BRIEF OVER N.-GUINEA Katanga verwacht offensief van Uno BUfHBu! Laatste verzoeningspoging van Portugal mislukt Engeland en Amerika doen beroep op partijen Ertstanker boort zich in steiger LUISTERRIJK HOFBAL IN ATHENE Aanval van OAS op drijvend zendstation Overval na vechtpartij mislukt ONVERWACHT BEZOEK VOOR DE TRISTANJCRS - ZIE PAG. 7 Bus met vijftig kinderen botst tegen sneltrein KENNEDY AAN SOEKARNO Machiel V tekent cassatie aan Tsjombe roept op tot totale oorlog Engeland in Ë.E.G. preferenties weg Verzameling van Rockefeller in Hollandia De BiltKoud PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Dankdienst NIEUWE PRESIDENT GEKOZEN IN SYRIË De Gaulle opnieuw voor radio en t.v. Baksteenindustrie bezorgd voor overheidsmaatregelen GEEN TWIJFEL VERBITTERD Nog hoop Ontkenning Textielindustrie verlangt LAATSTE NIEUWS Bemiddeling in Congo LOETOELI TERUG i/.Her graac vilt aantrep j een. Hoge ambtenaren en officier verdacht van oplichting Verse boter duurder, prijs koelhuisboter twintig cent lager Botsing op onbewaakte één dode, één gewonde Oud-SS-ers bekennen moord op 11.000 joden Directeur: JACQ. DE SMIT; Cliefred.: G. J. Breaker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53. tefefoon 011503189, Zierikzee. Havenpark 24. telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* T cent per woord met een minimum van 1,—*, 16e JAARGANG No. 5035 Vrijdag 15 december 1961 INVAL IN GOA AANSTAANDE Van onze correspondent. WASHINGTON. President Kennedy heeft in een brief aan president Soe- karno een uiteenzetting gegeven over de Amerikaanse inzichten in de kwestie Nieuw-Guinea. Dat is be kend geworden door een mededeling van minister Subrandio in Djakarta. In Washington heeft men niet anders kunnen doen dan het zenden van de brief te bevestigen, ofschoon het ge bruikelijk is het strikt vertrouwelij ke karakter van een dergelijke brief wisseling te bewaren, tenzij publi catie door de betrokken staatshoof den is overeengekomen. De inhoud van de brief is overigens ook in Djakarta niet bekend gemaakt. Bij een beschouwing van de Amerikaanse positie inzake Nieuw-Guinea dient in aanmerking te worden genomen, dat de Verenigde Staten zich niet in elk op zicht aan Nederlandse zijde hebben geschaard. Da Amerikaanse woord voerder in de Algemene Vergadering heeft indertijd duidelijk doen uitkomen, dat de Nederlandse voorstellen onvol doende rekening hebben gehouden met Indonesië. Overleg Uit de rede van de Amerikaanse afge vaardigde bleek, dat de Verenigde Staten het gewenst achten Indonesië bij de pogingen tot een oplossing van het probleem Nieuw-Guinea te betrek ken. Zonder als bemiddelaar te willen optreden of in een bepaalde richting druk op de partijen te willen oefenen, hechten de Verenigde Staten toch een dermate belang aan een redelijke op lossing langs de weg van overleg, dat dit punt naar Amerikaanse opvatting centraal dient te worden gesteld. Er is reden aan te nemen, dat dit ook in Den Haag en in Djakarta kenbaar is gemaakt. Betekent dit nu dat de Amerikaanse regering de handhaving van het zelf beschikkingsrecht van de Papoea's achterstelt bij het streven naar over eenstemming, teneinde het conflict uit de wereld te helpen? Beter kan het Amerikaanse standpunt als volgt wor den omschreven: de Verenigde Staten sluiten zich aan bij het hooghouden van het beginsel van zelfbeschikking; aanvaarding van dit beginsel houdt echter niet in dat de Amerikaanse regering zich onvoorwaardelijk plaatst achter elke interpretatie, die de Neder landse regering aan de uitvoering van dat beginsel met betrekking tot de bevolking van westelijk Nieuw-Guinea wenst te geven. Zo blijft voor de Verenigde Staten het streven naar een aannemelijke oplos sing voorop staan, zelfs indien het daarbij raadzaam mocht worden ge oordeeld om de zeilen te reven. Men acht het van het grootste belang een uitbarsting van het conflict te ver mijden. Dreigende taal Intussen is president Soekarno voort gegaan dreigende taal te spreken. De enige taal, die de Nederlandse impe rialisten verstaan, zo zei hij gisteren op een congres van een communis tische vrouwenbeweging, is de taal van het geweld. In onze strijd voor de bevrijding van West-Irian volgen wij de politiek van het scheppen van macht en het gebruiken van macht, zo zei hij. Hij zei Nederland niet te zullen uit nodigen voor besprekingen. Hij wees er op dat hij op 19 december zijn commando zal geven voor het terug winnen van westelijk Nieuw-Guinea. Wanneer ik dat commando geef. zo zei hij, verwacht ik dat het hele land zich zal vormen tot een verenigde macht, die goed voorbereid' is voor de bevrijding van West-Irian. „Als de Uno Nederlandse bezetting van West-Irian goedkeurt", aldus riep hij uit, „dan betekent dat het goedkeuren van het gebruik van wapens op ons grondgebied en dan zullen wij ook gewapende macht gebruiken om West- Irian te bevrijden." ATHENE (Reuter) Een luisterrijk bal voor vijfhonderd genodigden, dat tot vroeg in de morgen voortduurde, vormde het stralend slot van de festivi teiten ter ere van koning Pauls zestigste verjaardag en de ver loving van prinses Sophia en don Juan Carlos. Enkele ogen blikken voor het bal begon, werd deze foto gemaakt. De jarige koning aan de zijde van zijn gemalin, koningin Frederika. Rechts prinses Beatrix en tussen het Griekse vorstenpaar in kroonprins Constantijn. Vierendertig prinsen en prinsessen ook vanuit Rome en Londen waren nog enkele adellijke gasten naar Griekenland gevlogen be wogen zich even later temidden van vele andere prominenten over de dansvloer. Behalve prinses Beatrix was ook prinses Irene op dit onderdeel van het feest tegen woordig. Ter gelegenheid van de verjaar dag van de Griekse vorst werd gistermorgen in de kathedraal van Athene een dankdienst gehou den. die ook door de 34 prinsen en prinsessen werd bijgewoond. Na de kerkdienst kwamen meer dan tweeduizend bezoekers in het paleis de Koning feliciteren. Opvallend was de afwezigheid van prinses Sophia's toekomstige schoonouders, de graaf en gra vin van Barcelona. Zij waren af wezig „om gezondheidsredenen", aldus een mededeling vam de zijde van het hof. Zij werden in Athene vertegenwoordigd door hun doch ter Maria de Pilar. Later zullen zij naar Athene gaan om daar met de Griekse koninklijke familie het kerstfeest te vieren. Afwezig was ook prins Peter van Griekenland, een neef van koning Paul. Tijdens het diner dat aan het bal voorafging, wisselden prinses Sophia en don Juan Carlos verlo vingsringen uit. DAMASCUS (Reuter). De ge matigd rechts georiënteerde Syrische politicus dr. Nazm el Koedsi is giste ren tot president van Syrië gekozen. Hij is de eerste prsident van het tand sinds de breuk met Egypte. Dr. Koedsi werd vrijwel zonder tegen stand gekozen. Hij kreeg 153 van de 172 stemmen. Zijn enige werkelijk bedui dende tegenstander trok zich vlak voor de verkiezing terug. PARIJS. Naar de persdienst van het Elysée bekend heeft gemaakt, zal president de Gaulle aan het einde van dit jaar zich via radio en televisie tot het Franse volk richten. De datum is evenwel nog niet bekendgemaakt. Uit dit laatste zou men de conclusie kunnen trekken, dat hij voor het be palen van de datum het verloop van de geheime besprekingen met de Alge rijnen wil afwachten, in de hoop het Franse volk goed nieuws te kunnen verschaffen, mogelijk zelfs de afkon diging van een wapenstilstand. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Machiel V., een van de ambassadeurs van de suprana tionale organisatie De heilige daad heeft bij de Hoge Raad cassatie aangetekend tegen het arrest van het Amsterdamse gerechtshof. Het hof had V. tot tien maanden ge vangenisstraf met aftrek veroordeeld, omdat hij met zijn vriend Jolle J. n.v. Socrates voor zevenduizend gulden zou hebben opgelicht. Hij was al tijdens de behandeling van zijn zaak op vrije voe ten gesteld, omdat hij al tien maanden en twintig dagen in voorarrest had geze ten. Van onze correspondent ARNHEM. Op de Baksteendag in Arnhem heeft gisteren de voorzitter van de Nederlandse baksteenindustrie, mr. F. B. I. M. Janssen verklaard, dat de be perkende overheidsmaatregelen voor het verbruik van baksteen een nu nog aanwezig „papieren" tekort dreigen te veranderen in een onaanvaardbare reservevoorraad. Mr. Janssen herinnerde er aan, dat er vorig jaar een tekort van 140 mil joen bakstenen dreigde. De regering heeft toen enkele maatregelen getroffen om voldoende bakstenen voor de wo ningbouw te garanderen. Deze zijn vol gens mr. Janssen zo stringent en uitge breid dat binnenkort de steenbakkerijen een te klein afzetgebied zullen krijgen, waardoor de industrie in eën kwetsbare oositie zou geraken. Eigen nieuwsdienst ELISABETHSTAD De strijd in Elisabethstad schijnt stationair ge worden te zijn; het internationale leger beperkt zich in hoofdzaak tot aanvallen uit de lucht om de ver bindingslijnen van de Katanganen te treffen. Algemeen wordt de ver wachting sterker dat de Uno, die haar strijdmacht met steeds meer versterkingen aanvult, binnen zeer korte tijd tot een offensief over de gehele linie zal overgaan. Dat zou ook de reden zijn waarom de Ierse opperbevelhebber van de Verenig de Naties in Congo, de Ierse gene raal Sean McKeown, van Leopold- stad naar Elisabethstad is gevlogen. Ondanks een meer dan dubbele over macht en krachtige steun van lucht strijdkrachten zijn de internationale troepen in Elisabethstad nog steeds niet bij machte geweest een beslissing te forceren. Er zit weinig lijn in de aan vallen van de internationale troepen, die hun voornaamste kracht voorlopig schijnen te zoeken in sluipschutters- vuur of beveiliging van hun eigen positie. President Tsjombe heeft van dit la biele evenwicht gebruik gemaakt om zijn oproep tot een totale oorlog te her nieuwen. In een toespraak bezwoer hij zijn volk te strijden tot het bittere einde voor een onafhankelijk Katanga. „De tam-tam zal vanavond overal de krijgers ten strijde roepen. Het leger Van onze correspondent. PARIJS. De O.A.S. heeft ver moedelijk gebruik makend van een kikvorsman een Frans landings vaartuig in de haven van Algiers met een mijn zeer zwaar beschadigd. Bij deze ontploffing werd één ma troos gedood en drie anderen ge wond, van wie één ernstig. Het landingsvaartuig was door de Franse regering in de haven neer gelegd als een drijvend zendstation, dat zodra de zender van radio-Algiers door sabotage zou uitvallen, onmiddellijk de uitzendingen zou kunnen overnemen. Bij de aanslag heeft de zendinstailatie geen schade opgelopen. Daar de op dracht van het schip geheim was, ver moedt men verraad aan boord. In Frankrijk zelf heeft de O.A.S. zich door een brutale overval van leger- wapens voorzien, In de buurt van het fort Englos (bij Rijssel) had een mili taire nachtpatrouille van twintig man juist zijn dienst geëindigd, toen een auto met burgers voor de kazerne stil hield. Met mitrailleurs hielden twee van de inzittenden de schildwachten in bedwang, terwijl twee anderen de ge weren van de binnenplaats weghaalden en in de auto laadden. De commandant van de nachtpatrouille bleek na afloop van de overval verdwenen te zijn. Vrij zeker is hij de organisator van de over val geweest. van krijgers in het oerwoud zal gehoor geven aan de stamvaderlijke oproep van onze aloude tam-tam. Dan. zullen de giftige pijlen onze tegenstanders vel len zodat er geen vreemde soldaat meer in Katanga zal zijn, .behalve als lijk". Zeer belangrijk element in de strijd Is de propaganda die van beide kanten fanatiek wordt bedreven. Het is niet uit te maken wat er waar is van berichten dat ziekenhuizen met mortiervuur wor de bestookt, vluchtelingenkampen wor den beschoten en Rode-Kruisfunctiona- rissen worden ontvoerd. De beschuldigingen komen van over en weer en slechts in één geval lijkt er enige zekerheid te zijn gekomen: die van de luchtaanval op de mijninstalla ties bij Jadotstad. Buitenlandse journa listen hebben na een bezoek aan de beschadigde gebouwen verklaard er niet meer aan te twijfelen dat vliegtui gen van de Uno deze voor Katanga zo belangrijke fabrieken hebben willen vernietigen. De gevonden scherven van bommen en granaten waren van de zelfde herkomst als die uit Elisabeth stad na een luchtaanval van de Uno op een Katangaanse stelling. Daar en elders in Katanga hebben de Zweedse straaljagers dertien loco motieven vernield, zodat het treinver keer is komen stil te liggen op de on geregelde verbinding met Ndola in Rhodesië na. Ook gisteren arriveerde er in Rhodesië weer een trein met drie honderd Belgische vluchtelingen, allen vrouwen en kinderen, op doorreis naar Brussel. Vele van de vrouwen toonden zich verbitterd over de ho-uding van de internationale troepen in Elisabeth stad, vooral over die van de Indische Ghurka's. Een Frangaise zei: „Niemand is veilig voor de Unotroepen, zij schie ten op alles wat maar beweegt". Een vijftigtal artsen uit Elisabethstad, ver-* ontwaardigd over het harde optreden van de Uno in Katanga, heeft in Brus sel stappen laten doen om Oe Thant secretaris-generaal van de Uno, en en kele andere leiders van de volkeren organisatie voor de rechter te dagen wegens „oorlogsmisdaden". Van onze correspondent LONDEN. Hoewel de Brit se en de Amerikaanse regering op Indië en Portugal gisteren een dringend beroep hebben gedaan om af te zien van het gebruik van geweld om het be twiste Goa, zijn er tekenen die erop wijzen dat Indië op het punt staat de kleine Portugese enclave binnen te rukken en te overmeesteren. Rondom Goa ligt sinds enkele dagen een ring van Indische troepen, in totaal 30.000 man. Reeds hebben Indische straaljagers verkenningsvluch ten boven Goa gemaakt en het is al een paar maal tot ernstige incidenten aan de grens van de Portugese kolonie gekomen. De Britse Hoge commissaris in de Indische hoofdstad heeft gisteren na mens de Britse regering Indië gewaar schuwd tegen een gewelddadige „bevrijding" van Goa. De Britse regering wenst niet te zien dat een lid van' het Gemenebest (In$ië) en Engelands oudste bondgenoot '(Portu gal) in een bloedige strijd verwikkeld geraken over een kwestie die op de een of andere manier via onderhande lingen kan worden geregeld. Ongeveer tegelijkertijd heeft de Amerikaanse ambassadeur in New Delhi een beroep gedaan öp de Indische regering om van geweld af te zien. De toon van dit beroep was zodanig dat de Amerikanen gisteravond nog alle hoop hadden dat de Indische regering op het laatste ogenblik zou afzien van een gewapende actie. Wat echter tot pessimisme stemde was de geschiedenis van een „geheime brief" die de regering van Portugal aan de Indische regering zegt te heb ben gezonden. Deze brief behelst ver moedelijk een Portugese poging om het geschil in der minne te schikken. Het stuk werd verzonden via de Brazili aanse ambassade in New Delhi omdat Brazilië de belangen van Portugal in Indië behartigt. De Braziliaanse am bassade heeft de brief per speciale koerier op het Indische ministerie van buitenlandse zaken laten overhandigen. Desgevraagd ontkende men daar ech ter dat men ooit een brief had ont vangen. De eerste indruk is dat de inhoud van de brief niet langer strookt met de Indische plannen en dat het bevel voor de opmars naar Goa reeds was ge geven, voor welke datum dan ook. Daarom zou de Indische regering niet langer belang hebben bij pogingen van Portugal om via onderhandelingen tot een oplossing van het vraagstuk-Goa te komen. Eigen nieuwsdienst ARNHEM. Het bestuur van de vereniging K.R.L., die de belangen van de Nederlandse katoen-, rayon-, linnen- en jute-industrie behartigt, heeft de Ne derlandse regering gevraagd tijdens de onderhandelingen over de toetreding van Engeland tot de Europese Econo mische Gemeenschap met de belangen van deze bedrijfstak rekening te houden. De vereniging wijst erop dat in haar bedrijfstak 55.000 man werk vin den. Volgens haar zijn de Engelse ta riefpreferenties voor het Gemenebest niet verenigbaar met het verdrag voor de E.E.G. Aanvaarding door Engeland van het gemeenschappelijke buitentarief en van de gemeenschappelijke handels politiek van de E.E.G. houdt ook in opheffing van de bestaande tariefpre ferenties en wel op het moment van de intrede van Engeland in de E.E.G. De vereniging wenst voorts dat de handel in textielgoederen met de lan den van het Gemenebest, zoals Indië, Pakistan en Hongkong, wordt geregeld in het kader van de gemeenschappelij ke handelspolitiek van de E.E-G- LONDEN (Reuter, AP). Acht gemaskerde bandieten hebben gis teren in het hartje van Londen een poging gedaan om zich meester te maken van een gepantserde auto, waarin een miljoen gulden aan lo nen werd vervoerd. Na een hevig ge vecht met de vijf bewakers, een agent en een politiehond werden zij echter op de vlucht gedreven. De bandieten hadden met twee auto's de wagen met ó'e kostbare la ding op een kruispunt klem gereden. Met koevoeten rukten zij de achterdeu ren er af en probeerden vervolgens naar binnen te komen. De bewakers sprongen echter naar buiten en vielen de gemaskerde rovens aan. Zij kregen versterking van een politieman en zijn hond. In een verbeten vechtpartij werd de hond en daarna ook zijn baas bewuste loos geslagen. Toen een van de bewa kers kans zag zijn revolver te trekken, raakten de rovers in paniek. Zij spron gen in een van de vrachtwagens en gin gen er vandoor. Een van hen kreeg een .-ghotwond in zijn arm. De politie heeft artsen en ziekenhui zen gewaarschuwd voor het geval de gewonde man zich daar zal laten be handelen. Van onze correspondent LONDEN. Twee hoge func tionarissen van de Uno zijn naar Leopoldstad vertrokken om te proberen een bestand in Katanga te bewerkstelligen en onderhandelingen op gang te brengen tussen de centrale Con golese regering en president Tsjombe. Dit deelde premier Macmillan gisteravond laat in het Lagerhuis mee. De motie van afkeuring van de socialisten werd vervolgens met een meerderheid van 94 stemmen verworpen. De motie van de regering werd zonder stemming aangenomen. Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN. Een reuzen ertstanker van 32.000 ton heeft gis teravond een betonnen steiger van de tankinstallatie Nieuwe Matex te Vlaardingen zwaar beschadigd. Het in Monrovia geregistreerde schip Allen D. Christensen liep zelf aan beide zijden grote scheuren op. De sleepboot Amerika ontkwam nau welijks aan het geweld van het uit zijn roer gelopen schip. Het gebeurde omstreeks tien voor tien. De sleepboten Amerika. Afrika, Apollo en Atlas waren bezig vast te maken om het schip naar de Vulcaan- haven te slepen. Daar moest de lading worden gelost. Met een van de sleepboten was een verbinding tot stand gebracht, toen het schip uit zijn roer liep. De Allen D. Christensen boorde zich met haar voor steven ongeveer tien meter diep in de betonnen steiger. 65 meter Door de kracht en de nog vrij grote vaart van het schip werd de steiger over een lengte van ongeveer 65 me ter ontzet. Het remmingswerk werd voor een deel vernield en de leidingen op de steiger werden opzij gedrukt. De kapitein van de sleepboot Amerika had maar nauwelijks gelegenheid om te voorkomen dat zijn schip bekneld raak te tussen steiger en ertstanker. Het ertsschip werd boven de water lijn aan bakboord opengescheurd over een lengte van veertig meter. Aan stuurboord ontstond een scheur van on geveer tien meter. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De Allen D. Christensen is later naar haar los plaats in de Vulcaanhaven gebracht. HOLLANDIA (ANP) Het gou vernementsvaartuig Hans Führi is uit het Asmat gebied Hollandia binnenge lopen. Het schip heeft een verzameling etnografica aan boord die door Michael Rockefeller en René Wassing in het zuiden van Nieuw-Guinea was verzameld. De kunst uit Asmat behoort tot de mooiste uit het land. De collectie telt vïertionderdvijftig stuks, waaronder bisj- palen (een soort totempalen), voor stevens van prauwen, geestenmakers en versierde schedels. Die schedels hebben alle nog een onderkaak, zodat het geen gesnelde koppen zijn maar schedels van overleden bloedverwanten. Een deel van de collectie is bestemd voor het museum voor primitieve kunst in New York, een ander deel voor het museum dat in Hollandia zal worden gesticht. Gouverneur Rockefeller heeft daarvoor twintigduizend dollar geschon ken. Het zoeken naar de zoon van de gou verneur is nog steeds in volle gang. Dui zenden Papoea's zoeken het kustgebied in het zuidwesten af. Ruim drie weken geleden is de miljonairszoon, drijvend op twee benzineblikken het laatst gezien. Zijn vriend Wassing kon worden gered. OSLO (AP) De Zuidafrikaanse negerleider Albert Loetoeli, winnaar van de Nobelprijs voor de vrede 1960 is gisteren weer naar Zuid-Afrika vertrokken. Hij verklaarde bij zijn vertrek te hopen dat premier Ver woerd onder druk van de Verenigde Naties gedwongen zal worden zijn ras senpolitiek te herzien. Men verwacht dat Loetoeli in Zuid- Afrika nog moeilijkheden zal onder vinden wegens de kritiek die hij in zijn rede te Oslo heeft uitgeoefend op de regering Verwoerd. UAT Her BAfi ACH Tm 70Alt TWINTIG DODEN WASHINGTON (Reuter) Een schoolbus, waarin ongeveer vijftig kinderen op weg naar huis waren, is gisteren in Greeley in de staat Colo rado in botsing gekomen met een sneltrein. De gevolgen waren ver schrikkelijk. Twintig kinderen wa ren op slag dood, vijftien moesten er met ernstige verwondingen in een ziekenhuis worden opgenomen. De trein greep de bus aan de ach terzijde die kantelend honderd meter verder tegen de spoorbaan werd ge smeten. De ouders van de kinderen waren snel op de plaats van de ramp aan wezig, omdat het ongeluk vlak bij huis gebeurde. Er speelden zich hartverscheurende taferelen af. Ge harde politiemannen konden hun tranen- niet bedwingen toen ouders de verminkte lijken van hun kinde ren ontdekten. De chauffeur van de bus, die de trein niet had opgemerkt, bleef on gedeerd. Eigen nieuwsdienst. BONN. Vier Westduitsers die belangrijke functies bekleedden op het gebied van de militaire inlichtin gendienst, hebben uiterst belang rijke geheimen van de Navo aan de Sowjetunie verschaft. Zij zijn samen met een officier die bij het leger- commando in Hannover werkt, ge arresteerd. Het schijnt dat de Britse inlichtin gendienst de Verenigde Staten al lang heeft gewaarschuwd tegen de activiteiten van bepaalde elementen in West-Duitsland. Met name wordt een diepgaand onderzoek geëist naar de activiteiten van de beruchte or ganisatie Gehlen. Een der gearresteerden is kolonel Carl Otto von Hinckeldey, die in 1937 in dienst trad van Hitlers leger. Hij had toegang tot de documenten van de Navo die als hoogst geheim worden aangemerkt. Verder is gearresteerd de 43-ja- rige ambtenaar Heinz Felfe, die in München werkte. Hij diende vroeger bij de Sicherheitsdienst van Himm- ler. Ook de 46-jarige Peter Fuhrmann, veiligheids-officier van het mi nisterie v'an defensie in Bonn, is ge arresteerd. Van onze economische redactie DEN HAAG. De prijs van verse boter wordt op 1 januari met 20 cent per kilo verhoogd. Deze maatregel hangt samen met het vrij scherpe tekort aan verse bo ter dat zich begint af te tekenen. Te genover een produktie in de komen de twee maanden van omstreeks ze ven duizend ton staat een afzet (in clusief export) van 6800 ton. Dit alles leidde er toe om de vraag naar koel huisboter aan te moedigen: er is op het ogenblik in ons land een voor raad van vijftien duizend ton koel huisboter. De koelhuisboter wordt op 1 janu ari nu 20 cent per kilo goedkoper. Daardoor zal het prijsverschil tussen een pakje koelhuisboter en een pakje verse boter van een half pond 25 cent gaan bedragen. De binnenlandse vraag naar verse boter zal door dit alles zeker worden getemperd. HOORN. Tussen Hoorn en Medem- blik is gisteravond een personenauto te gen een trein gebotst. Het ongeluk ge beurde op een niet beveiligde overweg in Zwaagdijk. Mevrouw Velsenboer uit De Houvvert was op slag dood. Haar man werd zwaar gewond naar een ziekenhuis gebracht. Van onze correspondent BONN Het openbaar ministerie bij een rechtbank in Berlijn heeft een aanklacht ingediend tegen de vroegere overste van de S.S., dr. Filbert en vijf van zijn oud-ondergeschikten. Zij zou den zich schuldig hebben gemaakt aan moord op elfduizend joden in het be zette Russische gebied in 1941. Filbert heeft tot 1950 onder een valse naam in Nedersaksen gewoond. Toen hij februari 1959 werd aangehouden was hij directeur van een filiaal van een bank in Berlijn. De andere verdachten, die zich eveneens in voorarrest bevinden, waren resp. ambtenaar op een departe ment in Nedersaksen, lid van de recher che in Nedersaksen, boekhouder in Tö- ging in Beieren, ambtenaar op een departement te München en tweede secre taris van de kamer voor- het handwerk in Oldenburg. De meeste verdachten hebben bekend; zij beroepen zich echter op bevel van hogerhand. De weersver wachting van het K.N.M.l. in De Bilt, geldig tot vanavond: Droog en vrij zon nig weer. Matige oostelijke wind. Temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst in het noorden en oosten van het land. iVIIESJE: Het wordt menens! 16 december: zon op 8.42. zon onder 16.29; maan op 13.56, maan onder 1.43. t

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1