ECONOMISCHE SANCTIES VAN VAZALSTATEN ROTTERDAM IS GEEN EIGENAAR VAN R.T.M. Katanga gereed om welvaartsbronnen te vernietigen Staat koopt landgoed van Cats Na twee nieuwe concessies van minister Veldkamp BELANGRIJKE VERBINDING „ONTSTOPT 240.000 kinderen van zelfstandigen gaan profiteren Maatregelen tegen Albanië Zie verder pag. 7 N.Sbezitten meeste aandelen STRIJD DUURT NOG VOORT Politieman gedood bij zebrapad „Grote stap vooruit" Zie vorder pag. 5 V. D. PUTTEN GAAT IN BEROEP Verdediger blijft aan., maar ziet weinig winst Geen bezwaar Plannen voor paleis Geschenk Restauratie Verklaring van Soekarno „bevrijding West-Irian" NOG GEEN DATUM VOOR DEBAT OVER NIEUW-GUINEA De BiltReg en PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND A TOSKOU (Reutei:) Het Rus- sische ministerie van buitenland se zaken heeft gisteren bekend ge maakt dat de gehele Russische ver tegenwoordiging in Albanië naar Rusland is teruggeroepen. De Rus sische regering heeft tegelijkertijd bekend gemaakt dat zij het vertrek uit Moskou heeft geëist van de Al- baanse ambassadeur en zijn staf. Zondag reeds had de Albaanse rege ring de verbreking van de betrek kingen bekend gemaakt. De mededeling van de Russische regering viel vrijwel samen met een bekendmaking van Albaanse zijde waarin werd gezegd dat de dag zal komen waarop het Russische volk en de communistische partij van de Sow- jetunie Kroesjtsjef zullen straffen voor zijn anti-marxistische daden. In Oost-Europa doen de laatste da gen de geruchten de ronde dat de Sowjetunie en haar vazalstaten van plan zijn economische -sancties tegen 'Albanië te nemen. Vandaag begint in Warschau een bijeenkomst van de Co mecon. de raad voor de wederzijdse ,.econom;sche bijstand van de commu nistische landen. Het is wel duidelijk dat de betrekkingen met Albanië een voorname plaats op de agenda zulleti innemen. China China is door waarnemers zonder stemrecht op de conferentie in de Poolse hoofdstad vertegenwoordigd. Het lijdt geen twijfel dat de Chinese communisten scherp gekant zijn te lgen het nemen van economische boy- cotmaatregelen tegen Albanië. Men verwacht dat Albanië uit de Comecon gestoten wordt. Interessant zal zijn te zien wat er 'gebeurt als gevolg van de breuk met Albanië, wat de Russisch-Chinese eco nomische betrekkingen betreft. Het is bekend dat China dit jaar de Sowjet unie tot drie keer toe om meer eco nomische bijstand heeft gevraagd drie keer vergeefs. Vlaggen Voor het hotel Europejski in War schau, waar de bijeenkomst van de Comecon wordt gehouden, wapperen de vlaggen van alle landen die aan het overleg deelnemen. Die van het kleine in ongenade gevallen Albanië is er niet bij. In feite werden er al enige tijd eco nomische sancties tegen Albanië toe gepast. Zo weigerde Polen onlangs een vrachtschip dat in Gdansk (Gdynia) was gebouwd voor Albanië af te le veren. Sindsdien weigerde de regering van Albanië Poolse schepen de toegang tot Albaanse havens. Met het schutten van dit sleepschip geladen met 2080 ton kolenis gisteren officieel een einde gekomen dan de Stop van Ternadien. Sinds 1936 konden hier schepen van niet meer dan zés- honderd ton passeren door de tweeling- sluis, die links op de foto nog nel is waar te nemen), die bovendien niet meer dan 450 ton vracht vervoerden, vanwege de diepgang in het kanaal daarachter. Nu strekt r zich over 1700 meter achter de nieuwe sluis een nieuw kanaal uitdat aan het andere einde uitmondt in de Maas. Voor grotere binnenvaartschependie van België naar bijv. het Ruhrgebied willen varen betekent de nieuwe sluis een tijds besparing van twee volle dagen. Overi gens blijven de oude sluizen bestaan. Het oude kanaaltje zal op hel nieuwe ivorden aangesloten. MÜNCHEN (Reuter) Mevrouw Vera Eichmann zei gisteren in Mün- chen dat zij nog steeds niet gelooft dat haar man de misdaden heeft be gaan waarvan hij wordt beschuldigd. Zij zei de afloop van het proces in Jerusalem „met heop" af te wach ten. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Door een ongeluk bij een zebra-oversteekplaats is gister ochtend in Rotterdam de 55-jarige adju dant van politie A. G. van Veenendaal van het Bornerveld om het leven geko-j Sten. Zoals gewoonlijk reed de heer Van Veenendaal op weg naar zijn dagelijks werk aan het bureau Boezemsingel mee in de auto van zijn buurman de 34-jari- ge verkoper J. H Maasland. Op de Bey- erlandselaan botste de wagen tegen een ervoor rijdende vrachtauto met aan hangwagen. waarvan de bestuurder plot seling moest stoppen voor een voetgan gersoversteekplaats. De heer Van Veenendaal. die naast de bestuurder zat. brak zijn linkerpols en liep een ogenschiinliik onbelangrijk hoofdwondje op. De heer Maasland kreeg een hersenschudding. Beiden werden naar het Zuiderzie-i kenhuis gebracht, waar de heer Van' Veenendaal zijn vrouw opbelde om haai gerust te stellen. Even later, toen de ge broken pols werd verzorgd, overleed hij vermoedelijk aan een hersenbloe-. ding. ELISABETHSTAD (Reuter) In de toestand in de hoofdstad van Katanga, waar nog steeds verbitterd wordt gevochten tussen de troepen van president Moïse Tsjombé en de internationale politiemacht, is de afgelopen 24 uur weinig verande ring gekomen. De ziekenhuizen lig gen vol gewonden, maar niemand schijnt te weten hoe groot het aan tal slachtoffers van de strijd nu is. Er doen geruchten de ronde dat de Britse consul in Elisabethstad Dunnett opdracht van zijn regering heelt ge kregen om te proberen een wapenstil stand tot stand te brengen. In New York en in Parijs, waar de ministers van buitenlandse zaken van de Weste lijke mogendheden nu bijeen zijn. doet de Britse regering soortgelijke pogin gen. Beschuldiging President Tsjombe heeft de Verenigde Naties ervan beschuldigd dat hun voor naamste doel is het vernietigen van de welvaartsbronnen van Katanga. Het is merkwaardig dat in New York. op het hoofdkwartier van de Uno bijna op hetzelfde ogenblik bekend werd ge maakt dat Katangaanse troepen onder leiding van blanke officieren zich ge reed maken om de installaties van de Union Minière, die een waarde hebben van meer dan een miljard gulden, met springstoffen te verwoesten. De Union Minière is de voornaamste bron van welvaart in Katanga. Zouden de fa brieken en mijnen van de maatschappij inderdaad worden verwoest dan zou in- jijvi,ng van Katanga bij Congo econo misch gezien van weinig nut meer zijn. Voor de onafhankelijkheidsverklaring droeg Katanga in zeer hoge mate bij tot de welvaart van geheel Congo. Tsjombe deelde ook mee dat de lucht macht van de Verenigde Naties reeds enkele fabrieken van de Union Minière had verwoest, namelijk in Kolwezi en Loeiloe, waar kopererts en kobalt werd verwerkt. Het zou, zo zei hij. jaren du ren eer de bedrijven hersteld zouden Bankroet De campagne van de Uno in Congo en met name de veldtocht in Katanga, kosten de volkerenorganisatie schatten. Oe Thant, de secretaris-generaal, heeft gisteren in de begrotingscommissie van de Assemblee een pleidooi gehouden voor financiële steun aan de Uno. Hij herhaalde wat. zijn voorganger, Earn- marskjoeld, ook al eens had gezegd, namelijk dat het bankroet voor de deur staat. Geldgebrek zal binnenkort leiden tot inkrimping van de werkzaamheden van de organisatie. Na Oe Thants rede ging de commissie akkoord met een voorstel om het Inter nationale hof te verzoeken om een uit spraak over de vraag of alle leden moe ten meebetalen aan de actie in Congo. Er zijn verscheidene landen, waaronder Frankrijk en de Sowjetunie, die weige ren hun aandeel in deze operaties te be talen omdat zij zich met het optreden van de Uno in Congo niet kunnen ver enigen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. „Het strookt geenszins met de verhoudingen wanneer men stelt dat de n.v. Rot- terdamsche Tramweg Maatschappij in handen van de gemeente Rotter dam zou zijn overgegaan. Daarom is ook geen regeling te treffen voor een toezicht van de gemeenteraad op deze nog altijd bestaande naamloze vennootschap". Deze min of meer verrassende onthulling deed de wethouder voor economische aangelegenheden, de heer J. U. Schilthuis tijdens de voortgezette begrotingsdebatten in de Rotterdamse gemeenteraad. Op 8 december 1960 stelde burge meester mr. G. E. van Walsum de raad er van in kennis dat door het college van B. en W. door middel van de Rot- terdamsche Bank een openbaar bod op de aandelen van de R.T.M. was uit gebracht tot de koers van vijfhonderd procent. „In deze aangelegenheid moest zeer snel en in een strikt besloten sfeer worden gehandeld, zodat het ons on mogelijk was de voorgeschreven pro cedure, bestaande in het vooraf uitlok ken van een raadsbesluit, te volgen", aldus lichtten B. en W. het voorstel aan de raad toe. Nagenoeg alle In datzelfde voorstel staat met zoveel woorden: „Nagenoeg alle aandelen zijn hiermede in onze handen gekomen" en voorts: „Het is ons voornemen binnen kort met deze aankoop samenhangende regelingen, waaronder een overeen komst met de n.v. Nederlandsche Spoorwegen, aan u voor te leggen" De met „binnenkort" aangeduide ter mijn is wel wat ruim uitgevallen: pas gisteravond vernam de raad welke overeenkomst B. en W. met de N.S. zijn aangegaan! Wethouder Schilthuis verontschuldig de zich voor deze vertraging met een verklaring dat het college voor het aangaan van die overeenkomst behoefte had gevoeld zich door een „buiten staander-deskundige" te doen voorlich ten. Niet mogelijk Bij de overneming van het aandelen pakket van de R T.M. door de gemeente Rotterdam, zo deelde de heer Schilt huis verder mede, heeft nimmer de ge dachte voorgezeten dat het een Rotter dams belang zou zijn het hele bedrijf voor vijf miljoen gulden over te nemen. In feite ligt het zo dat de N.S. er, met het oog op de toekomstige ontwikke ling van het Deltagebied, een groot be lang in zag door verwerving van de aandelen der R.T.M. zich een grote in vloed te verzekeren in het personen vervoer in dit gebied. Het was voor de N.S. vorig jaar ech ter formeel niet mogelijk deze trans actie aan te gaan en de directie heeft zich toen tot het gemeentebestuur ge wend mét een verzoek om medewer king. Het college aldus wethouder Schilthuis stelde toen voor een openbaar bod op de aandelen te zullen doen wanneer de N.S. tachtig procent van die aandelen voor haar rekening zou nemen. Zolang de daartoe vereiste machti ging van de regering niet zou zijn verkregen, zou de N.S. aan Rotterdam Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De verruiming van de kinder bijslag zal vanmiddag zonder moeilijkheden door de Tweede Kamer worden aanvaard. Blijkbaar om, na alle narigheid die er deze zomer met minister van Rooy over de kinderbijslag is geweest, de zaak voorgoed de wereld uit te helpen, heeft minister Veldkamp gisteravond nog twee concessies voor de zelfstandigen gedaan. Daarmee verzekerde hij zich van de steun van de K.V.P. en de C.H.U. De nieuwe minister van sociale zaken kan rekenen op een meer derheid, daar de liberalen al hadden laten weten, dat zij zonden meegaan met de regeling zoals dr. Veldkamp die in september had gewijzigd. Volgens dit plan zal er voor de loon- en salaris- trekkenden, de rente- en pensioentrekkers niets ver anderen, behalve dan dat de kinderbijslag waardevast wordt en dat dubbele bijslag wordt uitgekeerd voor studerende kinderen en invaliden tot 27 jaar. In plaats van de ongeveer twintigduizend kinderen van achtduizend zelfstandigen, die onder de nu gel dende regeling vallen, zullen voortaan 240.000 kinderen uit deze bevolkingsgroep bijslag gaan ontvangen. Minister Veldkamp noemde dit gisteravond een grote stap vooruit op de weg naar een zo algemeen mogelijke voorziening. Hij vond ook, dat hiermee een stuk ongelijkheid tussen loontrekkenden en zelfstan digen zal worden weggenomen. Het is geen ideale regeling, zo gaf hij toe, maar op het ogenblik politiek de enige haalbare. De zwaarste tegenstand kwam van de socialisten en de - anti-revolutio nairen. De woordvoerders van deze beide fracties waren ook de enigen, die de geschiedenis met minister Van Rooy ophaalden. De anti-revolutionaire afgevaardigde Smallenbroek vond dat de veranderin gen die minister Veldkamp had aange bracht voor de zelfstandigen, de zaak alleen maar slechter hadden gemaakt. Hij noemde de halve kinderbijslag voor de kleinste zelfstandigen, tot een inkomen van 3700 gulden, voor wie de schatkist de premie zal betalen, een sociale bijstandsregeling. De nadere toezeggingen van de minister beyredig- den hem geenszins. Zijn bezwaren leg de de heer Smallenbroek neer in de overbodig aandoende vraag wat er zou gaan gebeuren als het wetsontwerp zou worden verworpen. De minister keek hier wat van op. Hoewel hij voor zichzelf de overtuiging had dat hij het wel zou halen, onthulde hij dat hij dan zou aftreden; hij alleen, waaruit bleek dat deze kinderbijslagregeling dus geen kabinetszaak is. rente over die tachtig procent ver goeden. De achtergrond van deze transactie is dus dat Rotterdam één miljoen gul den en de N.S. vier miljoen gulden investeert. B. en W. menen dat het wel een miljoen gulden waard is in deze zo op Rotterdam gerichte ver voersmaatschappij een zekere macht en invloed te verkrijgen. Rotterdam zo vervolgde hij kan met de R.T.M. niet alles doen wat het wil. Wel hebben wij invloed, maar het is beslist onjuist de R.T.M. te zien als een semi-gemeentelijk bedrijf. De n.v. R.T.M. blijft een eigen finan cieel leven leiden en zij zal op vol komen zakelijke wijze verder moeten worden geleid. De directie van de N.S. deelde gis teravond mee, dat zij de opmerkingen over de aandelen van de R.T.M. geheel voor rekening van de wethouder laat. Zij wenst zich van elk commentaar te onthouden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Nederlandse Christelijke Bond van Overheids personeel blijft zijn lid, de tech nisch hoofdambtenaar F. H. van der Putten juridische bijstand verlenen. Zijn raadsman, mr. N. J. Geleijnse uit Amsterdam, heeft meegedeeld dat hij voor de heer Van der Putten blijft optreden, ook wanneer hij in beroep gaat tegen zjjn ontslag bij het amte- narengerecht. Dat gebeurt voor Kerstmis. Vermoedellijk komt zijn zaak half februari voor. Defensie overweegt een verweer schrift tegen het memorandum van de héér Van der Putten, dat hij zater dag zo onverwacht in de openbaarheid bracht. Mr. Geleijnse zei ons gisteravond, dat hij een bevredigende verklaring heeft gevonden voor het optreden van zijn cliënt, die buiten zijn medeweten tot publikatie overging. Mr. Geleijnse meende, dat de heer Van der Putten na de behandeling van zijn zaak in de Kamer een vol ledige ineenstorting heeft doorgemaakt „hij kwam als een gebroken man bij mij aan" én dat vooral de dreigende werkloosheid hem teneer- drukt. Op lange termijn meende de heer Geleijnse optimistisch te mogen zijn over de kans op een nieuwe werk kring voor zijn cliënt. Hij zag overi gens „weinig winst" in de affaire. Hij bleef het afkeurenswaardig vin den dat de heer Van der Putten over haast tot publikatie overging. De ver trouwenscrisis tussen mijn cliënt en mij is inmiddels opgelost. De heer Van der Putten ziet in. dat hij zijn eigen zaak onmogelijk kan behartigen". Na de gedane toezeggingen was het niet meer dan een politieke zaak. Geen bezwaar had minister Veldkamp tegen een amendement van de KVP'er dr. De Kort, om de groep premiebeta- lende zelfstandigen (de inkomensgroep tussen de 3700 en de twaalfduizend gul den) uit te breiden en de grens te ver schuiven naar veertienduizend gulden. De regeling zoals die er nu ligt geeft aan deze zelfstandigen tot een inko men van twaalfduizend gulden recht op bijstand, te beginnen bij het derde kind en daarboven vervalt telkens de bijslag voor een kind met inkomens stijgingen die gelijk zijn aan de bijslag. Over het voorstel van de christelijk- historische afgevaardigde Kikkert, die voor de kleinste zelfstandigen de inko mensgrens wilde verhogen tot vierdui zend gulden en voor deze groep volledige dus geen halve kinderbijslag vroeg, sprak minister Veldkamp zich niet helemaal duidelijk uit. Wel liet hij doorschemeren dat de schatkist, die met de voorgestelde regeling al achttien miljoen moet bijpas sen, niet veel meer zal kunnen dragen. Voor het overige ging het om de poli tieke beoordeling van de vraag wat moet worden gedaan voor loontrekkenden en zelfstandigen om de ongelijkheid zoveel mogeliik weg te werken. De Partij van de Arbeid, die van meet af een bijslag voor allen van het eerste kind af heeft voorgestaan (maar dan met een forse bijdrage uit de schatkist om de premies voor de kleine zelfstan digen te betalen) zag alras de kansen om die wens te verwezenlijken in rook opgaan. Hun woordvoerder Berger trok gistermiddag al de tegen minister Van Rooy ingediende amendementen in en kwam in plaats daarvan met een motie van dezelfde strekking. Minister Veldkamp zei echter, dat hij deze motie, als zij zou worden aangeno men, naast zich neer zou leggen. Een meerderheid zal de motie niet verwer ven. Ook de anti-revolutionairen, die met hun wensen nog het dichtst bij die van de socialisten stonden, hebben zich gisteravond reeds tegen verklaard, van wege het politieke karakter ervan. De stemmingen over de motie, de amendementen en de hele regeling, zullen vanmiddag bij de aanvang van de vergadering worden gehouden. Wees gegroet, beste aardman! Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Nederlandse regering heeft de ruim driehonderd jaar oude buitenplaats van Jacob Cats in het park Zorgvliet in Den Haag gekocht. De eigenaar, mr. A. Goedkoop, zou hiervoor vier miljoen gulden hebben gekregen. Hierdoor zijn de vermoedens, dat in het park Zorgvliet een nieuw paleis van het koninklijk huis zal komen, opnieuw sterker geworden. Al in 1955 kwam de zaak in de Twee de Kamer ter sprake. De toenmalige minister Van der Kieft durfde het kind blijkbaar nog niet bij de naam te noe men. Toen de Kamerleden maar bleven vragen waarom de regering het land goed zo graag wilde kopen, zei hij: „Is het voor de afgevaardigden werkelijk zo moeilijk te raden welke bedoelingen de regering heeft met het landgoed Zorgvliet?" De liberaal Va-n Leeuwen redde de situatie, toen de Kamerleden bleven doen of hun neus bloedde, door te zeg gen, dat hij genoeg fantasie had om het te kunnen begrijpen- De bestemming was namelijk al een publiek geheim. Al in 1915 bood de eigenaar, mr. A. E. Goedkoop, het Catshuis de staat als ge schenk aan, met de bepaling dat het gebouw binnen tien jaar een koninklijk paleis moest zijn. Toen die bepaling niet werd nagekomen, kreeg de familie Goedkoop haar bezit weer terug. In 1948 kwam een stuk van het park Zorgvliet in Amerikaanse handen voor 470.000 dollar. Het was de bedoeling er de Amerikaanse ambassade neer te zet ten. Toen dit plan niet doorging en de regering tenslotte in 1955 het zelfde deel van Amerika terugkocht, kostte dit haar een half miljoen meer dan waarvoor zij het had verkocht. Mr. Goedkoop heeft het Catshuis aan het rijk verkocht op voorwaarde, dat er in het park geen flatgebouwen zullen komen. Het huis, voor Jacob Cats gebouwd door de architect Pieter Post. was in 1652 klaar. Cats heeft er tot zijn dood in 1660 in gewoond. Daarna was het een pleisterplaats van prins Willem van Oranje en koning Willem II, die het in 1837 kocht. In 1949 liet mr. Goedkoop het hele huis restau reren. In de loop van deze maand zal mr. Goedkoop de buitenplaats aan de staat overdragen. DJAKARTA (AFP) President Soe karno heeft aangekondigd dat hij op 19 december een verklaring zal afleggen over de strijd voor „de bevrijding van West-Irian". Met het oog op die strijd is gisteren een commissie voor de nationale defensie in gesteld. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De Tweede Kamer heeft ook gisteren no>g geen datum vastgesteld, waarop het debat over Nieuw-Guinea zal moeten worden ge houden. We] is er weer van de kant van de socialisten, bij monde van hun fractieleider mr. Burger, op aange drongen dit debat op de kortst moge lijke termijn te doen houden. De brief van de minister-president is nu binnen, het wachten is op de om vangrijke bijlage en dat was voor voor zitter dr. Kortenhorst aanleiding om voor te stellen nog even te wachten met de beslissing. Hij beloofde echter de Kamer tijdig in de gelegenheid te zul len stellen een beslissing te nemen en mr. Burger begreep daaruit, dat de kamervoorzitter dat in ieder geval niet zal saboteren. De weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot van- avond: j Zwaar bewolkt flX met tijdelijk regen. Vrij krachtige tot Mie harde zuidwestelij- ■Sr ke wind. Aanhou- Wn dend zacht weer. MIESJE: (L Ik voel me ziek. V december: zon v i l'1 °P SAO, zon onder (CsZr IP 16.28; maan op "tye R 12.37, maan onder O 23.09. Directeur: JACQ. DE SMJTi Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te. Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901 Vlissingen, Nieuwendijk 33. Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneazen, Nieuwstraai 40, Postbus 53. tefefoon 011503189, Zierikzee. Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsen Dagblad Loese nummer» 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,— per kwartaal1 Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters' T cent per woord met een minimum van f 1,— 16e JAARGANG No. 5032 Dinsdag 12 december 1961 STRIJD OM BIJSLAG GESTREDEN

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1