bevolking op de hoogte gebracht van de inval: „De verdedi gingstroepen die nu bij u zijn, zijn er voor uw bescherming. Het is hun taak de eer en de veiligheid te verdedigen van het vaderland waarvan ge zo lang gescheiden zijn geweeset." Het volk van Goa wordt gewaar schuwd om waakzaam te blijven tegen de euveldaden van de Portugese over heersers: „De Portugezen zullen alles doen wat zij kunnen om van - Goa een puinhoop te maken en de bevolking in ellende achter te laten. Wat er ver der gebeurt kan hun niet schelen, want zij weten, dat zij moeten ver trekken." De actie van het Indische leger werd luide toegejuicht door een hoge gast uit de Sowjetunie, president Leonid Brezjnef, die een bezoek van twee weken aan Indië brengt. „Mijn land steunt Indië van ganser harte bij zijn pogingen om de Portugese enclaves te bevrijden en in te lijven", zei hij Anderhalf uur nadat Krisjna Menon, de Indische minister van defensie, in de vroege ochtend bekend had ge maakt dat de zeventiende divisie in drie colonnes Goa was binnengerukt, was het nog -niet duidelijk of de Por tugezen tegenstand boden. Al voor het begin van de opmars had het Indische persbureau bekend gemaakt dat de gouverneur van de kolonie met zijn staf was gevlucht naar Pakistaans grondgebied en vandaar zou terug keren naar Portugal. Dit bericht was echter met verontwaardiging in Lissa bon tegengesproken. Portugal heeft in zijn Indische bezit tingen ongeveer tienduizend man aan troepen, waaronder bataljons Afrikaan se soldaten. Het was bekend dat Indië langs de grens van Goa meer dan der tigduizend man had samengetrokken. De Portugezen hebben steeds volgehou den dat zij tot het uiterste tegenstand zouden bieden. heeft, naar in zijn onmiddellijke omge ving verluidt, drie weken nodig gehad1 om tot een besluit te komen. Enkele uren voor het bevel tot de opmars werd gegeven twijfelde hij nog. Hij zou het besluit, ,,het moeilijkste uit de veer tien jaar dat ik premier ben", tenslot te met tegenzin hebben genomen om dat er geen andere wegen meer open stonden voor de bevrijding van het volk van Goa. Nu dat besluit dan eenmaal is ge nomen, verwacht d'e Indische leger leiding dat de strijd niet langer dan 48 uur zal duren. Van onze correspondent WASHINGTON De Ameri kaanse regering ziet mogelijk heden voor overleg tussen Ne derland en Indonesië in de om standigheid dat beide landen zich uitgesproken hebben voor resoluties, waarin dergelijk overleg was vervat. Het eerste deel van de zgn. resolutie van Brazzaville, die door Nederland werd gesteund, sprak van Nederlands-Indo nesisch overleg. Wel was dat deel ge bonden aan de uitvoering van het twee de deel, dat voorzag in de uitzending van een commissie van onderzoek naar Nieuw-Guinea indien dat overleg on vruchtbaar zou blijken, maar voor het overleg zelf werden de standpunten van beide partijen buiten beschouwing ge laten. Ook de Indische resolutie, die voor Indonesië aanvaardbaar was, sprak daar geen oordeel over uit. Begin Naar Amerikaans oordeel zou trouwens bespreking van de voorwaarden, waar van bii overleg zou moeten worden uit gegaan, al een periode van gedachten- wisseling inluiden. Men zou naar het in zicht van de Amerikanen derhalve kun nen concluderen dat beide partijen zou den kunnen bewilligen in overleg, waar bij een nadere omschrijving van de we derzijdse standpunten zou worden ver meden. Daar ligt. zo meent men in Washington, een basis waarop een gedachtenwisse- ling tussen beide partijen zou kunnen beginnen en waarbij bevriende naties, waartoe de Verenigde Staten kunnen worden gerekend, desgewenst zouden kunnen worden betrokken. In Washing ton is men voorts van oordeel dat de in terimfase, voorafgaand aan eventuele oplossingen, zich nog altijd beter in in ternationaal kader zou kunnen afspelen, v Beweging Er is geen reden aan te nemen dat de Verenigde Staten hun houding sedert de afsluiting van het debat in de Alge mene Vergadering hebben gewijzigd. Men blijft in Washington waardering koesteren voor de wijze waarop de Ne derlandse regering het probleem uit zijn vastgevroren positie heeft gelicht. Dat heeft meer mogelijkheden geopend om uit de inzake Nieuw-Guinea bestaande impasse te geraken, dan bij vele„andere problemen het geval is. Er zit tenslotte, zo zei men mij, beweging in en het zal zaak zijn deze impuls ver der aan te moedigen, zonder overbodige overhaasting of druk. Overigens meent men in Washington dat het geven van een voorstelling van zaken als zouden de Verenigde Staten zich in elk opzicht met het Nederlandse standpunt hebben verenigd, niet bevorderlijk is voor het streven om de neiging van partijen naar overleg te vergroten. Als vriend Naar Amerikaans oordeel kunnen de Ver enigde Staten dit doel het best dienen indien de regeringen van Nederland en Indonesië Amerika beide ais vriend be schouwen, wiens enige doel het is voorzover de partijen zich daarmee kunnen verenigen behulpzaam te zijn bij de pogingen om het conflict over Nieuw-Guinea tot wederzijdse tevre denheid op te lossen. Je mag wel eens een schone handdoek omslaan als je naar de deur gaat! Het schijnt dat zij aan de grens geen tegenstand wilden bieden om hun troe penmacht niet te veel te moeten ver spreiden. Om Panjim, de hoofdstad van Goa echter zouden zij een ring van troepen hebben gelegd met de opdracht stand te houden. Tot enkele uren voor de inval is er geprobeerd Nehroe te doen afzien van zijn plannen. Voor de derde maal in een week had de Amerikaanse ambassa deur in New Delhi een bezoek aan Nehroe gebracht. Andere landen van het Westelijke blok hadden de Indische premier eveneens bezworen om onder handelingen te verkiezen boven geweld. Oe Thant, de secretaris-generaal van de Uno, had niet alleen op Nehroe een beroep gedaan om.geen geweld te ge bruiken, maar ook op de Portugese re gering. Portugal zelf had zich tot de Uno gewend met een verklaring waar in werd gezegd dat de Indische bewe ringen over provocaties aan de grens geen enkele grond hadden en slechts dienden om Indië een voorwendsel te verschaffen voor een gewapende actie tegen Goa. Ook had Portugal een be roep gedaan op de paus om tussenbei de te komen. De Portugese regering had al enige tijd geleden opdracht gegeven, de bur gerbevolking, voor zover zij daarop prijs zou stellen, in veiligheid te bren gen. Enige schepen met burgers uit de kolonie zijn op weg naar Portugal. Daarop bevinden zich niet alleen Por tugezen, maar ook inheemsen. Er wordt op ras of godsdienst bij de evacuatie niet gelet. De geregelde vluchten tussen Goa en Karatsji zijn stopgezet om vliegtui gen vrij te maken voor versnelde ont ruiming van de hoofdstad. De winkels waar petroleum en kaarsen worden ver kocht werden kort na het begin van de invasie bestormd omdat men verwacht te dat de stroom spoedig zou uitvallen. Er zijn namelijk uit verscheidene de len van de kolonie opstanden- gemeld van Indisch-gezinde elementen, die landmijnen leggen op de wegen waar langs Portugese troepenbewegingen worden verwacht. Er worden voorto'u- nend bomaanslagen gepleegd en alle openbare gebouwen worden streng be waakt. Premier Nehroe die persoonlijk de beslissing heeft genomen om Indische troepen tegen Goa te laten oprukken, NITEROI (Reuter) De feestelijke kindervborstelling van het Gran Circo Norte Americano heeft gistermiddag rouw gebracht over de Brazi liaanse stad Niteroi. Tijdens de voorstelling brak er een felle brand uit. Die heeft aan vele tientallen kinderen en aan verscheidene volwassenen het leven gekost. Gisteravond waren er 61 lijken geborgen. De bergings- ploegen verwachtten echter dat het dodental zeker tot over de honderd zou stijgen. WASHINGTON (A.P./Reuter) Ongeveer tezelfdertijd dat Amerika ter versterking van de Zuidvietnamese strijdkrachten een vliegdekschip met veertig helikopters en vierhonderd Amerikaanse technici naar Saigon zond, liet het State Department in Washington een witboek over de situatie in Zuid-Vietnam verschijnen. Dit behelsde een waarschuwing aan de vrije wereld dat de communistische dreiging in Achter-Indië, en speciaal in Zuid-Vietnam, steeds groter wordt. Duidelijk laat men uitkomen hoe reëel dat gevaar wordt wanneer ooit Zuid- Vietnam in handen van de communisten zou zijn gevallen en aangrenzende staten als Laos, Cambodja en Thailand betrek kelijk open zouden liggen voor rode aan vallers. Het machtsevenwicht zou vol gens het witboek daardoor gevaarlijk in het nadeel van de vrije wereld komen te liggen. Bevrijding De tekst is uitgebreid met reproduk- ties van buitgemaakte documenten, waar uit blijkt dat de „bevrijdingsbeweging" in Zuid-Vietnam geleid en gesteund wordt door de Noordvietnamese commu nistische partij in Hanoi. Honderden officieren en manschappen komen per maand uit Noord-Vietnam Zuid-Vietnam binnen om deel te nemen aan de steeds heviger wordende guerilla. De infiltran ten maken daarbij gebruik van een be trekkelijk veilige weg over Laotisch grondgebied dat reeds onder controle staat van de communistische Pathet Laobeweging. Russische vliegtuigen laten in Laos met parachutes voorraden voor de Pathet Lao en de guerülastrijders in Zuid-Vietnam neer. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken stelt ten slotte dat het duidelijk is dat Noord-Vietnam de ver dragen van 1954, waarbij algemene vrije verkiezingen voor het vroegere Franse Indo-China in het vooruitzicht werden gesteld, heeft geschonden. De verkie zingen konden door de tegenkanting van Hanoi nooit worden gehouden. Het witboek is kennelijk niet alleen als waarschuwing aan de vrije wereld bedoeld, maar ook als middel tot druk op de internationale controlecommissie (waarvan Indië de leiding heeft), die werd ingesteld om toezicht te houden op de naleving van het akkoord van 1954. (Ingezonden mededeling) HEERLEN. Een passerende auto mobilist heeft gistermorgen op de pro vinciale weg HeerlenSimpelveld het lijk gevonden van de 24-jarige H. Du- pont uit Bochholz. Vermoedelijk was hij enige uren daarvoor met zijn scoo ter geslipt. B1NNENVERINGBED bet beste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector fflrftet fabrieken Zevenbergen JOHANNESBURG (Reuter) In vier grote Zuidafrikaanse steden zijn sedert dit weekeinde wachtposten geplaatst bij alle openbare gebouwen. Zondagnacht waren er nl. verscheidene bommen in Kaapstad, Johannesburg, Pretoria en Port Elisabeth ontploft, waarbij één neger om het leven kwam en een andere zwaar gewond werd. De politie neemt aan dat de explosies het werk zijn van een nieuwe organisatie tegen de apartheid, die zich zelf in vlugschriften heeft aangediend als „Oekonto we siswe" oftewel in de taal van de Zoeloe's ,,'s Lands speer". Deze „organisatie van weerbare Afrikanen" wil naar haar zeggen strijden voor vrij heid en democratie met nieuwe metho den, waaronder de beantwoording van geweld met geweld. Het eerste optreden van de Oekonto we siswe viel op Dingaansdag, de her innering aan de nederlaag van de Zoeloe koning Dingaan tegen de Boeren in 1838 bij de Bloedrivier in Natal. De tent van het kennelijk niet zo erg grote Gran Circo was voor de matinee van gisteren gevuld met ongeveer vijf honderd bezoekertjes; velen van hen waren begeleid door vader of moeder. Op het tentdak scheen de nog felle namiddagzon. Het wellicht oude en wat verweerde tentdoek heeft doordoor vlam gevat. Brandend vielen de stuk ken zeildoek op het jonge publiek. Bij na tegelijkertijd vlogen ook de tentdoe ken zijkanten van het circus in brand. Paniek De vijfhonderd kinderen zaten van het ene ogenblik op het andere in een hel van vuur, vuur dat hen van alle kanten omvatte, vuur, dat op hun hoofden viel. De kans op ontsnapping uit het he vig brandende, snel instortende circus zou voor volwassenen, als zij tenmin- te hun zenuwen de baas zouden blijven, al gering zijn. Voor de onmiddellijk in paniek rakende kinderen was de kans nog kleiner. Honderden van hen kon den dan ook niet meer ontsnappen. Niteroi is een betrekkelijk grote plaats. De stad ligt aan de Guanaba- rabaai, tegenover Rio de Janeiro. De brandweer van de stad was er vlug genoeg bij, maar er viel niets meer te redden of te blussen voor de brand weerlieden, evenmin voor hun colle ga's van het korps van Rio de Janeiro die te hulp schoten. De brandweer mensen konden niets doen dan de res ten van het circus blussen, om daarna de slachtoffers te bergen. Over het radiostation van Rio de Janeiro werd een verzoek om hulp uitgezonden. Er waren artsen nodig, ambulances, verband, zalf en bloed plasma. Met een pont werden rode- kruisploegen vanuit Rio over de baai naar Niteroi gebracht. Van alle kan ten werd ook over de weg hulp ge stuurd. Het werk van de bergingsploegen ging intussen door. Steeds werden nieuwe slachtoffers gevonden. Wanho pige politiemannen van Niteroi meen de gisteravond laat zelfs dat er meer dan tweehonderd doden zouden zijn. (Ingezonden mededeling) DAGELIJKS al het bouwnieuws In DAGBLAD COBOUW Het vakdagblad voor de bouwwereld ABONNEMENTEN COBOUW, POSTBUS 1067, DEM HAAS De weersverwach ting van het K.N.MX in De Bilt, geldig tot van avond: Weinig of geen bewolking. Zwak ke tot matige zuid oostelijke wind. Overdag lichte vorst. MIESJE: Ik heb pijn in m'n kuiten, 19 december: zon op 8.45, zon onder 16.29; maan op 15.18, maan onder 5.27. Van onze weerkundige medewerker Tijdens het weekeinde heeft de verdeling van de luchtdruk zich zodanig gewijzigd dat zeker nog op enkele dagen vorst moet wor den gerekend. Toch is het voor treffelijk winterweer; veel zon en weinig wind, terwijl er geen sneeuw ligt om het verkeer te belemmeren en ook de mist ont breekt. Zondagmorgen negen uur vroor het op het vliegveld Twente tien graden, negen uur 's avonds vroor het in de oostelijke provincies alweer zeven graden. Het is giste ren overal blijven vriezen, in de oostelijke provincies was de hoog ste temperatuur vier graden vorst. Het gebied van hoge druk heeft zich de laatste dagen via Polen en Noord-Duitsland in onze richting verplaatst. In Polen vroor het zon dagnacht meer dan twintig graden, in Noord-Duitsland tien tot vijf tien graden. Tot aan de Zwarte Zee en de Middellandse Zee is de vorst doorgedrongen, sneeuwbui en zijn ook uit Italië gemeld. Maar een dergelijke strenge winter blijft ons voorlopig nog be spaard. Het ijs dat zich nu op slo ten en plassen vormt zal door het ontbreken van wind en sneeuw van een goede kwaliteit zijn voor de schaatsenrijders.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1