Troepenmacht binnen één week verdubbeld mammoet President Tsjombe richt smeekbeden tot paus Joannes op komst Een tweede Navo tobt met kwestie - Berlijn Dr. Veldkamp: GRIEKS FEEST VAN PRINSEN EN PRINSESSEN Sabena boekt verlies van 42% milj oen Grote knoeierijen bij aanleg van betonweg flmtottft Frankrijk - Bulgarije VIJF ARRESTATIES IN TILBURG ONDERGRONDS OPTREDEN VAN JOHAN KAART PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Nieuwe verzekering a rbe idsongeschi k t heid Amerikanen in rij voor Unilever Raad debatteert zonder begroting over begroting Ziekenfondspremie voor ongehuwde bejaarden vier cent hoger Kostenverdeling Lauwerszee nu geregeld Verzoek Van der Putten afgewezen Heftige strijd VERKLARING VAN SUBANDRÏO WEKT VERBAZING Wanhopig Minachting ONGERUSTHEID OVER DE LANDBOUW De Bilt: Regen Krachtproef in Parijs Directeur: JACQ. DE SMIT; Chcfred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4. telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraai 40, Postbus 53. tefefoon 011503189, Zierikzee. Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per kwartaal' Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» T cent per woord met een minimum van 1,— 16c JAARGANG No. 5034 Donderdag 14 december 1961 UNO FORCEERT BESLISSING 1 Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Minister dr. G. M. J. Veldkamp wil pro beren tegen het einde van de zittingsperiode van het kabinet dus uiterlijk half 1963 met voorstellen te komen voor een nieuwe arbeidsongeschiktheids verzekering. De mogelijkheid bestaat dat hij dan nog maar een deel van deze moeilijke en uitgebreide wetgeving aan de orde zal kunnen stellen. De minister sprak in zijn meer dan twee uur durend ant woord in de Tweede Kamer over een „tweede mammoet wet, Hij stelde met klem dat de nieuwe wet. die het opheffen van talloze andere wetten zal inhouden, niet het toonbeeld van eenvoud zal kunnen zijn. Over ver schillende, niet onbelangrijke onderde len ervan moeten de diverse adviesor ganen hun mening nog vormen. Het leek de minister niet verstandig om in afwachting van de totstandko ming van de hele wet een afzonderlijke invaliditeitsverzekering in te voeren. Wel is hij voorstander van een interim regeling. die de invaliditeitsrente voor heil die deze nu reeds krijgen, zal ver hogen. Deze regeling zal de totstandko ming van de definitieve arbeidsonge schiktheidswet wel vertragen, maar hier mag niet van verloren tijd worden gesproken. Zie verilor |iag. 7 Eigen nieuwsdienst NEW YORK De tweede dag van de officiële handel van de aan delen Unilever op de New Yorkse effectenbeurs bracht een nog veel grotere koersstijging dan de eerste. Dit had tot gevolg, dat de notering in het telefonisch effectenverkeer in Amsterdam gisteravond bijna zestig punten opliep. Ook de aan delen Philips werden in New York goed gevraagd. De Noorse kroonprins Harald op de luchthaven van Frankfurt. Strak voor zich uitkijkend liep Hij naar het toestel, dat hem en 27 andere prin sen en prinsessen naar de Griekse hoofdstad zou brengen. BRUSSFL. De Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena zit, evenals haar Nederlandse en En gelse collega's, in de zorgen. De onderneming rekent voor het boek jaar 1961 op een tekort van ruim 42,5 miljoen gulden. De definitieve cijfers zullen in maart worden be kendgemaakt. De verliezen worden voor een be langrijk deel toegeschreven aan het teruglopen van het passagiersvervoer over de Atlantische Oceaan en aan de vermindering van het vervoer tus sen België en Congo. Tijdens het hoogtepunt van het reis- seizoen in de zomermaanden kwam de bezetting van de transatlantische toe stellen niet hoger dan 42 procent. Dit percentage is in de afgelopen maan den nog aanzienlijk teruggelopen. Het in gebruik nemen van de Boeing-707 straalvliegtuigen bracht een vermeer dering van de capaciteit van 53 pro cent. Het vervoer nam met maar drie procent toe. Daarom ook wordt het waarschijn lijk steeds moeilijker geld voor de aankoop van straaiverkeersvliegtui- gen op tafel te krijgen. De Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij Trans World Airlines en de Franse vliegtuig fabriek Sud Aviation zijn overeengeko men de periode, waarin T.W.A. een financieringsregeling kan zoeken voor twintig bij Sud Aviation bestelde Caravelles, te verlengen. Prinses Sophia vandaag middelpunt van de feestvreugde wegens haar verloving met Juan Carlos stond in Athene op het vliegveld om haar gasten op Griekse bodem te verwelkomen. Zij begeleidde prinses Beatrix op weg naar een van de vele gereedstaande auto's. Frankfurt was gisteren trefpunt van prinsen en prinsessen, die van hieruit naar Athene vlogen om er de verjaardag van koning Paul en de verloving van zijn dochter Sophia bij te wonen. In Frankfurt begroetten prinses Irene en prins Wolf Heinrich von Hannover elkaar. Samen wandelden zij naar het wachtende vliegtuig. I Van een onzer verslaggevers SOESTDIJK. De prinsessen Bea trix en Jrene zijp gjsfg£{norgen van hef vliegveld Soesterberg naar Athene vertrokken. Op uitnodi ging van het Griekse hof wonen zij de festiviteiten bij ter gelegenheid van koning Pauls zestigste verjaar dag en van de verloving van zijn dochter prinses Sophia met de Spaanse troonpretendent Juan Car los. Het wordt een feest van de jonge adel, want behalve de beide Neder landse prinsessen zullen vandaag nog 26 andere prinsen en prinsessen op het feest aanwezig zijn. In Frank furt voegden de prinsessen Beatrix en Irene zich bij de andere vorste lijke gasten en vandaar gingen zij gezamenlijk in een gecharterd straal- toestel naar Athene. Tot de gasten behoort ook kroon prins Harald van Noorwegen. Prins William van Gloucester heeft er zijn vakantie in Zwitserland voor onder broken. HOOGE ZWALUWE. Geen van de raadsleden van Hoog- en Lage Zwaluwe heeft een exemplaar van de gemeentebe groting tot zijn beschikking. Ais men vraagt waarom niet. zegt burgemeester dr. C. Vlak: „Het is hier nooit anders ge weest en hoe men het in andere gemeen ten doet weet ik niet". Al verscheidene malen zijn daarover vragen in de raad gesteld. Dit heeft tot resultaat gehad, dat B. en W. zich bereid verklaarden enkele exemplaren meer te laten maken, die dan aan de raadsleden die daarom vroegen ter inzage konden worden gegeven. Ook kunnen de raadsle den de begroting op het gemeentehuis in zien. De pers moet het in de Zwaluv se raad eveneens zonder begroting stellen. Wel kan zij desgewenst de cijfers van de ge meentesecretaris krijgen. Algemene be schouwingen worden bij de begrotings debatten nooit gehouden. Van een onzer verslaggevers BREDA Bij de aanleg van de nieuwe weg door de Langstraat zijn aanzienlijke knoeierijen gepleegd. Gebleken is, dat hele scheepsladin gen zand en grind zijn verduisterd. Ook is een tekort geconstateerd van beduidende hoeveelheden beton en voorts zijn rond zeventigduizend ste nen gestolen. De rijkspolitie heeft al vijf arres taties verricht. Vermoed wordt dat deze vijf hoofdschuldigen, chauffeurs van een transportbedrijf te Tilburg, ver scheidene handlangers hebben gehad. Onderzocht word't nog in hoeverre sommige boeren in de omtrek zich schuldig hebben gemaakt aan heling, of zijn misleid door het komplot, dat gebruikte stenen en overgebleven hoe veelheden beton tegen sterk verlaagde prijs te koop aanbood. Bij een aantal boeren is inmiddels een partij van dertigduizend stenen achterhaald. DEN HAAG De premie van de ziekenfondsverzekering voor ongehuwde bejaarden zal 1 januari met vier cent omhoog gaan. De premie zal dan een gulden en een cent worden. Gehuwde bejaarden zullen twee gulden 1 en twee cent moeten gaan betalen. Op! het ogenblik is hun premie 1,94 gulden.» Voor met de aanleg van de nieuwé betonweg werd begonnen is de oude stenen bestrating uit de weg Made Zevenbergsehoek verwijderd. Van de ze stenen, die naderhand weer gebruikt moesten worden in het fundament van de nieuwe weg, zijn er tienduizenden verhandeld. Te goeder trouw Bij de aanvoer van zand en grind is geknoeid met het nameten van de scheepsladingen. De hoeveelheden zand' en grind, die op die manier over bleven, werden eveneens aan de boe ren in de omtrek verkocht. Het staat wel vast dat sommige ko pers te goeder trouw zijn geweest. Van anderen is echter al vastgesteld, dat zij wel degelijk wisten dat het materi aal niet eerlijk was verkregen. Hetzelf de geldt voor de betonspecie, die de chauffeurs aan particulieren verkoch ten. Het geknoei met a'e betonspecie en de partijen zand en grind is min of meer in de hand gewerkt door de ge woonte de overgebleven hoeveelheid betonspecie na afloop van de dagtaak, tegen lage prijs aan de liefhebbers te verkopen. Het gebruik was, dat de chauffeurs het geld d'at zij daarvoor kregen, zelf mochten houden. Handeltje In samenwerking met enkele beton werkers en controleurs begonnen de chauffeurs het zo te regelen, dat steeds meer beton overbleef tegen het mo ment dat de werktijd ten einde liep. Men liet daartoe de betonmolens langer draaien dan nodig was. Op plaatsen waar de stenen uit de oude weg waren opgeslagen ontstond geleidelijk een particulier handeltje met lieö'en die op eigen terrein een weg moesten verharden. Het onderzoek naar deze omvang rijke knoeierijen is nog in volle gang. Zaterdag zullen de beide prinses sen naar ons land terugkeren. Van onze correspondent LEEUWARDEN. Minister Korthals en de provinciale besturen van Friesland, Groningen en Drente zijn het eens geworden over de ver deling van de kosten voor het af sluiten van de Lauwerszee. Wel zul len de provinciale staten van de drie provincies en andere instanties die bij de afsluiting zijn betrokken nog hun fiat aan dit akkoord moeten geven. De gedeputeerde H. M. Gerbran- dy heeft dit gisteren meegedeeld in een vergadering van de Friese staten. De bijdrage wegens het be lang bij een goede waterkering wordt bepaald op grond van de normen die de Deltawet stelt. De provincies moeten een wettelijk vast te stellen percentage beta len van 33 miljoen gulden de kosten die anders gemaakt zouden zijn voor verhoging van de bestaan de dijk. Wegens de overige belangen o.m. bestrijding van de verzilting dragen de drie provincies tezamen tien miljoen bij. Friesland en Gro*- ningen zullen elk de helft van de onderhoudskosten van de afsluitdijk en de kunstwerken op zich nemen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De commissie voor de verzoekschriften uit de Tweede Ka mer heeft voorgesteld niet in te gaan op het verzoek van de advocaat mr. N. J. Geleijnse om het aan zijn cliënt, de heer F. H. v-r der Putten, verleen de eervol ontslag ongedaan te maken. De commissie doet dit voorstel omdat de heer Van der Putten tegen zijn ont slag in beroep kan gaan bij de ambte narenrechter. Eigen nieuwsdienst ELISABETHSTAD. Steeds duidelijker tekent zich in de omstreden Katangaanse hoofdstad een overwicht van de internatio nale troepen af. De Uno beschikt nu in Elisabethstad over 4500 man met grote vuurkracht en steun van ettelijke straaljagers, terwijl de Katanganen nauwelijks 2000 man sterk zijn. Met de moed van de wanhoop trachten de Katangaanse soldaten hun posities bij het vlieg veld en in de stad te behouden. Het heeft er alle schijn van, dat de internationale troepen hoe dan ook een beslissing willen forceren om niet de kans te lopen, dat de volkerenorganisatie opnieuw een bestand zal sluiten, dat alle militaire activiteit zal verlammen. In clit licht moet men ook de smeek beden van president Tsjombe zien. die zich tot de vrije wereld" in het alge meen en paus Johannes XXIII in het bijzonder richtte met een dramatisch verzoek om ten gunste van het onafhan kelijke Katanga in te grijpen. Katanga staat voor een massale aanval van de TJno waaraan het mogelijk geen weer stand zal kunnen bieden. Ikzelf, die protestant ben, voel mij verplicht een beroep te doen op u, in wie ik de hoogste morele gezagsdrager erken, om uw stem te verheffen tegen het bloed vergieten in Katanga en uw invloed o.m. aan te wenden bij de katholieke president van de Verenigde Staten, Kennedy." Intussen hebben Amerikaanse vlieg tuigen 1800 Ethiopische soldaten naar Elisabethstad' overgebracht, waardoor de sterkte van de internationale strijd macht met 4500 man nu dubbel zo groot is als de vorige week. Ameri kaanse transporttoestellen brengen verder dageliiks pantserwagens, geschut, munitie en jeeps voor de Uno over, waardoor deze steeds beter in staat is Van onze correspondent WASHINGTON Een verklaring van minister Subandrio hij zou hebben gezegd dat de kwestie-Nieuw- Guinea thans een Amerikaans-Indo nesisch probleem is geworden heeft in Washington verbazing gewekt. De positie van de Verenigde Staten, zo zei men mij, is tijdens het debat in de Algemene Vergadering door de Amerikaanse gedelegeerde Bingham duidelijk uiteengezet. Er kon slechts op nieuw op worden gewezen dat de Ver enigde Staten zullen instemmen met elke oplossing van het probleem, die voor beide partijen in het conflict aanvaardbaar is en in overeenstem ming is met de geest van het Hand vest van de Verenigde Naties. De Verenigde Staten, zo werd in Washington gezegd, hebben' geen an der belang bij deze zaak dan dat het geschil tussen twee landen, waarmee Amerika vriendschappelijke betrek kingen onderhoudt, langs vreedzame weg zal worden geregeld. haar aanvallen geconcentreerd en doel treffend uit te voeren. Zo konden Ethio pische gevechtsafdelingen na heftige strijd het hoogste gebouw in Elisabeth stad bezetten, van waaraf zij een breed schootsveld hebben en een groot gebied kunnen overzien. Vier Zweedse jagers dreven voorts met boordvuur, raketten en lichte bommen Katangaanse sol daten uit het grote Lidohotel, dat ove rigens zwaar beschadigd werd. Franse consulaire vertegenwoordigers in Elisabethstad hebben hun regering geadviseerd bij de Uno te klagen over het bestoken van het wooneentrum met mortiervuur. Het Franse consulaat werd zelf enige malen getroffen, en ook de Nederlandse consul, A. R. de Castel- berg, verklaarde dat zijn ambtswoning door granaten was getroffen. Het Rode Kruis heeft de toestand van vele bur gers wanhopig genoemd: „Sommigen zitten al acht dagen in hun huizen op gesloten en moeten het zonder voedsel, water of stroom stellen. Pogingen om te evacueren kunnen slechts met le vensgevaar worden gedaan." De Belgische mijnbouwmaatschappij Union Minière du Haut Katanga toon de zich verontwaardigd over de tegen spraak van de zijde der Uno dat inter nationale vliegtuigen aanvallen op de mijnen hadden gedaan. De maatschappij verklaarde het een en ander met foto's en documenten te kunnen staven en nodigde een internationale commissie voor een onderzoek uit. „Het is duide lijk dat het doel van de Uno slechts is verwoesting van het economisch potentieel van Katanga, een politiek die nog verergerd wordt door de min achting voor mensenlevens", aldus een verklaring van de directie. Eigen nieuwsdienst GRONINGEN. Er heerst een groei ende ongerustheid over de wijze waar op de Nederlandse overheid de land bouw laat delen in de welvaart. Dit constateerde gisteren de voorzit ter van de Groninger Maatschappij van landbouw, de heer H. J. Muntinga. op de algemene vergadering van de maat schappij. De landbouw in de provincie Groningen heeft volgens hem met vele moeilijke problemen te maken gekre gen. Hij stelde voorts dat er in de laatste vier jaar niets is terecht geko men van het kweken van reserves en dat zelfs de financiële draagkracht van de bedrijven is verslechterd. De weersverwachting van het K.N.M.I., geldig tot hedenavond: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk regen of mot regen. In het noorden van het land matige, lan/gs de Wad- denikust krach tige tot harde zuidoostelijke wind en geleide lijk lagere tem peraturen dan gisteren. In het overige gedeelte van het land matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen west en noordwest en dezelfde of iets lagere temperaturen dan gisteren. MIES JE: Daar gaat vast iets mis! r {Ingezonden mededeling) HEERLEN. In een suizende mijnwerkerslift honderden meters omlaag. Johan Kaart die de eer te beurt viel door de Heerlense kom pels te worden uitgenodigd voor een tochtje ondergronds, kijkt er bedrukt van. Maar voor geen geld had Doolittte uit My Fair Lady die in Heerlen optreedt, deze hartelijke uitnodiging afgezegd. Zijn smoeze lige toneelpak bleef in de kleed kamer, het was te schoon voor de Oranje-Nassaumijn I, maar zijn goeie humeur is meegegaan, ver zekerden de mijnwerkers. zaterdag 16 december Van onze correspondent PARIJS Hoewel een deel van de middag aan andere politieke pro blemen ook aan de kwestie- Nieuw-Guinea werd besteed, stond de eerste dag van de bijeenkomst van de Atlantische raad, geheel in het teken van Berlijn. De moeilijk heden zijn zo groot, dat de minis ters daaraan ook nog een deel van de tweede dag, die feitelijk uitslui tend voor militaire zaken bestemd was, willen besteden. Inderdaad vormt de Berlijnse kwes tie voor de Navo de eerste werkelijke krachtproef m haar bestaan. Hoewel het uitermate moeilijk zal blijken een gemeenschappelijk standpunt te vin den, waaruit de saamhorigheid moet blijken, kan de Navo zich hierbij geen mislukking permitteren. Weer polsen De vier ministers van buitenlandse zaken, die van het begin van deze week af getracht hebben tot overeenstem ming te komen, zijn daarin ook al niet volledig geslaagd. Het enige wat zij hebben kunnen bereiken is, dat Ame rika met of zonder Engeland (hierover zullen Kennedy en Macmillan van ge dachten wisselen op 21 en 22 decem ber) opnieuw het Kremlin door mid del van hun ambassadeurs zullen pol sen. Deze peilingen zouden echter slechts bestaan in een verzoek om op heldering over de dreigende redevoe ringen die Kroesjtsjef (voor het we- reldvakverbondcongres te Moskou) en de Russische ambassadeur te Washing ton in het afgelopen weekeinde hebben gehouden. Frankrijk zou goed gevon den hebben dat deze peilingen verricht worden, doch wilde zijn naam er niet aan verbinden. Deze onenigheid heerste ook gisteren in de Atlantische Raad. Veertien van de vijftien landen Frankrijk bleef de enige uitzondering waren voor standers van peilingen, maar de mi nisters Lange (Noorwegen)Green (Ca nada), Krag (Denemarken) en Spaak (België) vonden dat er meer dan vol doende gepeild was en dat het de hoogste tijd was om de onderhande lingen te beginnen. Dean Rusk vertolkte het Amerikaan se standpunt met te zeggen, dat het Westen contact moet opnemen met Rus land in de hoop misschien een vrede lievende oplossing te vinden. In dit atoomtijdperk moet elke gelegenheid, die zich voordoet, worden aangegrepen om tot een oplossing te komen. Hij verzette zich tegen het standpunt van de Gaulle, als zou het aanknopen van onderhandelingen een teken van zwakte zijn. Rusk meende, dat de onderhandelin gen betrekking zouden moeten hebben op drie fundamentele punten van de kwestie-Berlijn: het recht van vrije toegang tot de stad, de handhaving van de Westelijke troepen in de stad en de vrijheid van beweging De Ameri kaanse minister verklaarde, dat over deze drie punten een volledige over eenstemming bestond. Later op de dag heeft Dean Rusk deze stelling in een particulier onder houd met, president de Gaulle verde digd en hem namens president Kenne dy gevraagd zich erbij aan te sluiten. Dit onderhoud duurde drie kwartier. Over de resultaten is niets bekend' ge worden. Geen concessie Het Duitse standpunt kwam vrijwel met liet Amerikaanse overeen, in zo verre. dat Duitsland deze onderhande lingen slechts wenst, indien zij geen enkele concessie ten aanzien van de toekomst van de stad Berlijn inhouden en dat er zekere tekenen zouden zijn die op een succesrijke afloop van de onderhandelingen zouden wijzen. De Duitse regering meent echter, dat de enige werkelijke oplossing van Berlijn is de hereniging van de beide Duits- landen. Aan de andere kant blijft West- Duitsland tegen een erkenning, hetzij de jure, hetzij de facto, van Oost- Duitsland. Het Engelse standpunt was gelijk aan dat van Amerika. De Franse minister Couve de Mur- ville betoogde, dat men niet kan onder handelen over hetgeen men rechtens bezit en dat het feit dat men onder handelde op zichzelf reeds twijfel in hield aan de juistheid van deze rech ten.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1